Reklama

Książki

Najnowszy album Białego Kruka

Eucharystia - tradycja i tajemnica

Wielce wymowna jest okładka tego albumu. Widzimy dwóch wielkich współczesnych czcicieli Eucharystii - podczas wielkopiątkowej liturgii w Bazylice św. Piotra na rok przed śmiercią Jan Paweł II otrzymuje Najświętszy Sakrament z rąk kard. Josepha Ratzingera, przyszłego Benedykta XVI. Album zatytułowany po prostu „Eucharystia” to druga i jakże ważna zarówno pod względem treściowym, jak i artystycznym pozycja znakomitego tandemu autorskiego Adama Bujaka - ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, która w Roku Wiary ukazała się w wydawnictwie Biały Kruk. Warto w tym miejscu dodać, że pierwsza pozycja - album „Wiara” uznany został Książką Roku 2012 przez szacowne grono znawców rynku wydawniczego skupionych wokół Magazynu Literackiego „Książki” i Biblioteki Narodowej.

Album „Eucharystia” stanowi jakże piękną i mądrą zachętę do odnowy naszej wiary w realną obecność Chrystusa pod postaciami Chleba i Wina, do pochylenia się nad misterium Najświętszego Sakramentu. Jakże często podchodzimy do tej wielkiej tajemnicy z rutyną, bez głębszej refleksji, jakże wiele znaczeń kryjących się w eucharystycznej symbolice umyka nam ze świadomości. Ilu z nas wie, co oznacza np. namalowany na ścianie świątyni… pelikan? O tym i o wielu innych znaczeniach oraz zwyczajach można dowiedzieć się z omawianej książki Białego Kruka.

Reklama

Już sam podtytuł albumu wyjaśnia, co znajdziemy wewnątrz książki: tradycja, cuda, sztuka, celebracje, obrzędy, misteria, świątynie. Aby móc się do tego wszystkiego zbliżyć z większym zrozumieniem, bardzo zachęcam do przeczytania najpierw dogłębnego tekstu ks. prof. Waldemara Chrostowskiego otwierającego album. Muszę przyznać, że jeszcze nikt nie wyjaśnił mi w tak skrótowej formie, a jednocześnie tak kompleksowo i przejrzyście, wychodząc od starotestamentowych tekstów, tajemnicy Eucharystii jako realnej obecności Boga, jako ofiary i jako pokarmu. Ksiądz Profesor opisuje ponadto rolę ołtarza i świątyni jako domu Eucharystii, duchowość i obrzędowość eucharystyczną oraz cuda eucharystyczne. Wszystkie te kwestie znajdują następnie swoje odbicie i rozwinięcie w fotografiach mistrza Adama Bujaka, jakże wrażliwego na sprawy sacrum.

Chciałabym zwrócić szczególną uwagę na dwie sekwencje zdjęciowe, które przedstawiają najstarszy cud eucharystyczny w Polsce z końca XIV wieku, jaki wydarzył się w Poznaniu, oraz najnowszy, który miał miejsce 610 lat później, w 2009 r., w Sokółce. Niewielu z nas zapewne wie, co wydarzyło się 15 sierpnia 1399 r. w Poznaniu. Jak opisuje ówczesny kronikarz Jan Długosz, członkowie starszyzny tutejszej gminy żydowskiej sprofanowali trzy Hostie w piwnicy jednej z kamienic. Następnie chcieli je wrzucić do znajdującej się tam studni, te jednak cudownie uniosły się w powietrzu. Obecnie w miejscu kamienicy stoi kościół pw. Najświętszej Krwi Pana Jezusa. Dokładny opis tamtych wydarzeń znajdziemy w podpisach pod zdjęciami, które przedstawiają liczne pamiątki i dzieła sztuki świadczące o cudzie.

W sekwencji fotograficznej poświęconej Sokółce odnajdujemy nie tylko pięknie udokumentowaną kaplicę Matki Bożej Różańcowej w kościele św. Antoniego Padewskiego. Tam w ołtarzu w specjalnej szklanej osłonie przechowywana jest kustodia zawierająca korporał (mały lniany obrus, część bielizny ołtarzowej) z Cząstką Ciała Pańskiego; świadectwo cudu eucharystycznego.

Reklama

Obok wspaniałych zabytków i dzieł sztuki szczególnie bogato udokumentowane są różne procesje oraz Pierwsze Komunie Święte. Dwa ostatnie rozdziały poświęcone zostały natomiast dwóm papieżom - Janowi Pawłowi II i Benedyktowi XVI, pokornym czcicielom wielkiej tajemnicy Eucharystii. W podpisach znajdziemy cytaty z przemówień obu Ojców Świętych oraz encykliki Jana Pawła II „Ecclesia de Eucharistia”.

Nowy album Białego Kruka to kolejna pozycja, której nie powinno zabraknąć w każdym polskim, katolickim domu. Także idealny prezent na nadchodzące święta i Pierwszą Komunię Świętą.

Album „Eucharystia. Tradycja, cuda, sztuka, celebracje, obrzędy, misteria, świątynie”, Biały Kruk, fotografie - Adam Bujak, tekst - ks. prof. Waldemar Chrostowski, koncepcja wydawnicza i grafika - Leszek Sosnowski, 184 str., duży format 24x28 cm, papier kredowy 150 g, twarda oprawa, obwoluta, złocenia.

Propozycja dla Czytelników „Niedzieli”

Jeżeli jesteś Czytelnikiem „Niedzieli”, to zachęcamy Cię do zamówienia albumu „Eucharystia” bezpośrednio w Białym Kruku. Przy zamówieniu 1 egz. otrzymasz 10 proc. rabatu, a przy zamówieniu 2 i więcej egz. - aż 20 proc. rabatu. Prosimy się jednak pospieszyć, bo oferta jest ważna tylko do wyczerpania nakładu.
Wystarczy zadzwonić (oprócz niedziel) i zamówić pod numerami tel.: (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, (12) 254-56-02, (12) 254-56-26, (12) 254-56-19. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00 lub napisać e-mail: dystrybucja@bialykruk.pl.
Przy zamówieniu powyżej 120 zł koszty wysyłki (12 zł) ponosi wydawnictwo.

2013-03-11 12:58

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Budapeszt: przygotowania do 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego idą "pełną parą"

[ TEMATY ]

Eucharystia

Węgry

Mariusz Książek/Niedziela

Ogólnokrajowa akcja społeczna Kościoła katolickiego na Węgrzech rozpocznie 52. Światowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie. który odbędzie się w dniach 13–20 września br. Arcybiskup Ostrzyhomia-Budapesztu, kard. Peter Erdö, ogłosił, że w przeddzień kongresu, wielu miastach na Węgrzech, wszystkie osoby potrzebujące, zostaną zaproszone do „stołu” na posiłek. - Organizacyjne i "duchowe” przygotowania do kongresu "idą pełną parą" - zaznaczył prymas Węgier w wywiadach dla czasopism "Magyar Kurir" i "Gondola".

Obok Stadionu im. Ferenca Puskása w Budapeszcie, gdzie zostaną odprawione główne nabożeństwa, centralnym miejscem kongresu będzie teren wystawienniczy „Hungexpo”, na którym będą się odbywały katechezy, wystawy i koncerty.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję