Reklama

Niedziela Legnicka

Święto Ofiarowania Pańskiego

Niedziela legnicka 7/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Ks. Waldemar Wesołowski

Biskup legnicki Stefan Cichy poświęcił świece

Biskup legnicki Stefan Cichy poświęcił świece

Ofiarowanie Pańskie jest pomostem między Bożym Narodzeniem a Wielkanocą. Ofiarowanie małego Jezusa w świątyni staje się zapowiedzią Jego przyszłej ofiary życia, jaką złoży na ołtarzu krzyża - powiedział bp Marek Mendyk w homilii podczas święta Ofiarowania Pańskiego w południe w katedrze legnickiej.

Na uroczystości do miasta biskupiego przybyły siostry zakonne oraz bracia i ojcowie wszystkich zgromadzeń posługujących w diecezji legnickiej. Obecne były także 2 świeckie osoby konsekrowane, klerycy, przełożeni seminarium duchownego, księża oraz licznie zgromadzeni wierni.

Mszy św. przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. Eucharystia rozpoczęła się procesją ze świecami, które na początku poświęcił główny celebrans.

W homilii bp Marek Mendyk mówił o symbolice światła w życiu codziennym, w życiu rodzinnym i życiu Kościoła. Jest ona ujęta również w sztuce, zwłaszcza w malarstwie. Światło, którego znakiem są zapalone świece, wprowadza nas w życie Boże. Dokonuje się to zwłaszcza w sakramencie chrztu św. Znak zapalonej świecy towarzyszy nam w dalszej drodze życia, aż do momentu przejścia do królestwa niebieskiego. - Światło Boże zawarte jest również w Słowie, jakie Bóg kieruje do nas i po które sięgamy, czytając Pismo Święte. Dlatego każda chwila naszego życia może być oświecona światłem Chrystusa - podkreślił Kaznodzieja. Zwrócił też uwagę na to, że nasze życie powinno promieniować dobrymi czynami oraz świadectwem chrześcijańskiej postawy, dzięki której osoby niewierzące lub poszukujące Boga, mogą znaleźć drogę do Niego. - Dziś mamy zdumiewająco łatwy dostęp do Chrystusa, do Jego światła, dlaczego zatem wybieramy ciemność? - pytał Ksiądz Biskup. Odpowiadając na postawione pytanie, mówił, że nasze życie opieramy na sobie, zamiast na Chrystusie. - Nie zwyciężymy zła, jeśli nie zapalimy światła Bożego w nas samych - kontynuował. Zwrócił też uwagę na to, że moda na ateizm, tak powszechna w świecie, zaczyna pojawiać się również i w Polsce. Aby zaradzić zagrożeniom wiary, potrzeba świadectwa wiary. - Każdy wierzący jest powołany do królestwa Bożego i dawania świadectwa w życiu codziennym. Jednak szczególną drogą jest życie konsekrowane. Oznacza ono pójście drogą rad ewangelicznych, czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. To pokazanie, że są na świecie wartości, dla których warto ofiarować życie - powiedział bp Mendyk, zwracając się do osób konsekrowanych. Podziękował też za obecność, życie i pracę wszystkich zgromadzeń zakonnych w naszej diecezji. - Jesteście skarbem Kościoła i źródłem światła Chrystusa w świecie - zaznaczył. Życzył, aby ludzie widzieli na naszych twarzach rumieniec wywołany obecnością Boga. - Niech inni, patrząc na was, widzą to niezwykłe światło, którym jest Chrystus - tymi słowami bp Marek Mendyk zakończył homilię.

Reklama

Podczas uroczystości odnowiono śluby zakonne. W imieniu osób konsekrowanych dokonała tego s. Genowefa Łączak, franciszkanka Rodziny Maryi, diecezjalna referentka zakonna. Podczas procesji z darami wszystkie zgromadzenia zakonne ofiarowały zapalone świece.

Msza św. zakończyła się pasterskim błogosławieństwem biskupa legnickiego Stefana Cichego.

Warto dodać, że w diecezji legnickiej istnieje 16 zgromadzeń żeńskich, 6 zgromadzeń męskich oraz świeckie instytuty życia konsekrowanego.

2013-02-15 15:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ludzie w habitach nie biorą się znikąd

W 1997 r. Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W Adhortacji apostolskiej „Vita consecrata” pisał, że życie konsekrowane znajduje się w samym sercu Kościoła, jako element o decydującym znaczeniu dla jego misji, ponieważ wyraża najgłębszą istotę powołania chrześcijańskiego oraz dążenie całego Kościoła-Oblubienicy do zjednoczenia z jedynym Oblubieńcem. (...) Życie konsekrowane nie tylko w przeszłości było pomocą i oparciem dla Kościoła, ale stanowi cenny i nieodzowny dar także dla teraźniejszości i przyszłości Ludu Bożego, ponieważ jest głęboko zespolone z jego życiem, jego świętością i misją” - pisał bł. Jan Paweł II. O tym jak ważne są wspólnoty zakonne w życiu Kościoła mówił także Papież Polak podczas spotkania z zakonami na Jasnej Górze w 1979 r.: „Zakony są ważną cząstką Kościoła. Zapotrzebowanie na ich działalność nie maleje, lecz wręcz przeciwnie - rośnie”. I dodawał: „Wasze domy powinny być przede wszystkim ośrodkami modlitwy, skupienia i dialogu, osobistego i wspólnotowego z tym, Który jest i ma pozostać pierwszym i naczelnym Rozmówcą w każdym waszym pracowitym dniu”.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Rekolekcje na dobre rozeznanie powołania

2023-02-01 12:37

[ TEMATY ]

Świdnica

rekolekcje powołaniowe

ks. Mirosław Benedyk

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

Duszpasterstwo Powołań jeszcze przed feriami zimowymi zaprasza na rekolekcje do świdnickiego seminarium. Udział w wydarzeniu mogą wziąć nawet uczniowie szkół podstawowych.

- Zapraszamy do udziału w rekolekcjach dla młodzieży męskiej. Tytuł rekolekcji - „Na Twoje słowo” (Łk 5,5) to jednocześnie ich program. W tym roku chcemy przeżyć je w atmosferze skupienia, ucząc się tego, w jaki sposób czytać Pismo Święte, żeby usłyszeć to, co Bóg do nas mówi. Przez trzy dni będziemy się wspólnie modlić i rozważać słowo Boże. Każdy będzie miał możliwość indywidualnego spotkania i rozmowy z kapłanem oraz spowiedzi świętej – zachęca ks. Piotr Gołuch - Diecezjalny Duszpasterz Powołań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję