Reklama

Jest inny świat w Kłobucku

2013-03-28 12:00

Beata Pieczykura
Edycja częstochowska 13/2013, str. 2

Beata Pieczykura
Abp Wacław Depo podczas koncertu charytatywnego Antoniny Krzysztoń w Kłobucku

W Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku 16 marca odbył się koncert charytatywny Antoniny Krzysztoń zorganizowany przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej przy współudziale oddziału Akcji Katolickiej przy parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Kłobucku. Patronat honorowy nad koncertem objął abp Wacław Depo, a patronat medialny - Tygodnik Katolicki „Niedziela” i Radio Fiat. Koncert prowadził ks. Piotr Zaborski, dyrektor Katolickiego Radia Fiat. Dochód był przeznaczony na zorganizowanie letniego wypoczynku dla dzieci z ubogich rodzin z Kłobucka ze wszystkich typów szkół. W przedsięwzięcie zaangażowały się wszystkie szkoły działające w Kłobucku, czyli szkoły podstawowe, średnie oraz gimnazja.

Dr Artur Dąbrowski - prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej ma nadzieję, że ta inicjatywa uwrażliwi serca na potrzebę pomocy drugiemu człowiekowi, a przede wszystkim przyczyni się do ewangelizacji, przebudzenia wiary oraz wejścia w dialog z kulturą, a także wykorzystania talentów otrzymanych od Pana. Dlatego wystąpiła Antonina Krzysztoń, która pokazała, jak można oddychać Bogiem i mówić o Nim, w ten sposób stając się świadkiem wiary.

Reklama

- Koncert miał wiele przesłań - powiedział abp Wacław Depo, ale najważniejszym jest łaska spotkania, jak powiedziała zresztą sama Antonina, dziękując Panu Bogu za to spotkanie. My z kolei dziękujemy Bogu, że zainspirowała nas do pewnych pytań, zastanowienia się i dziękczynienia, bo w tym koncercie było wiele elementów, które dotykały osobiście chyba każdego z nas.

Jedność wiary i kultury podkreślał fakt, że koncert odbył się po Mszy św. w parafii św. Marcina. Licznie zgromadzeni w Miejskim Ośrodku Kultury wsłuchiwali się w piosenki pełne optymizmu, radosne, mówiące o Bogu, wierze i życiu, prowokujące do zastanowienia się nad sobą, mogli też zaśpiewać wraz z artystką, a po koncercie wspomóc letni wypoczynek dzieci, korzystając z kiermaszu wielkanocnego (np. pisanki, kartki wykonali uczniowie kłobuckich szkół) i kawiarenki (poczęstunek wykonali uczniowie kłobuckich szkół). To spotkanie wiary i kultury, piękna i dobra, modlitwy i czynu było możliwe dzięki zaangażowaniu organizatorów, dyrekcji, nauczycieli i uczniów kłobuckich szkół różnych szczebli oraz władz lokalnych.

Tagi:
Akcja Katolicka

Reklama

Potrzebni Kościołowi

2019-10-16 12:31

Kamil Krasowski
Edycja zielonogórsko-gorzowska 42/2019, str. VI

– Jubileusz 25-lecia Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej jest dla społeczności naszego stowarzyszenia wielkim świętem – mówi Ryszard Furtak, prezes Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej

Maciej Krawcewicz
Ryszard Furtak – prezes Zarządu DIAK

Kamil Krasowski: – Kiedy rozpoczęła się Pana przygoda z Akcją Katolicką i co ona daje Panu w życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym?

Ryszard Furtak: – Pierwsze informacje o Akcji Katolickiej usłyszałem na spotkaniach Klubu Inteligencji Katolickiej na początku lat 90. ub. wieku. Później w maju 1996 r. zostałem zachęcony przez śp. ks. Czesława Kroczaka do uczestnictwa w rekolekcjach o stowarzyszeniu w Rokitnie, a już w październiku tego samego roku założyliśmy Oddział AK w naszej parafii, który działa do dzisiaj. W AK poznałem wielu wspaniałych ludzi, otwartych na potrzeby Kościoła i drugiego człowieka. Przez AK rozwinąłem swoje umiejętności pracy w grupie, czy to redagując prasę katolicką (blisko 15 lat wydawaliśmy gazetę „Brat Albert”), czy organizując inne wydarzenia firmowane przez AK. W AK wspieramy się z żoną Urszulą, która przez kilkanaście lat była prezesem władz diecezjalnych, zastępując na tej funkcji wcześniejszych prezesów Władysława Drozda i Stanisława Rzeźniczka, a dziś przewodzi Akcji Katolickiej w całej Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik Episkopatu: różaniec nie może wywoływać sporów

2019-10-21 18:25

BP KEP / Warszawa (KAI)

"Różaniec jednoczy z Bogiem i bliźnimi, nie może wywoływać sporów. Od wieków łączy wierzących, prowadzi do Boga i jest modlitwą niosącą pokój" – przypomina rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik w kontekście dyskusji na temat logo Marszu Niepodległości 2019.

Magdalena Niebudek/Niedziela

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że różaniec stał się najbardziej powszechną modlitwą na świecie. „To modlitwa dla każdego. Na różańcu modlą się ludzie różnych kultur i narodów na wszystkich kontynentach – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że różaniec zobowiązuje do podążania za Maryją i życia wg Ewangelii.

Zaznaczył też, że św. Jan Paweł II zwracał uwagę na fakt, że modlitwa różańcowa rodzi pokój w naszych sercach i w konsekwencji – między ludźmi. Papież Polak mówił: „Odmawiajmy wytrwale różaniec we wspólnotach kościelnych i naszych rodzinach. W trakcie powtarzanych wezwań zjednoczy on serca, doprowadzi do zgody, ożywi nadzieję i obdarzy nas wszystkich pokojem i radością Chrystusa, który dla nas się narodził, umarł i zmartwychwstał”.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że tradycyjnie w październiku wierni modlą się na nabożeństwach różańcowych. „Niech nasza modlitwa przyniesie jak najlepsze owoce. Módlmy się o pokój na całym świecie, w intencji naszej ojczyzny i nas samych” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Plakat zapowiadający tegoroczny Marsz Niepodległości przedstawia zaciśniętą pięść trzymającą różaniec. Grafice towarzyszą słowa "Miej w opiece naród cały".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Poznań: zmarł prof. Jacek Łuczak, twórca polskiej opieki paliatywnej

2019-10-22 21:41

ms / Poznań (KAI)

W Poznaniu 22 października zmarł prof. Jacek Łuczak, profesor nauk medycznych, założyciel i długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Miał 84 lata.

poznan.pl

Prof. Łuczak był twórcą hospicjum Palium w Poznaniu i pierwszej poradni walki z bólem w Polsce.

„Był człowiekiem niezwykłej ofiarności, zawsze blisko chorego. Prawdziwy lekarz, dla którego hospicjum było domem, a człowiek chory, cierpiący miał uprzywilejowane miejsce w jego sercu” – mówi o zmarłym abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wielokrotnie odwiedzał prowadzone przez prof. Łuczaka hospicjum.

„Profesor zawsze zwracał uwagę na relacje, które powinny nawiązać się pomiędzy chorym a lekarzami i pielęgniarkami oraz kapelanami hospicjum. Podkreślał nieustannie konieczność szacunku wobec człowieka, zwłaszcza umierającego” – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Profesor Jacek Łuczak urodził się w 1934 r. w Poznaniu, ukończył studia na Wydziale Lekarskim poznańskiej Akademii Medycznej. Jest autorem ponad 400 prac naukowych, był specjalistą i konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny paliatywnej.

W 2019 r. prof. Jacek Łuczak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem