Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

W trosce o powołania

Niedziela bielsko-żywiecka 19/2013, str. 1

[ TEMATY ]

powołanie

TT

Modlitewne czuwanie w intencji powołań odbyło się w parafii św. Floriana w Żywcu

Modlitewne czuwanie w intencji powołań odbyło się w parafii św. Floriana w Żywcu

Podczas Diecezjalnego Dnia Powołań Kapłańskich i Zakonnych, 27 kwietnia w kościele św. Floriana w Żywcu-Zabłociu, o roli księdza we współczesnym świecie mówił podczas kazania ks. Kamil Kaczor, który jest członkiem diecezjalnego zespołu ds. powołań.

Reklama

Kapłan ma bardzo trudne zadanie - istnieje bowiem wiele sprzecznych z sobą głosów związanych z odpowiedzią na pytanie: jaki powinien być współczesny ksiądz. Są opinie, że powinien „nadążać bardzo za rzeczywistością”, czyli być osobą w codziennych kontakt bardzo otwartą, bezpośrednią. Inna grupa ludzi uważa, że duchowny żyjący obecnie w naszym kraju powinien być „majestatyczny”, czyli w relacjach z wiernymi powinien być osobą raczej zamkniętą.

Według ks. Kamila Kaczora kapłan, który dobrze odczytuje swoje powołanie, powinien godzić te dwie skrajne postawy: w relacjach z wiernymi współczesny ksiądz powinien zastosować postawę „ojcowską”, czyli być otwartym, ale również musi być stanowczy. Ks. Kaczor mówił w kazaniu 27 kwietnia, że codzienna postawa kapłana może być dla współczesnych młodych ludzi najlepszym przykładem. W tym kontekście wspominał duchownych z jego rodzinnego Andrychowa, których spotkał jako licealista, a później kleryk, diakon. Tych wszystkich duchownych łączyła naturalność, ale także właśnie postawa „dobrego, ale wymagającego ojca”. Na zakończenie kazania ks. Kamil wspominał postać zmarłego przed kilku lat ks. Jana Łasuta. Tego kapłana postawił jako wzór spowiednika, duchownego pełnego humoru, od którego jako młody ksiądz bardzo dużo się nauczył.

O powołaniu nie tylko kapłańskim, a także o roli życiowej do młodych mieszkańców Żywiecczyzny mówi podczas wykładu 27 kwietnia ks. dr Marek Studenski - dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Według kapłana, każdy człowiek musi dobrze odczytać swoje powołanie życiowe. Właśnie w intencji powołań kapłańskich i zakonnych po Mszy św. Różaniec odmówili członkowie Róży im. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. Ta wspólnota powstała w parafii św. Floriana po to, aby wypraszać nowe powołania kapłańskie. W Diecezjalnym Dniu Powołań Kapłańskich i Zakonnych uczestniczyły siostry zakonne oraz młodzież z terenu całej Żywiecczyzny.

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Był ratownikiem medycznym... został księdzem!

[ TEMATY ]

powołanie

Tydzień Modlitw o Powołania

youtube.com/wsdczestochowa

Historia powołania do kapłaństwa ks. Zbyszka Wojtyska z Archidiecezji Częstochowskiej jest dosyć niecodzienna. Po szkole nie poszedł od razu do seminarium. Odpowiedział na głos powołania ratując innych. Oto historia ratownika medycznego, który pomagając bliźnim medycznie, zapragnął czegoś jeszcze więcej.

"Z moim powołaniem jest trochę jak z powołaniem Piotra. Jezus przyszedł do niego, gdy on łowił ryby. Miał przecież już swój zawód, jakieś utrzymanie, marzenia, swoich najbliższych. A Jezus przyszedł do niego i powiedział: Chodź, od tej pory będziesz łowił ludzi" – opowiada ks. Zbyszek. „Niedziela” zadała mu kilka pytań związanych z jego niecodziennym powołaniem.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

2021-07-19 13:43

[ TEMATY ]

trydencka

Msza trydencka

Karol Porwich

Co ceniony benedyktyn o. Leon Knabit sądzi o dwóch formach odprawiania Mszy św. tzw. trydenckiej, czyli przedsoborowej i nowej, czyli posoborowej?

Msza św. do Soboru Watykańskiego II była odprawiana w rycie tak zwanym rzymskim klasycznym. Ale to nie był jedyny ryt, o tym warto pamiętać, był ryt dominikański, ryt mozarabski, Kościoły wschodnie miały swój ryt i dbano o to, by było zachowane to, co jest istotne: mianowicie liturgia czytań, liturgia… to się rozmaicie nazywało: liturgia katechumenów itd.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy się zakazili wirusem, nie infekowało innych

2021-07-25 17:18

[ TEMATY ]

Izrael

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej - głosi opublikowany w niedzielę raport portalu The Times of Israel.

Według danych izraelskiego ministerstwa zdrowia zaledwie 3 proc. zaszczepionych osób, które zachorowały na Covid-19, przenosi je na 2-3 inne osoby na koncertach, w restauracjach czy na siłowniach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję