Reklama

Niedziela Częstochowska

Diakon, czyli sługa

Niedziela częstochowska 19/2013, str. 1

[ TEMATY ]

diakonat

Archiwum WSD

Bartłomiej Bardelski, Adam Paśnik, Michał Wątroba, Andrzej Wszołek

Bartłomiej Bardelski, Adam Paśnik, Michał Wątroba, Andrzej Wszołek

W archikatedrze pw. Świętej Rodziny w Częstochowie 11 maja o godz. 10, w przeddzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, czterech alumnów naszego Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło święcenia diakonatu z rąk bp. Jana Wątroby, biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej. W ten sposób zostali oni włączeni do grona duchowieństwa naszego partykularnego Kościoła.

Według Pisma Świętego, diakon (z j. greckiego „diakonos”) to taki człowiek, który dobrowolnie i osobiście służy innym. „Upatrzcież zatem, bracia, siedmiu mężów spośród siebie, cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha i mądrości” - czytamy w Dziejach Apostolskich na początku rozdz. 6. Tekst ten odnosi się do ustanowienia w pierwszych chrześcijańskich wspólnotach diakonów. Pełnili oni „posługę stołu”. „Zebrana wspólnota wybrała siedmiu, choć trzeba zauważyć, że niegdzie nie zostali oni wyraźnie nazwani diakonami. Mimo to w historii egzegezy ten właśnie tekst funkcjonował jako pierwsza wzmianka o diakonach” („Nowy leksykon biblijny”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce 2011, str. 148).

Reklama

W Biblii termin „diakon” pojawia się 5 razy w Starym Testamencie (Septuaginta) oraz 29 razy w Nowym Testamencie. Zawsze odnosi się on do postawy służby i doskonale wpisuje się w nauczanie Pana Jezusa. Mówi On przecież w Ewangelii: - „Otóż Ja jestem pośród was jak ten, który służy” (Łk 22,27). Chrystus tę postawę służby łączy z przykazaniem miłości. Kto bowiem chce być naprawdę kimś, ten ma służyć i kochać bliźniego. To jest fundamentem nowego porządku i zarazem wzorem moralnego postępowania. Aby ktoś stał się uczniem Pańskim, ma naśladować Syna Człowieczego - „A kto by chciał mi służyć, niech idzie za Mną a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec” (J 12,26).

Czasem ludzie pytają o czynności, jakie wykonuje diakon. Najkrócej można odpowiedzieć, że w porównaniu z prezbiterem (księdzem) diakon nie sprawuje Mszy św. i nie spowiada.

Redakcja „Niedzieli” częstochowskiej życzy nowym sługom naszego Kościoła obfitości łask Bożych, opieki Matki Najświętszej oraz wstawiennictwa świętych Pańskich w pełnieniu tej zaszczytnej posługi, jaką jest posługa diakonatu.

Reklama

BARTŁOMIEJ BARDELSKI
- ur. 02.03.1989 r.; parafia pw. Św. Rodziny w Praszce

ADAM PAŚNIK
- ur. 12.12.1989 r.; parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Pajęcznie

MICHAŁ WĄTROBA
- ur. 23.09.1986 r.; parafia pw. Św. Mikołaja BW w Wierzchlesie

ANDRZEJ WSZOŁEK
- ur. 30.09.1984 r.; parafia pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Turzy/ Akademicka Parafia Personalna pw. Św. Ireneusza BM w Częstochowie

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

21 nowych diakonów archidiecezji krakowskiej

[ TEMATY ]

diakonat

abp Marek Jędraszewski

Adam Bujak/BPAK

Święcenia diakonatu na Wawelu, 2017 r.

Święcenia diakonatu na Wawelu, 2017 r.

W uroczystość św. Stanisława BM, arcybiskup Marek Jędraszewski udzielił święceń diakonatu 21 alumnom z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. To pierwsze święcenia, których abp Jędraszewski udzielił jako metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Zanim wyszli na trasę, odwiedzili "Orzecha"

2021-07-31 23:15

Bogdan Mączyński

Delegacja gr. XIV Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej modliła się dziś przy grobie "Orzecha". Jutro wyruszają na trasę, dlatego dzień przed wyjściem chcieli być przy grobie zmarłego w tym roku ks. przewodnika. 

Na wspólną modlitwę przybyła sześcioosobowa grupa - To dla nas ważne, aby przed wyjściem naszej grupy odwiedzić grób kogoś, kto zapoczątkował pielgrzymkę z Wrocławia, nadał jej ducha i prowadził ją przez 40 lat. Tegoroczna pielgrzymka jest w jakimś sensie historyczna. Fizycznie nie ma z nami ks. Stanisława Orzechowskiego. Pozostał jednak w naszej pamięci, dlatego też chcemy na trasie pielgrzymki modlić się za naszego przewodnika - mówi ks. Łukasz Romańczuk, przewodnik części górowskiej - gr. 14. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję