Reklama

Religijne trele

Niedziela warszawska 49/2000

W Przeglądzie Piosenki Religijnej w Legionowie w dniach 11-12 listopada wzięło udział 38 zespołów z diecezji warszawsko-praskiej. Po raz pierwszy wystąpił również zespół z Centrum Kształcenia Policji.

"Policjantki" były lekko stremowane. Nic dziwnego. Przyszło im debiutować przed liczną publicznością. Zespół jest tak młody, że jeszcze nie ma nazwy. Nazwę "Policjantki" wymyśliło jury na poczekaniu. Nie do końca odpowiada ona prawdzie, ponieważ w zespole jest jeden policjant. Występ na scenie był jednak bardzo udany. "Policjantki" otrzymały wyróżnienie w kategorii zespołów młodzieżowych.

Jury przeglądu oceniało uczestników w trzech kategoriach wiekowych: soliści dziecięcy, zespoły dziecięce i zespoły młodzieżowe. Pierwszą nagrodę w kategorii soliści dziecięcy wyśpiewała Agnieszka Królak z parafii w Płudach. Na sali zrobiło się świątecznie, kiedy dźwięczny, dziecięcy głos Agnieszki lekko roztrącał ciszę kolędą. Wśród zespołów młodzieżowych najwyżej uplasowała się, podobnie jak w roku ubiegłym, schola z parafii w Porajach. Występ dopracowany był nie tylko od strony muzycznej, ale również choreograficznej. Zanim schola pojawiła się na scenie, zza kulis popłynęły pierwsze frazy średniowiecznego kanonu o tematyce pasyjnej. Chórzystki ubrane w czarne stroje wkraczały na scenę z zapalonymi świecami. Następny utwór pochodził z kręgu klasycznej muzyki francuskiej - obydwa były trudne wokalnie. Pierwszej nagrody nie przyznano więc na wyrost.

Niestety, nie wytypowano pierwszego miejsca w kategorii zespołów dziecięcych ani drugiej w kategorii solistów dziecięcych. - Te nieprzyznane nagrody świadczą o dużym zróżnicowaniu poziomu zespołów - mówi ks. Dariusz Bala, dyrektor organizacyjny przeglądu. Bardziej wyrównany poziom występów zaprezentowali soliści. Ks. Bala akcentuje, że impreza rządzi się zasadami przeglądu, a nie festiwalu. Chodzi więc bardziej o wspólną zabawę, zaangażowanie jak największej liczby uczestników w imprezę aniżeli o profesjonalizm. - Bardzo radosnym i obiecującym jest widok 52 śpiewających na scenie maluchów. Jedne śpiewają lepiej, inne gorzej, ale wszystkie na chwałę Pana Boga - mówi ks. Bala.

Największe uznanie publiczności i Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury otrzymał zespół "Bones Fides". Grupa stanowi połączone siły kilku parafii. Ela pochodzi z parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa z Legionowa, Konrad - Matki Pięknej Miłości z Porajów, Krzysztof i Zbyszek - św. Faustyny na Bródnie, Rafał - Świętych Jana i Pawła na Gocławiu. Na rockową nutę "Bones Fides" zaśpiewał pieśń o Maryi. Drugim utworem była Pieśń o słońcu niewyczerpanym. Muzykę do słów wiersza Jana Pawła II skomponował Rafał. Aplauz na sali był tak duży, że zespół musiał bisować. W nagrodę "Bones Fides" odbędzie demonstracyjne nagranie utworów w studio radiowym. - Nie spodziewaliśmy się - takiego finału - mówi solistka zespołu Ela. Zespół zaczął kompletować się w marcu, a ostatnia osoba trafiła tu przed dwoma tygodniami. Grupę scalał ks. Mirosław Gawryś.

W drugim dniu przeglądu laureaci otrzymywali nagrody, głównie sprzęt radiofoniczny, z rąk ich fundatorów: senator Ligii Urniaż-Grabowskiej, starosty Powiatu Legionowskiego Romana Smogorzewskiego, prezydenta Miasta Legionowo Andrzeja Kicmana. Głównym fundatorem nagród był Prezydent Legionowa. - Tak już utarło się w tradycji, że jako gmina staramy się w ten sposób pomagać propagować ideę imprezy - powiedział Andrzej Kicman. - Pamiętam czasy, kiedy byłem prezenterem na I Przeglądzie Piosenki Religijnej - wspominał starosta Smogorzewski. Stwierdził, że identyfikuje się z pomysłem, który ma w zamyśle ożywiać życie miasta, integrować społeczność lokalną i oczywiście przyczyniać się do chwały Pana Boga. Legionowski Starosta od razu zwraca uwagę, że przydałaby się w mieście sala koncertowa. Są jednak pilniejsze potrzeby, jak budowa biblioteki powiatowej, nowej szkoły czy zaopatrzenie niektórych już istniejących w sale gimnastyczne. Niewykluczone więc, że w przyszłym roku przegląd odbędzie się w sali Urzędu Powiatowego, która poszczycić się może dobrą akustyką.

Ze szczególnym sentymentem uczestniczył w tegorocznym przeglądzie ks. prałat Lucjan Szcześniak. Właściwie wygląda to tak, jakby przegląd wędrował za proboszczem - z parafii Miłosierdzia Bożego do parafii św. Jana Kantego. Pierwsza z parafii była miejcem narodzenia się przeglądu, z inicjatywy ks. Sylwestra Gaworka. Od trzech lat impreza ma miejsce w parafii św. Jana Kantego. Ponieważ warunki akustyczne w kościele nie są najlepsze, przegląd odbywa się w Liceum Salezjańskim znajdującym się na terenie parafii.

Jednym z ważniejszych problemów podczas organizowania przeglądu jest kwestia znalezienia sponsorów. - Łatwiej znaleźć dobroczyńców, jeśli chodzi np. o fundusze na cele charytatywne - mówi ks. Bala. - Wydaje mi się, że to, co robimy, jest niedoceniane, a przecież staramy się tworzyć z myślą o młodzieży środowisko chrześcijańskich wartości. Na takie cele nie szkoda żadnych ofiar ani wysiłków.

Nagrodzeni w IX Przeglądzie Piosenki Religijnej w Legionowie:

W kategorii "Soliści dziecięcy": wyróżnienie - Magdalena Osuch (parafia Miłosierdzia Bożego w Grodzisku Mazowieckim); III nagroda - Ewelina Stefaniak (parafia św. Michała Archanioła w Piastowie); I nagroda - Agnieszka Królak (parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płudach).

W kategorii "Zespoły dziecięce": wyróżnienie - "Dzwoneczki" ( parafia Najświętszej Maryi Panny w Michałowie); III nagroda - "Avetki" ( parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płudach); II nagroda - "Trąbki Jerychońskie" (parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie).

W kategorii "Zespoły młodzieżowe": wyróżnienie - zespół z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie; wyróżnienie - zespół "Magda i Oni" (parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie); III nagroda - Ola Rybińska (Legionowo); II nagroda zespół "Oremus" (parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie); I nagroda - schola z parafii Najświętszej Maryi Panny Pięknej Miłości w Porajach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

2022-09-30 22:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy w majowych rozważaniach wędrowaliśmy szlakiem maryjnych sanktuariów rozsianych na umęczonej rosyjską agresją ziemi ukraińskiej, nie przypuszczaliśmy, że w październiku będziemy kontynuować nasze wołanie o dar pokoju. Skoro konflikt militarny wciąż trwa a ofiarą rosyjskich działań padają niewinni ludzie, pójdziemy przez październikowe rozważania „z różańcem w ręku po dar pokoju”.

Tematem naszych rozważań będą tytuły, jakie przez wieki mądrość Kościoła nadała Najświętszej Maryi Pannie w różnych modlitwach. Rozpoczniemy od Pozdrowienia Anielskiego.

CZYTAJ DALEJ

11-12 października: 393. Zebranie Plenarne KEP

2022-10-03 08:04

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Episkopat News

393. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się 11-12 października w Kamieniu Śląskim. Głównym tematem posiedzenia będzie kolejny etap synodu biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja" – poinformował sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

"Gościem specjalnym spotkania będzie kard. Mario Grech, sekretarz generalny synodu" – powiedział biskup w komunikacie przekazanym PAP przez biuro prasowe Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję