Reklama

Ze świata

2013-03-25 12:11


Niedziela Ogólnopolska 13/2013, str. 7

Spotkanie ekumeniczne z Papieżem Franciszkiem

Przyjaźń i szacunek międzyludzki

Kościół katolicki jest świadom doniosłości wspierania przyjaźni i szacunku między ludźmi różnych tradycji religijnych oraz odpowiedzialności za niesienie światu świadectwa o Najwyższym. Zwrócił na to uwagę papież Franciszek w przemówieniu do przedstawicieli Kościołów i wspólnot chrześcijańskich oraz innych religii, które odbyło się 20 marca br. w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie.

Obecny na spotkaniu patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I wyraził szacunek dla poprzedniego papieża - Benedykta XVI i dla jego zasług dla ekumenizmu. Odniósł się również do trwającego obecnie kryzysu gospodarczego, który stawia przed Kościołami określone zadania i wyzwania. Podkreślił doświadczenia obecnego papieża w przezwyciężaniu tej sytuacji, a zwłaszcza w pomaganiu ubogim i najbardziej potrzebującym.

Papież Franciszek zapewnił, że pragnie iść śladami swych poprzedników i kroczyć drogą dialogu ekumenicznego. Ojciec Święty pozdrowił reprezentantów judaizmu oraz wyznawców innych religii, szczególnie muzułmanów.

Reklama

Dowód na fałsz

W obronie Ojca Świętego Franciszka

Jezuita, o. Francisco Jalics, którego według niektórych mediów miał zadenuncjować obecny papież Franciszek, osobiście zaprzeczył tym informacjom. Argentyński jezuita był torturowany za rządów junty wojskowej.

„Oskarżenia, że nasze aresztowanie zostało sprowokowane przez ojca Bergoglio, są fałszywe” - napisał o. Francisco Jalics na stronie internetowej niemieckich jezuitów (obecnie przebywa w tym kraju).

Z dokumentów, do których miał dotrzeć Grzegorz Polak, autor książki „Franciszek. Papież wielkiej nadziei”, wynika, że o. Jorge Mario Bergoglio prawdopodobnie uratował życie Jalicsa i drugiego porwanego z nim zakonnika - o. Orlando Yorio.

Włochy

Zbieżne stanowiska

Stanowiska Watykanu i Rosji w większości kluczowych zagadnień międzynarodowych są zbieżne, a często pokrywają się - uważa przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Siergiej Naryszkin. Mówił o tym dziennikarzom 19 marca br. w Rzymie po krótkim spotkaniu z papieżem Franciszkiem, któremu przekazał pozdrowienia od prezydenta Władimira Putina.

W Rosji znają nowego papieża i jego konsekwentne stanowisko w takich sprawach, jak sprawiedliwość społeczna, obrona wartości rodzinnych i podstaw moralnych - zapewnił przewodniczący Dumy. Podkreślił: - Są to zagadnienia bliskie również nam, toteż mamy wiele podstaw do współpracy.

Według Naryszkina, w ostatnich latach stosunki między Rosją a Watykanem rozwijają się „nader pozytywnie”, a kluczową kwestią stało się tu nawiązanie pełnych stosunków dyplomatycznych w grudniu 2009 r.

Ludzie

Abp Celestino Migliore

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore jest - zdaniem emerytowanego watykanisty „La Stampy” Marco Tosattiego - poważnym kandydatem na nowego watykańskiego sekretarza stanu. Dziennikarz przypomina, że przed przybyciem do stolicy Polski papieski dyplomata reprezentował Stolicę Apostolską w centrali ONZ w Nowym Jorku.

Tosatti przypuszcza, że wkrótce po Wielkanocy poznamy nazwisko następcy kard. Tarcisio Bertonego, który w grudniu ukończy 79 lat, w związku z czym potrzebna byłaby zmiana na tym kluczowym stanowisku w Kurii Rzymskiej. Wśród innych potencjalnych kandydatów wymienia on m.in. obecnego nuncjusza apostolskiego w Wenezueli abp. Pietro Parolina.

Cudzysłów

Zapewniłem Papieża, że ofiarujemy mu wszelkie siły, jakimi dysponuje Towarzystwo Jezusowe, bo na swym nowym stanowisku będzie potrzebował porad, idei i ludzi.
O. Adolfo Nicolás Pachón, prepozyt generalny Jezuitów

Krótko

Papież Franciszek 20 marca złożył telefonicznie życzenia obchodzącemu imieniny (Józefa) swojemu poprzednikowi - Benedyktowi XVI. Papież emeryt śledził wydarzenia minionych dni, a zwłaszcza Mszę św. inaugurującą pontyfikat swojego następcy. Zapewnił o nieustannej pamięci modlitewnej w intencjach Ojca Świętego Franciszka.

W Argentynie prezes Sądu Najwyższego Ricardo Lorenzetti oświadczył, że papież Franciszek jest „osobą absolutnie niewinną” i nie był nawet podejrzewany o współudział w łamaniu praw człowieka w czasie dyktatury wojskowej z lat 1976-83.

Kongresmeni - demokrata Mike Quigley z Illinois oraz republikański Joe Heck z Nevady - zgłosili ponadpartyjną inicjatywę rozszerzenia programu ruchu bezwizowego m.in. dla Polski, argumentując, że wzrost turystyki przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego w USA.

Sąd Najwyższy Filipin wstrzymał tymczasowo wdrażanie ustawy o zdrowiu reprodukcyjnym, mającej gwarantować m.in. szeroki dostęp do antykoncepcji i pigułek poronnych oraz zezwolić na dobrowolną sterylizację.

W Afganistanie zginął kolejny polski żołnierz - st. szer. Paweł Ordyński. Poniósł śmierć, gdy pod transporterem wybuchła mina pułapka.

Rosja wzmacnia swoją obecność wojskową na Morzu Śródziemnym. Ministerstwo obrony tego kraju podjęło decyzję o sformowaniu eskadry okrętów wojennych, które na stałe będą patrolować ten akwen.

Referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbędzie się 18 września 2014 r. - poinformował pierwszy minister (szef) autonomicznego szkockiego rządu Alex Salmond.

Cypryjski parlament odrzucił kontrowersyjny plan opodatkowania lokat bankowych. Cypr miał dostać z UE pożyczkę w wysokości 10 mld euro, ale miał uzupełnić ją własnym wkładem z sięgającego nawet 10 proc. jednorazowego oprocentowania lokat bankowych.

Reklama

Zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conv, który uratował 150 sierot

2019-10-12 19:32

Dr Małgorzata Brykczyńska

W piątek rano 11 pażdziernika 2019, w Enfield, CT (USA) zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conf, autor książki Skradzione Dziecinstwo i Pamiętnik Sybiraka i Tułacza. Odznaczony najwyższymi orderami Polski, (ostatnio z okazji 100 rocznicy urodzin Prezydent RP przyznał mu order Orła Białego), Harcmistrz, i wielki franciszkanin, który przed miesiącem obchodził 100 urodziny w Chicopee, MA. Na uroczystość zjechali się ludzie z całego świata, włącznie z sierotami z Tengeru których uratował, ich rodzinami i inni “Afrykańczycy”.

Marie Romanagno

Ks Łucjan był seniorem franciszkanów (najstarszy żyjący franciszkanin) i ostatni który jeszcze odbył nowicjat u Św Maksymiliana Kolbe. Ojciec Łucjan zmarł w powszechnej opinii świętości. Wielki człowiek, polak, kapłan.

Łucjan Królikowski urodził się 7 września 1919 r. Do zakonu franciszkanów wstąpił w Niepokalanowie. W 1939 r. udał się na studia do Lwowa, ale już rok później został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Wolność przyniósł mu układ Sikorski-Majski z 1941 r., który gwarantował „amnestię” dla Polaków. Ojciec Łucjan z trudem przedostał się do Buzułuku, gdzie stacjonował sztab Armii Andersa. Wraz z nią przemierzył Kazachstan, Uzbekistan i Kirgizję. Później ukończył szkołę podchorążych i dotarł do Persji i Iraku.

Nadal jednak chciał być zakonnikiem, nie żołnierzem. Wiosną 1943 r. dotarł do Bejrutu, gdzie rozpoczął studia teologiczne. Ukończył je i otrzymał święcenia kapłańskie. W czerwcu 1947 r. wypłynął do Afryki Równikowej, gdzie podjął pracę wśród polskich dzieci w Tengerze (przebywały tam dzieci z matkami oraz sieroty, które NKWD wywiozło na Sybir – te, które ocalały, zostały uratowane przez Armię Andersa). Po okropieństwach Syberii małym tułaczom osiedle położone niedaleko równika wydawało się rajem.

Szczęście nie trwało jednak długo. Kiedy w 1949 r. Międzynarodowa Organizacja Uchodźców postanowiła zlikwidować polskie obozy w Afryce, a dzieci odesłać do komunistycznej Polski, o. Łucjan zdecydował, by wraz z nimi wyemigrować do Kanady. Na początku czerwca 1949 r. prawie 150 polskich sierot wyruszyło z Afryki.

W Kanadzie o. Łucjan był prawnym opiekunem dzieci, zajmował się także ich edukacją i wychowaniem. Tymczasem w Polsce komuniści wpadli w szał. Do próby odzyskania sierot chciano wykorzystać nawet ONZ. Na próżno – dzieci o. Łucjana były już wolne.

Można zadać sobie pytanie: Skąd ta chęć bezinteresownej pomocy? Sam o. Łucjan udzielał najlepszej odpowiedzi: „Życie człowieka jest grą, sztuką, realizacją Boskiego utworu, który nosi tytuł: miłość. Ona jest tak wpleciona w życie, że stanowi pobudkę ludzkich myśli, słów, czynów i działań. Miłość, która nie skrzywdzi biednego, bezbronnego jak dziecko, nie zerwie kwiatka, by go za chwilę podeptać, ani nie zgładzi psa czy kota”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kenia: zamordowano księdza

2019-10-17 17:46

Łukasz Sośniak SJ – Watykan

W Kenii zabito kolejnego kapłana. Ciało 43-letniego ks. Michaela Kyengo zostało odnalezione tydzień po tym, jak został on porwany w drodze powrotnej do swojej parafii. Napastnicy najpierw go udusili, a następnie podcięli mu gardło. Policja ujęła dwóch z czterech sprawców brutalnego morderstwa.

Vatican News

Ze wstępnych ustaleń śledztwa wynika, że ks. Kyengo był ostatni raz widziany tydzień temu, kiedy odwiedził swoich rodziców. Po tym, jak podrzucił do domu swojego współpracownika, późno w nocy, wracał do domu samochodem. Sprawcy sterroryzowali go bronią i porwali. Przed śmiercią zmusili go jeszcze do wybrania oszczędności z miejscowego banku.

Jeden z zatrzymanych miał przy sobie telefon komórkowy i kartę bankową zamordowanego księdza. Dwudziestopięciolatek wskazał policjantom, gdzie znajduje się ciało i w jaki sposób ofiara została zamordowana. Zwłoki zostały zakopane w płytkim grobie w pobliżu rzeki w mieście Makima, 100 km na północ od stolicy Kenii Nairobi.

Przyczyny zabójstwa nie są na razie znane, ale wszystko wskazuje na motyw rabunkowy. „Jesteśmy na tropie dwóch pozostałych podejrzanych” – zapewnił Pius Gitari, szef lokalnej policji.

Ks. Kyengo został wyświęcony na kapłana w 2012 r. i od tamtej pory bez przerwy służył w parafii Thatha. W tym roku na całym świecie zamordowanych zostało już 20 księży, w tym dwóch Polaków: we wrześniu w Brazylii zabito ks. Kazimierza Wojno, a w sierpniu w Portoryko ojca Stanisława Szczepanika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem