Reklama

Z Jasnej Góry

2013-03-25 12:11

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 13/2013, str. 8

Muzycy kościelni

Pamięci prof. Stefana Stuligrosza i Wiesława Jelenia

W 4. Pielgrzymce Muzyków Kościelnych, która odbyła się 16 marca br. na Jasnej Górze, wzięło udział 14 zespołów chóralnych i scholi. Ponadto uczestniczyli w niej: organiści, dyrygenci, kantorzy, kapłani i indywidualni muzycy, łącznie ok. 600 osób. Organizatorem spotkania był o. dr Nikodem Kilnar, paulin, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych.

W czasie pielgrzymki w sposób szczególny wspominano dwóch muzyków, którzy zmarli w ubiegłym roku, pielgrzymów jasnogórskich: prof. Stefana Stuligrosza, dyrygenta i kompozytora, założyciela Chóru Chłopięco-Męskiego „Poznańskie Słowiki”, oraz Wiesława Jelenia, prezesa Federacji Caecilianum. Szczególnym gościem tegorocznej pielgrzymki była Anna Biedakowa, córka śp. prof. Stefana Stuligrosza, która przekazała jako dar dla sanktuarium jasnogórskiego: srebrną batutę z diamentami, nagrodę Polskiego Radia dla Stefana Stuligrosza, oraz jego osobisty różaniec. - Ten różaniec był blisko niego podczas godziny śmierci - wyznała córka prof. Stuligrosza. Podkreśliła, że przekazanie wotów było pomysłem Piotra Karwowskiego, dyrygenta chóralnego, współpracownika prof. Stuligrosza. W czasie przekazania darów Annie Biedakowej towarzyszył prezes Fundacji „Chór Stuligrosza” Tomasz Kośmieja.

W pielgrzymce uczestniczyli m.in.: ks. prof. Antoni Reginek, prezes Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych; prof. Wiesław Delimat, prezes Federacji Caecilianum; dr Piotr Karwowski, wiceprezydent Polskiej Federacji Pueri Cantores; przedstawiciele Wydawnictwa Polihymnia z Lublina. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem abp. seniora Stanisława Nowaka. Zebranych powitał o. Sebastian Matecki, podprzeor klasztoru. W czasie Eucharystii zabrzmiały wspólne śpiewy - były to wybrane utwory, napisane lub opracowane przez prof. Stefana Stuligrosza, poświęcone Matce Bożej. Śpiewom przewodniczyła Schola Cantorum Misericordis Christi z Białej Podlaskiej pod dyr. Piotra Karwowskiego. Na organach zagrał Bogdan Stępień, organista katedry gliwickiej.

Reklama

Jasnogórska lekcja historii Polski

Ku czci o. Augustyna Kordeckiego

W 340. rocznicę śmierci o. Augustyna Kordeckiego - bohaterskiego przeora i obrońcy Jasnej Góry przed Szwedami - w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej została odprawiona uroczysta Msza św. jubileuszowa, pod przewodnictwem o. Dariusza Cichora, definitora generalnego Zakonu Paulinów. Homilię wygłosił o. Marek Łącki.

Modlitwę poprzedził wykład w Kaplicy Różańcowej prof. Wojciecha Kędra, wykładowcy Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, na temat: „O. Augustyn Kordecki - człowiek wielkiego zawierzenia i mąż stanu”. Prof. Kęder przypomniał, że o. Kordecki zmarł 20 marca 1673 r. w paulińskim klasztorze w Wieruszowie, podczas wizytacji zakonnej. Jego prochy zostały złożone w urnie na Jasnej Górze. 40 dni z jego życia to bohaterska obrona Jasnej Góry w 1655 r., podczas potopu szwedzkiego, który zalał naszą Ojczyznę. Szwedzi napadli, aby pozbawić nas własnego państwa i wiary katolickiej. Podczas gdy wszyscy albo zwątpili, albo Ojczyznę zdradzili, o. Kordecki podjął się obrony oblężonej twierdzy jasnogórskiej. Obronę Jasnej Góry przypisano interwencji Matki Bożej oraz niezłomnej, bohaterskiej postawie o. Kordeckiego i jego wyjątkowym talentom dyplomatycznym. (Więcej można przeczytać w „Niedzieli” nr 12/2013: Wojciech Kęder, „Ojciec Augustyn Kordecki na kartach polskiej historii”).

Uwieńczeniem jasnogórskich obchodów rocznicowych był koncert jubileuszowy. Wystąpili: Tadeusz Barylski - organy, Katarzyna Kłosowska - sopran, Karol Lipiński-Brańka - skrzypce. Koncert poprowadziła Fatima Brańka. Do zgromadzonych słowo skierował o. Nikodem Kilnar, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych.

Organizatorzy uroczystości jubileuszowych - Klasztor Paulinów na Jasnej Górze, Stowarzyszenie im. Eugeniusza Brańki oraz Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska.

Maturzyści

13 marca na Jasną Górę przybyło ok. 3 tys. maturzystów z diecezji warszawsko-praskiej. Wraz z młodymi modlił się biskup pomocniczy diecezji Marek Solarczyk.

14 marca pielgrzymowało ok. 400 maturzystów diecezji bydgoskiej. Mszy św. dla młodzieży przewodniczył biskup diecezji Jan Tyrawa.

15 marca na Jasną Górę dotarło ok. 2 tys. maturzystów diecezji świdnickiej. W spotkaniu uczestniczył bp Adam Bałabuch.

15 marca na Jasną Górę przybyło 2,8 tys. maturzystów diecezji sandomierskiej wraz z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem.

W nocy 15/16 marca w modlitewnym czuwaniu uczestniczyli maturzyści diecezji bielsko-żywieckiej. Grupie ok. 800 osób towarzyszył bp Piotr Greger.

16 marca na Jasnej Górze modliło się ok. 1 tys. maturzystów archidiecezji poznańskiej. Mszy św. przewodniczył bp Zdzisław Fortuniak.

Agata Puścikowska: siostry zakonne to kobiety o licznych zdolnościach i pasjach

2019-10-15 15:38

maj / Warszawa (KAI)

Elita, kobiety bardzo wykształcone, o licznych zdolnościach, wierne sobie, idące za swoją pasją – takich jest wiele sióstr zakonnych, które znam – mówiła Agata Puścikowska, autorka książki „Wojenne siostry” podczas prezentacji, która odbyła się dziś w Centrum Medialnym KAI. Dziennikarka podkreśliła, że ukazane w książce fascynujące postaci sióstr zakonnych czasów wojennych i powojennych to poruszająca historia stanowiąca tło również fascynującej pracy współczesnych zgromadzeń.

Bożena Sztajner/Niedziela

-Piszę o kobietach - bohaterskich, często wyprzedzających swoją epokę i jednocześnie bardzo zwyczajnych – powiedziała Agata Puścikowska podczas prezentacji książki „Wojenne siostry”, przedstawiającej 19 sylwetek sióstr zakonnych, bohaterek czasów wojennych i powojennych. Podkreśliła, że wybrane przez nią 19 postaci, to zaledwie wycinek ogromnej liczby historii sióstr zakonnych, które zasługują na upamiętnienie i które watro byłoby ocalić od zapomnienia. Wyraziła też radość, że napisana przez nią książka stała się dla kilku zgromadzeń inspiracją do podjęcia poszukiwań związanych z własną przeszłością.

Dziennikarka zaznaczyła przy tym, że wiele zgromadzeń dobrze zna historię bohaterstwa własnych członkiń i że jest ona tłem współczesnych, często równie fascynujących działań. – Siostry zakonne mnie interesują. Znam wiele z nich, są dla mnie często autorytetem, inspiracją – podkreśliła Agata Puścikowska. – Moim zdaniem to jest elita, kobiety energiczne, często świetnie wykształcone, wierne sobie, które poszły za swoją pasją i realizują się w niej – dodała.

Odpowiadając na pytanie, czy jej książka może pomóc przezwyciężyć negatywny stereotyp związany z postrzeganiem sióstr zakonnych podkreśliła, że nie było to jej celem i że siostry przede wszystkim same mówią o sobie. Wyraziła natomiast nadzieję, że jej książka dotrze do młodych, zwłaszcza do młodych kobiet.

Red. Marek Zając, prowadzący spotkanie, podkreślił wartość pracy Agaty Puścikowskiej, która od lat konsekwentnie pokazuje życie sióstr zakonnych w Polsce. Zwrócił też uwagę na znaczenie jej najnowszej książki, która ocala od zapomnienia to, co bez niej bezpowrotnie odeszłoby w przeszłość.

Zastanawiając się nad pytaniem, skąd bohaterki książki czerpały siłę do swojej często nadludzkiej pracy, skąd brała się ich odwaga, dlaczego potrafiły znieść tortury a wreszcie – oddać życie – uczestnicy spotkania mówili o tym, jak trudno jest pisać o duchowości i że ostatecznie otoczona jest ona tajemnicą.

Kolejne spotkanie z Agatą Puścikowską, autorką książki „Wojenne siostry”, odbędzie się 22 października o godz. 18 w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie. Spotkanie poprowadzi Piotr Legutko.

„Wojenne Siostry”, Agata Puścikowska, Wydawnictwo ZNAK 2019.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Weekend rodzinny z Jackiem Pulikowskim w Oławie

2019-10-16 21:45

Anna Majowicz

Jacek Pulikowski – autor licznych publikacji o tematyce rodzinnej, w nadchodzący weekend gościć będzie w Centrum Formacji, przy parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie.

ekai.pl
Jacek Pulikowski

Plan wydarzenia:

Piątek, 18.10.2019 r.:

18.00 Eucharystia – ze słowem Jacka Pulikowskiego

19.00 – 20.30 Wykład dla kobiet: ,,Instrukcja obsługi mężczyzny”

Sobota, 19.10.2019 r.:

9.00 Eucharystia – ze słowem J.Pulikowskiego ,,Dojrzała miłość w dojrzałym wieku”

9.00 – 17.00 Warsztaty dla ojców ,,Ojcostwo a praca”

10.00 – 14.00 Warsztaty dla kobiet ,,Cenniejsza niż perły”

15.30 – 17.00 Wykład dla narzeczonych I małżonków ,,Rodzina. Najważniejsza firma na świecie”

18.00 Eucharystia – ze słowem J. Pulikowskiego ,, Odcinanie pępowiny”

19.00 – 20.30 Wykład dla mężczyzn: ,,Jak rozumieć kobietę? Czy niemożliwe jest możliwe?”

Niedziela, 20.10.2019 r.:

8.00 – 19.30 Eucharystie ze słowem J. Pulikowskiego ,,Relacje rodzinne – wyzwania na dzisiejsze czasy”

13.00 – 19.00 Rejonowy Dzień Wspólnoty (RDW) Ruchu Światło – Życie: ,,Moja wola I moja wolność”.

Więcej informacji i formularze zapisów na stronie Fundacji DlaRodziny: www.dlarodziny.eu

Serdecznie zapraszamy! 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem