Reklama

Niedziela Częstochowska

Każda uroczystość pozostaje w sercu

Niedziela częstochowska 19/2013, str. 7

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. prał. Stanisław Iłczyk powitał abp. Wacława Depo

Ks. prał. Stanisław Iłczyk powitał abp. Wacława Depo

BEATA PIECZYKURA: - Jaki wymiar ma tegoroczny odpust?

KS. PRAŁ. STANISŁAW IŁCZYK: - Uroczystość odpustowa dla każdej parafii jest wyjątkowym świętem, nazywam je imieninami patrona. Jak staramy się pamiętać o imieninach osób, które szanujemy, kochamy, tak każdy odpust ma ten sam wymiar. Najpierw dziękujemy Bogu przez wstawiennictwo patrona za łaski. Jesteśmy szczęśliwi, że w tym roku uroczystość odpustowa zbiega się z Tygodniem Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne, który rozpoczął się 21 kwietnia, w niedzielę Dobrego Pasterza. W ten tytuł wpisuje się św. Wojciech, dobry pasterz, który swoje życie oddał za owce. Ponadto w tym roku przeżywamy 35. rocznicę od rozpoczęcia budowy kościoła św. Wojciecha w Częstochowie. Wiemy, jakie były zmagania o tę świątynię. Zapisała je kronika parafialna, a nade wszystko ludzkie serca. Wierni do tej pory wspominają ten trudny czas, kiedy razem z proboszczem ks. inf. Józefem Słomianem podejmowali to dzieło. Wspominając tę rocznicę, chcemy uświadomić sobie, jak bardzo św. Wojciech oraz jego posługa apostolska i misyjna wpisują się w dzieje naszej wspólnoty. Ta wspólnota, a raczej dzielnica Tysiąclecie, miała być nową Częstochową bez Boga, bez Kościoła; stara Częstochowa miała otaczać Jasną Górę, a nowa miała być nowoczesna, to znaczy bez Boga. Cóż się okazało? Determinacja ludzi wpatrzonych w patrona zaowocowała pięknem tej świątyni i życia wspólnoty, z której z czasem zaczęły się wywodzić nowe parafie, świątynie - to jest wielki skarbiec parafii św. Wojciecha.

Reklama

- Jakie wydarzenia warto przypomnieć z bogatej historii parafii?

- Mówiąc o historii, nie sposób wyliczyć wszystkich wydarzeń czy osób, ale warto wspomnieć o tym, że 35 lat temu rozpoczęła się budowa kościoła (1978 r.). Budowa skończyła się i została doceniona przez Ojca Świętego. Wysłał on swojego delegata abp. Luigi Poggiego, który razem z abp. Stanisławem Nowakiem i nieżyjącym już bp. Franciszkiem Musielem dokonali poświęcenia i konsekracji kościoła 20 października 1985 r. Od tego dnia parafia została wpisana w rytm życia religijnego, duszpasterskiego w diecezji. Wierni więc przeżywali m.in. nawiedzenia krzyża, obrazów Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej. Są to piękne momenty, kiedy cała wspólnota staje w świątyni, przy patronie, by oddać cześć Bogu. Do tych wydarzeń trzeba zaliczyć także uroczyste wprowadzenie relikwii św. Wojciecha (23 kwietnia 1997 r.) dokonane przez abp. Henryka Muszyńskiego z Gniezna.

- Jakie znaczenie ma patron w dziejach tej wspólnoty?

- W przyszłość patrzymy w wymiarze tego daru, który Bóg nam dał, bo każdy rok, każda uroczystość przeżywana we wspólnocie parafialnej pozostaje w sercu, a nade wszystko w łasce, która uświęca. Jesteśmy zaszczyceni, że w Roku Wiary kościół św. Wojciecha został wyznaczony jako sanktuarium w Roku Wiary. Tu, w Częstochowie, trzeba mam pamiętać o krokach misyjnych św. Wojciecha. Dlatego w osobie patrona chcemy widzieć szczególnego orędownika. Przyszłość świątyni i parafii ma na pierwszym miejscu ukazywać piękno dobrego pasterza - św. Wojciecha. Niech Matka Boża i św. Wojciech wypraszają nam łaskę usłyszenia głosu Dobrego Pasterza Jezusa Chrystusa.

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wezwanie do świętości

Niedziela lubelska 19/2017, str. 1, 5

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Paweł Wysoki

Nowa nastawa ołtarzowa w kościele pw. św. Wojciecha

Nowa nastawa ołtarzowa w kościele pw. św. Wojciecha

W niedzielę Miłosierdzia Bożego parafia pw. św. Wojciecha w Lublinie przeżywała uroczystości odpustowe ku czci swego patrona. Głównej Mszy św. z obrzędem udzielenia sakramentu bierzmowania i poświęceniem nowej nastawy ołtarzowej przewodniczył abp Stanisław Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Abp Henryk Hoser SAC ponownie trafił do szpitala. Jego stan jest poważny.

2021-07-30 22:11

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

razem.tv

O modlitwę w intencji powrotu do zdrowia swojego poprzednika prosi bp Romuald Kamiński.

Ordynariusz warszawko-praski w liście skierowanym do księży, sióstr zakonnych, osób konsekrowanych i wszystkich diecezjan podkreślił, że abp Hoser jest hospitalizowany i znajduje się w poważnym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję