Reklama

Niedziela Małopolska

Jak się kochać i jak kłócić?

Niedziela małopolska 11/2013, str. 4

[ TEMATY ]

spotkanie

małżeństwo

Andrzej Jaśkowiec

Konferencja w Myślenicach cieszyła się dużym zainteresowaniem

Konferencja w Myślenicach cieszyła się dużym zainteresowaniem

25 par małżeńskich uczestniczyło 3 marca w konferencji zatytułowanej „Małżonkowie płomienni w łożu i zwycięscy w konfliktach”. Spotkanie odbyło się w Myślenickim Ośrodku Kultury, a poświęcone było sprawom intymności małżeńskiej oraz sposobom rozwiązywania problemów i konfliktów małżeńskich. Konferencję prowadzili Mariola i Piotr Wołochowiczowie - małżeństwo od lat zaangażowane w duszpasterstwo rodzin.

O czym mówili?

- Intymność to ważny temat w małżeństwie - mówi Marta Tylko, która wraz z mężem Jackiem organizowała konferencję. - Temat, który nie dotyczy tylko ciała, ale i ducha. To potrzeba więzi, współodczuwania i głębokiego bycia ze sobą. Tak liczny udział w konferencji potwierdza, że jest to temat ważny dla kobiet, a jeszcze ważniejszy dla mężczyzn. Rok temu zorganizowaliśmy spotkanie z o. Ksawerym Knotzem. Zainteresowanie było ogromne. W czasie tej konferencji poruszamy temat seksualności w małżeństwie i znów mamy pełną salę uczestników! Tym razem dopełniamy go problematyką rozwiązywania konfliktów, bo kłócić też trzeba się umiejętnie. Marta Tylko podkreśla, że intymność jednoczy małżonków, ale aby tej jedności nie zaburzać, trzeba posiadać umiejętność spierania się, kłócenia się tak, aby spór kończył się pojednaniem.

Co radzili?

Mariola i Piotr Wołochowiczowie najpierw wskazali biblijne podstawy nauki o seksualności człowieka i małżeństwa. Uzasadniali, że seksualność jest Bożym darem, który należy pielęgnować, a w małżeństwie rozwijać. Kolejnym punktem ich wystąpienia było wskazanie trudności, które przeszkadzają w dobrych relacjach intymnych między małżonkami. Prowadzący jednocześnie radzili, jak unikać błędów, jak radzić sobie z problemami w dziedzinie intymności. Kolejno podejmowali tematykę płodności i wierności małżeńskiej.

Ponieważ spotkanie poświęcone było nie tylko tematowi seksualności, ale także sposobom rozwiązywania konfliktów w małżeństwie, poruszono także temat kobiecości i męskości, a tym samym wzajemnego porozumiewania się, okazywania miłości oraz dojrzałości duchowej małżonków. Kończąc, prowadzący zachęcali do wytrwałości w pokonywaniu wszelkich trudności. - Zarzuciliśmy was wieloma wskazówkami, sposobami, radami. Tymczasem moim - naszym, bo mówię to także w imieniu mojego męża Piotra - wielkim pragnieniem jest, abyście wyszli z tego spotkania w przekonaniu, że nie tylko wiecie, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych, ale wiecie, że potraficie to zrobić. Chcielibyśmy zaszczepić w was przekonanie, że pozytywne zmiany w waszym życiu są możliwe! - mówiła Mariola Wołochowicz.

Reklama

Mariola i Piotr Wołochowiczowie od 20 lat prowadzą Fundację Misja Służby Rodzinie. Są autorami licznych artykułów i książek, m.in. „Seks po chrześcijańsku”, „Skąd się biorą dzieci?”, czy „Jak wygrać małżeństwo?”. Są niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie doradztwa życia rodzinnego. Prowadzą w całej Polsce wiele konferencji i kursów poświęconych tematyce uporządkowania relacji małżeńskich wg wskazówek biblijnych.

Kto ich wsparł?

Jak podkreśla Marta Tylko, organizacja konferencji nie byłaby możliwa bez pomocy Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym przy parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Myślenicach oraz bez wsparcia sponsorów. Głównym organizatorem konferencji była Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach we współpracy z Akademią ProFamilia z Myślenic. Wsparcie okazał Urząd Miasta i Gminy Myślenice oraz firmy: „Giboland”, „Zdrowe Obuwie” i „Cukiernia Jan Dziadkowiec”. Patronem medialnym spotkania był m.in. Tygodnik Katolicki Niedziela.

2013-03-13 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abyśmy byli jedno...

Razem się modlimy, razem pracujemy i razem cierpimy z powodu braku możliwości wspólnego przystępowania do Komunii św. – mówią żyjący w małżeństwach mieszanych.

Powinniśmy trzymać się razem – tak jednogłośnie powiedzieli uczestnicy rekolekcji Spotkań Małżeńskich, które odbyły się w ubiegłym roku w Kemerowie na Syberii. A byli to katolicy obrządków łacińskiego i greckokatolickiego, prawosławni i baptyści oraz ludzie deklarujący się jako niewierzący. Niektórzy z nich to potomkowie zesłańców różnych narodowości.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dominikańska akcja “Ciacho za ciacho” zbliża się wielkimi krokami

2022-12-07 17:55

[ TEMATY ]

Kraków

dominikanie

hocpicjum

Adobe.Stock

Już 11 grudnia odbędzie się kolejna edycja akcji charytatywnej “Ciacho za ciacho” organizowanej przez Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie “Beczka”. Inicjatywa ta powstała w 2003 roku. Wydarzenie najczęściej odbywa się cyklicznie, dwa razy do roku, przed Wielkanocą oraz przed Bożym Narodzeniem, w klasztorze oo. dominikanów w Krakowie Całkowity dochód z akcji zawsze jest przeznaczany na wsparcie organizacji niosących szeroko rozumianą pomoc potrzebującym.

Hasło najbliższej edycji brzmi “Wiele dla Niewielkich”. Zebrane środki zostaną przeznaczone na Krakowskie Hospicjum im. ks. Józefa Tischnera. Jest to hospicjum domowe, którego podopiecznymi są najmłodsi pacjenci, zmagający się z nieuleczalnymi chorobami. Dzieło to zapewnia każdemu choremu opiekę medyczną oraz psychologiczną w jego domu, gwarantując potrzebny sprzęt i aparaturę w znajomym, komfortowym i bezpiecznym środowisku. Hospicjum zajmuje się opieką perinatalną już od poczęcia, pomocą przy nagłej chorobie dziecka, a także wspiera rodziny cierpiące po jego odejściu.

CZYTAJ DALEJ

Koncert organowy w Bazylice św. Elżbiety [Zaproszenie]

2022-12-07 19:38

Archiwum organizatorów

Fundacja Kultura Brzmienia we współpracy z miastem Wrocław oraz parafią św. Elżbiety we Wrocławiu zapraszają na kolejny koncert w ramach II edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Brzmienie Fest” .

Wystąpią Zuzanna i Maciej Batorowie – małżeński duet organowy ze Świdnicy. Koncert odbędzie się w piątek, 9 grudnia o godz. 19 w Bazylice św. Elżbiety. Wstęp jest bezpłatny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję