Reklama

Jan Paweł II

W hołdzie Janowi Pawłowi II

Niedziela legnicka 16/2013, str. 4

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Marian Hawrysz

W Gorzycy na placu gminnym modlitwą i śpiewem uczczono 8. rocznicę śmierci Jana Pawła II

W Gorzycy na placu gminnym modlitwą i śpiewem uczczono 8. rocznicę śmierci Jana Pawła II

Już po raz kolejny 2 kwietnia w Gorzycy na placu gminnym zebrali się turyści i mieszkańcy okolicy, by uczcić pamięć Wielkiego Polaka. Dźwiękami góralskiej muzyki i ulubionej pieśni „Krywaniu, Krywaniu wysoki” rozpoczęło się spotkanie przy ognisku. Zimowa aura nie ostudziła serc zebranych. Proboszcz ks. Krzysztof Klim przypomniał wydarzenia sprzed ośmiu lat, kiedy odchodził Jan Paweł II.

Następnie prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział „Zagłębie Miedziowe” w Lubinie Marian Hawrysz nawiązał do Roku Przewodników Turystycznych, stwarzającego okazję do złożenia hołdu najdoskonalszemu ziemskiemu przewodnikowi Janowi Pawłowi II. Przypomniał, że ówczesny krakowski duszpasterz akademicki Karol Wojtyła szybko odkrył, że młodzież potrzebuje przewodnika także poza kościołem. Wpadł na pomysł wspólnego wędrowania, biwakowania, palenia watry w pobliskich Gorcach i Beskidach, potem dalej w Bieszczadach. Pokazał młodym Beskid Mały, Sądecki, Żywiecki, Pieniny czy Tatry. „Chodziło o to, żeby umieć rozmawiać o wszystkim - o filmach, książkach, pracy zawodowej, badaniach naukowych i jazz-bandzie w sposób właściwy” - podkreślał Karol Wojtyła. Swoją postawą udowodnił, że modlitewna samotność jest możliwa na hali, na wierchu, w szałasie i pod smrekiem, w strugach deszczu i blasku słońca, osobno i razem, we wspólnocie. Odwaga zdobywania szczytów wiele kosztuje, ale odwaga świadka prawdy jest jeszcze trudniejsza. Karol Wojtyła uświadamiał ludziom, że nie tylko to jest ważne, co stworzył człowiek, ale także - a przede wszystkim, to co stworzył Bóg, czyli przyroda, krajobraz, śpiew ptaków. W takim klimacie wychowanie traktował jako spotkanie z Bogiem i z człowiekiem. Wychowywał do wiary, miłości i posłannictwa przez kształtowanie rozumu, serca i woli. Jako pedagog troszczył się o współdziałanie celów nadprzyrodzonych z naturalnymi. Uważał, że połączenie natury i łaski powinno być harmonijne. Karol Wojtyła traktował turystykę - jak się wydaje - jako ważny element życia indywidualnego i zbiorowego. Sam był wzorem osobowym o cechach doskonałych, a więc godnych naśladowania i hołdował zasadzie biblijnego wypoczynku. Miał ogromną potrzebę pogłębionej refleksji nad sensem życia, którą dzielił się z innymi. Do końca pragnął choćby okresowego obcowania z naturą i jej pięknem, które miało odnowić i odrodzić siły duchowe i fizyczne. Wiedział dobrze, że przyroda jest najlepszym środowiskiem przemiany, wzrostu, rozwoju i uwolnienia. Można powiedzieć, że góry, a w szczególności Tatry, to jego mosty do nieba. Proponowane przez ks. Wojtyłę przeżywanie przyrody, gór w szczególności, jest przesłaniem możliwym do zaakceptowania również przez tych, którzy reprezentują także inne postawy światopoglądowe, ma więc walor w pełni humanistyczny i uniwersalny.

Reklama

Dla uczczenia pamięci bł. Jana Pawła II 2 kwietnia o godz. 21.37 strzelił w górę płomień ogniska, a dźwięk strażackiej syreny rozległ się po okolicy. Następnie odśpiewano „Barkę”, która według słów Jana Pawła II była ukrytym tchnieniem ojczyzny i przewodniczką na różnych drogach Kościoła.

Z przyniesionych zniczy ułożono krzyż. W blasku ognia - symbolu wieczności i niebiańskiej chwały Boga - ks. Krzysztof Klim zakończył spotkanie słowami: - Błogosławiony Janie Pawle II, świadku wiary, który pełnisz dla nas swój szczególny dyżur w Roku Wiary, spraw, prosimy, byśmy mogli ten czas przeżyć w największej łączności z Bogiem w Trójcy Świętej Jedynym. Wspieraj swoim wstawiennictwem u Boga nasze prośby i najlepsze intencje, wypraszaj Bożą pomoc i łaskę miłosierdzia dla tych, którzy ich najbardziej potrzebują. Niech twoje „Totus Tuus” stanie się wzorem dla naszego umiłowania Boga oraz zawierzenia się Jemu, a twoja jasna postać niech rozświetla nam mroki codzienności.

Hołd bł. Janowi Pawłowi II złożyli członkowie Oddziału PTTK „Zagłębie Miedziowe” w Lubinie z Marianem Hawryszem, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzycy ze Zbigniewem Wicherskim - komendantem, druhowie z Zimnej Wody z Jerzym Bodakiem, grupa czytająca wspomnienia turystyczne i katechezę (związaną z IX i X przykazaniem) w składzie: Kornel Hawrysz, Julka Ordonowska, Ada Szuberska, Michał Satława, Renata Lelo, ks. Krzysztof Klim, Marian Hawrysz, Jadwiga Dyrcz-Hawrysz oraz wszyscy uczestnicy, którzy mimo niesprzyjającej aury nie zawiedli.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Mam dług wdzięczności!" - reżyser o filmie "Wojtyła. Śledztwo"

2020-09-25 13:31

[ TEMATY ]

film

Jan Paweł II

Karol Wojtyła

Wyd. Rafael

José María Zavala, reżyser głośnej Tajemnicy Ojca Pio, ma osobiste powody, by zmierzyć się tym razem z wielką postacią papieża Polaka. W 1981 roku – o czym dowiadujemy się z filmu – jego ojciec poświęcił życie za Jana Pawła II…Już od dziś w kinach film, jakiego o Janie Pawle II jeszcze nie było: "Wojtyła. Śledztwo"! "Niedziela" objęła film swoim patronatem.

Zavala w zaskakujący i oryginalny sposób podchodzi do życia Karola Wojtyły. Tam, gdzie wszyscy biografowie kończą swoje dzieła – w momencie śmierci bohatera – on rozpoczyna jeszcze ciekawszą opowieść.

Przesłuchuje świadków, których historie odkrywają siłę wstawiennictwa świętego papieża: mężczyznę, którego matka chciała zabić, dziewczynę będącą już „po tamtej stronie” czy niedoszłą samobójczynię, którą przed skokiem z wysokości powstrzymała… ręka Jana Pawła II.

Sprawdź listę kin, w których emitowany będzie film: Zobacz

Oto video-przesłanie od reżysera filmu "Wojtyła. Śledztwo":

CZYTAJ DALEJ

W Etiopii odkryto najstarsze przekłady Ewangelii

2020-09-24 13:37

[ TEMATY ]

Ewangelia

Vatican News

Klasztor Abuna Garima w północnej Etiopii jest w posiadaniu najstarszego ilustrowanego przekładu Ewangelii. Jak sądzono do tej pory, kodeks pochodził z XI stulecia, jednak niedawne badania C-14 cofnęły datację manuskryptu o sześć wieków.

Rękopisy Abba Garima znajdują się w klasztorze mnichów ortodoksyjnych na północy Etiopii, ufundowanym prawdopodobnie już około VI wieku, chociaż później wielokrotnie spalony i refundowany, zwłaszcza w średniowieczu. Rękopisy te składają się z dwóch ilustrowanych kodeksów zawierających cztery Ewangelie napisane w języku etiopskim klasycznym. Do niedawna sądzono, że to dzieło pochodzi z XI w. Ostatnie badania cofnęły datację manuskryptu o sześć wieków.

KAI

Na temat tego odkrycia Radiu Watykańskiemu mówi jezuita ks. dr Rafał Zarzeczny, wykładowca na Papieskim Instytucie Orientale w Rzymie, specjalista w dziedzinie starożytnej Etiopii:

„Rękopisy te w ostatnich latach zostały poddane badaniom radiowęglowym, które wykazały, że materiał, na którym spisano te kodeksy, pochodzi prawdopodobnie albo z końca IV wieku, albo z początku V wieku – wyjaśnia ks. Zarzeczny. – Być może jeden z rękopisów jest trochę młodszy, ale niewiele.“

Kodeksy zawierają bardzo bogate i charakterystyczne zdobienia. Znajdują się w nich wizerunki ukazujące czterech ewangelistów, jak i wiele innych, dodatkowych ilustracji i ornamentów, które bardzo przypominają manuskrypty syryjskie z tego samego lub z nieco późniejszego okresu, m.in. Rabbuli, który datuje się na koniec VI wieku. Warto również zaznaczyć, że w ilustracjach Abba Garima można znaleźć najstarsze przestawienie Świątyni Jerozolimskiej.

„Rękopisy te znamy już od lat ’70 więc nie są one żadną nową sensacją, natomiast ważne są one dla nas ze względu na krytykę tekstu Pisma Świętego przełożonego na język klasyczny etiopski (jest to język starożytny, który możemy rozumieć jako „etiopską łacinę”). Już w okresie starożytnym ich obecność w tychże klasztorach w tak wczesnym okresie przede wszystkim potwierdza rozprzestrzenienie się cywilizacji chrześcijańskiej na rogu Afryki już w okresie starożytnym. Ważną rzeczą jest, żeby zauważyć, iż zarówno modele przekładu Pisma Świętego, jak i jego zdobienia swobodnie wędrują po świecie starożytnym, dużo bardziej niż nam to się mogło dzisiaj wydawać, myśląc wyłącznie w kontekście basenu Morza Śródziemnego.“

Ewangelie Abba Garima jednoznacznie potwierdzają, że przekład Pisma Świętego Nowego Testamentu na klasyczny język etiopski był gotowy już w V wieku, co czyni go jednym z najstarszych w historii.

v

CZYTAJ DALEJ

Zagra pierwszy organista katedry oliwskiej

2020-09-25 22:52

plakat organizatorów

We wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła oraz patronki misji, 1 października, krakowscy Karmelici Bosi zapraszają na uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca. Eucharystia rozpocznie się o godz. 18.00, a po jej zakończeniu wybrzmi koncert misyjny.

Jest to kolejne wydarzenie z cyklu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową”. Jak informuje Tomasz Soczek, organista i pomysłodawca cyklicznych spotkań z muzyką, tym razem wystąpi słynny polski organista, prof. Roman Perucki z Gdańska, pierwszy organista katedry oliwskiej. Zaznacza: „Karmelitańskie organy rozebrzmią niewątpliwie w pełnej krasie, ponieważ artysta zaprezentuje szereg słynnych wirtuozowskich utworów, a wśród nich: Preludium i fugę potrójną Es-dur Jana Sebastiana Bacha, toccatę Tu es Petra Henri Muleta, czy Carillon de Westminster Louisa Vierne’a. W programie pojawi się też akcent stricte krakowski – Preludia maryjne Juliusza Łuciuka.”.

Wstęp na koncert tradycyjnie wolny, a bezpośrednio po nim - jak zawsze odbędzie się spotkanie z zaproszonym artystą w Sali św. Anny. Patronat honorowy nad „Karmelitańskimi Spotkaniami z Muzyką Organową” objął abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. „Niedziela Małopolska” sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem. Tegoroczny cykl finansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego jako zadanie realizowane w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiej Województwa Małopolskiego.

„Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową” to druga edycja całorocznego cyklu koncertów odbywający się w kościele oo. Karmelitów Bosych w Krakowie, przy ul. Rakowickiej 18. Kolejne wydarzenia muzyczne nawiązują treścią do porządku roku liturgicznego i przypadających w terminach koncertów uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję