Reklama

Książki

Dech zapiera!

[ TEMATY ]

książka

album

M. Fortuna-Sudor

Nakładem wydawnictwa Biały Kruk ukazał się kolejny, niezwykle piękny album „Tysiącletni Kraków”. Autorem zdjęć jest Adam Bujak, a tekst napisał Krzysztof Czyżewski. W czwartek 17 lipca w Krakowie, w siedzibie wydawnictwa Biały Kruk odbyła się uroczysta premiera książki.

W spotkaniu, na które przybyli przedstawiciele Kościoła, samorządu oraz krakowskich środowisk kultury i mediów, znaleźli się m.in.: Adrienne Körmendy - konsul generalna Węgier, ks. Władysław Palmowski - kapelan małopolskiej Solidarności, który rozpoczął spotkanie modlitwą i wygłosił słowo wstępne. Goście specjalni Wydawnictwa i Autora: Leszek Długosz - poeta i pieśniarz, prof. Andrzej Nowak, prof. Krzysztof Szczerski, Wojciech Grzeszek - przewodniczący małopolskiej Solidarności, Kazimierz Barczyk - przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, wystąpili z krótkimi wykładami, w których odnieśli się i do prezentowanego albumu, i do twórczej aktywności fotografika Adama Bujaka, a przy tej okazji do ponadczasowej roli Krakowa w historii Polski.

Reklama

- Ta książka jest wyjątkowa, może nie w dorobku Mistrza Adama, bo ten ma tyle wspaniałych dzieł w swoim twórczym katalogu, że trudno wskazać w nim coś wybijającego absolutnie ponad ten niezwykle wysoki, nieosiągalny dla większości poziom - powiedział prof. Andrzej Nowak. - Ale jest wyjątkowa przez spotkanie tematów, myślę, najulubieńszych Mistrza Adama ze swego rodzaju refleksją, jaką te fotografie niosą. Refleksją dojrzałej dumy i miłości. Prof. Nowak podkreślał, że Kraków pozostał niezniszczonym symbolem ciągłości duchowej naszego państwa.

- Kiedy byłam w Katedrze Wawelskiej, usłyszałam, że Jan Paweł II powiedział, że tutaj bije serce Polski. Pragnę zauważyć, że to serce bije nie tylko dla Polaków, ale także dla Węgrów- mówiła Adrienne Körmendy, dziękując za piękny album i podkreślając, że również dla Węgrów jest on radością i wielkim przeżyciem intelektualnym. W sposób metaforyczny przekazał swe refleksje Leszek Długosz: - Zjadłem łapczywie te strofy. I powiem tak; wszyscy to znamy, ale naprawdę odkrywa się jeszcze inne możliwości patrzenia na to miasto, które jest nam wszystkim bliskie. Adam pokazuje nam go jakoś tak w świetle, w kadrze, w serdecznym staraniu, żeby ten Kraków jeszcze piękniejszy niż jest uczynić, ale nic nie fałszując. Pokazuje nam go takim, że, mój Boże, dech zapiera!

Słowa uznania i podziękowania skierowane do Mistrza Adama ( te oficjalne i w trakcie krótkich rozmów) kierowali wszyscy uczestnicy spotkania. Z sympatią odnieśli się również do zawartej w albumie dedykacji skierowanej do wnuka Fotografika - Aleksandra. - Najtrudniej jest mówić autorowi o swym dziele - przyznał Adam Bujak. - To, co chciałem powiedzieć, jest zawarte w tych okładkach; moje zdjęcia, moje myśli, moje poszukiwania, moje wstawania, o 5, 4 czy o 3 w nocy…

Reklama

Odnosząc się do sytuacji książek na rynku polskim, do zamykanych kolejnych księgarń, Leszek Sosnowski powiedział m.in.: - Książka to nie jest kiełbasa, to nie jest bułka, to nie jest jarzyna, tego się nie musi kupić. Nie można mówić, jak to często słyszymy, że Polacy nie czytają książek. To jest guzik prawda. Polacy nie mają gdzie kupić książki. Nie mówiąc o tym że nie lansuje się takich książek, jak wydany właśnie album - mówił Prezes Białego Kruka i zaznaczał, że jeszcze kilkanaście lat temu było inaczej. Zauważał, że obowiązkiem miasta, państwa jest rozpowszechnianie w świecie publikacji, które przybliżają piękno Polski, pokazują jej skarby.

Na okładce kolejnego, niezwykle starannie wydanego albumu czytamy m.in.: „Nie ma większego fotografika - specjalisty od Krakowa niż światowej sławy artysta Adam Bujak. Swe rodzinne miasto fotografuje od ponad pół wieku! Wydał o starej stolicy Polski kilkanaście albumów; przyszedł czas na nowy. Bo też i miasto sporo się zmieniło, wypiękniało…” Redakcja Katolickiego Tygodnika Niedziela objęła patronat nad publikacją

2014-07-18 11:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Teologia dla początkujących

[ TEMATY ]

książka

teologia

wdrodze.pl

To jedna z najlepszych, bo najprościej napisanych książek teologicznych. Jest jak brama do bogatego ogrodu wiary chrześcijańskiej. "Teologia dla początkujących" w nowym przekładzie, własnie ukazała się nakładem Wydawnictwa "W drodze". Książka pod patronatem "Niedzieli"

Rzetelna analiza wprowadza wszystkich ciekawych zgłębienia głównych doktryn wiary w świat miłości połączonej z rozumem. Bo jak pisze autor „Miłość, aby była w pełni miłością, i to miłością niezniszczalną, musi wynikać z poznania”. Lektura pozwala zaspokoić potrzebę naszych dusz, a także otaczających nas ludzi.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Wchodzi w życie dokument „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”

2021-06-16 12:00

[ TEMATY ]

dokument

Graziako

Z dniem 1 października 2021 roku w Kościele w Polsce wchodzi w życie dokument „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, który określa nowe zasady formacji kapłańskiej w Polsce.

Kongregacja ds. Duchowieństwa, we współpracy z Kongregacją ds. Edukacji, zaaprobowała nowe zasady formacji kapłańskiej w Polsce przedstawione w dokumencie Konferencji Episkopatu Polski „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję