Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

POCZĘCIE jest sprawą Boga i człowieka

Podczas uroczystości Zwiastowania Pańskiego wielu wiernych podjęło zobowiązania Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

Rozważając misterium Zwiastowania Pańskiego myślimy o tajemnicy życia każdego człowieka. Przecież także nasze życie od samego początku powstało dzięki stwórczemu działaniu Boga i pozostaje na zawsze w wyjątkowym odniesieniu do Stwórcy - powiedział bp Tadeusz Rakoczy podczas Mszy św. w liturgiczne święto Zwiastowania Pańskiego obchodzone w Kościele jako Dzień Świętości Życia.

Podczas Eucharystii celebrowanej 8 kwietnia w bielskiej katedrze św. Mikołaja o poszanowanie wartości ludzkiego życia modlili się m.in. kapłani, przedstawiciele Duszpasterstwa Rodzin, świata polityki, środowisk lekarskich oraz doradcy rodzinni naszej diecezji.

W homilii bp Rakoczy podziękował obrońcom życia za obecności na modlitwie i ich gotowości bronienia na co dzień największego daru, jakim jest życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci. Przypomniał, że płód nie jest materiałem biologicznym, lecz „nową, istotą żywą, bytem ludzkim, a tajemnica poczęcia Jezusa uczy, że nie wszystko jesteśmy w stanie zrozumieć, przewidzieć, obliczyć czy zaplanować. - Trzeba Bogu zostawić miejsce do działania nade wszystko w dziedzinie życia - apelował ordynariusz i zaznaczył, że poczęcie nie jest osobistą sprawą człowieka. - Poczęcie nie jest sprawą ojca i matki jedynie, ale jest także, a może przede wszystkim sprawą Boga Stwórcy. Nikt nie może powiedzieć, że dziecko to moja osobista sprawa. Ani ci, którzy dziecka nie chcą, ani ci, którzy ani przez moment nie pomyśleli o ewentualnym poczęciu, ani także ci, którzy pragną potomstwa, ale boją się o losy dziecka czy o siebie. Poczęcie jest sprawą Boga i człowieka - mówił. - Skoro Bóg dał życie, to znaczy, że jest blisko ojca i matki, chce uczestniczyć w dialogu, który nazywamy modlitwą, chce nie tylko podtrzymywać życie, które już się poczęło, ale i ducha tych, którzy za to życie są odpowiedzialni - podkreślał biskup.

Reklama

Mszę św. poprzedził wykład dr Anny Byrczek z Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej. Znana lekarz podkreślała, że hospicjum to nie tylko „też życie”, ale „po prostu życie”. Zwracała uwagę na to, jak bardzo chory chce być przydatny i zauważany, przypominała o wadze modlitwy chorych i za chorych. Odwołując się do konkretnych swoich doświadczeń, wskazywała, jak ważne w opiece hospicyjnej jest poprawienie jakości życia nawet w największym cierpieniu. - Bez wiary wolontariusza w krzyż, który prowadzi do zmartwychwstania, opieka hospicyjna nie ma sensu - podkreślała dr Byrczek. Prelegentka zwróciła także uwagę na podmiotowość chorego. - W hospicjum widzimy, że każdy człowiek do końca swojego życia pragnie pozostać osobą, osobą przez duże „O”. Chce być traktowany nie jak przedmiot, ale podmiotowo, obojętnie czy jest samoobsługujący się, czy leży, czy wymaga intensywnej opieki - chce być osobą i na pewno dotyczyłoby to każdego z nas.

Tegoroczną uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia obchodzono wyjątkowo 8 kwietnia. Tradycyjna data 25 marca pokrywała się z obchodami Wielkiego Tygodnia.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pan Bóg wyciągnie dobro

Może w tym roku przy okazji Dnia Świętości Życia warto pomyśleć o Duchowej Adopcji?

Duchowa Adopcja (jej pełna nazwa brzmi: Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą) to inicjatywa modlitewna. Wywodzi się z zachodniej Europy, a jej autor jest nieznany – wiadomo tylko, że był związany z Błękitną Armią Matki Bożej Fatimskiej. Inicjatywę tę odkrył dr Paweł Mielcarek, wykładowca filozofii chrześcijańskiej na UKSW w Warszawie, który w londyńskiej katedrze znalazł ulotkę z modlitwą. Jej treść i swój komentarz opublikował w „Rycerzu Niepokalanej” w 1987 r. Pomysł podchwycili ojcowie paulini, którzy w tym samym roku w Warszawie poprowadzili pierwsze rekolekcje i przyrzeczenia duchowej adopcji. Od 1990 idea zaczęła rozpowszechniać się w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję