Reklama

W rocznicę odrodzenia Polski

W bydgoskiej konkatedrze pw. św. Marcina i Mikołaja odprawiono 11 listopada uroczystą Mszę św. w intencji Polski, której przewodniczył abp Henryk Muszyński. Obchody zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: Romuald Szeremietiew - wiceminister obrony narodowej, Radosław Sikorski - wiceminister spraw zagranicznych, Antoni Tokarczuk - minister ochrony środowiska, władze miejskie i wojewódzkie, z Józefem Rogackim - wojewodą kujawsko-pomorski i Romanem Jasiakiewiczem - prezydentem Bydgoszczy na czele, oraz posłowie i senatorowie RP. W uroczystości wzięła udział także Kompania Reprezentacyjna Pomorskiego Okręgu Wojskowego oraz oficerowie z dowódcą P.O.W. gen. dywizji Leszkiem Chyłą, na czele. Z zaproszenia do wspólnego świętowania skorzystał także ks. Marek Loskot, pastor parafii ewangelicko-augsburskiej w Bydgoszczy, ewangelicki kapelan P.O.W.

"Ze czcią i wdzięcznością wspominamy tych wszystkich, którzy przez tysiąclecie Polskę tworzyli, budowali jej niepodległość oraz jej suwerenności bronili" - mówił witając zgromadzonych ks. Zbigniew Maruszewski, proboszcz parafii konkatedralnej. Ksiądz Arcybiskup w homilii mówił: "Kościół, jak mądra matka, nakazuje nam także patrzeć do przodu, ukazuje nam bardzo daleką perspektywę końca wieków. Słyszeliśmy słowa: przed Chrystusem, tym razem już sędzią, zgromadzą się wszystkie narody. Także nasz naród. I jako naród będziemy musieli zdać sprawę z naszego włodarstwa, z tego, cośmy uczynili. (...) Wszyscy jesteśmy wezwani do budowania wspólnego dobra naszej ojczyzny. (...) Wolność to wielkie zobowiązanie, które zaciągnęliśmy wobec naszych męczenników i bohaterów". Przypomniał też, że ci, którzy ginęli za ojczyznę, odchodzili z nadzieją, że przyjdzie czas, gdy ich rodacy będą mogli żyć godnie, po ludzku. Zwrócił uwagę, że jako naród powinniśmy się o siebie troszczyć, szanować się i sobie pomagać. Na zakończenie abp Muszyński prosił Matkę Bożą w jej bydgoskim wizerunku "Pani z różą w dłoni", by opiekowała się polskim narodem i orędowała za nami u Boga.

Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli pod stojący na rynku Starego Miasta pomnik upamiętniający ofiary II wojny światowej. Tam zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Stamtąd też okolicznościowe przemówienia wygłosili ministrowie; Romuald Szeremietiew i Radosław Sikorski, prezydent Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz oraz wojewoda Józef Rogacki. Wiceminister Obrony Narodowej w swym wystąpieniu przypomniał wartość niepodległości: "Cóż to jest ta niepodległość i dlaczego ona jest taka ważna? Ktoś kiedyś powiedział, że z niepodległością jest trochę tak, jak z oddychaniem: jeżeli jest powietrze, to się go nie zauważa. Jeżeli go braknie, to człowiek się dusi". Przypomniał, że w okresie międzywojennym Polska nie była krajem zamożnym i spokojnym politycznie - miała wiele problemów. A jednak zdołano zbudować podstawy rozwoju gospodarczego i zintegrować kraj. "Z perspektywy czasu dzisiejsza Polska też będzie tak wyglądać! Wierzę w to głęboko!". Prezydent Bydgoszczy i pochodzący z tego miasta Radosław Sikorski przypomnieli natomiast, że data 11 listopada 1918 jest jedynie symboliczna, gdyż odzyskanie niepodległości nie było dla narodu polskiego kwestią jednego dnia, ale procesem, który przeciągnął się na długie miesiące. Dla Bydgoszczy okres zniewolenia skończył się dopiero 20 stycznia 1920 r., kiedy to niemiecki burmistrz miasta Hugo Wolff oficjalnie przekazał władzę Janowi Maciaszkowi, pierwszemu prezydentowi wolnej Bydgoszczy.

Na zakończenie uroczystości jej uczestnicy przeszli pod pobliski pomnik Leona Barciszewskiego - wielkiego patrioty, ostatniego przedwojennego prezydenta miasta, który został zamordowany przez hitlerowców 11 listopada 1939 r. U stóp pomnika zostały złożone wiązanki kwiatów, a bydgoscy harcerze wystawili przy nim wartę honorową.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Sasin: w planach kolejne wsparcie dla odbiorców mające wpłynąć na obniżenie ceny węgla

2022-10-03 13:36

[ TEMATY ]

Węgiel

Adobe Stock

Niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców indywidualnych mającym wpłynąć na dalsze obniżenie ceny węgla – zapowiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Otwocku wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

„Cena węgla dla odbiorców indywidualnych, jaką oferujemy, zależy od cen, po jakich możemy kupić węgiel, a te są wysokie. Podjęliśmy działania, które mają rekompensować te wysokie ceny, dopłacamy 1 tys. zł do każdej tony, do limitu 3 ton, ale niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców mającym wpłynąć na dalsze obniżenie ceny węgla” - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Otwocku wicepremier Jacek Sasin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję