Reklama

Reklama

Niedziela 8/2014

Szczegółowy spis treści

2

Podziękowanie za obsługę wizyty „Ad limina apostolorum”

„KTÓŻ JAK BÓG…”

3

Śp. ks. inf. Józef Wójcik – kochał Kościół i Polskę

Ks. Ireneusz Skubiś

Dnia 16 lutego 2014 r., tuż przed rozpoczęciem Apelu Jasnogórskiego, odszedł do Pana ks. inf. Józef Wójcik. Kapłan legenda, były proboszcz w Suchedniowie w diecezji sandomierskiej.

22 LUTEGO 2014 - KONSYSTORZ

4-5

Nowi kardynałowie

Włodzimierz Rędzioch

12 stycznia papież Franciszek ogłosił nazwiska osób, które wyniesie do godności kardynalskiej na konsystorzu 22 lutego br. Kolegium Kardynalskie będzie liczyć 218 członków, w tym 122 elektorów – oznacza to, że zostanie przekroczony limit 120 uczestników konklawe, ale na niedługo, gdyż w maju dwóch purpuratów ukończy 80. rok życia

Z WATYKANU

6

Z Watykanu

ZE ŚWIATA

7

Ze świata

8-9

Znak zwycięstwa Maryi w zmaganiach o prawdę i wolność

Lidia Dudkiewicz

O północy z 14 na 15 lutego 2014 r. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze uroczyście odśpiewano „Bogurodzicę” i rozpoczęła się Msza św. dziękczynna za zwycięstwo w batalii o wejście Telewizji Trwam na cyfrowy multipleks (MUX1).

Z JASNEJ GÓRY

8

Z Jasnej Góry

20-LECIE KATOLICKIEGO STOWARZYSZENIA LEKARZY POLSKICH

10-11

Bądźcie nadal sługami życia

Anna Wyszyńska

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich 15 lutego br. świętowało 20-lecie swojego istnienia. W jubileuszowych uroczystościach, które odbyły się na Jasnej Górze oraz w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

KS. INF. JÓZEF WÓJCIK NIE ŻYJE

12

„Animus et Semper Fidelis”

(Red./KAI)

12-13

Odszedł bohaterski maryjny kapłan

ks. inf. Józef Wójcik z Suchedniowa

Przesłanie do uczestników uroczystości wręczenia nagród „Animus et Semper Fidelis”, przyznanych przez Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, odczytane na Jasnej Górze 14 lutego 2014 r

NOWY MIESIĘCZNIK EDYCJI ŚWIĘTEGO PAWŁA

14

Od słowa do życia…

Z s. dr Iwoną Kopacz PDDM – redaktorem odpowiedzialnym miesięcznika „Od Słowa do Życia” – rozmawia Ewa Stuła

27 KWIETNIA 2014 - KANONIZACJA JANA PAWŁA II

15

Pytania do Świętego

(Red.)

Rodzina miejscem uświęcającym

Ks. Ireneusz Skubiś

Głębokie zainteresowanie życiem człowieka i rodziny – najbardziej naturalnego jego środowiska – można było zauważyć od początku studiów młodego Karola Wojtyły, potem kapłana i biskupa w Krakowie, wreszcie duchowego ojca rodziny chrześcijańskiej Papieża Polaka.

W SPRAWIE RAPORTU KOMITETU ONZ NT. PEDOFILII W KOŚCIELE

16-17

ONZ upomina Watykan

Przemysław Czarnek

Przestępstwa seksualne wobec dzieci należą do najobrzydliwszych zbrodni. Jeśli czyny te popełniane są przez osoby szczególnego zaufania publicznego, którymi są np. duchowni, to ich ohyda wielokrotnie się potęguje.

NASZA ROZMOWA

18-21

Między kryzysem wartości a nihilizmem

O najbardziej palących zagrożeniach kulturowych z abp. Markiem Jędraszewskim, metropolitą łódzkim, członkiem watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej, rozmawia Anna Cichobłazińska

20

W służbie Kościoła i Ojczyzny

(Red.)

NOWA KSIĄŻKA BIAŁEGO KRUKA

22

Dyktatura gender

Joanna Szczerbińska

Naprawdę to już nie są żarty. Nie można już dłużej udawać, że gender nic mnie nie obchodzi, nie dotyczy ani poddawać się medialnemu oswajaniu i rozmiękczaniu.

FAKTY I KOMENTARZE

23

Bajka dla dorosłych

Zdzisław Skotnicki

MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE

24-25

Galeria sztuki średniowiecznej

Urszula Król

11 grudnia 2013 r. została ponownie otwarta dla publiczności stała Galeria Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie. Prezentowane są w niej głównie zabytki późnego średniowiecza (XIV-XVI wiek), powstałe na terenie Europy Północnej.

ROK EL GRECA

26-27

Przeniesienie w niezwykłą sferę życia

Z ks. dr. Robertem Mirończukiem – dyrektorem Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach – rozmawia Grzegorz Polak

27

El Greco odnaleziony na Podlasiu

Grzegorz Polak

W 1964 r. dwie młode pracownice Instytutu Sztuki PAN Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska, wraz z fotografikiem Witalisem Wolnym, dokonały sensacyjnego odkrycia.

W SZKOLE U ZMARTWYCHWSTANEK W WARSZAWIE

28-29

Chrześcijanie, patrioci, poligloci

S. Maria Filipkowska CR

PASTORALNE ZAMYŚLENIA

30

Nowa jakość ewangelizacji

Ks. Krzysztof Pawlina

Kim jesteśmy w Kościele? To pytanie towarzyszy każdemu pokoleniu uczniów Chrystusa. Wielką odpowiedzią na to ważne pytanie było dzieło Soboru Watykańskiego II. Jednak refleksja na ten temat nigdy się nie skończy. Nasze pokolenie musi dopisać do niej kolejny rozdział. Spróbujmy więc zamyślić się nad Kościołem tu i teraz.

WIARA I ŻYCIE

31

Pielgrzymka na kanonizację bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII

Ks. dr Dariusz Nowak – koordynator pielgrzymki

Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Częstochowie proponuje wyjazd na uroczystości kanonizacyjne bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII.

O miłość większą…

Ks. Mariusz Rosik

Na niewysokich wzgórzach Galilei, w pobliżu szumiących fal jeziora o wdzięcznej nazwie Harfa (hebr. Genezaret), wybrzmiały niegdyś Jezusowe antytezy.

LITURGIA TYGODNIA

32-33

Przykazanie miłości nieprzyjaciół

Chrześcijanin – człowiek Boga

Ks. Jacek Molka

Kiedy patrzy się całościowo na Pismo Święte, łatwo dostrzec, że wśród tematów w nim podejmowanych jednym z ważniejszych jest sprawa nieustannego dążenia człowieka do ideału zaproponowanego mu przez samego Boga.

WRĘCZENIE NAGRÓD

34

Odważny i zawsze wierny

Ks. Mariusz Frukacz

Tegorocznym laureatem nagrody „Animus et Semper Fidelis” (Odważny i Zawsze Wierny) Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego został abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

FELIETONY

35

Unijna grzęda

Mirosław Piotrowski

W Brukseli powstaje nowa siedziba Rady Europejskiej w kształcie jaja. Jest ona niemal na ukończeniu. Ma symbolizować potęgę Unii Europejskiej.

Kowalczyk przegościówna!

Krzysztof Czabański

Justyna Kowalczyk to zawodniczka z grupy tych najwybitniejszych w historii Polski i tak ciężko pracująca, że aż byłoby szkoda, gdyby tym razem jej się nie powiodło.

36-37

Pierwszy krok ku lepszemu

O zmaganiach związanych z wejściem Telewizji Trwam na multipleks cyfrowy, o rzeczywistości medialnej oraz o nadziejach na budzenie świadomości społecznej Polaków – z Lidią Kochanowicz, członkiem zarządu Fundacji Lux Veritatis, rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

MASS MEDIA

38

Dlaczego potrzebujemy Telewizji Trwam?

Ks. Waldemar Kulbat

W czasach cywilizacji obrazu dla milionów ludzi przekaz telewizyjny jest najważniejszym źródłem informacji, wzorców postępowania, podstawą ocen, opinii i kształtowania świata wartości

NA BIEŻĄCO

40

Lud zwyciężył

Alina Czerniakowska

Zwycięstwo katolickiej Telewizji Trwam stało się faktem. Jest to wyraźny dowód, jak wielka siła jest w narodzie, polskim ludzie, której nic i nikt nie zdoła pokonać.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ

41

Wyjście

(pr)

Historia go dobrze oceni

(pr)

Bał się o życie

(pr)

Analfabetyzm

(pr)

Masowe aresztowania

(pr)

Film o Matce Teresie z Kalkuty

(pr)

ROZMAWIAMY O POLSCE

42-43

Lasy pod ścianą

O konsekwencjach haraczu nałożonego przez rząd na Lasy Państwowe z dr. Piotrem Lutykiem rozmawia Wiesława Lewandowska.

LEKCJA HISTORII

44-45

Żołnierz dwóch okupacji

Mateusz Wyrwich

Żołnierze Wyklęci. Wyklęci, bo zdradzeni w 1939 r. przez Anglię i Francję. Wyklęci, bo zdradzeni w 1945 r. Wyklęci, bo mordowani przez Sowietów podczas akcji „Burza”, którą prowadziło polskie podziemie przeciwko niemieckim okupantom.

ZBIGNIEW ROMASZEWSKI NIE ŻYJE

46

Odeszła legenda opozycji

Witold Dudziński

Prawy człowiek, zawsze gotowy do pomocy innym. Legenda opozycji w PRL, a w III RP polityk chodzący swoimi ścieżkami. Zbigniew Romaszewski – wieloletni senator, a ostatnio wicemarszałek Senatu i sędzia Trybunału Stanu – zmarł w Warszawie w wieku 74 lat

NA BIEŻĄCO

47

Idzie młoda Polska

Elżbieta Morawiec

Wszyscy chyba żyją dziś w Polsce zwycięstwem i złotym medalem Kamila Stocha na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi.

O zagrożeniach w mediach

Marian Banasik

Magia, okultyzm, wróżbiarstwo, wampiryzm i inne zagrożenia duchowe obecne we współczesnych mediach – to temat warsztatów edukacji medialnej, które odbyły się 10 lutego br. w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

EUTANAZJA

48-49

Manipulacje śmiercią

Iwona Galińska

Do jakich sytuacji może doprowadzić hołdowanie fałszywej wolności, widać na przykładzie eutanazji. W czasach panoszącego się relatywizmu każde wynaturzenie może zostać usankcjonowane kodeksem prawnym.

KORESPONDENCJA Z SOCZI

50

Przez modlitwę do złota olimpijskiego

Z ks. Ireneuszem Izdebskim – proboszczem parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Soczi – o pracy w Rosji rozmawia ks. Mariusz Boguszewski

51

Złota królowa śniegu!

Ks. Jacek Molka

Justyna Kowalczyk, nasza multimedalistka wszelkich możliwych imprez w biegach narciarskich, 13 lutego podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w rosyjskim Soczi wywalczyła pierwsze miejsce w biegu indywidualnym stylem klasycznym na 10 km.

Kropelką soli...

W pierwszych tygodniach życia Justyna była bardzo wątła i chorowita. „O tym, że będzie kiedyś sportowcem, nikt wtedy nawet nie pomyślał” – mówi pan Józef (ojciec Justyny – przyp. red.).

52

Rozmowy z profesorem

Ireneusz Słoma

Igranie ze złem

Iwona Galińska

O Nergalu już tyle razy było głośno, że wydaje się, iż nie ma sensu pisać znów o jego satanistycznej działalności. Ale uwagę zwraca coś innego…

RÓŻNE

53

AKITA – pomoc rodzinie

Jadwiga Kalinowska

We Wrocławiu powstała Fundacja AKITA, która zajmuje się ratowaniem rodziny w sytuacji kryzysu, ze szczególnym uwzględnieniem problemów uzależnienia od alkoholu i narkotyków.

Muzyczne DarY

Kalendarium 23 II – 1 III 2014

Ewa Aszkiewicz

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ

54

Pączki karnawałowe

Mleko podgrzać, przelać do miski, wymieszać z cukrem, 1 łyżką mąki i pokruszonymi drożdżami. Kiedy rozczyn zacznie zwiększać objętość, dodać żółtka, jajko, cukier puder, cukier wanilinowy, sól oraz przesianą mąkę.

Dobre rady

Jolanta Marszałek

NIEDZIELA MŁODYCH

55

Zwycięstwo serca

Ks. Michał Wójciak

56-57

RYMcerze w USA

Łukasz Bęś

57

Zwycięstwo serca

Ks. Michał Wójciak

58

Na pomoc Ukrainie

Małgorzata Cichoń

„Żołnierze Wyklęci”

67

„Niedziela” z kinem

68

Złote polskie Soczi

Ks. Jacek Molka

W historii zimowych igrzysk olimpijskich w polskim wykonaniu jeszcze tego nie było. Jak już zdobywać medale, to tylko te z najcenniejszego kruszcu.

program tv

59-66

Program telewizyjny

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Edycja bielsko-żywiecka

Miara ewangelicznej dojrzałości

Ks. Piotr Bączek

11 lutego Sufragan naszej diecezji celebrował Eucharystię w kaplicy Beskidzkiego Centrum Onkologii w Bielsku-Białej.

Małżeństwo i rodzina pierwszym poleceniem Boga

Monika Jaworska

W parafii pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie gościł 9 i 10 lutego ks. dr Marek Dziewiecki z diecezji radomskiej, psycholog, autor wielu publikacji.

Wszystko rozstrzygnie Zakopane

Mariusz Rzymek

Juniorzy z Parafialnego Klubu Sportowego „Olimpijczyk” Gilowice długo czekali na strat w zawodach mistrzowskich „Lotos Cup”.

Edycja częstochowska

Ufne oczy chorego

Ks. Ireneusz Skubiś

Niedomagania zdrowotne są wpisane w ziemskie życie człowieka. Były, są i zawsze będą, nawet gdyby poziom życia, także poziom medycyny, osiągnął szczyty.

Parafia św. Zygmunta w pełnym blasku

Anna Janowska

Parafia św. Zygmunta w Częstochowie zakończyła etap inwestycyjny rewitalizacji tutejszego zespołu poklasztornego.

Edycja podlaska

A ja wam powiadam…!

Ks. Tomasz Pełszyk

Ciągle dajemy się zaskakiwać stwierdzeniem, że miłość i mądrość ukazane w Biblii niewiele mają wspólnego z ziemską miłością i mądrością. Powinny być tożsame, a jednak się różnią.

Wszystkim wytrwałym w wierze – „ad maiorem Dei gloriam”

Al. Grzegorz Konopacki

We wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy, parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach przeżywała 25-lecie konsekracji pierwszego drewnianego kościoła

Bogu dziękuję

Marek Sobisz

Fragmenty nieopublikowanego wywiadu, który ze śp. ks. prał. Hipolitem Hryciukiem, byłym proboszczem i dziekanem węgrowskim, 17 maja 2013 r. przeprowadził Marek Sobisz

Edycja kielecka

Seminarium – odkrywanie „fascynującej relacji z Bogiem”

Agnieszka Dziarmaga

Z ks. dr. Pawłem Tamborem – rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Hebdów w rękach Pijarów

Agnieszka Dziarmaga

W ponorbertańkim Hebdowie Pijarzy – ojcowie z Zakonu Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych, a prościej – Polskiej Prowincji Pijarów, gospodarzą zaledwie (wtedy w części klasztoru) od 1948 r.

W „papieskiej” parafii przed kanonizacją

Katarzyna Dobrowolska

Masłów już zawsze będzie kojarzony ze św. Janem Pawłem II, który 3 czerwca 1991 roku sprawował Eucharystię na płycie lotniska.

Edycja małopolska

Muzeum na szlaku

Agnieszka Konik-Korn

Kuźnice to jeden z najczęściej uczęszczanych tatrzańskich węzłów komunikacyjnych. To tu znajduje się dolna stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Przez Kuźnice wiodą także szlaki prowadzące na najbardziej popularne szczyty Tatr – Giewont, Orlą Perć, czy Czerwone Wierchy.

„Tak mi dopomóż Bóg!”

Z Maciejem Drogoniem rozmawia Małgorzata Cichoń

p class="lead">– możliwość takiej inwokacji na zakończenie zawodowego ślubowania chcą mieć prawnicy, którzy podpisują się pod petycją, zainicjowaną przez działające w Krakowie Ars Legis – Stowarzyszenie im. św. Ivo Helory – Patrona Prawników.

10 zasad jak być dobrymi teściami

Ks. Roman Chyliński, michalita

Teściami zostajemy automatycznie przez fakt ślubu syna czy córki, ale teściami-rodzicami już z wyboru. Dzieje się to wówczas, kiedy wraz ze ślubem dziecka nie ubywa, ale przybywa nam członków rodziny.

Edycja lubelska

Jesteśmy bardzo umocnieni!

Anna Artymiak

Od 1 do 8 lutego biskupi przebywali w Rzymie, by zdać relację Stolicy Apostolskiej i nowemu Papieżowi z sytuacji Kościoła katolickiego z ostatnich 8 lat w naszym kraju.

Debata o Janie XXIII i Janie Pawle II

Ewa i Tomasz Kamińscy

W bazylice pw. św. Stanisława w Lublinie (Ojcowie Dominikanie) 30 stycznia została odprawiona Msza św. w intencji bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik.

Konsekrowani – sól ziemi i światło świata

Urszula Buglewicz

Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony w 1997 r. przez bł. Jana Pawła II, gromadzi na wspólnej modlitwie rzesze osób poświęconych Bogu.

Edycja legnicka

„Duch Gór” dla biskupa Stefana Cichego

Feliks Rosik

Już po raz 8. na dorocznym święcie spotkali się Ludzie Gór. Tegoroczne spotkanie odbyło się nieco później niż zwyczajowo, bo dopiero 29 stycznia.

„Rozmowy niedokończone” o polskich zesłańcach

Ks. Waldemar Wesołowski

10 lutego minęła 74. rocznica pierwszej zsyłki Polaków na Sybir. Planowej eksterminacji narodu polskiego zarówno przez Sowietów, jak i okupanta niemieckiego.

Niech nikt go nie spożywa, jeśli go nie adorował

Ks. Bogusław Wolański

Podczas formacji w seminarium duchownym dokonało się w moim życiu ważne odkrycie. Zrozumiałem wówczas, że celem mojego życia jest świętość, niebo, Królestwo Boże. Wydaje się to takie proste, ale potrzebowałem rekolekcji, by ta prawda stała się moja.

Edycja łódzka

Studia dla osób 55+

Henryk Tomczyk

Wykład pt. „Fryderyk Chopin i jego fenomen”, który wygłosił prof. dr hab. Antoni Wierzbiński, zainaugurował czwarty semestr w Uniwersytecie Trzeciego Wieku Fundacji Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi.

Biografia Moniuszki

Henryk Tomczyk

W łódzkim kościele środowisk twórczych odbyła się prezentacja niedawno wydanej książki Jerzego Klechty zatytułowanej „Duchowość Moniuszki”.

Uwrażliwiają na nieuleczalnie chorych

Anna Skopińska

Jak przyjąć wiadomość o śmiertelnej chorobie kogoś bliskiego? Gdzie szukać pomocy? Jak rozmawiać z chorym na nowotwór? Czym jest hospicjum i opieka paliatywna?

Edycja przemyska

Wyklęte życiorysy

Arkadiusz Bednarczyk

W latach 1944-53 w Polsce miało miejsce antykomunistyczne powstanie polskich organizacji podziemnych przeciw rządom nowej władzy ludowej, zasilanej szczodrze kadrami z bratniego Związku Sowieckiego.

W chacie i w zagrodzie

Margita Kotas

W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej oglądać można ciekawą wystawę „W chacie i w zagrodzie”, której celem jest pokazanie prawie już nieistniejącego wnętrza polskiego domu wiejskiego z terenu i okolic Przemyśla, spotykanego jeszcze w pierwszej połowie XX wieku.

Rodzinny portret z historią w tle

Arkadiusz Bednarczyk

Ignacy Krasicki, młody student, kleryk seminarium księży misjonarzy przy kościele Świętego Krzyża w Warszawie, latem 1753 r. przyjeżdża na wakacyjne tygodnie do rodzinnego Dubiecka.

Edycja rzeszowska

Wiara i miłosierdzie: „My także winniśmy oddać życie za braci” (1 J 3, 16)

S. Joanna Smagacz

Po raz dwudziesty drugi w sanktuarium Pani Rzeszowa nastąpiła uroczysta inauguracja Światowego Dnia Chorego w diecezji rzeszowskiej. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył pasterz Kościoła rzeszowskiego bp Jan Wątroba.

Trzeźwość – niemodna czy mało wygodna?

Katarzyna Dziedzic

W dzisiejszych mediach słowo trzeźwość pojawia się rzadko, jeśli już się o niej wspomina, to w kontekście pijanych kierowców, czy ojców bądź matek dopuszczających się pos wpływem alkoholu dramatycznych czynów.

Edycja sandomierska

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Katarzyna Woynarowska

Nasze życie może zmienić się w kilka sekund. Jedno zdarzenie, moment nieuwagi, a sekundę później wiadomość, która zwala z nóg... Zmienność naszego losu jest oczywistością, ale jak realną doświadczamy dopiero wtedy, gdy dotyka nas bezpośrednio.

Posłanie diakonów

Źródło: WSD Sandomierz

6 lutego miało miejsce nabożeństwo rozesłania diakonów na praktykę duszpasterską.

Miłośnik historii

Piotr Jackowski

Mieszkający w Pilchowie Eugeniusz Kapuśniak znany jest ze swych zamiłowań historycznych. Prowadząc kronikę, dokumentuje najważniejsze wydarzenia w tutejszym środowisku, zgromadził również wiele zabytkowych eksponatów. Jego marzeniem jest utworzenie pilchowskiego muzeum.

Edycja sosnowiecka

Egzorcyzmy – narzędziem miłości

Julia Polak

Egzorcyzmy zalicza się go do tzw. sakramentaliów. Zdaniem księży egzorcystów, którzy działają również na terenie diecezji sosnowieckiej, praktyki egzorcyzmów w dzisiejszym świecie to nie wynik jakiejś mody, lansowanej przez amerykańskie produkcje filmowe, ale odpowiedź Kościoła na rosnące rzeczywiste zapotrzebowanie.

25 lat klubu abstynenta „Ad Astra”

Piotr Grzybowski

Sosnowiecki Klub Abstynenta „Ad Astra” istnieje już od 25 lat. W ciągu wielu lat działalności pomógł wyjść z nałogu setkom kobiet i mężczyzn; pracownicy i wolontariusze uratowali dziesiątki rodzin, dzieci i młodzieży zagrożonych zgubnymi skutkami nadużywania alkoholu.

Pan Bóg ma swoje plany...

Agnieszka Lorek

Półsierota wcześnie oddany krewnym, pochodził z niewielkiej wioski położonej na krańcach obecnej diecezji sosnowieckiej. Częściej czuł na grzbiecie razy pryncypała niż sytość w żołądku.

Edycja świdnicka

Biskupi w progach kościoła

Ks. Łukasz Ziemski

Z biskupem świdnickim Ignacym Decem rozmawia ks. Łukasz Ziemski

Duchowe ćwiczenia katechetów

Violetta Leńska

Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa” – to myśl przewodnia rekolekcji dla katechetów diecezji świdnickiej, które odbyły się w lutym, w domu Sióstr Elżbietanek w Strzegomiu.

Kłodzkie Madonny (4)

Marek Stadnicki

Rodzi się pytanie – dlaczego współcześni badacze tak często wskazują na pierwszą dekadę XII wieku, w której to Madonna Bardzka miała już być wywyższona na ołtarzu ówczesnej kaplicy? Otóż wyjaśnienie jest nadzwyczaj proste.

Edycja szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Od młodości do świętości

Paulina Fryszka

1 lutego 2014 r., w ramach przygotowań do kanonizacji bł. Jana Pawła II, wystartowała nowa inicjatywa redakcji Portalu Młodych ICHTIS.info pt. „Od młodości do świętości”. Polega ona na publikacji krótkich, ale bogatych duchowo myśli bł. Papieża o świętości, młodości, młodych i do młodych w serwisie społecznościowym Twitter.

Siedzenie u stóp Pana

Joanna Szubstarska

Z s. Rachel ze Wspólnoty Baranka rozmawia Joanna Szubstarska

Marian Jurczyk o bł. Janie Pawle II

Bogdan Nowak

Legendarny przywódca NSZZ „Solidarność” w Szczecinie, przywódca stoczniowych strajków i późniejszy senator oraz prezydent miasta Szczecina Marian Jurczyk tak wspomina bł. Jana Pawła II: – Bóg pozwolił mi dwukrotnie spotkać się na specjalnej audiencji z Janem Pawłem II.

Edycja toruńska

Potrzeba bliskości

Ks. Paweł Borowski

O spotkaniu z Ojcem Świętym podczas „ad limina apostolorum” z bp. Andrzejem Suskim rozmawia ks. Paweł Borowski

Bł. ks. Frelichowski w kościele Mariackim

Wojciech Wielgoszewski

Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży. Rozpoczętą w domu rodzinnym formację duchową pogłębiał w Sodalicji Mariańskiej i harcerstwie.

Będąc przyjacielem…

Helena Maniakowska

Z ks. prał. Józefem Nowakowskim rozmawia Helena Maniakowska

Edycja warszawska

Anielskie wsparcie

Artur Stelmasiak

Popularność peregrynacji figury św. Michała Archanioła przeszła najśmielsze oczekiwania. Wierni czują, że potrzebne jest im anielskie wsparcie.

Misja Fundacji Salvatti

Andrzej Tarwid

Powstali ponad pięć lat temu. Pracują w malutkim biurze w Ząbkach. I właśnie stąd rozchodzi się pomoc do tysięcy osób na trzech kontynentach

Ciachają Konstytucję

Wojciech Dudkiewicz

Grupa warszawiaków w pocie czoła poprawia Konstytucję III RP. Bo łatwe to nie jest. Gdy się wczytają w dokument, włosy im czasem stają dęba.

Edycja wrocławska

Młodzi upominają się o Żołnierzy Wyklętych

Krzysztof Kunert

Stowarzyszenie Odra-Niemen, które od lat jest głównym koordynatorem projektów związanych z wrocławskimi obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizuje 1 marca patriotyczny marsz. –

Polskie odznaczenie dla Metropolity Kolonii

MZ

Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał metropolita Kolonii kard. Joachim Meisner.

Jak kromka chleba

Magdalena Lewandowska

Rozpoczął się czas rozliczenia podatkowego. To doskonała okazja, aby oddać nasz 1% podatku najbardziej potrzebującym, chorym, bezdomnym. Możemy to zrobić wspierając Caritas Archidiecezji Wrocławskiej – dzięki temu nasze pieniądze trafią tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Edycja zamojsko-lubaczowska

Vivat Jezus!

Łukasz Kot

Z Krzysztofem Orzechowskim – delegatem stanowym Rycerzy Kolumba w Polsce rozmawia Łukasz Kot

Żyli prawem wilka...

Dorota Łukomska

W okresie od czerwca do sierpnia 1951 r. oddział „Żelaznego” – podporucznika Edwarda Taraszkiewicza – rozpracowywało 372 informatorów, do których skierowane były słowa cytowanej wyżej ulotki.

Anioł w piekle zgotowanym Żydom

Adam Łazar

W Rzeszowie po raz 6., w Jarosławiu po raz 3. obchodzono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Obchody rozpoczęły się spotkaniem z Lucią Retman z Izraela w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie 23 stycznia br.

Edycja zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Dzień Bezpiecznego Internetu

Aleksandra Bąk

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego i Ośrodka Terapii Uzależnień w Gorzowie przygotowali spotkanie, podczas którego opowiadali młodzieży o tym, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Gdy potrzeba pomocy

Katarzyna Jaskólska

Przemoc to trudny temat, tym bardziej jeśli dotyczy sytuacji w rodzinach. Odwieczny dylemat – reagować czy się nie wtrącać?

Po wizycie „Ad limina apostolorum”

Z bp. Stefanem Regmuntem rozmawia Aleksandra Bąk

Rozmowa o wizycie ad limina apostolorum.

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem