Reklama

Niedziela Wrocławska

Młodzi upominają się o Żołnierzy Wyklętych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stowarzyszenie Odra-Niemen, które od lat jest głównym koordynatorem projektów związanych z wrocławskimi obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizuje 1 marca patriotyczny marsz. – Po raz pierwszy chcemy zorganizować Marsz Pamięci, który będzie szedł ulicami naszego miasta – mówi Ilona Gosiewska z Odra-Niemen. – Marsz ten ma mieć charakter teatru ulicznego z elementami inscenizacyjnymi, multimediami, oprawami świetlnymi. W ramach przejścia przez miasto Marsz Pamięci będzie mijał różne przedstawienia i wydarzenia, które wykonują wolontariusze. – Zaczynamy od krótkich inscenizacji na wrocławskim Rynku, następnie na głównych ulicach miasta będziemy poprzez różne formy upamiętniać bohaterów niezłomnych – tłumaczy Gosiewska. – Składamy wieńce i znicze przy tablicy poświęconej członkom organizacji niepodległościowych (budynek Dolnośląskiej Policji) oraz przy pomniku Rotmistrza Pileckiego. Marsz przejdzie ulicami Krupniczą, Podwalem, Powstańców Śl., a zakończy się na rondzie Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie ma charakter edukacyjny – widowiska niosącego w sobie głęboką treść, przesłanie, ale przede wszystkim ma być swoistą lekcją historii skierowaną do młodego pokolenia – dodaje prezes Odra-Niemen. Patriotyczny pochód poprzedzi Msza św. w kościele garnizonowym w intencji żołnierzy wyklętych z asystą wojska wraz ze służbą młodzieży oraz harcerzy. Natomiast 2 marca odbędzie się pokaz filmów poświęconych żołnierzom wyklętym, spotkanie i dyskusja z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem oraz pokaz filmu Kwatera” Ł”, a także recital muzyczny „Kocham świat, kocham Polskę…” Stowarzyszenie wspiera szereg organizacji, w tym Stowarzyszenie Wolność i Miłość – Brzeg, Stowarzyszenie Inicjatywa Historyczna, Ruch Higieny Moralnej – Warszawa oraz kibice WKS Śląsk Wrocław.

Dzień Pamięci angażuje także środowiska patriotyczne poza Wrocławiem. W ramach obchodów m.in. w Oławie odbędzie się także kolejny Marsz Żołnierzy Wyklętych, zaś od początku lutego trwa akcja koalicji młodzieżowych organizacji pt. „Upominamy się o Was”, poprzez które młode pokolenie oddaje hołd żołnierzom wyklętym. Organizatorzy akcji chcą zwiększyć wiedzę rówieśników o bohaterach podziemia antykomunistycznego oraz wpłynąć na większe zaangażowanie władz w przywracaniu pamięci o żołnierzach, którzy 1 marca obchodzą swój Dzień Pamięci. W skład koalicji akcji weszło w pierwszym etapie osiem organizacji, w tym Fundacja Sapere Aude.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2014-02-20 13:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niesie konkretne treści

Niedziela Plus 8/2024, str. VI

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

Tarnów

Romuald Rzeszutek

Romuald Rzeszutek

Romuald Rzeszutek

Nie można szarpać bohaterów, zwłaszcza tych, którzy już nie mogą się bronić – przekonuje w rozmowie z "Niedzielą" Romuald Rzeszutek.

Maria Fortuna-Sudor: Wyklęci czy niezłomni? Romuald Rzeszutek: Od początku nazywano ich Żołnierzami Wyklętymi i tej terminologii się trzymam. Przymiotnik „niezłomni” też jest adekwatny – gdyby się dali złamać, to nie walczyliby o wolną Polskę. Określenie „wyklęci” motywuje jednak do pytań: przez kogo wyklęci, dlaczego wyklęci... Poza tym te określenia do siebie pasują; to są żołnierze niezłomni, wyklęci przez komunistów.
CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj biskup, wyznawca

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

pl.wikipedia.org

Urodził się ok. 270 r. w Azji Mniejszej w bogatej rodzinie. Wyróżniał się pobożnością i wrażliwością na potrzeby bliźnich. Po śmierci rodziców dzielił się z innymi swoim majątkiem. Został wybrany biskupem Miry. Według legendy podrzucił trzy worki złota ubogiemu szlachcicowi na posag dla jego córek, wychodzących za mąż. Również dzięki legendzie dowiadujemy się o modlitwie św. Mikołaja, która ocaliła życie rybakom podczas sztormu. Św. Mikołaj był uwięziony za czasów prześladowań cesarza Dioklecjana. Uwolniony w 313 r. na mocy Edyktu Mediolańskiego. Zmarł ok. 350 r. Ciekawostki z języka greckiego imię Nikolaós (nike - zwycięstwo, laos - lud) oznacza zwycięstwo nad ludem
CZYTAJ DALEJ

Adwentowa Seria - #7 Maryja jako wzór zgody

2025-12-06 16:28

ks. Łukasz Romańczuk

Zapraszamy do obejrzenia siódmego odcinka "Adwentowej Serii". Począwszy od 30 listopada, kiedy to przypada I Niedziela Adwentu, aż do 24 grudnia na kanale YouTube „Niedziela Wrocławska” każdego dnia dodawany będzie jeden odcinek.

Adwentowa Seria - odcinek 7- Maryja jako wzór zgody
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję