Reklama

Od słowa do życia…

EWA STUŁA: – Skąd pomysł na to, by zacząć wydawać miesięcznik liturgiczny?

S. DR IWONA KOPACZ PDDM: – W tym roku przypada 100-lecie powstania Towarzystwa Świętego Pawła, którego działalność apostolska wyraża się m.in. poprzez prowadzenie wydawnictwa Edycja Świętego Pawła. Chcieliśmy uczcić ten jubileusz również jakimś dziełem apostolskim i wybór padł na miesięcznik „Od Słowa do Życia”.
Warto również wspomnieć, że nasz założyciel, bł. Jakub Alberione, już na początku ubiegłego stulecia zachęcał nas do rozpowszechniania Słowa Bożego, by mogło ono docierać do jak największej grupy wierzących. Był on również gorącym zwolennikiem Soboru Watykańskiego II, który w Konstytucji o liturgii świętej zawarł pragnienie, by wierni czynnie, aktywnie i owocnie uczestniczyli w obrzędach liturgicznych. Nasz miesięcznik jest zatem odpowiedzią na wyżej wymienione pragnienia i życzenia.

– Jak można rozumieć tytuł miesięcznika „Od Słowa do Życia”?

– Tytuł wskazuje drogę, którą mamy do pokonania. Słowo, które słyszymy w liturgii – nie tylko w czytaniach, ale również to, które w naszym imieniu jest wypowiadane przez kapłana w formie modlitw – ma stawać się naszym życiem, ma je przemieniać i kształtować.

– W jaki sposób to Słowo może kształtować nasze życie?

– Poprzez przemyślaną strukturę proponujemy, aby spotkanie ze Słowem odbywało się na trzech płaszczyznach:
– umysłu, który poprzez uważne czytanie i słuchanie Słowa otwiera się na zawartą w nim prawdę;
– woli, która jest wzmacniana przez rozważanie Słowa przy pomocy zamieszczonych komentarzy; dzięki temu zostajemy ugruntowani w pragnieniu kroczenia za Jezusem, który jest drogą i wskazuje nam swoim życiem kierunek, w jakim mamy podążać;
– serca, które, poruszone Słowem, będzie się rozpalało miłością do Jezusa Mistrza i braci. A miłość ta wyrazi się przez podjęcie konkretnego działania w życiu. Pomocą w rozpoznaniu, jakie to ma być działanie, mogą być zarówno pytania podsumowujące każdy dzień, jak również nasze własne poruszenia serca.

– Co zatem zawiera miesięcznik „Od Słowa do Życia”?

– Zawiera on kompletne teksty liturgiczne na dany miesiąc. Znajdziemy w nim pełne teksty mszalne, czytania i modlitwy składające się na tzw. formularz mszalny, czyli te części Mszy św., które w naszym imieniu wypowiada kapłan. Są w nim: wprowadzenia liturgiczne na każdy dzień, komentarze do każdego czytania, które mają nam pomóc zrozumieć, jak to Słowo, często trudne i wydające się niezrozumiałe, odnieść do naszego życia. I jak zostało to już powiedziane, na końcu każdego dnia znajdziemy pytania do refleksji osobistej. W ten sposób liturgia może stawać się naszym życiem.

– Co jeszcze znajdziemy w poszczególnych numerach czasopisma?

– W dodatku, który znajduje się na końcu każdego numeru, czytelnicy znajdą teksty prefacji i modlitw eucharystycznych, stanowiących integralną część liturgii Mszy św. W kolejnych numerach będziemy starali się zamieszczać artykuły wyjaśniające te teksty, jak również tłumaczące znaki, gesty i postawy, z którymi spotykamy się podczas celebracji Mszy św. i innych sakramentów. Temu celowi będzie poświęcony dział zatytułowany „Katecheza liturgiczna”.

– Do kogo skierowany jest ten miesięcznik?

– Chcemy, aby nowe czasopismo liturgiczne stało się pomocą nie tylko dla osób, które systematycznie uczestniczą w codziennej Mszy św., ale również dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć każdego dnia w liturgii, a chcą się nią ubogacić, zrozumieć ją i pogłębić jej znaczenie w swojej codziennej modlitwie. Może się to dokonywać w kościele przed Mszą św., ale nie tylko. Format naszego miesięcznika pozwala bowiem na to, by zabierać go ze sobą i korzystać z niego np. podczas dojazdów do pracy czy szkoły – w autobusie, tramwaju, pociągu...

– Czym jeszcze charakteryzuje się miesięcznik?

– Mamy nadzieję, że przejrzysta i dopracowana szata graficzna, a także niespotykany dotychczas w Polsce format ułatwią korzystanie z tej wyjątkowej pomocy liturgicznej. Warto zwrócić uwagę, że właśnie dzięki poręcznemu formatowi z naszego miesięcznika będzie się dobrze korzystało zarówno w kościele, gdzie będzie go można wygodnie rozłożyć na ławce, jak i w innych sytuacjach.

– Gdzie zatem możemy nabyć miesięcznik?

– „Od Słowa do Życia” jest dostępne w księgarniach Edycji Świętego Pawła, m.in. w Częstochowie i Lublinie. Miesięcznik można też nabyć w wielu księgarniach katolickich na terenie całej Polski, a także kupić poprzez naszą stronę internetową, na której jest również możliwe zamówienie prenumeraty. Można to uczynić od dowolnego numeru na trzy lub sześć miesięcy czy też od razu na cały rok.
Przy zakupie większej liczby egzemplarzy oferujemy korzystne rabaty. Wszystkie informacje zamieszczone są na naszej stronie internetowej: odslowadozycia.pl.

2014-02-18 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szumowski: będzie więcej czerwonych stref, jeśli będą lekceważone zasady sanitarne

2020-08-10 08:45

[ TEMATY ]

koronawirus

Szumowski

Youtube.com

Im bardziej ludzie będą lekceważyć zasady sanitarne, tym bardziej te strefy czerwone rozleją się na mapie, aż w końcu na cały kraj i będziemy mieli istotne obostrzenia w całej Polsce - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski powiedział w programie pierwszym Polskiego Radia, że w ostatnim czasie zwiększyła się w Polsce transmisja pozioma. "To zarażanie się człowieka od człowieka zwiększyło się, jeszcze nie w sposób dramatyczny, ale jednak" - wskazał. Jego zdaniem, wpływ na to ma "pewna beztroska - zmniejszone dystansowanie się, brak maseczek oraz wesela, imprezy rodzinne i kluby, które nie powinny działać, a działają".

Nawiązując do regionalnie wprowadzanych ograniczeń, Szumowski zaznaczył, że obecnie problem koronawirusa jest "punktowy, ale to, czy rozniesie się na całą Polskę, to pytanie zasadnicze". Podkreślił, że "im bardziej ludzie będą lekceważyć zasady sanitarne, tym bardziej te strefy czerwone rozleją się na mapie, aż w końcu na cały kraj i będziemy mieli istotne obostrzenia w całej Polsce".

Dopytywany, co może się wydarzyć w ciągu najbliższych dni, szef MZ podkreślił, że to zależy od tego, czy rygory będą przestrzegane. Dodał, że przy stosowaniu reguł sanitarnych "jest szansa, że utrzymamy mniejsze wzrosty zachorowań".

Pytany o obostrzenia związane z wakacjami, Szumowski odparł, że w tej chwili nie ma danych, aby istotne przyrosty pochodziły z wyjazdów wakacyjnych. "To raczej są imprezy i duże spotkania" - powiedział. Ale - dodał - zależy też, jak te wyjazdy będą wyglądały i czy będziemy podczas nich przestrzegać obostrzeń.

Od soboty w 19 powiatach w kraju obowiązują dodatkowe obostrzenia dot. zasad bezpieczeństwa, higieny i zachowania dystansu społecznego w przestrzeni publicznej.

W "czerwonych" powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4mkw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 mkw., do 150 osób na zewnątrz. W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 mkw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać ale bez publiczności.

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest tez limit max. 1 osoba na 4mkw. W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 mkw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.

Strefa czerwona obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński. Strefa żółta obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.(PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ krap/

CZYTAJ DALEJ

Śnieżka: modlitwa na szczycie w intencji ludzi gór z udziałem kard. Duki i Vaclava Klausa

2020-08-10 17:48

[ TEMATY ]

modlitwa

Ks. Waldemar Wesołowski

Już po raz 39. w liturgiczne wspomnienie św. Wawrzyńca 10 sierpnia odbyła się na Śnieżce, szczycie Karkonoszy, międzynarodowa modlitwa w intencji ludzi gór. Przewodniczył jej kard. Dominik Duka z Pragi, a homilię wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. W spotkaniu wziął udział b. prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus.

Msza św. przy istniejącej tu od ponad 300 lat kaplicy poświęconej św. Wawrzyńcowi odprawiona została z udziałem pielgrzymów z Polski, Czech i Niemiec. Wśród koncelebransów obecny był legnicki biskup senior Stefan Cichy, były opat norbertanin o. Michael Josef Pojezdny oraz grono księży z Polski i Czech.

Nie mogło zabraknąć także organizatora i inicjatora tego wydarzenia Jerzego Pokoja oraz emerytowanego prezydenta i premiera Republiki Czeskiej Vaclava Klausa, który podczas swojej prezydencji, a także po jej zakończeniu co roku uczestniczył w tych spotkaniach. Licznie reprezentowani byli ludzie gór: przewodnicy, ratownicy górscy, funkcjonariusze Karkonoskiego Parku Narodowego, Straży Granicznej oraz podobnych służb ze strony czeskiej.

Przybyłych powitał proboszcz parafii Karpacz ks. Paweł Oskwarek. Kard. Duka zwrócił uwagę, że w tym modlitewnym spotkaniu na sposób duchowy uczestniczą z tą wspólnotą nie tylko patron dnia św. Wawrzyniec, czy też przyzywany św. Wojciech, ale także abp Karel Otcenasek i św. Jan Paweł II, których w tym roku obchodzimy 100 lecie urodzin. Kardynał wspomniał też, że tę Mszę św. sprawuje w ornacie podarowanym przez Jana Pawła II dla katedry w Pradze.

Homilię wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Nawiązując do czytań, zwrócił uwagę, że często człowiek buduje swoje życie według tylko swojej wizji. Tymczasem na podobieństwo ziarna wrzuconego w ziemię, które musi obumrzeć, aby przynieść nowy plon, również takie działanie powinno dokonywać się w naszym życiu.

- Chrystus, który jest tym ziarnem które wpadło w ziemię, obumarł dla siebie, żebym i ja tego się uczył, że jest mi to potrzebne, abym uczył się żyć z drugim człowiekiem w pokoju, jedności, ale i we mnie musi coś obumierać. Muszę być otwarty na drugiego człowieka. Dobrze że tu, na tym szczycie, narody polski, czeski i niemiecki, które tu przybywają, są takim znakiem pod imieniem św. Wawrzyńca, który nie bronił swego życia, ale je oddał, wiedząc, że jest to jedyny sposób, aby dokonało się dzieło Boże – mówił biskup legnicki.

Na zakończenie zabrał głos Jerzy Pokój, ratownik górski i b. szef Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, dziękując wszystkim za uczestnictwo w spotkaniu modlitewnym. Zaprosił także na jubileuszowe 40. spotkanie za rok.

Uroczystość zakończyła się w Kotle Łomniczki modlitwą osób związanych z pracą w górach, przy symbolicznym cmentarzu „Ofiarom gór”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję