Reklama

Duchowość

Słowo pasterza

Świeccy w misji głoszenia Słowa Bożego

Chrześcijanie powinni zastanawiać się nad tym, co zrobić, żeby Ewangelia Chrystusa była w parafii bardziej, lepiej słyszana, żeby głoszenie Bożego Słowa było skuteczniejsze. Świeccy mogą wiele zrobić w tym względzie. Mogą służyć radami, jak urządzać rekolekcje wielkopostne, adwentowe, kogo na nie zapraszać i jak przyciągnąć więcej słuchaczy. Mogą także podjąć dyskusję nad katechezą szkolną.

Reklama

Szczególną rolę w tym względzie pełni tzw. Rada Parafialna, która ma trzy kręgi członków. Pierwsi to członkowie z urzędu - proboszcz, wikariusze, katecheci, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, Druga grupa członków pochodzi z nominacji księdza proboszcza. Wreszcie trzecia część Rady Parafialnej to członkowie z wyboru. Duszpasterska Rada Parafialna może wiele uczynić na odcinku poprawy głoszenia Bożego Słowa, czy to w homiliach, czy w rekolekcjach, czy w dziedzinie katechezy. Na posiedzeniach Rady możemy także się zastanawiać, jak przyciągnąć do wspólnoty parafialnej tych, którzy się zagubili, którzy przestali uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, którzy zaniedbują regularną spowiedź. Tutaj świeccy katolicy mogą bardzo wiele pomóc i wiele zdziałać, bo ksiądz wszędzie nie dotrze, a świeccy żyją w świecie i mogą prowadzić debaty, rozmowy z tymi, którzy się obrazili. Przede wszystkim powinniście prostować wizję Kościoła, bo ciągle jest tendencja, by Kościół widzieć socjologicznie jako np. frakcję polityczną. Właśnie dzisiaj tak patrzą na Kościół liberałowie, niektórzy politycy, dziennikarze, którzy dyskutują, przeprowadzają wywiady i chcą ciągle reformować Kościół, ale zawsze po swojemu, nie zawsze w duchu Ewangelii. Wielu z nich traktuje Kościół jako partię polityczną, jako społeczność czysto ludzką, która miesza się do polityki. My jednak wiemy, że Kościół jest instytucją Bożo-ludzką, ma inne zadanie, że w Kościele chodzi o zbawienie, o nawrócenie, o oczyszczanie ludzi z grzechów, o samozaparcie, o niesienie krzyża. Jest tutaj szansa, żeby ta dziedzina głoszenia Bożego Słowa była udoskonalona w naszych wspólnotach parafialnych. Myślę, że tutaj Duszpasterska Rada Parafialna ma wiele do zrobienia. Ojciec Święty Jan Paweł II i jego następca Benedykt XVI wiele mówili o nowej ewangelizacji, w której chodzi o odzyskanie ludzi, którzy od Kościoła odeszli, którzy byli w Kościele, zostali ochrzczeni, dobrze wychowani przez rodziców, a potem poszli w życie i zagubili się. Tych ludzi należy odzyskać dla Kościoła. Gdy się zbierzemy na posiedzenie Rady Parafialnej, możemy pomyśleć, ile jest ludzi, którzy odeszli ze wspólnoty, ile nie przychodzi na Msze św., jaka część nie bierze udziału w rekolekcjach parafialnych, w spotkaniach i działaniach duszpasterskich w parafii i co zrobić, żeby ich z powrotem przyprowadzić, żeby ich przekonać do Ewangelii, do chrześcijaństwa.

Macie świadomość, że tu, na Ziemiach Zachodnich, jest mniejszy procent uczestniczących regularnie w niedzielnej Mszy św., średnio jest ich ok. 20%, czasem więcej. A wiemy, że w dziejach Polski Wschodniej uczestniczy ponad 60 czy nawet ponad 80% parafian.

Dlatego, drodzy bracia i siostry, wyciągamy do was ręce, żebyście pomogli, bo jesteście chrześcijanami, Kościół to nasz wspólny dom, gdzie się czujemy jak w rodzinie. Niech nam zależy na tym, żeby, ci, którzy z domu odeszli, do niego wrócili.

Oprac. ks. Łukasz Ziemski

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelizacyjna rEwolucja

Niedziela bielsko-żywiecka 16/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

szkoła

ewangelizacja

PB

Bp Grzegorz Ryś przemawia do kilku tysięcy zasłuchanych uczniów

Bp Grzegorz Ryś przemawia do kilku tysięcy zasłuchanych uczniów

Sukcesem okazał się pomysł wielkopostnej ewangelizacji uczniów bielskich szkół ponadgimnazjalnych. W kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach 31 marca zebrało się blisko 4 tys. młodzieży. Uczestniczyli oni w spotkaniu ewangelizacyjnym, któremu przyświecało hasło: „Duchowa rEwolucja”

Dzień ewangelizacji rozpoczął się od wystąpienia znanego w środowisku hip-hopowym rapera Arkadio. Artysta, który nagrał m.in. muzykę, jaka towarzyszyła wyjściu na ring Tomasza Adamka, opowiadał zgromadzonej w świątyni młodzieży o swoim nawróceniu i doświadczeniu wiary. – Bardzo lubię, gdy jest dużo ludzi w jednym miejscu. Oczywiście to jest większe wyzwanie dla mówiącego. Ale gdy się zdobędzie już słuchaczy, to oni oddziałują na innych – mówił w rozmowie z naszą redakcją Arkadio.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Komentując pierwszy raport Komisji ks. Studnicki wyraził jednocześnie "rozczarowanie wprowadzaniem przez przedstawicieli Komisji w błąd opinii publicznej co do zjawiska wykorzystania seksualnego w środowisku duchownym, jak również gotowości i intencji Kościoła katolickiego w Polsce do współpracy z Komisją".

CZYTAJ DALEJ

Tokio/żeglarstwo – w RS:X złoty medal dla Badloe, Myszka zdyskwalifikowany

2021-07-31 09:53

[ TEMATY ]

sport

żeglarstwo

Tokio 2020

PAP/EPA/CJ GUNTHER

Tokio 2020: Piotr Myszka

Tokio 2020: Piotr Myszka

Holender Kiran Badloe zdobył złoty medal w olimpijskich regat żeglarskich w windsurfingowej klasie RS:X. Piotr Myszka został z powodu falstartu zdyskwalifikowany w wyścigu finałowym i ostatecznie zajął szóste miejsce.

Przed finałem Polak zajmował czwarte miejsce. W ostatnim wyścigu za falstart oprócz niego zostali zdyskwalifikowani także Francuz Thomas Goyard oraz Włoch Mattia Camboni, z którymi Myszka miała walczyć o medale. Przed sobotnim startem Polak tracił do zajmującego trzecie miejsce Włocha tylko trzy punkty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję