Reklama

Niedziela Sandomierska

Świadkowie jego życia przemówili

Prezentujemy naszym Czytelnikom Nowe publikacje Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu poświęcone osobie i myśli sługi Bożego ks. Wincentego Granata

W ostatnim okresie Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu opublikowało pracę zbiorową, która jest pokłosiem, zorganizowanej z inicjatywy bp. Krzysztofa Nitkiewicza oraz postulatora procesu kanonizacyjnego ks. Zdzisława Jańca 11 grudnia 2012 r. w Sandomierzu, sesji naukowej poświęconej słudze Bożemu ks. Wincentemu Granatowi jako świadkowi wiary.

Publikację pt. „Sprawiedliwy z wiary żyć będzie” otwiera Słowo wstępne Postulatora procesu kanonizacyjnego, w którym czytamy, że „jest ona wyrazem hołdu złożonemu Świadkowi wiary w 33. rocznicę jego śmierci. A ukazując się w Roku Wiary, niech będzie ona dla wszystkich wezwaniem do wiernego dawania świadectwa o Tym, który sam świadczył o Ojcu (por. J 8, 18-19, 26-27)”.

Poza Słowem wstępnym książka składa się z sześciu rozdziałów. W pierwszym opublikowany został biogram życia ks. Wincentego Granata, w drugim przebieg uroczystości z okazji 33. rocznicy śmierci Sługi Bożego, przygotowany przez Halinę Irenę Szumił i niejako uzupełniony przez montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu. W publikacji został też zamieszczony referat: „Personalistyczna koncepcja Eucharystii w ujęciu ks. Wincentego Granata”, przedstawiony przez ks. Tomasza Serwina i okolicznościowa homilia: „Sługa Boży ks. Wincenty Granat świadkiem wiary na wzór Maryi” wygłoszona przez ks. Zdzisława Jańca. Ostatni rozdział zawiera refleksje teologa Bożych tajemnic ks. Wincentego Granata o wierze i świadectwa kolegów, przyjaciół i uczniów - świadków jego życia.

W Roku Wiary Kościół zachęca, aby ukazywać autentycznych świadków wiary. Jednym z nich jest sługa Boży ks. Wincenty Granat (1900-79). Kościół sandomierski w Roku Wiary przygotowuje się do zakończenia procesu beatyfikacyjnego ks. Granata na etapie diecezji, idąc za wskazaniami Kongregacji Nauki Wiary, by w spotkaniu z Maryją ukazywać autentycznych świadków wiary i maryjny miesiąc maj 2013 r. jemu poświęca.

Reklama

Postulator procesu kanonizacyjnego ks. Zdzisław Janiec wraz z współpracownikami, tj. Haliną Ireną Szumił, ks. Tomaszem Lisieckim, przygotował publikację: „Na szlakach wiary ze sługą Bożym ks. Wincentym Granatem”, do zapoznania się z nią podczas nabożeństw majowych 2013 r.

Publikację otwiera wprowadzenie bp. Krzysztofa Nitkiewicza, gdzie czytamy: „Niniejsze zamyślenia niech staną się dla nas także inspiracją do owocnego słuchania, bowiem «wiara rodzi się z tego, co się słyszy» (Rz 10, 17). Niech ta lektura rozważana podczas nabożeństw majowych w kościołach, kaplicach, przy kapliczkach przydrożnych, trafi również do rodzin oraz w dłonie chorych i starszych, słowem do wszystkich, by w ten sposób doskonalić i kształtować naszą wiarę”.

Niniejsza pozycja zawiera czytanki na każdy dzień maja 2013 r., przedstawiające kandydata na ołtarze i jego wiarę opowiedzianą przez świadków jego życia. Nadto w niej zostały zamieszczone teksty ks. Wincentego poświęcone Maryi, wierze i innym prawdom religijnym. Teksty te ukazują głębię wiary Sługi Bożego, która na co dzień była obecna w czynach miłości.

2013-03-13 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie z ks. Alfredem Wierzbickim

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

książka

promocja

ks. Alfred Wierzbicki

Krystyna Dolczewska

ks. Alfred Wierzbicki

ks. Alfred Wierzbicki

Gościem Klubu Tygodnika Powszechnego w Zielonej Górze był w dniu 27.11.2018 ks. dr hab. Alfred Marek Wierzbicki, wykładowca na Wydziale Filozofii KUL, członek Komitetu ds. Spraw Dialogu z Judaizmem. Promował swą nową książkę „Kruche dziedzictwo. Jan Paweł II od nowa”.

Nasz gość był podwładnym i współpracownikiem arcybiskupa Józefa Życińskiego. O osobę abpa zapytał prowadzący spotkanie Konrad Stanglewicz.

CZYTAJ DALEJ

70. Światowy Dzień Chorych na Trąd

Choć trąd można wyleczyć, to chorzy wciąż dotknięci są wykluczeniem społecznym. 75 proc. z nich mieszka w Indiach. Tym, co może zmienić ich sytuację, to solidnie prowadzone badania w celu wczesnego wykrycia choroby oraz edukacja społeczeństwa - powiedziała PAP dr Helena Pyz pracująca od 34 lat w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych w Jeevodaya w Indiach.

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd, ustanowiony w 1954 r. przez Raoula Follereau, francuskiego podróżnika i pisarza zaangażowanego w pomoc chorym na trąd.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego

2023-01-29 14:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra/Facebook

- Twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego, bo każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowały mu szczęście i zbawienie - służba i modlitwa niejednej siostry - powiedział na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań celebrował Mszę św. w ramach dorocznego spotkania sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania.

30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania odbywała się pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi”. W trzydniowym spotkaniu udział wzięło prawie 80 referentek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję