Reklama

Jan Paweł II

W hołdzie Janowi Pawłowi II

Niedziela legnicka 16/2013, str. 4

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Marian Hawrysz

W Gorzycy na placu gminnym modlitwą i śpiewem uczczono 8. rocznicę śmierci Jana Pawła II

W Gorzycy na placu gminnym modlitwą i śpiewem uczczono 8. rocznicę śmierci Jana Pawła II

Już po raz kolejny 2 kwietnia w Gorzycy na placu gminnym zebrali się turyści i mieszkańcy okolicy, by uczcić pamięć Wielkiego Polaka. Dźwiękami góralskiej muzyki i ulubionej pieśni „Krywaniu, Krywaniu wysoki” rozpoczęło się spotkanie przy ognisku. Zimowa aura nie ostudziła serc zebranych. Proboszcz ks. Krzysztof Klim przypomniał wydarzenia sprzed ośmiu lat, kiedy odchodził Jan Paweł II.

Następnie prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział „Zagłębie Miedziowe” w Lubinie Marian Hawrysz nawiązał do Roku Przewodników Turystycznych, stwarzającego okazję do złożenia hołdu najdoskonalszemu ziemskiemu przewodnikowi Janowi Pawłowi II. Przypomniał, że ówczesny krakowski duszpasterz akademicki Karol Wojtyła szybko odkrył, że młodzież potrzebuje przewodnika także poza kościołem. Wpadł na pomysł wspólnego wędrowania, biwakowania, palenia watry w pobliskich Gorcach i Beskidach, potem dalej w Bieszczadach. Pokazał młodym Beskid Mały, Sądecki, Żywiecki, Pieniny czy Tatry. „Chodziło o to, żeby umieć rozmawiać o wszystkim - o filmach, książkach, pracy zawodowej, badaniach naukowych i jazz-bandzie w sposób właściwy” - podkreślał Karol Wojtyła. Swoją postawą udowodnił, że modlitewna samotność jest możliwa na hali, na wierchu, w szałasie i pod smrekiem, w strugach deszczu i blasku słońca, osobno i razem, we wspólnocie. Odwaga zdobywania szczytów wiele kosztuje, ale odwaga świadka prawdy jest jeszcze trudniejsza. Karol Wojtyła uświadamiał ludziom, że nie tylko to jest ważne, co stworzył człowiek, ale także - a przede wszystkim, to co stworzył Bóg, czyli przyroda, krajobraz, śpiew ptaków. W takim klimacie wychowanie traktował jako spotkanie z Bogiem i z człowiekiem. Wychowywał do wiary, miłości i posłannictwa przez kształtowanie rozumu, serca i woli. Jako pedagog troszczył się o współdziałanie celów nadprzyrodzonych z naturalnymi. Uważał, że połączenie natury i łaski powinno być harmonijne. Karol Wojtyła traktował turystykę - jak się wydaje - jako ważny element życia indywidualnego i zbiorowego. Sam był wzorem osobowym o cechach doskonałych, a więc godnych naśladowania i hołdował zasadzie biblijnego wypoczynku. Miał ogromną potrzebę pogłębionej refleksji nad sensem życia, którą dzielił się z innymi. Do końca pragnął choćby okresowego obcowania z naturą i jej pięknem, które miało odnowić i odrodzić siły duchowe i fizyczne. Wiedział dobrze, że przyroda jest najlepszym środowiskiem przemiany, wzrostu, rozwoju i uwolnienia. Można powiedzieć, że góry, a w szczególności Tatry, to jego mosty do nieba. Proponowane przez ks. Wojtyłę przeżywanie przyrody, gór w szczególności, jest przesłaniem możliwym do zaakceptowania również przez tych, którzy reprezentują także inne postawy światopoglądowe, ma więc walor w pełni humanistyczny i uniwersalny.

Reklama

Dla uczczenia pamięci bł. Jana Pawła II 2 kwietnia o godz. 21.37 strzelił w górę płomień ogniska, a dźwięk strażackiej syreny rozległ się po okolicy. Następnie odśpiewano „Barkę”, która według słów Jana Pawła II była ukrytym tchnieniem ojczyzny i przewodniczką na różnych drogach Kościoła.

Z przyniesionych zniczy ułożono krzyż. W blasku ognia - symbolu wieczności i niebiańskiej chwały Boga - ks. Krzysztof Klim zakończył spotkanie słowami: - Błogosławiony Janie Pawle II, świadku wiary, który pełnisz dla nas swój szczególny dyżur w Roku Wiary, spraw, prosimy, byśmy mogli ten czas przeżyć w największej łączności z Bogiem w Trójcy Świętej Jedynym. Wspieraj swoim wstawiennictwem u Boga nasze prośby i najlepsze intencje, wypraszaj Bożą pomoc i łaskę miłosierdzia dla tych, którzy ich najbardziej potrzebują. Niech twoje „Totus Tuus” stanie się wzorem dla naszego umiłowania Boga oraz zawierzenia się Jemu, a twoja jasna postać niech rozświetla nam mroki codzienności.

Hołd bł. Janowi Pawłowi II złożyli członkowie Oddziału PTTK „Zagłębie Miedziowe” w Lubinie z Marianem Hawryszem, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzycy ze Zbigniewem Wicherskim - komendantem, druhowie z Zimnej Wody z Jerzym Bodakiem, grupa czytająca wspomnienia turystyczne i katechezę (związaną z IX i X przykazaniem) w składzie: Kornel Hawrysz, Julka Ordonowska, Ada Szuberska, Michał Satława, Renata Lelo, ks. Krzysztof Klim, Marian Hawrysz, Jadwiga Dyrcz-Hawrysz oraz wszyscy uczestnicy, którzy mimo niesprzyjającej aury nie zawiedli.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II wciąż żywy

Niedziela Ogólnopolska 14/2013, str. 32

[ TEMATY ]

wywiad

Jan Paweł II

BOŻENA SZTAJNER

MARTA JACUKIEWICZ: - Niedawno obchodziliśmy kolejną rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Jakie myśli w tym dniu towarzyszyły Księdzu Arcybiskupowi?

CZYTAJ DALEJ

W grudniu „Niedziela” z wyjątkowymi prezentami!

2022-11-30 08:58

[ TEMATY ]

Niedziela

adwent

Red.

Redakcja „Niedzieli” w każdym z grudniowych wydań tygodnika przygotowała dla swoich Czytelników wyjątkowe prezenty. Pierwszy już 4 grudnia!

W pierwszym grudniowym numerze czytelnik znajdzie „Kolorowanki na Boże Narodzenie”. Skierowany do najmłodszych dodatek, który uczy, bawi, rozwija i ułatwia wprowadzenie dziecka w świat tajemnicy Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Grabowska: "Sekularyzacja w Europie. Teoria i rzeczywistość" - wykład na Angelicum

2022-12-01 07:25

[ TEMATY ]

sekularyzm

O procesach sekularyzacyjnych w Polsce oraz o tym, że sekularyzacja nie jest procesem przebiegającym według ściśle określonego schematu mówiła prof. Mirosława Grabowska, socjolog i dyrektor Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS). Prelekcja zatytułowana „Sekularyzacja w Europie: teoria i rzeczywistość” wygłoszona została w ramach cyklu wykładów Janopawłowych organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na uniwersytecie Angelicum w Rzymie.

Prof. Grabowska na początku wykładu mówiła o teorii sekularyzacji, formułowanej przede wszystkim w latach 60 i 70 ub. wieku i wiążącej procesy modernizacyjne społeczeństw , rozwój ekonomiczny, wzrost dobrobytu i bezpieczeństwa socjalnego - z sekularyzacją. W myśl tej teorii zasadniczo modernizacja wiąże się z sekularyzacją, choć w różnych krajach proces ten może się rozpoczynać w różnym momencie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję