Reklama

Niedziela Legnicka

Święto Ofiarowania Pańskiego

Niedziela legnicka 7/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Ks. Waldemar Wesołowski

Biskup legnicki Stefan Cichy poświęcił świece

Ofiarowanie Pańskie jest pomostem między Bożym Narodzeniem a Wielkanocą. Ofiarowanie małego Jezusa w świątyni staje się zapowiedzią Jego przyszłej ofiary życia, jaką złoży na ołtarzu krzyża - powiedział bp Marek Mendyk w homilii podczas święta Ofiarowania Pańskiego w południe w katedrze legnickiej.

Na uroczystości do miasta biskupiego przybyły siostry zakonne oraz bracia i ojcowie wszystkich zgromadzeń posługujących w diecezji legnickiej. Obecne były także 2 świeckie osoby konsekrowane, klerycy, przełożeni seminarium duchownego, księża oraz licznie zgromadzeni wierni.

Mszy św. przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. Eucharystia rozpoczęła się procesją ze świecami, które na początku poświęcił główny celebrans.

Reklama

W homilii bp Marek Mendyk mówił o symbolice światła w życiu codziennym, w życiu rodzinnym i życiu Kościoła. Jest ona ujęta również w sztuce, zwłaszcza w malarstwie. Światło, którego znakiem są zapalone świece, wprowadza nas w życie Boże. Dokonuje się to zwłaszcza w sakramencie chrztu św. Znak zapalonej świecy towarzyszy nam w dalszej drodze życia, aż do momentu przejścia do królestwa niebieskiego. - Światło Boże zawarte jest również w Słowie, jakie Bóg kieruje do nas i po które sięgamy, czytając Pismo Święte. Dlatego każda chwila naszego życia może być oświecona światłem Chrystusa - podkreślił Kaznodzieja. Zwrócił też uwagę na to, że nasze życie powinno promieniować dobrymi czynami oraz świadectwem chrześcijańskiej postawy, dzięki której osoby niewierzące lub poszukujące Boga, mogą znaleźć drogę do Niego. - Dziś mamy zdumiewająco łatwy dostęp do Chrystusa, do Jego światła, dlaczego zatem wybieramy ciemność? - pytał Ksiądz Biskup. Odpowiadając na postawione pytanie, mówił, że nasze życie opieramy na sobie, zamiast na Chrystusie. - Nie zwyciężymy zła, jeśli nie zapalimy światła Bożego w nas samych - kontynuował. Zwrócił też uwagę na to, że moda na ateizm, tak powszechna w świecie, zaczyna pojawiać się również i w Polsce. Aby zaradzić zagrożeniom wiary, potrzeba świadectwa wiary. - Każdy wierzący jest powołany do królestwa Bożego i dawania świadectwa w życiu codziennym. Jednak szczególną drogą jest życie konsekrowane. Oznacza ono pójście drogą rad ewangelicznych, czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. To pokazanie, że są na świecie wartości, dla których warto ofiarować życie - powiedział bp Mendyk, zwracając się do osób konsekrowanych. Podziękował też za obecność, życie i pracę wszystkich zgromadzeń zakonnych w naszej diecezji. - Jesteście skarbem Kościoła i źródłem światła Chrystusa w świecie - zaznaczył. Życzył, aby ludzie widzieli na naszych twarzach rumieniec wywołany obecnością Boga. - Niech inni, patrząc na was, widzą to niezwykłe światło, którym jest Chrystus - tymi słowami bp Marek Mendyk zakończył homilię.

Podczas uroczystości odnowiono śluby zakonne. W imieniu osób konsekrowanych dokonała tego s. Genowefa Łączak, franciszkanka Rodziny Maryi, diecezjalna referentka zakonna. Podczas procesji z darami wszystkie zgromadzenia zakonne ofiarowały zapalone świece.

Msza św. zakończyła się pasterskim błogosławieństwem biskupa legnickiego Stefana Cichego.

Reklama

Warto dodać, że w diecezji legnickiej istnieje 16 zgromadzeń żeńskich, 6 zgromadzeń męskich oraz świeckie instytuty życia konsekrowanego.

2013-02-15 15:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cenne świadectwo życia

Niedziela świdnicka 7/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

konsekracja

osoby konsekrowane

Dzień Życia Konsekrowanego

Życie Konsekrowane

Ks. Mirosław Benedyk

Na doroczną Mszę św. przybyły siostry z wielu zgromadzeń

– Życie wedle rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa jest doskonalszą, w sensie bardziej wymagającą, formą życia chrześcijańskiego. Do takiego życia jest potrzebne specjalne powołanie, które jak każde inne powołanie pochodzi od Boga – mówił biskup świdnicki podczas Mszy św. w XXIV Dniu Życia Konsekrowanego.

W naszej diecezji istnieją obecnie 24 żeńskie zgromadzenia zakonne skupione w 54 domach. Mamy łącznie 363 siostry zakonne, 3 dziewice i 5 wdów konsekrowanych. Natomiast w 20 domach zakonnych działa 11 męskich zgromadzeń skupiających 117 kapłanów ojców i braci. Prowadzą oni 16 wspólnot parafialnych. Licznie przybyli oni do kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Świdnicy na Eucharystię sprawowaną w ich intencji pod przewodnictwem ordynariusza.

Na początku Mszy św., diecezjalny referent ds. życia konsekrowanego ks. prał. Marek Korgul wskazał, iż żeńskie zgromadzenia zakonne prowadzą m.in. przedszkola, szkoły, internaty, świetlice, ośrodki wychowawcze, domy pomocy społecznej, przytuliska dla bezdomnych, stołówki dla biednych, hospicja. Siostry pracują w służbie zdrowia, w instytucjach kościelnych. Zajmują się również ewangelizacją przez media.

Siostry ze zgromadzeń czynnych utrzymują się tylko ze swojej pracy, nie dostają żadnego dodatkowego wsparcia, nie organizują żadnych zbiorek.

Znaczne mniejszą grupą zakonnic są mniszki żyjące w zakonach kontemplacyjnych. W wielu takich klasztorach siostry szyją, haftują, piszą książki, prowadzą działalność naukową. Niestety, praca własna z reguły nie wystarcza. Dlatego od wielu lat właśnie 2 lutego we wszystkich kościołach w Polsce zbierane są ofiary przeznaczone na wsparcie klasztorów kontemplacyjnych.

Męskie instytuty życia konsekrowanego prowadzą parafie, sanktuaria, własne placówki edukacyjne, służby zdrowia, ośrodki wychowawcze, charytatywne, oratoria dla dzieci i młodzieży.

Nawiązując do dzieł prowadzonych przez zgromadzenia zakonne, pasterz świdnicki podkreślił m.in., że wśród różnych odmian i form ofiarowania się Bogu i ludziom znajdujemy w Kościele właśnie osoby życia konsekrowanego. Jego zdaniem, jest to wybranie sobie życia tu, na ziemi, w postawie rad ewangelicznych.

– Życie wedle rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa jest doskonalszą, w sensie bardziej wymagającą, formą życia chrześcijańskiego. Do takiego życia jest potrzebne specjalne powołanie, które – jak każde inne powołanie – pochodzi od Boga. Udzielanie przez Boga takiego powołania stało się wielkim darem dla Kościoła.

Służba osób konsekrowanych w postawie rad ewangelicznych wymaga tak wiele samozaparcia, brania na co dzień krzyża obowiązków i naśladowania Chrystusa czystego, ubogiego i posłusznego. Wiemy, że dzisiejszy świat ma w pogardzie czystość, ubóstwo i staje w opozycji do zachowywania Prawa Bożego, wmawiając nam, że prawo stanowione przez ludzi w różnych gremiach jest ważniejsze od Prawa Bożego. Jeśli tak jest, to musimy powiedzieć, że dzisiaj tym cenniejsze jest świadectwo osób konsekrowanych, które pokazują, że życie w postawie rad ewangelicznych przynosi wiele dobra dla ludzi – akcentował kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Wieliczka: koronawirus w klasztorze ojców franciszkanów

2020-08-04 20:23

[ TEMATY ]

koronawirus

franciszkanie.pl

"Jeden z naszych ojców przebywa w szpitalu z powodu zarażenia koronawirusem" - piszą na stronie internetowej i w mediach społecznościowych franciszkanie z klasztoru w Wieliczce. Kościół, w którym znajduje się m.in. cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej, został zdezynfekowany.

Jeden z zakonników trafił do szpitala, a czterech innych objęto kwarantanną. Bracia objęci kwarantanną mieszkają w odosobnionej części klasztoru, zaś pozostali, którzy pełnią posługę w kościele, mieszkają w Liceum Franciszkańskim z oddzielnym wejściem, kuchnią i refektarzem, i nie mają kontaktu ze współbraćmi objętymi kwarantanną.

Kościół został poddany dezynfekcji. Msze św. i nabożeństwa są sprawowane przez tych kapłanów, którzy byli w ostatnim czasie na urlopie i nie mieli styczności z pozostałymi, przebywającymi do tej pory w klasztorze.

Franciszkanie apelują, aby przed wejściem do świątyni zakładać maski i dezynfekować dłonie. Osoby, które w ostatnim czasie miały bezpośredni kontakt z chorym o. Arturem, winny zgłosić się do wielickiego sanepidu.

"Informujemy również, że współbracia objęci kwarantanną nie mają żadnych objawów choroby i czują się dobrze. Będą przebywać w klasztorze przez dwa tygodnie bez możliwości kontaktu z innymi" - dodają zakonnicy, zawierzając Matce Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki przebywającego w szpitalu kapłana oraz braci objętych kwarantanną.

Franciszkanie w Wieliczce są kustoszami sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, która otaczana jest czcią przez mieszkańców miasta, zwłaszcza górników. Tutaj spoczywa również sługa Boży Alojzy Kosiba. Zakonnicy prowadzą także w Wieliczce liceum ogólnokształcące.

CZYTAJ DALEJ

ONZ wzywa do szybkiego otwarcia szkół po kryzysie związanym z koronawirusem

2020-08-05 19:47

[ TEMATY ]

szkoła

ONZ

koronawirus

Adobe.Stock

Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała przewodnik, który ma przyczynić się do jak najszybszego ponownego otwarcia szkół po kontroli na koronawirusa. Ma on pomóc rządom poszczególnych krajów w realizacji planów oświatowych – oznajmił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres 4 sierpnia w Nowym Jorku.

Według niego pandemia doprowadziła do największego w historii załamania się system oświatowego. W ponad 160 krajach zamknięto wszystkie placówki oświatowe, co oznaczało przerwanie nauki przez miliard uczniów. „Obecnie stoimy w obliczu katastrofy pokoleniowej, która może zmarnować niewyobrażalny potencjał ludzki, osłabić dziesięciolecia postępu i pogłębić głęboko zakorzenione nierówności” – ostrzegł sekretarz generalny ONZ.

Oświadczył, że dziś najważniejszą sprawą jest uznanie edukacji za priorytet polityki przez poszczególne państwa. Przekonywał, że decyzje, które teraz będą podejmowały rządy i ich partnerzy, „będą miały trwały wpływ na miliony młodych ludzi i perspektywy rozwoju krajów w nadchodzących dziesięcioleciach”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję