Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ośrodek jak marzenie

Po 2,5 roku budowy zainaugurowano działalność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej. Uroczystość jego otwarcia odbyła się 15 marca br.

Niedziela sosnowiecka 13/2013, str. 6

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Piotr Lorenc

Bp Grzegorz Kaszak poświęcił nowoczesny ośrodek w Dąbrowie Górniczej

Bp Grzegorz Kaszak poświęcił nowoczesny ośrodek w Dąbrowie Górniczej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W nowym dąbrowskim ośrodku będą funkcjonować dwie placówki - Zespół Szkół Specjalnych nr 5 im. Jana Pawła II oraz Specjalny Ośrodek dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książek-Bregułowej w Dąbrowie Górniczej.

W uroczystości otwarcia placówki uczestniczyli przyjaciele ośrodka i dzieci niepełnosprawnych. Obecni byli m.in.: bp Grzegorz Kaszak, prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza, wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich, śląski kurator oświaty Stanisław Faber oraz przedstawiciele wojewody śląskiego i zagłębiowscy parlamentarzyści. Bp Kaszak nazwał ośrodek „oknem na świat” dla młodzieży niepełnosprawnej, a Z. Podraza przypomniał, że będąc jeszcze posłem za punkt honoru postawił sobie, iż ten nowoczesny ośrodek w Dąbrowie powstanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obiekt składa się z trzech części: pierwsza jest przeznaczona dla dzieci słabo widzących i niewidomych, druga dla dzieci niepełnosprawnych, natomiast trzecia to łącznik pomiędzy tymi dwoma; znajdują się tam basen, kompleks rehabilitacyjny, stołówki i biblioteka. W ośrodku działa również internat. Dąbrowski ośrodek posiada wiele profesjonalnie wyposażonych pracowni przedmiotowych, pracowni specjalistycznych oraz sal rehabilitacyjnych, a wśród nich m.in.: salę „doświadczania świata” - czyli salę usprawniania polisensorycznego służącą usprawnianiu i stymulowaniu wszystkich zmysłów; pracownię nauki pisma Braile’a; pracownię tyfloakustyczną - do stymulacji dźwiękami z otoczenia, wspomagającej naukę orientacji przestrzennej; pracownię integracji sensorycznej - stymulującą i wzmacniającą wiele zmysłów; pracownię Tomatisa - służącą terapii audio-psycho-lingwistycznej stymulującej uwagę słuchową dziecka; pracownię EEG biofeedback - poprawiającą funkcjonowanie mózgu, efektywność pamięci, zapamiętywanie, kojarzenie, a także wprowadzającą wyciszenie; pracownię surdopedagogiki - wzbogacającą doświadczenia w zakresie percepcji słuchowej i usprawniającą słuch. W ośrodku znajdują się także pracownie do logoterapii - kształtujące prawidłową mowę, sale fizykoterapii, w tym krioterapii, czy wreszcie sale do hydroterapii, fizjoterapii oraz neuroterapii.

Reklama

- W tym dniu chyba nikt nie ma wątpliwości, czy ta budowa miała sens. Przypomnieć wystarczy przeciekające dachy, wypaczone okna i ciasnotę dotychczasowych budynków. W takich warunkach nie można już było godnie się uczyć, rehabilitować i stawiać pierwsze kroki w dorosłe życie. Bardzo się cieszę, że w tak szybkim tempie udało się wybudować i wyposażyć nowoczesny i wygodny ośrodek. To, co wczoraj było nierealnym marzeniem, stało się rzeczywistością - przekonywała Violetta Trzcina, dyrektor Specjalnego Ośrodka dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książek-Bregułowej w Dąbrowie Górniczej.

Koszty związane z budową to 63 mln zł. Z tej kwoty 10 mln zł otrzymała z rezerw budżetu państwa Dąbrowa Górnicza - inwestor; kolejne 5,3 mln zł pozyskano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a reszta środków na budowę placówki pochodziła z miejskiego budżetu.

2013-03-28 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny do niepełnosprawnych: O tym, czy jesteśmy naprawdę zdrowi i silni decyduje siła Ducha

Ponad tysiąc osób wzięło udział w V pielgrzymce osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół do Henrykowa. Opiekowało się nimi ponad 100 wolontariuszy. Do uczestników spotkania swój list skierował metropolita wrocławski.

Abp Kupny nawiązał w swoim przesłaniu do treści transparentu, jaki pojawił się w czasie jednej z pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Polski. - Młodzi ludzie napisali „Zdradź nam sekret niepojęty, jak być młodym Ojcze Święty” - przypomniał hierarcha, dodając: - Oni, którzy mieli niewiele ponad dwadzieścia lat, zdrowi, silni pytali człowieka starszego, chorego, doświadczonego cierpieniem jak być młodym. Tak, bo młodość i zdrowie to nie tylko sprawność ciała, dobre wyniki badań lekarskich i to, jak człowiek wygląda na zewnątrz.

CZYTAJ DALEJ

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

2024-06-14 07:13

[ TEMATY ]

historia

Mazur/episkopat.pl

14 czerwca 1940 r. do powstającego KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych. O tym wydarzeniu przypomina Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, ustanowiony przez Sejm w 2006 r.

Główne uroczystości upamiętniające 84. rocznicę pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz odbędą się w piątek w Harmężach i Oświęcimiu. Weźmie w nich udział kilkunastu byłych więźniów. Patronat nad uroczystościami objął prezydent RP Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest zaproszony, by głosić Ewangelię

2024-06-14 09:58

Magdalena Lewandowska

Po Eucharystii neoprezbiterzy udzielali specjalnego błogosławieństwa.

Po Eucharystii neoprezbiterzy udzielali specjalnego błogosławieństwa.

W uroczystość św. Antoniego Mszę odpustową we franciszkańskiej parafii św. Antoniego we Wrocławiu-Karłowicach celebrowało aż pięciu neoprezbiterów.

To ojcowie Pio, Vianey, Savio, Kevin i Dolindo, franciszkanie, którzy niedawno przyjęli święcenia kapłańskie. – Bogu dziękujemy za wasze życie i wasze powołanie. Wam dziękujemy za służbę w naszej parafii, za świadectwo wiary, modlitwę, zaangażowani w różnego rodzaju posługi. Dziś polecamy was szczególnie wstawiennictwu św. Antoniego, patrona przy którym wzrastaliście i dojrzewaliście do święceń kapłańskich – mówił do neoprezbiterów proboszcz parafii o. Fabian Kaltbach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję