Reklama

Głos z Torunia

Tylko miłość rodzi życie

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego diecezja toruńska obchodziła 21. urodziny. O godz. 18 w katedrze Świętych Janów zgromadzili się wierni i duchowieństwo, by pod przewodnictwem swojego Pasterza dziękować Bogu za dar powołania diecezji, za dar życia i prosić o błogosławieństwo dla całej diecezji

Niedziela toruńska 16/2013, str. 5

[ TEMATY ]

rocznica

Archiwum parafii

Biskup Andrzej Suski wyraził wdzięczność względem duchownych i wiernych świeckich. Szczególne słowa skierował do bp. Józefa Szamockiego, dziękując za jego troskę o to, by Kościół naszej diecezji był rzeczywiście żywy. Zwracając się do katolików świeckich, podkreślił, że to oni tworzą najważniejsze zręby Kościoła. Podziękował także przedstawicielom władz miasta i zwrócił uwagę na fakt, że wszyscy pragniemy dobra ludzi, którzy mieszkają na terenie diecezji toruńskiej.

Rozpoczynając Eucharystię, Biskup Andrzej powiedział: „Kościół nie istnieje dla siebie. Kościół żyje dla Chrystusa. Dlatego jest rzeczą ważną, by był wspólnotą braterską, by dawał świadectwo Jezusowi, który jest dawcą życia. To jest cel istnienia naszej diecezji: głoszenie Ewangelii wszelkiemu stworzeniu”. Ksiądz Biskup podkreślił, że dzień Zwiastowania Pańskiego to szczególna uroczystość, która mieni się pięknymi barwami. „Świętujemy wcielenie Syna Bożego oraz obchodzimy Dzień Świętości Życia. Życie ludzkie jest święte, bo jego dawcą jest Bóg Stwórca - powiedział Ksiądz Biskup, zaznaczając, że za każdego człowieka umarł Jezus Chrystus, każdy jest stworzony na podobieństwo Boga, dlatego Kościół broni życia, chociaż nie zawsze jest to popularne, nie zawsze wpisuje się w tzw. poprawność polityczną.

Homilię wygłosił bp Józef Szamocki, który ukazał Maryję jako wzór autentycznej miłości do Boga i do wszystkiego, co od Niego pochodzi. Taka postawa otwiera serce na dar nowego życia, bo „tylko miłość rodzi życie” - powiedział Biskup Józef. „Dzisiaj jest zagrożone nie tylko Boże życie, życie w łasce, lecz także samo życie jako pochodzące od Boga” - zauważył. Dlatego trzeba prosić Maryję, by stała blisko nas w chwilach, gdy trudno jest bronić tej największej wartości. „Gdybyśmy pochwalali aborcję, eutanazję, współczesne koncepcje rodziny, eksperymenty genetyczne, to świat by nas kochał” - mówił bp Szamocki. Zaznaczył jednak, że Kościół nie istnieje po to, by świat go oklaskiwał, by go kochał, ale po to, by świat doprowadzić do zbawienia, by chronić godność dziecka Bożego. „Nie możemy zdradzić Boga. Dlatego chcemy iść śladem Maryi. Nasze wyznanie wiary jest wyznaniem wobec świata, że wierzymy w życie, które jest darem Boga. Pomagajmy, nawet za cenę sprzeciwu, odkrywać tę prawdę innym - zakończył Biskup Józef.

Po homilii wierni odśpiewali Credo. Obchody 21. rocznicy ustanowienia diecezji toruńskiej uświetnił śpiewem chór Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

30 lat od męczeńskiej śmierci

Niedziela legnicka 42/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

rocznica

ks. Jerzy Popiełuszko

Ks. Waldemar Wesołowski

Chusta z wizerunkiem ks. Jerzego, którą Bogdan Orłowski przygtował dla związkowców

Chusta z wizerunkiem ks. Jerzego, którą Bogdan Orłowski przygtował dla związkowców

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko został ogłoszony patronem „Solidarności”. Decyzję Stolicy Apostolskiej ogłoszono 31 sierpnia br. w bazylice św. Brygidy w Gdańsku podczas nabożeństwa z okazji 34. rocznicy powstania „Solidarności”. Z Bogdanem Orłowskim, przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Zagłębie Miedziowe – o znaczeniu tego wydarzenia – rozmawia ks. Waldemar Wesołowski

KS. WALDEMAR WESOŁOWSKI: – Czym ta decyzja Stolicy Apostolskiej jest dla „Solidarności”?

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się I edycja projektu "Rodzina jest cudem"

2022-11-30 09:29

Faustyna Szczepek

Rodziny podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem

Rodziny podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem

Zakończyła się I edycja projektu Rodzina jest Cudem organizowana w Domu Rekolekcyjnym w Rzepedzi. Projekt obejmował warsztaty, konferencje, spotkania modlitewne, a także piknik rodzinny. Wszystko to, by pokazać piękno rodzinnego życia.

Pierwszym spotkaniem w ramach projektu był wrześniowy Piknik Rodzinny, podczas którego rodziny mogły wspólnie spędzić czas przy dobrej zabawie, kawie, ciastku i kiełbasce z grilla, a przy okazji posłuchać ewangelizacyjnego koncertu zespołu Bankruci, który odbył się w rzepedzkiej auli. Piknik ten był również zaczynem i zachętą do dalszych trzech Weekendów Formacyjnych dla Małżonków, również organizowanych w ramach projektu.

CZYTAJ DALEJ

Projekt RELACJE - brat Szymon Janowski OFMCap. - Odcinek 1

2022-12-01 09:18

[ TEMATY ]

adwent

PROFETO

"Kiedy mówimy o Projekcie, to pierwsza rzecz, jaka przychodzi na myśl, to że Pan Bóg zaprojektował nas z miłości i do miłości. I właściwie to jest odpowiedź i temat główny wszystkich odcinków kolejnych, które będziemy w czasie adwentu Wam prezentować" - mówi brat Szymon.

Rozpoczynając rekolekcje brat Szymon zaprasza nas do zastanowienia się nad dwoma pytaniami, z którymi będziemy mierzyć się w kolejnych adwentowych spotkaniach, ale które będą też kluczem, w którym będziemy się poruszać. To pytania: Kim jestem? oraz Dla kogo jestem?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję