Reklama

Aukcja dla niepełnosprawnych

W Łodzi po raz 12. w odbyła się licytacja strusich pisanek „Malowane Nadzieją”. Wykonane przez znanych i nieznanych artystów, przepięknie zdobione, niemalże dzieła sztuki, przyniosły ponad 70 tys. zł dochodu, który zostanie przeznaczony na zakup protezy dla 15-letniej Gai i wakacyjny wypoczynek podopiecznych Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej. Akcja, której patronuje tygodnik „Niedziela”, od lat cieszy się dużym zainteresowaniem i niezmiennie porusza serca wielu osób. W tym roku dla uczestników odbywającej się w hotelu Andel’s licytacji wystąpił znany tenor Dariusz Stachura.

69 strusich pisanek i siedem obrazów znalazło się na tegorocznej licytacji. To prace wykonane przez Małgorzatę Musierowicz, Andrzeja Mleczkę, Magdalenę Abakanowicz, Stasysa Eidrigeviciusa, Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz innych artystów. Pisanki zdobione przeróżną techniką, od malowania poprzez wyklejanie, aż po kunsztownie wykonane zdobienia jubilerskie zachwycały swoim pięknem. Aukcję rozpoczął ks. kan. Piotr Kosmala, który przypomniał zebranym historię akcji „Malowane Nadzieją” i podziękował za coroczną hojność i serce okazywane niepełnosprawnym ze Stowarzyszenia. Licytację poprowadził Janusz Wiśnioch, który tak wspaniale zachęcał do zakupu każdego ze strusich dzieł sztuki, że obecni w sali balowej łódzkiego hotelu bardzo chętnie ofiarowywali nawet duże sumy. I choć cena wywoławcza wynosiła 200 zł, to była wiele razy przebijana. Najwięcej zapłacono za pisankę pisarki Małgorzaty Musierowicz. Zlicytowano ją za 5,3 tys. zł, z kolei cena za pracę litewskiego grafika Stasysa osiągnęła 4 tys. zł. Wśród obrazów prym wiodły „Maki” Kariny Sławińskiej, które sprzedano za 5,1 tys. zł. W sumie zebrano ponad 70 tys. zł. - To ogromny sukces - podkreślał organizator ks. kan. Piotr Kosmala.- W dobie kryzysu nie spodziewaliśmy się aż takiego zainteresowania i hojności - mówił. Część dochodu z aukcji przeznaczona będzie na zakup bioprotezy prawej ręki dla Gai, która urodziła się z jedną tylko zdrową kończyną. Proteza ułatwi nastolatce codzienne życie. Pozostałe pieniądze dofinansują letnie wyjazdy niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej.

2013-04-15 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję