Reklama

Niedziela Legnicka

Głos Maryi z Fatimy

Niedziela legnicka 19/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Fatima

BOŻENA SZTAJNER

W bieżącym roku przypada 96. rocznica objawień skierowanych przez Matkę Bożą do trójki dzieci w Fatimie. Powoli zbliżamy się do jubileuszu 100-lecia, który przypadnie w 2017 r. Niech to będzie okazją do zastanowienia się czy przesłanie Maryi z Fatimy jest dziś jeszcze znane i doceniane, czy też zagubiło się w wirze wydarzeń współczesnego świata.

Trójka dzieci - Franciszek Marto (1908-19), jego siostra Hiacynta Marto (1910-20) i Łucja Dos Santos (1907 - 2005) od wiosny 1916 r. doświadczyła niezwykłych zdarzeń. Dzieci w wieku 9, 7 i 10 lat doświadczyły najpierw trzykrotnego spotkania z aniołem. Było to przygotowanie na najważniejsze spotkanie - z Matką Zbawiciela.

Reklama

Spotkania z Maryją zaczęły się 13 maja 1917 r., a trwały do października tego samego roku. Ogólnie znamy ich przebieg, jak również okoliczności towarzyszące takiemu wydarzeniu, które powtarzają się przy tego typu objawieniach. Najpierw radość i zaciekawienie samych dzieci, niedowierzanie dorosłych, próba „leczenia” ich przez dorosłych z tych niezwykłych wizji, wytrwałość wybranych, czy też w końcu znaki potwierdzające niezwykły dar nieba dla ludzkości. W końcu zapoznanie się z przesłaniem Maryi i wypełnieniem go w życiu ludzkości.

Warto przypomnieć, że Matka Boża zachęcała wtedy do odmawiania Różańca w intencji pokoju na świecie, powierzyła misję ustanowienia nabożeństwa do jej Niepokalanego Serca, prosiła o dodawanie na końcu każdego dziesiątka Różańca modlitwy: „O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia”, a także prosiła o poświęcenie jej Niepokalanemu Sercu przez papieża Kościoła i całego świata, a zwłaszcza Rosji.

Po śmierci Franciszka i Hiacynty, Łucja otrzymała łaskę dalszych spotkań z Matką Bożą. Ile ich dokładnie było, tego nie wiemy, bo mówiła tylko o tych, na których ujawnienie pozwoliła jej Maryja. Do jednych z ważniejszych należy objawienie z 10 grudnia 1925 r. Wtedy to Matka Boża ukazała się jej z Dzieciątkiem Jezus, a podczas spotkania, mówiła: „Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewdzięczność stale ranią. Przynajmniej ty, staraj się nieść mi radość i oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden Różaniec i przez 15 min rozmyślania nad tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia”.

Reklama

Najczęściej Fatima kojarzona jest z III tajemnicami, które dzieci poznały podczas trzeciego spotkania z Maryją 13 lipca 1917 r. Przy czym najwięcej zaciekawienia budziła tzw. III Tajemnica Fatimska, opublikowana dopiero za pozwoleniem bł. Jana Pawła II w czerwcu 2000 r. Zaciekawienie podsycane było przede wszystkim przez media świeckie, laickie, szukające w nim wielkich sensacji. Po opublikowaniu wyraźnie można było odczuć pewne rozczarowanie, że ta tajemnica to obraz i żeby właściwie go odczytać, wymaga to dość sporego wysiłku intelektualnego, wiedzy religijnej, a przede wszystkim wiary.

Mniej uwagi natomiast media poświęciły wspomnianym wcześniej przesłaniom Maryi, w których pokazała ratunek dla świata, chociażby przez praktykę pięciu pierwszych sobót miesiąca.

Cieszy to, że w wielu parafiach wierni mają okazję co miesiąc - szczególnie od maja do października każdego roku - obchodzić wspomnienie objawień fatimskich. Najczęściej jest ono związane z Mszą św., okolicznościowym nabożeństwem i procesją z figurą Matki Bożej Fatimskiej, podczas której odmawiany jest Różaniec i śpiewane pieśni ku czci Matki Bożej, objawiającej się w Fatimie.

Mniej chyba jednak wierni słyszą z ust swoich pasterzy o wspomnianej praktyce pięciu pierwszych sobót miesiąca, gdyż częściej zachęcani są do praktyki dziewięciu pierwszych piątków miesiąca. Warto by było tam, gdzie o tym mniej słyszymy, poprosić księży o przybliżenie praktyki pięciu pierwszych sobót miesiąca. Będzie to także duchowe przygotowanie do zbliżającego się jubileuszu 100-lecia objawień.

2013-05-09 11:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsze soboty miesiąca w Fatimie z modlitwami dla dzieci

[ TEMATY ]

modlitwa

Fatima

Graziako

Sanktuarium w Fatimie wprowadzi do obchodzonych tam uroczystości pierwszych sobót miesiąca modlitwy i katechezy dla dzieci. Kładąc większy nacisk na duszpasterstwo najmłodszych, władze sanktuarium Matki Bożej Różańcowej chcą powrócić do korzeni maryjnych objawień z 1917 r., w których brała udział trójka małych pasterzy.

Jak poinformowała Carmo Rodeia, rzeczniczka prasowa portugalskiego sanktuarium, w lipcu wprowadzony został w Fatimie specjalny program modlitw z udziałem dzieci. Będzie on prowadzony przez wszystkie pierwsze soboty miesiąca. - O 15.00 dzieci będą gromadzić się przy drzwiach Bazyliki Trójcy Przenajświętszej, aby następnie wziąć udział w odbywającej się w świątyni krótkiej katechezie, dotyczącej przesłania fatimskiego. Później najmłodsi będą mogli wziąć udział w 15-minutowej medytacji, a także przystąpić do spowiedzi. Ich udział w pierwszej sobocie miesiąca będzie się kończył podwieczorkiem – wyjaśniła przedstawicielka portugalskiego sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

USA: arcybiskup skrytykował Nancy Pelosi za obnoszenie się z „pobożnością katolicką”

2021-07-25 14:38

[ TEMATY ]

USA

aborcja

wikipedia.org

Nancy Pelosi

Nancy Pelosi

Arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone skrytykował 22 lipca spikerkę (przewodniczącą) Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi, która reprezentuje tam Kalifornię, za zakłamanie. Popiera ona finansowanie usług aborcyjnych za pieniądze podatnika, a zarazem głosi wszędzie, że jest bardzo pobożna.

Według magazynu „Washington Examiner” Pelosi na konferencji prasowej w tym dniu określiła siebie mianem „pobożnej katoliczki”, dodając, że „nie jest moim zadaniem pouczać kobiety, czy mogą dopuszczać się aborcji, czy nie”.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy się zakazili wirusem, nie infekowało innych

2021-07-25 17:18

[ TEMATY ]

Izrael

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej - głosi opublikowany w niedzielę raport portalu The Times of Israel.

Według danych izraelskiego ministerstwa zdrowia zaledwie 3 proc. zaszczepionych osób, które zachorowały na Covid-19, przenosi je na 2-3 inne osoby na koncertach, w restauracjach czy na siłowniach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję