Reklama

Niedziela Podlaska

„Wiara i kultura, razem czy osobno?”

13 kwietnia w auli bł. ks. Jerzego Popiełuszki Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie odbyło się sympozjum naukowe pod hasłem: „Wiara i kultura, razem czy osobno?”. Spotkanie poprzedziła uroczysta Msza św. w kościele pw. bł. Edwarda Detkensa, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz

Niedziela podlaska 19/2013, str. 4

[ TEMATY ]

wiara

spotkanie

kultura

Al. Tomasz Moczulski

Ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina powitał gości i rozpoczął sympozjum

Ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina powitał gości i rozpoczął sympozjum

Rektor PWTW sekcji Jana Chrzciciela ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rozpoczynając intelektualną część sympozjum, podkreślił aktualność tematu oraz powitał gości: kard. Kazimierza Nycza, rektorów, profesorów, wychowawców, kleryków wyższych seminariów duchownych, prelegentów, księży, studentów, ludzi świeckich i przyjaciół papieskiego wydziału.

Reklama

Pierwszy wykład prowadzony przez dominikanina o. prof. dr. hab. Jana Andrzeja Kłaczkowskiego dotyczył kultury i religii. Profesor powiązał kulturę z antropologią człowieka, mówiąc, że kultura to wszystko, co człowiek tworzy, by zawładnąć rzeczywistością, i co jest sposobem komunikowania się z drugim człowiekiem. Tak szeroką kulturę, w której żyjemy, poruszamy się i jesteśmy, powiązał z religią. Człowiek poszukuje Boga, jakim jest Ojciec w niebie niemalże w każdej religii. Chcąc poznać Boga, człowiek używa języka transcendentnego, który tworzy kulturę. Tak profesor połączył kulturę i religię, które spotykają się w człowieku. Zwrócił uwagę na problem zagubienia człowieka w tej sferze, mówił o kluczowej roli Kościoła jako pomocy dla niego, ponieważ człowiek myśli dziś innymi kategoriami w tworzeniu kultury i realizowaniu siebie niż starożytni czy średniowieczni artyści odwołujący się w tworzeniu kultury do platońskiej idei piękna.

Prezentacja rektora Akademii Sztuk Pięknych prof. Adama Myjaka była pełna pięknych świadectw i refleksji, w jaki sposób sztuka może człowiekowi pomóc otwierać się na Boga. Prowadzący, cytując Gianfranco Ravasiego: „Sztuka jest siostrą wiary, gdyż tak jak ona powoduje zdziwienie misterium i podobnie do niej niepokoi i dręczy. Sztuka jak wiara nie pozostawia obojętnym, wywołuje niepokój, który stymuluje nasze poszukiwania. Artyści zaś, nawet jeśli są niewierzący, niosą w sobie tajemniczy obraz Boga”, powiedział o sztuce sakralnej gotyckiej i romańskiej, opowiadał, jak krzyż wyrzeźbiony przez Łukasza Krupskiego, którego ojciec zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, pomógł wyjść z traumy. Przytoczył słowa papieża Benedykta XVI na temat sztuki i opowiedział, jak ogromną radość sprawiła papieżowi Janowi Pawłowi II rzeźba, dzieło sztuki, którą osobiście mu wręczył.

Kolejnym prelegentem był rektor Uniwersytetu Muzycznego prof. Ryszard Zimak. W swym wystąpieniu podkreślił wielki wkład muzyki do wiary i kultury światowej, zwracając uwagę, że niemalże wszyscy wielcy kompozytorzy, tworząc wybitne dzieła, wzorowali się na pięknej muzyce sakralnej. Po krótkiej przerwie na kawę głos zabrał ks. prof. dr hab. Marek Starowieyski, który omówił wkład literatury w wiarę i kulturę. Wykładając historię literatury chrześcijańskiej począwszy od św. Justyna, przedstawił jej intensywny rozwój oraz fakt, że dzięki niej wiara i kultura szły ze sobą w parze. Ostatnim prelegentem był specjalista w dziedzinie filmu Łukasz Maciejowski. Przedstawił on pozytywne relacje między kinematografią a Kościołem na płaszczyźnie ostatnich kilkudziesięciu lat i zapowiadające dobrą przyszłość. Po wystąpieniach prelegentów miała miejsce żywa dyskusja, po której sympozjum zakończono.

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wenezuela: nowa Miss kraju dziękuje Bogu i Matce Boskiej z Chiquinquirá za swą koronę

[ TEMATY ]

wiara

Bóg

wenezuela

Adobe Stock

Miss Wenezueli na rok 2020, którą została 24-letnia studentka psychologii Mariangel Villasmil, oświadczyła publicznie, że swą koronę najpiękniejszej zawdzięcza Bogu i Matce Boskiej z Chiquinquirá – patronce stanu Zulia.

którego pochodzi. Patronuje Ona zresztą nie tylko temu stanowi na północnym wschodzie kraju, ale też jego stolicy – Maracaibo oraz Wenezuelskiej Gwardii Narodowej. Oprócz Wenezueli czczona jest też w sąsiedniej Kolumbii jako jej patronka.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Biała: Msza dziękczynna za tych, którzy pomogli pogorzelcom

2021-07-25 21:55

[ TEMATY ]

Nowa Biała

Karol Porwich/Niedziela

W parafii w Nowej Białej na Spiszu odprawiono w niedzielę Mszę św. za darczyńców, dzięki którym Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała poszkodowanym w czerwcowym pożarze ponad 5 mln zł.

Bp Robert Chrząszcz, który przewodniczył Mszy św. podkreślił, że jest ona dziękczynieniem za tych, którzy z otwartym sercem pomagają potrzebującym oraz za opiekę Pana Boga nad mieszkańcami Nowej Białej, bo choć straty materialne są bardzo bolesne, to w pożarze sprzed kilku tygodni nie było ofiar.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję