Reklama

Aula

Boży podżegacz. Opowieść o Piotrze Skardze

Powszechne skojarzenia, które budzi nazwisko ks. Piotra Skargi, to: „Kazania Sejmowe”, obraz Jana Matejki oraz modlitwa za Ojczyznę - przypomniana przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski w 1987 r. Dobrą okazją do głębszego poznania postaci słynnego kaznodziei jest książka Krzysztofa Koehlera pt. „Boży podżegacz. Opowieść o Piotrze Skardze”.

29 kwietnia w auli naszej redakcji w Częstochowie odbyła się promocja książki z udziałem autora, który odpowiadał na pytania prowadzącego spotkanie ks. Mariusza Frukacza. Wcześniej Krzysztof Koehler został przedstawiony uczestnikom spotkania przez Mariana Florka. Autor urodził się w Częstochowie, jest poetą, eseistą i krytykiem literackim. - Jest autorem czterech tomów wierszy. Zaliczany jest do pokolenia „bruLionu” - przypomniał Marian Florek. - Intrygujący dla czytelnika tytuł „Boży podżegacz”, czyli w staropolskim rozumieniu podpalacz, jest według autora synonimem jezuickiej żarliwości.

Reklama

Krzysztof Koehler obszernie odpowiadał na pytania problemowe dotyczące m.in. współczesnego odbioru osoby ks. Skargi, jego działalności, wizerunku państwa, który wyłania się z jego kazań.

Ks. Piotr Skarga, znany jest przede wszystkim jako kaznodzieja na dworze króla Zygmunta III Wazy. Wcześniej studiował w Akademii Krakowskiej, w 1565 r. przyjął święcenia kapłańskie, kilka lat później, podczas pobytu w Rzymie, wstąpił do Zakonu Jezuitów. - Już chyba w Rzymie zorientowano się, że jest wybitną osobowością, obdarzoną szczególną siłą słowa i mocą perswazji, dlatego dość szybko skierowano go do pracy w Polsce - podkreślił Krzysztof Koehler.

W tej wielowymiarowej postaci trzeba zauważyć także teologa, duszpasterza, który wskazywał wartości moralne, twórcę systemu pomocy biednym, twórcę myśli politycznej i patriotę. Wiele pisał, a jego „Żywoty świętych” można nazwać bestsellerem wszech czasów, były bowiem wznawiane w wysokich nakładach aż do połowy XX wieku. W nurcie polityczno-patriotycznym swoich dzieł pisze m.in. o zagrożeniach związanych z rozpanoszeniem się szlacheckiej wolności i przewiduje przyszły upadek państwa. - Jego radykalizm sprawiał, że wokół jego osoby tworzono wiele pomówień, które towarzyszyły mu za życia, bardzo go boląc - podkreślił Krzysztof Koehler.

Reklama

- Ta książka sprawia, że ks. Piotr Skarga żyje, poznajemy go jako kapłana, duszpasterza, człowieka, który musiał się zmierzyć ze swoimi czasami - powiedział ks. Mariusz Frukacz. - Ks. Skarga dostrzegał i głosił, że wiara nie jest wartością, którą zamykamy w sercu, wiara ma wymiar społeczny.

Spotkanie ubogacił występ Katarzyny Błaszczyk i Joanny Ryś ze studenckiego teatru „naJana”, które przedstawiły fragmenty poematu „Porwanie Europy” Krzysztofa Koehlera.

- Ks. Piotr Skarga to wielkie imię, wielki symbol, przede wszystkim jeżeli chodzi o umiłowanie Ojczyzny - powiedział na zakończenie spotkania ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”. Przypomniał, że rok 2012 był Rokiem ks. Piotra Skargi. Zapewne dzięki temu wiele środowisk modliło się za Ojczyznę jego modlitwą i podejmowało patriotyczne rozważania na kanwie jego dzieł. Mimo wszystko Rok ten pozostawił pewien niedosyt. Dlatego jesteśmy wdzięczni autorowi za tę książkę, bowiem do postaci ks. Skargi trzeba powracać - mówił Redaktor Naczelny „Niedzieli”.

2013-05-06 14:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Kolumbia- świadectwo dla świata”

SPOTKANIE W AULI NIEDZIELI 13 maja (poniedziałek) godz. 18 Częstochowa, ul. 3 Maja 12

CZYTAJ DALEJ

Z sercem na dłoni

2021-07-30 19:18

ks. Łukasz Romańczuk

p. Władysława Czerwińska

p. Władysława Czerwińska

Dbała o kleryków jak o swoich synów. Dla alumnów była to „pani Władzia”, która często zastępowała w Henrykowie mamę i babcię. Wraz z końcem czerwca br. pani Władysława Czerwińska przeszła na emeryturę. 

Od ponad 25 lat pani Władysława Czerwińska pracowała w kuchni w henrykowskim klasztorze, a końcem czerwca przeszła na zasłużoną emeryturę. - To, że zaczęłam pracę w kuchni w Henrykowie, było bardzo opatrznościowe. Nie miałam potrzeby, aby pracować, bo w Jasienicy, gdzie mieszkam, wraz z mężem prowadziliśmy gospodarstwo rolne. Jednak potrzebne były nam pieniądze, aby spłacić raty związane z remontem. Swój pierwszy dzień w pracy pamiętam, jakby to było wczoraj. 18 listopada 1995 roku do pracy przyjął mnie ks. Franciszek. Nie planowałam zostać dłużej niż do kwietnia, a praca tam mi się spodobała, że zostałam na ponad 20 lat. Dziękuję Panu Bogu, że miałam tę pracę - wspomina Władysława Czerwińska.

CZYTAJ DALEJ

Abp Józef Guzdek: trzeba zwycięstwa nie tylko na wojnie, lecz także nad wojną

2021-07-31 19:46

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

bp Józef Guzdek

Karol Porwich

– Dzisiejsze spotkanie, chwila zadumy i wspólna modlitwa pozwalają wierzyć, że są ludzie dobrzy i że świat miłości, wzajemnego szacunku, dobra i pokoju jest ciągle możliwy. To zależy do każdego z nas! – mówił podczas Mszy św. na Placu Krasińskich abp Józef Guzdek, Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego. Podczas sprawowanej pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego Eucharystii modlono się w intencji uczestników zrywu z sierpnia 1944 r. Po zakończeniu Mszy św. odbył się apel pamięci i ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem.

Na początku Mszy św. abp Józef Guzdek zwracając się do kombatantów podkreślał, że kolejnym pokoleniom „potrzebni są świadkowie heroicznej walki o wolność – zwyciężeni, ale niepokonani; wierni wartościom, które nadają najgłębszy sens ludzkiemu życiu”. – Pragniemy modlić się za Was, żyjących świadków wydarzeń sprzed 77 lat. Prosimy Boga o zdrowie i potrzebne siły, abyście jak najdłużej mogli wychowywać kolejne pokolenia Polaków do wierności wartościom, które zadecydują o naszym dziś i przyszłości umiłowanej Ojczyzny – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję