Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

W trosce o powołania

Niedziela bielsko-żywiecka 19/2013, str. 1

[ TEMATY ]

powołanie

TT

Modlitewne czuwanie w intencji powołań odbyło się w parafii św. Floriana w Żywcu

Modlitewne czuwanie w intencji powołań odbyło się w parafii św. Floriana w Żywcu

Podczas Diecezjalnego Dnia Powołań Kapłańskich i Zakonnych, 27 kwietnia w kościele św. Floriana w Żywcu-Zabłociu, o roli księdza we współczesnym świecie mówił podczas kazania ks. Kamil Kaczor, który jest członkiem diecezjalnego zespołu ds. powołań.

Kapłan ma bardzo trudne zadanie - istnieje bowiem wiele sprzecznych z sobą głosów związanych z odpowiedzią na pytanie: jaki powinien być współczesny ksiądz. Są opinie, że powinien „nadążać bardzo za rzeczywistością”, czyli być osobą w codziennych kontakt bardzo otwartą, bezpośrednią. Inna grupa ludzi uważa, że duchowny żyjący obecnie w naszym kraju powinien być „majestatyczny”, czyli w relacjach z wiernymi powinien być osobą raczej zamkniętą.

Według ks. Kamila Kaczora kapłan, który dobrze odczytuje swoje powołanie, powinien godzić te dwie skrajne postawy: w relacjach z wiernymi współczesny ksiądz powinien zastosować postawę „ojcowską”, czyli być otwartym, ale również musi być stanowczy. Ks. Kaczor mówił w kazaniu 27 kwietnia, że codzienna postawa kapłana może być dla współczesnych młodych ludzi najlepszym przykładem. W tym kontekście wspominał duchownych z jego rodzinnego Andrychowa, których spotkał jako licealista, a później kleryk, diakon. Tych wszystkich duchownych łączyła naturalność, ale także właśnie postawa „dobrego, ale wymagającego ojca”. Na zakończenie kazania ks. Kamil wspominał postać zmarłego przed kilku lat ks. Jana Łasuta. Tego kapłana postawił jako wzór spowiednika, duchownego pełnego humoru, od którego jako młody ksiądz bardzo dużo się nauczył.

O powołaniu nie tylko kapłańskim, a także o roli życiowej do młodych mieszkańców Żywiecczyzny mówi podczas wykładu 27 kwietnia ks. dr Marek Studenski - dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Według kapłana, każdy człowiek musi dobrze odczytać swoje powołanie życiowe. Właśnie w intencji powołań kapłańskich i zakonnych po Mszy św. Różaniec odmówili członkowie Róży im. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. Ta wspólnota powstała w parafii św. Floriana po to, aby wypraszać nowe powołania kapłańskie. W Diecezjalnym Dniu Powołań Kapłańskich i Zakonnych uczestniczyły siostry zakonne oraz młodzież z terenu całej Żywiecczyzny.

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Powołany" - kapłaństwo to nie zawód

Niedziela Ogólnopolska 19/2022, str. 62

[ TEMATY ]

film

powołanie

Archiwum twórców filmu

Film pokazuje, że kapłaństwo nie jest zawodem, ale powołaniem. w roli księdza wystąpił znany aktor Marcin Kwaśny

Film pokazuje, że kapłaństwo nie jest zawodem,
ale powołaniem. w roli księdza wystąpił znany aktor
Marcin Kwaśny

W ciągle przeobrażającym się świecie można zauważyć stałą tęsknotę za fundamentalną wartością miłości. Nie sposób również żyć bez chociaż małej dawki wartości duchowych, dlatego nieustannie poszukujemy szkół, praktyk, które mają nam pomóc rozwijać nasze wewnętrzne życie.

Film Powołany w reż. Jana Sobierajskiego w swojej pierwszej warstwie ukazuje nam zamożną, prosperującą według współczesnych mód rodzinę, która z racji „kolędy” gości w swoim domu księdza (Marcin Kwaśny). Już od chwili przybycia kapłana wyczuwamy jakieś dziwne skrępowanie i ironiczną, lekceważącą powierzchowność. Kapłan przybywa na zaproszenie pani domu (Marta Lewandowska), pozostali domownicy nie są jednak entuzjastami tych odwiedzin ani „kościółkowego” życia. Można powiedzieć: typowe wielkomiejskie życie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz podczas inauguracji roku akademickiego na UKSW: waszą misją jesteś pilnowanie, by wiara i nauka się nie rozeszły

2022-10-07 11:51

[ TEMATY ]

studenci

UKSW

kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Nycz wskazał na wagę refleksji w świetle Ewangelii nad współczesną nauką i kulturą. Zachęcił do szukania równowagi między fides et ratio, „by drogi nauki i wiary się nie rozeszły”. Metropolita warszawski a zarazem Wielki Kanclerz UKSW przewodniczył mszy podczas uroczystości inauguracji nowego roku akademickiego.

W kazaniu, odnosząc się do dzisiejszych liturgicznych czytań - protoewangelii z Księgi Rodzaju i sceny zwiastowania z Ewangelii - kardynał wskazał na wielką rolę Maryi w dziele ewangelizacji. Zachęcił, by uczyć się od niej tej misji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję