Reklama

Niedziela w Warszawie

Odważna decyzja, a nie kryzys

Unikajmy języka sensacji w szukania przyczyn abdykacji Benedykta XVI, bo takich nie ma - przekonuje kard. Kazimierz Nycz, który jest w gronie 117. kardynałów elektorów, jacy wezmą udział w wyborze nowego papieża

Niedziela warszawska 8/2013, str. 1

[ TEMATY ]

papież

Benedykt XVI

abdykacja

Artur Stelmasiak

Benedykt XVI podczas Mszy św. na placu Piłsudskiego w 2006 r.

Benedykt XVI podczas Mszy św. na placu Piłsudskiego w 2006 r.

Zdaniem warszawskich biskupów posługa Benedykta XVI była bardzo ważna i symboliczna. Jej główną cechą była kontynuacja linii wyznaczonej przez bł. Jana Pawła II. - Pamiętajmy, że w dniu wyboru Benedykt XVI miał 78 lat, więc o 20 lat więcej niż jego poprzednik - przypomniał kard. Nycz. - Papież dał odważny i dobry przykład, jak trzeba odpowiedzialnie podchodzić do pełnienia misji w Kościele.

Pełen szacunku i podziwu dla decyzji Ojca Świętego jest również abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. - Przy dzisiejszym tempie życia i konieczności natychmiastowego reagowania na nowe szanse i jednocześnie trudności, jakie jawią się przed Kościołem, posługa Następcy św. Piotra jest jeszcze bardziej wymagająca, niż było to w przeszłości. Dlatego też Benedykt XVI uświadomił sobie, że swojej służby nie może już pełnić tak, jakby osobiście tego pragnął i jak potrzebuje tego dziś Kościół - tłumaczy abp Hoser.

Reklama

Abdykacja Benedykta XVI w żadnym wypadku nie oznacza kryzysu w Kościele. - Bo w tym sensie „kryzys” przeżywamy od czasów Golgoty, kiedy Apostołowie rozpierzchli się, gdy ukrzyżowano Pana Jezusa - tłumaczy kard. Nycz. - W obecnej sytuacji najważniejszą rzeczą jest modlitwa zarówno w intencji Papieża w ostatnich dniach Piotrowej posługi, jak i o zgodny z wolą Boga wybór jego następcy - dodaje abp Hoser.

Według prawa kanonicznego i konstytucji apostolskiej, w 15-19 dni po odejściu Papieża, dziekan zwołuje kolegium kardynalskie, które wybierze kolejnego Następcę św. Piotra. - Należy spodziewać się, że nowy papież będzie wybierany w połowie marca - mówi kard. Nycz. Metropolita Warszawski będzie jednym z czterech polskich purpuratów, którzy wybiorą przyszłego biskupa Rzymu.

Wobec nowego papieża zostanie ponowione zaproszenie na obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. - Miejmy nadzieję, że polski Kościół, który dał bł. Jana Pawła II, zostanie zauważony. Chciałbym, abyśmy zasłużyli na to będąc Kościołem żywym i inspirującym duchowo całe społeczeństwo - mówi kard. Nycz.

2013-02-20 12:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwóch Papieży w Watykanie

[ TEMATY ]

papież

Watykan

Franciszek

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH

Od dziś w Watykanie mieszka dwóch papieży. Po 62 dniach pobytu w Castel Gandolfo powrócił tam papież senior Benedykt XVI, aby zamieszkać w znajdującym się w Ogrodach Watykańskich klasztorze kontemplacyjnym „Mater Ecclesiae”. Powitał go jego następca, papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Święcenia Kapłańskie w Seminarium 35+

2021-09-18 18:08

[ TEMATY ]

Łódź

święcenia kapłańskie

archidiecezja łódzka

Seminarium 35+

ks. Paweł Gabara

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów Seminarium 35+. Kandydatami do Święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (Diecezja Włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (Diecezja Rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

Po Ewangelii nastąpiło przedstawienie kandydatów do święceń, przez rektora Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń ks. dr. hab. Sławomira Szczyrbę, metropolicie łódzkiemu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję