Reklama

Archiwum diecezjalne już zmodernizowane

2013-03-28 12:00

Katarzyna Dobrowolska
Edycja kielecka 13/2013, str. 8

TER
Bp Florczyk święci nowe Archiwum

Bp Marian Florczyk pobłogosławił 12 marca nowy magazyn Archiwum Diecezjalnego w Kielcach. Instytucja będąca kopalnią wiedzy o Kościele, ale i o życiu społecznym regionu i diecezji pozyskała nowe pomieszczenia na magazyn

Średnio w ciągu roku z zasobów Archiwum liczącego blisko 1,5 km akt korzysta 800 osób. Najstarsze przechowywane dokumenty pochodzą z XIII wieku. Archiwum jako oddzielna instytucja diecezjalna zostało ustanowione w 1939 r. przez bp. Czesława Kaczmarka.

Misją Archiwum Diecezjalnego jest gromadzenie, odpowiednie przechowywanie i udostępnianie dokumentów (głównie ksiąg metrykalnych wytworzonych w kancelariach 136 parafii), jak i w innych kancelariach instytucji kościelnych z terenu diecezji kieleckiej. Największy zbiór dokumentów to akta Konsystorza i Kurii Kieleckiej. Z dokumentów przechowywanych w Archiwum korzystają profesorowie historii, studenci, księża diecezjalni, w tym księża profesorowie badający historię Kościoła oraz genealodzy szukający informacji o swoich przodkach. - Zależy nam, aby było to miejsce otwarte i przyjazne dla każdego - mówi ks. dr Andrzej Kwaśniewski - dyrektor instytucji. Przy Archiwum działa od niedawna Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego im. bł. Wincentego Kadłubka, które skupia ponad 400 członków. Spotkania odbywają się raz w miesiącu. W ramach TP ADK WK organizowane były także wykłady i promocja książki. Placówka zawiązała także współpracę z WSD Kielce, Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, Archiwum Państwowym w Kielcach i Uniwersytetem Trzeciego Wieku przy UJK. Dzięki tej ostatniej współpracy Archiwum mogło podjąć niezbędne prace konserwatorskie i zabezpieczające stare dokumenty.

Działalność Archiwum wiąże się ściśle z promocją i popularyzacją skarbów diecezji kieleckich - czyli całego bogactwa sakralnej architektury i sztuki - począwszy od romanizmu, poprzez gotyckie kolegiaty, renesansowe, barokowe przykłady świątyń... Warto promować te miejsca. Dlatego w najbliższych miesiącach Towarzystwo działające przy Archiwum rusza z projektem kursu dla przewodników po obiektach sakralnych diecezji kieleckiej. Zajęcia, które potrwają od października 2013 r. do maja 2014 r., adresowane są do osób zainteresowanych przeszłością swoich parafii, miłośników lokalnej historii. Bardzo często są to osoby związane z parafią.

Reklama

- Poprzez te zajęcia damy im nie tylko konkretną wiedzę i wyposażymy w odpowiednie umiejętności i kompetencje, ale także stworzymy szansę poznania się i zintegrowania. Moim marzeniem jest uformowanie kręgu wolontariuszy, ludzi wyróżniających się kulturą religijną i wrażliwością historyczną - tłumaczy ks. Kwaśniewski. - Odpowiednio przeszkoleni przewodnicy będą do dyspozycji pielgrzymów, turystów chcących nawiedzić sanktuarium czy kościół. Będą służyli fachową wiedzą i pomocą - mówi. Takie dyżury przewodników wolontariuszy z powodzeniem wprowadzono w parafiach w Wiślicy czy w Miechowie.

Dyrektor liczy, że efektem tego przedsięwzięcia będzie zwiększony ruch pielgrzymkowy w sanktuariach i kościołach diecezji, ale także szersza dostępność obiektów sakralnych w ciągu dnia.

Ostatnie modernizacje pomogą realizować założone przez instytucję cele. - Wielką troską otacza nasze Archiwum bp Kazimierz Ryczan, dba o jego rozwój, interesuje się życiem i działalnością. Z radością przyjął informację o zakończeniu inwestycji - opowiada ks. Kwaśniewski. Archiwum pozyskało nowe pomieszczenia na dokumenty z przesuwnymi regałami. Powstała także pracownia konserwatorska, gdzie od kilku miesięcy stare dokumenty oczyszczane są z brudu i kurzu. Inicjatorem i realizatorem modernizacji był ks. prał. Grzegorz Pałys. Prace realizowano wyłącznie ze środków diecezjalnych, pochodzących z funduszy przekazywanych przez parafie oraz przez księży.

Tagi:
archiwum

Reklama

Abp J. Tolentino: otwarcie archiwów Piusa XII wyjaśni wiele spraw XX w.

2019-03-10 16:27

kg (KAI/vaticannews) / Watykan

Po otwarciu archiwów dotyczących pontyfikatu Piusa XII wszyscy będziemy na pewno zaskoczeni, jak wielkie było jego zaangażowanie w działalność dobroczynną – zapowiedział abp José Tolentino Mendonça, Bibliotekarz i Archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego. Podkreślił, że jest to dokumentacja bardzo obszerna, nad której przygotowaniem od 13 lat pracuje 20 watykańskich archiwistów.

wikipedia.org

Odnosząc się do decyzji Ojca Świętego o pełnym udostępnieniu w przyszłym roku archiwów pontyfikatu papieża Pacellego, arcybiskup zaznaczył, że Kościół nie boi się swojej historii i nie ma w niej nic do ukrycia. Na tym też polega znaczenie papieskiej decyzji – dodał 53-letni portugalski hierarcha kurialny w rozmowie z Radiem Watykańskim.

Jego zdaniem "świadczy to o postawie Kościoła w świecie, o jego otwartości i zaufaniu do własnej historii, pokazuje on, że potrafi prowadzić dialog i otworzyć własne drzwi na innych". Arcybiskup podkreślił ważność udostępnienia tych archiwów, bo "pontyfikat Piusa XII jest centralnym pontyfikatem XX w., co więcej, jest związany z wieloma bolesnymi sprawami, których mogliśmy doświadczyć a dzięki temu wyjaśnionych zostanie wiele spraw minionego stulecia, które do tej pory były dla nas zamknięte”.

Pochodzący z portugalskiej Madery abp José Tolentino Calaça de Mendonça, został mianowany na obecne stanowisko a zarazem arcybiskupem tytularnym przez Franciszka 26 czerwca 2018 a objął je oficjalnie 1 września tegoż roku. Do tego czasu był wicerektorem Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego w Lizbonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Romuald Lipko prosi o modlitwę

2019-07-11 08:31

Romuald Lipko, jeden z najważniejszych twórców Polskiej muzyki rozrywkowej ostatniego półwiecza, kreator drogi muzycznej Budki Suflera, nasz przyjaciel, walczy z chorobą nowotworową - brzmi treść oświadczenia na profilu zespołu.

Archiwum Zespołu

Kilka tygodni temu postawiono wstępną diagnozę. Następnie Romek przebywał w warszawskim szpitalu przy Banacha, a ostatnie dwa tygodnie w klinice w Magdeburgu. To jedyne miejsce na świecie, gdzie podejmuje się walkę z tego typu nowotworami. W Lublinie, Kazimierzu, Warszawie i Magdeburgu byliśmy z nim w stałym kontakcie. Przedwczoraj wróciliśmy z niemieckiej kliniki. Nie nam muzykom relacjonować działania medycyny na najwyższym poziomie, ale zrozumieliśmy jedno. Jest realna szansa zwycięstwa w tej jakże trudnej walce, a stan ducha naszego kolegi jest czynnikiem niezwykle ważnym.

Jeśli Jego rozmowa z kimś z nas była lub jest możliwa, to Romek najchętniej mówi o nowych piosenkach, jesiennych koncertach i nowoczesnych aranżacjach. Mając świadomość swojej dolegliwości planuje i marzy…

Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którym piosenki Romka sprawiły kiedykolwiek radość o choćby malutki, ale szczery gest wsparcia, o króciutką, życzliwą myśl, o pełne uśmiechu wspomnienie samego siebie słuchającego Jego muzyki… - proszą przyjaciele z zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sant’Egidio: tysiąc młodych Europejczyków odwiedzi Auschwitz

2019-07-18 09:01

mip (KAI/Sant’Egidio) / Oświęcim

Tysiąc młodych Europejczyków z 16 krajów weźmie udział w organizowanej 22 lipca przez Wspólnotę Sant’Egidio pielgrzymce pamięci do Auschwitz-Birkenau. Pielgrzymka odbędzie się w przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Mazur/episkopat.pl
Auschwitz-Birkenau

Okazją do pielgrzymki będzie organizowana przez związany ze wspólnotą Sant’Egidio ruch Youth for Peace (Młodzi dla Pokoju) w dniach 19-21 lipca w Krakowie konferencja Global Friendship to Live Together in Peace.

Ruch gromadzi młodzież, która na co dzień jest zaangażowana w działania na rzecz dzieci w trudnej sytuacji, osób bezdomnych i starszych. - W czasach, które charakteryzują się odrodzeniem antysemickich i rasistowskich uprzedzeń, rozprzestrzenianiem się nietolerancyjnych haseł i postaw oraz wzrostem w całej Europie, zwłaszcza wśród młodzieży, ruchów nacjonalistycznych i ksenofobicznych, młodzież skupiona w tym ruchu organizuje spotkanie, którego celem jest promocja przesłania o jedności i pokoju – podkreślają organizatorzy spotkania.

- Młodzi ludzie, studenci i uczniowie szkół średnich, chcą pamiętać o horrorze drugiej wojny światowej oraz eksterminacji Romów i Sinti, przekonani, że nadal stanowią one decydujący punkt odniesienia dla przyszłości Europy i bez tej pamięci nie da się budować społeczeństw, w którym jest miejsce dla wszystkich – przekonuje Magdalena Wolnik z Sant’Egidio.

Uczestnicy spotkania wysłuchają świadectwa Lidii Maksymowicz, ocalałej jako dziecko z obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, ofiary nazistowskich eksperymentów medycznych. Sobotnia wizyta w muzeum-obozie Auschwitz i cichy marsz w obozie zagłady Birkenau, wraz ze złożeniem wieńców przy pomniku ofiar obozu koncentracyjnego, będą wyrazem zobowiązania do przeciwdziałania wszelkim formom przemocy i rasizmu. W spotkaniu weźmie też udział Marco Impagliazzo, profesor historii współczesnej i przewodniczący Wspólnoty Sant’Egidio.

Wspólnota Sant’Egidio powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. Wspiera osoby bezdomne, a także dzieci ulicy, osoby starsze, chorych, więźniów, uchodźców oraz angażuje się w inicjatywy na rzecz pokoju. W Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem