Reklama

Ze świata

2013-03-25 12:11


Niedziela Ogólnopolska 13/2013, str. 7

Spotkanie ekumeniczne z Papieżem Franciszkiem

Przyjaźń i szacunek międzyludzki

Kościół katolicki jest świadom doniosłości wspierania przyjaźni i szacunku między ludźmi różnych tradycji religijnych oraz odpowiedzialności za niesienie światu świadectwa o Najwyższym. Zwrócił na to uwagę papież Franciszek w przemówieniu do przedstawicieli Kościołów i wspólnot chrześcijańskich oraz innych religii, które odbyło się 20 marca br. w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie.

Obecny na spotkaniu patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I wyraził szacunek dla poprzedniego papieża - Benedykta XVI i dla jego zasług dla ekumenizmu. Odniósł się również do trwającego obecnie kryzysu gospodarczego, który stawia przed Kościołami określone zadania i wyzwania. Podkreślił doświadczenia obecnego papieża w przezwyciężaniu tej sytuacji, a zwłaszcza w pomaganiu ubogim i najbardziej potrzebującym.

Papież Franciszek zapewnił, że pragnie iść śladami swych poprzedników i kroczyć drogą dialogu ekumenicznego. Ojciec Święty pozdrowił reprezentantów judaizmu oraz wyznawców innych religii, szczególnie muzułmanów.

Reklama

Dowód na fałsz

W obronie Ojca Świętego Franciszka

Jezuita, o. Francisco Jalics, którego według niektórych mediów miał zadenuncjować obecny papież Franciszek, osobiście zaprzeczył tym informacjom. Argentyński jezuita był torturowany za rządów junty wojskowej.

„Oskarżenia, że nasze aresztowanie zostało sprowokowane przez ojca Bergoglio, są fałszywe” - napisał o. Francisco Jalics na stronie internetowej niemieckich jezuitów (obecnie przebywa w tym kraju).

Z dokumentów, do których miał dotrzeć Grzegorz Polak, autor książki „Franciszek. Papież wielkiej nadziei”, wynika, że o. Jorge Mario Bergoglio prawdopodobnie uratował życie Jalicsa i drugiego porwanego z nim zakonnika - o. Orlando Yorio.

Włochy

Zbieżne stanowiska

Stanowiska Watykanu i Rosji w większości kluczowych zagadnień międzynarodowych są zbieżne, a często pokrywają się - uważa przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Siergiej Naryszkin. Mówił o tym dziennikarzom 19 marca br. w Rzymie po krótkim spotkaniu z papieżem Franciszkiem, któremu przekazał pozdrowienia od prezydenta Władimira Putina.

W Rosji znają nowego papieża i jego konsekwentne stanowisko w takich sprawach, jak sprawiedliwość społeczna, obrona wartości rodzinnych i podstaw moralnych - zapewnił przewodniczący Dumy. Podkreślił: - Są to zagadnienia bliskie również nam, toteż mamy wiele podstaw do współpracy.

Według Naryszkina, w ostatnich latach stosunki między Rosją a Watykanem rozwijają się „nader pozytywnie”, a kluczową kwestią stało się tu nawiązanie pełnych stosunków dyplomatycznych w grudniu 2009 r.

Ludzie

Abp Celestino Migliore

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore jest - zdaniem emerytowanego watykanisty „La Stampy” Marco Tosattiego - poważnym kandydatem na nowego watykańskiego sekretarza stanu. Dziennikarz przypomina, że przed przybyciem do stolicy Polski papieski dyplomata reprezentował Stolicę Apostolską w centrali ONZ w Nowym Jorku.

Tosatti przypuszcza, że wkrótce po Wielkanocy poznamy nazwisko następcy kard. Tarcisio Bertonego, który w grudniu ukończy 79 lat, w związku z czym potrzebna byłaby zmiana na tym kluczowym stanowisku w Kurii Rzymskiej. Wśród innych potencjalnych kandydatów wymienia on m.in. obecnego nuncjusza apostolskiego w Wenezueli abp. Pietro Parolina.

Cudzysłów

Zapewniłem Papieża, że ofiarujemy mu wszelkie siły, jakimi dysponuje Towarzystwo Jezusowe, bo na swym nowym stanowisku będzie potrzebował porad, idei i ludzi.
O. Adolfo Nicolás Pachón, prepozyt generalny Jezuitów

Krótko

Papież Franciszek 20 marca złożył telefonicznie życzenia obchodzącemu imieniny (Józefa) swojemu poprzednikowi - Benedyktowi XVI. Papież emeryt śledził wydarzenia minionych dni, a zwłaszcza Mszę św. inaugurującą pontyfikat swojego następcy. Zapewnił o nieustannej pamięci modlitewnej w intencjach Ojca Świętego Franciszka.

W Argentynie prezes Sądu Najwyższego Ricardo Lorenzetti oświadczył, że papież Franciszek jest „osobą absolutnie niewinną” i nie był nawet podejrzewany o współudział w łamaniu praw człowieka w czasie dyktatury wojskowej z lat 1976-83.

Kongresmeni - demokrata Mike Quigley z Illinois oraz republikański Joe Heck z Nevady - zgłosili ponadpartyjną inicjatywę rozszerzenia programu ruchu bezwizowego m.in. dla Polski, argumentując, że wzrost turystyki przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego w USA.

Sąd Najwyższy Filipin wstrzymał tymczasowo wdrażanie ustawy o zdrowiu reprodukcyjnym, mającej gwarantować m.in. szeroki dostęp do antykoncepcji i pigułek poronnych oraz zezwolić na dobrowolną sterylizację.

W Afganistanie zginął kolejny polski żołnierz - st. szer. Paweł Ordyński. Poniósł śmierć, gdy pod transporterem wybuchła mina pułapka.

Rosja wzmacnia swoją obecność wojskową na Morzu Śródziemnym. Ministerstwo obrony tego kraju podjęło decyzję o sformowaniu eskadry okrętów wojennych, które na stałe będą patrolować ten akwen.

Referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbędzie się 18 września 2014 r. - poinformował pierwszy minister (szef) autonomicznego szkockiego rządu Alex Salmond.

Cypryjski parlament odrzucił kontrowersyjny plan opodatkowania lokat bankowych. Cypr miał dostać z UE pożyczkę w wysokości 10 mld euro, ale miał uzupełnić ją własnym wkładem z sięgającego nawet 10 proc. jednorazowego oprocentowania lokat bankowych.

Reklama

Potrzebny milion, by uratować Wojtusia

2019-07-16 11:47

Karolina Mysłek
Niedziela Ogólnopolska 29/2019, str. 57

– Tato, czy zobaczę Pana Jezusa na żywo?
– Tak, zobaczysz, ale jeszcze nie teraz...
4-letni Wojtuś potrzebuje pomocy. Dzięki naszej pomocy tata będzie mógł dotrzymać obietnicy danej synowi: jeszcze nie teraz...

Archiwum rodzinne
4-letni Wojtuś

Wojtek Duda w maju skończył 4 lata. Jeszcze kilka dni wcześniej żył zwyczajnie – chodził do przedszkola, godzinami bawił się dinozaurami albo samolotami. Dokazywał z młodszym bratem Kubusiem. Podczas rutynowych badań serca na zdjęciu rtg klatki piersiowej ukazał się guz wielkości kurzego jajka. Natychmiastowe skierowanie na oddział onkologii dziecięcej, seria badań, operacja i diagnoza – neuroblastoma, nerwiak zarodkowy, jeden z najczęściej występujących nowotworów wieku dziecięcego. Najbardziej złośliwy i trudny do wyleczenia typ z dodatnim genem N-myc. Z możliwymi przerzutami w trakcie chemioterapii. „Nasze życie przestało istnieć. Wojtka dzieciństwo się skończyło. Ma zaledwie 4 lata, a przeszedł więcej niż niejeden z nas” – pisze pani Agnieszka, mama Wojtka. „A to dopiero początek jego drogi usłanej cierpieniem. Przed Wojtusiem miesiące leczenia: 8 cykli chemioterapii, radioterapia, pobranie komórek macierzystych, autoprzeszczep i na koniec immunoterapia”.

Wyścig z czasem

Wojtek ma 60 proc. szansy na wyleczenie. Jego nadzieją jest terapia w Genui – klinice prowadzonej przez Włoskie Stowarzyszenie Walki z Neuroblastomą O.N.L.U.S., w której pomoc znalazło już niejedno polskie dziecko. – Najlepszy moment wyjazdu do Włoch to czas między 7. a 8. cyklem chemii Wojtusia, czyli pierwszy tydzień sierpnia – tłumaczy nam pani Agnieszka. – Po 8. chemii ma mieć autoprzeszczep. Pobieranie komórek macierzystych, chemia, wszczepianie na nowo komórek macierzystych, żeby organizm mógł się odbudować. I tu już muszą być Włochy.

Jest jedno „ale”: potrzeba prawie miliona złotych. „Cena wyznaczona za życie naszego dziecka jest horrendalna, a leczenie musi być opłacone z góry. Każdy dzień ma ogromne znaczenie. Nie mamy ani chwili do stracenia. Błagamy, pomóżcie ocalić Wojtusia! To nasza jedyna szansa na ratunek” – piszą rodzice Wojtusia na stronie: wojtekduda.pl . – Wojtuś jest wielkim bohaterem. Z płaczem, ale wszystko dzielnie znosi. Da radę przez to przejść, tylko musi mieć szansę. Jako rodzice jesteśmy zobowiązani, żeby zrobić wszystko, by leczył się u najlepszych. To dla nas bezdyskusyjne. Zgromadzona jest już ogromna kwota, ale do zebrania mamy wciąż dla nas niewyobrażalną sumę pieniędzy – mówi pani Agnieszka, podczas gdy jej mąż trwa na posterunku przy synku w katowickiej klinice. I dodaje, zwracając się do darczyńców: – Wizja śmierci naszego dziecka towarzyszy nam każdego dnia. Prosimy o pomoc. Każdy grosz przybliża nas do wygranej. Życie naszego dziecka jest w Waszych rękach. Proszę, pomóżcie nam ocalić Wojtusia!

Trwa wyścig z czasem. Zostały 2 tygodnie, żeby zebrać 630 tys. zł (dane na 15 lipca, kiedy to oddajemy numer do druku). Czy się uda? Ton głosu pani Agnieszki nie pozostawia wątpliwości: – Jak byłam w ciąży, modliłam się Nowenną Pompejańską za moje nienarodzone jeszcze dziecko. Pod koniec było wokół nas bardzo dużo modlitwy, błogosławieństwa. Nic nie wskazywało na to, że poród będzie tak trudny. Wojtuś miał zamartwicę, był reanimowany. Cudem go uratowano. Do swoich 4. urodzin był zupełnie zdrowy. Jestem święcie przekonana, że Bóg chciał Wojtusia. Wierzę, że tak będzie i teraz.

Armia dla Wojtka

Chłopca i jego bliskich wspiera armia ludzi. Modlą się, podtrzymują na duchu, wpłacają pieniądze. Zaangażowali się przyjaciele, znajomi i zupełnie obcy ludzie, których poruszył los Wojtusia. Były nowenna za wstawiennictwem kard. Hlonda, Nowenna Pompejańska, Koronka uwielbienia Boga ze św. Michałem Archaniołem wraz z Chórami Aniołów. Temu ostatniemu jest bardzo oddana mama Wojtka. – Jestem zaskoczona, że Pan Bóg do mnie aż tak wprost przemawia. W trudnych sytuacjach, czasem przerastających moje możliwości, czuję wsparcie św. Michała Archanioła. Kiedy zaczynam uwielbiać Boga za jego przyczyną, otrzymuję łaski. Wiem, że mój syn jest otoczony modlitwą. Dlatego mam pewność, że będzie zdrowy, że uda nam się zebrać pieniądze na jego leczenie. To droga przez mękę usłana cudami – podsumowuje pani Agnieszka. Bądźmy więc i my pomocnikami Boga w uczynieniu kolejnego cudu.

Więcej o Wojtusiu i możliwościach pomocy na: www.wojtekduda.pl .

Wpłaty na leczenie: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa, gm. Bielany, NIP 118-14-28-385, KRS 0000037904, Alior Bank SA 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994

WAŻNE! W tytule przelewu należy wpisać: „Wojtek Duda. Numer identyfikacyjny 35897”

Wpłaty zagraniczne: Kod SWIFT (BIC): ALBPPLPW

PL 90 2490 0005 0000 4530 9858 4994 (darowizny w dolarach amerykańskich)

PL 82 2490 0005 0000 4600 7337 4309 (darowizny w euro).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: o patriotyzmie na barce

2019-07-19 13:27

Łukasz Gołaś SAC

Jak być patriotą we współczesnych czasach? To temat sierpniowej ewangelizacji na barce, która odbędzie się 14 sierpnia (środa) 2019 r. o godz. 19.00 na statku NIMFA pod Wawelem obok Mostu Grunwaldzkiego. Spotkanie poprowadzą uczestnicy Rejsu Niepodległości. Zapraszamy na niezwykły rejs Wisłą. Koszty związane z organizacją spotkania to 10 zł. Rejestracja na stronie www.pallotti.fm

Pallotti.fm
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem