Reklama

Aspekty

Wrażliwość serca, praktyka miłości

W kościołach całej diecezji obchodzono 11 lutego Światowy Dzień Chorego. Tego dnia wraz z osobami dotkniętymi cierpieniem, a także tymi, którzy się nimi opiekują, modlili się biskupi Paweł Socha i Tadeusz Lityński

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 8/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Aleksandra Bielecka

Mszy św. w kaplicy zielonogórskiego szpitala przewodniczył bp Tadeusz Lityński

Mszy św. w kaplicy zielonogórskiego szpitala przewodniczył bp Tadeusz Lityński

Biskup Paweł Socha odprawił Mszę św. w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie oraz w gorzowskim szpitalu, a także spotkał się z pacjentami tamtejszego hospicjum. W szpitalu w Zielonej Górze Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który również spotkał się z chorymi i personelem. Natomiast w szpitalu w Głogowie modlił się ks. Andrzej Piela, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia.

W wielu miejscach Msze św. połączone były z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.

- W relacji do osób chorych ważna jest nie tylko wiedza medyczna, ale także wrażliwość serca, praktyka miłości - przypomniał bp Lityński. - Z pozycji łóżka szpitalnego dość jednoznacznie zmienia się patrzenie na sprawy codzienne. Człowiek nabiera pokory wobec otaczającego świata, zmienia się wartościowanie - mówił. Podkreślił też, jak wiele dobrego mogą czynić sami chorzy: - Bł. Jan Paweł II, ustanawiając Światowy Dzień Chorego chciał przede wszystkim wspólnie z chorymi się pomodlić, ale także przypomnieć wielki wkład, jaki chorzy wnoszą w życie Kościoła przez swoje cierpienie, krzyż oraz apostolstwo. Na to szczególnie zwracał uwagę sługa Boży ks. prał. Luigi Novarese, który organizował apostolat chorych, mówiąc, że człowiek może prowadzić aktywne życie duchowe i dawać świadectwo, nawet jeśli jego ciało jest fizycznie unieruchomione.

Z okazji Światowego Dnia Chorego bp Stefan Regmunt - przewodniczący Krajowego Zespołu Duszpasterstwa Służby Zdrowia przygotował odezwę, w której zachęcał, by w bardzo konkretny sposób pochylać się z miłością nad cierpiącymi. Przypomniał jednocześnie, że źródłem tej miłości jest sam Jezus Chrystus. „Człowiek bowiem nie jest w stanie miłować miłością bezinteresowną, ponieważ wszystko, czym jest, otrzymał od Chrystusa. To miłość Chrystusa - jako dar dociera przez nas do drugiego człowieka i ona dopiero daje człowiekowi życie, wprowadza we wspólnotę, która jest właściwą przestrzenią życia” - pisał. Bp Regmunt wygłosił również specjalną katechezę na antenie Radia Maryja.

Reklama

W głównych obchodach ŚDC w Altötting w Niemczech, które zwieńczyła Msza św. w bawarskim sanktuarium maryjnym, bp. Regmunta reprezentował ks. Janusz Malski.

W obchody włączyła się też Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, m.in. akcją „Zakochani dla chorych”. Młodzi wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas prowadzili kwestę, sprzedawali własne wyroby kulinarne oraz gadżety walentynkowe. Wszystko po to, aby pomóc chorym dzieciom ze swoich środowisk.

2013-02-26 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W służbie chorym

URSZULA BUGLEWICZ: – Kieruje Pani jedną z największych placówek zajmujących się leczeniem chorych onkologicznie. Proszę o kilka słów o Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję