Reklama

Z kraju

Katedra Polowa WP

Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

Pamięć o bp. Tadeuszu Płoskim, jego sekretarzu ks. płk. Janie Osińskim oraz innych ofiarach katastrofy smoleńskiej uczczono 10 kwietnia br. Mszą św. w katedrze polowej WP w Warszawie. Eucharystii przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzdek. W homilii ordynariusz wojskowy zachęcał do jedności i zaufania w Bożą opiekę.

Minęły 3 lata od tragicznych wydarzeń. Tamtego poranka zostaliśmy porażeni wiadomością, która do nas dotarła. Przeżywaliśmy to wszyscy, ale szczególnie przeżywali to najbliżsi, rodziny tych, którzy zginęli. Trudno było im zrozumieć zapewnienie, że Bóg troszczy się o każde swoje dziecko. Dzisiaj wspominamy tamto wydarzenie i naszych bliskich, ale nie mówimy o nich w czasie przeszłym. Jako chrześcijanie wierzymy, że oni żyją i nam towarzyszą. Dlatego z taką nadzieją stajemy dziś przy ołtarzu, aby się z nimi łączyć i z nimi modlić - mówił bp Guzdek.

W homilii porównał sytuację, w jakiej znalazły się rodziny ofiar katastrofy, do sytuacji pogrążonych w smutku Apostołów idących do Emaus. - Czy jednak tę historię należy odnosić do wąskiej grupy i wydarzenia sprzed 3 lat? Każdy i każda z nas w tych uczniach może odkryć swój los, swoje życie. Przecież nierzadko smutek i rozgoryczenie to dwie najbliższe nasze siostry. Czasem tracimy nadzieję, bo przychodzi choroba, śmierć osoby bliskiej, jakaś tragedia. Czujemy się nawet opuszczeni przez Boga - powiedział bp Guzdek.

Przypomniał, że po katastrofie smoleńskiej najbliżsi tragicznie zmarłych szukali wsparcia i pomocy w drugim człowieku. - Chcieli, aby ten wyjątkowo ciężki krzyż stał się choć odrobinę lżejszy i łatwiejszy do niesienia. Ksiądz Biskup podkreślił, że w sytuacji tragicznej należy szukać wsparcia w drugim człowieku, zastrzegł jednak, że to nie wystarcza i potrzebna jest obecność „żywego Boga”.

- W trudnych chwilach naszego życia trzeba przylgnąć do Boga. To On nam pomoże spojrzeć z innej perspektywy na tragiczne, trudne i niezrozumiałe doświadczenia. Tylko wtedy możemy uwierzyć, że Bóg rzeczywiście o nas się troszczy - powiedział bp Guzdek. Zachęcał, aby przez wsłuchiwanie się w Słowo Boże i korzystanie z sakramentu Eucharystii umacniać wiarę w życie wieczne i w to, że Bóg troszczy się o każdego człowieka.

Reklama

Mszę św. koncelebrowali najbliżsi współpracownicy bp. Płoskiego i jego sekretarza - kapelani ordynariatu polowego oraz kapłani, którzy znali obydwu tragicznie zmarłych. W Eucharystii uczestniczyły rodziny bp. Płoskiego i ks. Osińskiego, przyjaciele, pracownicy Kurii Polowej oraz siostry pallotynki od lat związane z ordynariatem polowym.

Po Mszy św., pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej znajdującą się w kaplicy katyńskiej katedry polowej oraz na grobach bp. Płoskiego i ks. Osińskiego, zapalono znicze. Biskup polowy wspólnie z wiernymi odmówił modlitwę w ich intencji.

Święci Apostołowie

Finał XXIII Olimpiady Teologii Katolickiej rozstrzygnięty

Święci Apostołowie Piotr i Paweł - urząd i charyzmaty w Kościele” - to hasło tegorocznej edycji olimpiady, za przeprowadzenie której odpowiedzialna była diecezja legnicka. Najlepszym młodym teologiem w Polsce okazał się Tomasz Gałosz z diecezji bielsko-żywieckiej.

Finał odbył się w Legnicy w dniach 4-6 kwietnia br. Wzięło w nim udział 120 osób z 40 diecezji. W pierwszej, pisemnej, części olimpiady uczestnicy musieli odpowiedzieć na 33 pytania związane z życiem, działalnością i dziełami świętych apostołów Piotra i Pawła. W kolejnym dniu młodzi teologowie uczestniczyli w ustnej części olimpiady. Do tego etapu zakwalifikowało się 10 osób, które poprzedniego dnia uzyskały największą liczbę punktów. Te zmagania można było śledzić w dużej sali na specjalnie przygotowanych ekranach. Komisja wyłoniła trójkę zwycięzców. I miejsce zajął Tomasz Gałosz z diecezji bielsko-żywieckiej, II miejsce - Patryk Czech z diecezji rzeszowskiej, natomiast III miejsce - Adrianna Bauer z diecezji przemyskiej. Nagrody laureatom wręczyli bp Stefan Cichy i bp Marek Mendyk oraz przedstawicielka Kuratorium Oświaty. Wśród nagród głównych była pielgrzymka do Grecji, pielgrzymka do Włoch, tablet, aparat fotograficzny oraz indeksy na wyższe uczelnie, m.in. na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wszyscy uczestnicy olimpiady otrzymali również nagrody książkowe ufundowane przez Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Reklama

Monika Łukaszów

Cudzysłów

Gdy myślę o moim rozumie, woli i sercu, o każdej żyłce niosącej krew, to wiem, że człowiek jest prawdziwie Bożym arcydziełem, w którym miłość i mądrość Boga wypowiedziała się najpełniej.

Czy mamy świadomość tego, jak wielką wartością jest człowiek, skoro Bóg Syna swego nie oszczędził, a nam przebaczył?

Patrząc w siebie wnikliwie, człowiek nie rozeznaje siebie. Dopiero gdy odwróci swoje myśli i serce od siebie ku innym, w swoim ustosunkowaniu się do nich poznaje, kim jest.

Pierwsza po Bogu miłość należy się Ojczyźnie i pierwsza po Bogu służba należy się dzieciom własnego Narodu.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Każdego miesiąca placówki zgłoszone do akcji Caritas „Kromka Chleba” przygotowują w sumie 261 tys. posiłków o wartości blisko miliona zł. Posiłki są wydawane w 51 placówkach prowadzonych przez Caritas diecezjalne, korzysta z nich ponad 12 500 osób.

Podległa Ministerstwu Skarbu Państwa spółka EuRoPol Gaz podpisała z rosyjskim Gazpromem memorandum na budowę gazociągu omijającego Ukrainę. Przedstawiciele rządu, w tym sam premier, pokrętnie tłumaczą, że nic nie wiedzieli. Zdaniem opozycji, umowa ta godzi w interesy Polski.

Kompania Węglowa, największa spółka górnicza, w pierwszym kwartale tego roku zmniejszyła wydobycie węgla o 11 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Spadek nastąpił mimo dłuższej zimy, co pokazuje skalę braku zapotrzebowania na ten surowiec.

32 proc. Polaków wierzy, że katastrofa pod Smoleńskiem była efektem zamachu - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej”. W porównaniu z wcześniejszymi badaniami zwolenników tej teorii przybywa.

Tysiące ludzi wzięło udział w obchodach 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Szef Zespołu Parlamentarnego Antoni Macierewicz podał sensacyjną wiadomość, opartą na informacjach z 3 niezależnych źródeł, że 3 osoby przeżyły katastrofę.

Tylko 2 proc. poparcia ma w najnowszym sondażu CBOS Ruch Palikota. Na czele jest PO - 25 proc. Drugi jest PiS z 23-procentowym poparciem.

Prezydent Bronisław Komorowski, na wniosek rządu, przedłużył pobyt Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie do 13 października 2013 r.

Co drugi Polak obawia się biedy. Tak wynika z najnowszego sondażu CBOS. Takie obawy wyraża 45 proc. ankietowanych. To o 4 punkty procentowe więcej niż przed rokiem. Co trzecia osoba z tej grupy uważa jednak, że poradzi sobie w tej sytuacji. Spokojnych o byt finansowy rodziny jest tylko 17 proc. badanych.

2013-04-15 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję