Reklama

Wielka postać Kościoła

2013-03-28 12:00

Adam Tarnowski
Edycja sosnowiecka 13/2013, str. 3

Adam Tarnowski
Podczas finałowego etapu konkursu

Czwarty Diecezjalny Konkurs Wiedzy pt. „Wielkie osobowości Kościoła” już za nami. Tegoroczną edycję poświęcono życiu i działalności bł. Matki Teresy z Kalkuty. Organizatorzy - nauczyciele Zespołu Szkół „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej - wypożyczyli nawet relikwie Błogosławionej.

Do finałowych zmagań przystąpiło 74 uczestników - 37 ze szkół gimnazjalnych i 37 ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu całej diecezji. Otuchy finalistom dodał bp Grzegorz Kaszak, który przybył na rozpoczęcie konkursu. - Bł. Matka Teresa z Kalkuty jest dla nas wszystkich wzorem. Przyjmowała i otaczała opieką ludzi, których żaden szpital nie chciał leczyć. Niewątpliwie należy do bogactwa Kościoła i świata. Miałem możliwość spotkania się z tą świętą niewiastą w Rzymie. Kontakt z nią pozostawił w mojej pamięci żywe ślady, bo była niesłychanie autentyczna. To co myślała, co mówiła to czyniła. A wszystko dlatego, że całkowicie zaufała Panu Bogu - powiedział do finalistów konkursu bp Kaszak. Dr Aneta Kempa-Bańka, współorganizatorka konkursu, wręczyła Pasterzowi Kościoła sosnowieckiego list do kapłanów, jaki przed laty napisała Matka Teresa z Kalkuty.

Przed ogłoszeniem wyników uczestnicy konkursu wysłuchali wykładu na temat bł. Matki Teresy z Kalkuty, który wygłosił ks. dr Henryk Niemiec, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Zawierciu, wykładowca częstochowskiego Seminarium i Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Reklama

Pierwsze miejsce w konkursie, w kategorii „szkoły gimnazjalne” zajęła Karolina Majewska z Gimnazjum nr 4 w Dąbrowie Górniczej. W kategorii „szkoły ponadgimnazjalne” zwyciężył Karol Skóra z Zespołu Szkół w Pilicy.

Warto zaznaczyć, że konkurs wymyśliła i 1. edycję przeprowadziła Anna Zawadzka, jeszcze w Zespole Szkół Budowlanych. Po przeprowadzce szkoły do „Sztygarki” jest on już organizowany w murach tej najstarszej w Dąbrowie szkoły. Dziś konkurs to wspólne dzieło grona nauczycieli z Zespołu Szkół „Sztygarka”: Ewy Zakrzewskiej, Katarzyny Kaczmarskiej, Marzeny Czech, Bożeny Szczygieł, Krystyny Wolny, Elżbiety Doniec, Anety Kempy-Bańki.

Tagi:
konkurs św. Matka Teresa z Kalkuty

Pieśń ujdzie cało

2019-07-16 11:54

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 29/2019, str. 2

Joanna Ferens
Złote Kłosy z Łubcza

Celem konkursu jest przede wszystkim oddanie hołdu partyzantom walczącym na tym terenie oraz integracja społeczności lokalnej. Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św., którą w intencji poległych za Ojczyznę partyzantów sprawował ks. Waldemar Dudziński, na co dzień posługujący w sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Górecku Kościelnym. Bezpośrednio po Eucharystii wystąpił Zespół Śpiewaczy Złote Kłosy z Łubcza, który był laureatem poprzedniej edycji konkursu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik KEP: jednoznaczna dezaprobata wobec aktów agresji w Białymstoku

2019-07-21 18:12

BPKEP / Warszawa (KAI)

Przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Trzeba wyrazić jednoznaczną dezaprobatę wobec aktów agresji, takich jak te, które miały miejsce w Białymstoku – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Episkopat.pl

Rzecznik KEP przypomniał wypowiedź przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego, opublikowaną na łamach tygodnika katolickiego „Niedziela”, dostępnym od 17 lipca: „Osoby te nie są w pierwszym rzędzie gejami, lesbijkami, biseksualistami czy transseksualistami – one są przede wszystkim naszymi braćmi i siostrami, za których Chrystus oddał swoje życie i które chce On doprowadzić do zbawienia”.

Przewodniczący Episkopatu dodał: „W imię wierności naszemu Zbawicielowi i w imię miłości do naszych sióstr i braci musimy jednak głosić całą Ewangelię – nie unikając wymagań, które ona niesie, i nie przestając nazywać śmiertelnym grzechem tego, co nim w istocie jest. Gdybyśmy tak nie czynili, okradalibyśmy naszych bliźnich z prawdy, która także im się należy”.

„Każda forma agresji jest wbrew nauce Jezusa Chrystusa. Szacunek należy się każdemu człowiekowi bez względu na jego poglądy” – powiedział rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież planuje kongres na temat zrównoważonego rozwoju

2019-07-22 13:23

ts (KAI) / Asyż

Z inicjatywy papieża Franciszka młodzi naukowcy i przedsiębiorcy będą dyskutować wiosną przyszłego roku w Asyżu na temat globalnego paktu dla zrównoważonego rozwoju. Spotkanie ok. 500 młodych poniżej 35. roku życia w dniach 24 i 25 marca będzie wstępem do trzydniowego kongresu z udziałem światowej sławy ekonomistów i działaczy społecznych.

Grzegorz Gałązka

Swój udział w kongresie w Asyżu zapowiedzieli m. in. laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Amartya Sen, szef amerykańskiej sieci zrównoważonego rozwoju Jeffrey Sachs i krytykująca globalizację Vandana Shiva. Potwierdzona też została obecność w tym czasie w Asyżu papieża Franciszka, powiedział rzecznik organizatorów pytany przez niemiecką agencję katolicką KNA.

Według wstępnego programu wśród referentów i dyskutantów będą też laureat Pokojowej Nagrody Nobla Muhammad Yunus, twórca idei mikrokredytów, szwajcarski ekonomista Bruno S. Frey, twórca „Slow-Foodów” Carlo Petrini, Tony Meloto z Filipin, inicjator programu walki z ubóstwem w jego kraju oraz Kate Raworth, zajmująca się badaniami nad zrównoważonym rozwojem.

Organizatorem konferencji jest zakon franciszkanów w Asyżu. W odróżnieniu od tradycyjnych kongresów, ten w mieście św. Franciszka będzie też zawierał takie elementy, jak refleksja i cisza, sztuka i duchowość, zapowiadają franciszkanie.

O swojej inicjatywie poinformował papież Franciszek już w maju w specjalnym przesłaniu. Podkreślił wówczas, że los naszej planety zależy od nowej gospodarki. W konferencji będą uczestniczyć ludzie, którzy w swoich badaniach naukowych oraz w praktyce zajmują się poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań w gospodarce, „takiej, która nie zabija, a pozwala żyć, która włącza, a nie wyklucza”, zapowiedział papież i podkreślił, że potrzebny jest model gospodarczy oparty na zasadzie solidarności i równości.

Hasło kongresu „The Economy of Francesco” nawiązuje do założyciela wspólnoty franciszkańskiej, św. Franciszka z Asyżu (1181/82-1226), którego wielkimi cechami było ubóstwo i wielbienie dzieła stworzenia. Papież Franciszek nazwał go „wzorem do naśladowania w dziedzinie troski o słabszych oraz o całą ekologię”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem