Reklama

Rodzina

Dzieci bez stałego dostępu do miłości

Niedziela szczecińsko-kamieńska 19/2013, str. 6

[ TEMATY ]

dzieci

BOŻENA SZTAJNER zdjęcie ilustracyjne

JOANNA SZUBSTARSKA: - Alienacja rodzicielska (PA) to zespół świadomych lub nieświadomych zachowań prowadzących do powstania zaburzeń w relacjach pomiędzy dzieckiem a drugim rodzicem. Jakie mogą to być zachowania?

MACIEJ WOJEWÓDKA: - Występuje dość szeroki zakres postaw z zakresu alienacji rodzicielskiej. Od stosunkowo nieskomplikowanych, polegających na braku zgody na kontakt dziecka z drugim rodzicem do wyrafinowanego oddziaływania na psychikę dziecka w celu doprowadzania do unikania przez niego tego kontaktu. Podczas działań z zakresu alienacji rodzicielskiej mogą występować takie, jak manipulowanie lękami i strachem dziecka, szantaż emocjonalny. Indukowane są dziecku negatywne postawy, przekonania i emocje w stosunku do drugiego rodzica. Alienacja rodzicielska to przemoc wobec dziecka i drugiego rodzica.

- Do czego może doprowadzić alienacja rodzicielska? Jakie skutki może mieć sprawowanie wrogiej, agresywnej władzy rodzicielskiej nad dzieckiem?

- Alienacja rodzicielska może prowadzić do wystąpienia u dziecka problemów emocjonalnych, rozwojowych i dotyczących zachowania zarówno w dzieciństwie, jak i w jego dorosłym życiu. Również Kościół katolicki wskazuje na wiele negatywnych skutków alienacji, które możemy rozpatrywać z punktu przekazu zawartego w Ewangeliach oraz nauczania Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz znajdującego się w encyklikach i adhortacjach bł. Jana Pawła II oraz Benedykta XVI, a także przekazu dotyczącego aktualnego Roku Wiary.
W mojej ocenie problem może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa, w tym na obniżenie się przyrostu demograficznego.

Reklama

- Jaka jest skala zjawiska alienacji w naszym kraju? Jakie działania zostały przedsięwzięte ze strony państwa?

- Niestety, nie jest znana skala tego zjawiska w naszym kraju ani nie zostały powzięte adekwatne działania zapobiegające problemowi alienacji rodzicielskiej. Ponadto bardzo często usiłuje się ukryć problem pod pozorem występowania konfliktu rodzicielskiego, który niejednokrotnie nie jest konfliktem, a w sam problem jest zaangażowanych znacznie więcej osób, a także niektóre instytucje, które swoją postawą wspierają jego występowanie.
Pierwszym działaniem, zajmującym się problemem, o ile mi wiadomo, jest mój projekt badawczy - alienacja rodzicielska (PA) - wstępne badania nad problemem i jego skutkami w Polsce, który został objęty patronatem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji w Polsce.

- Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej w Polsce objęty jest honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Jaka jest jego misja?

- Międzynarodowy Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej jest nieformalną inicjatywą. W tym dniu nagłaśniamy problem alienacji rodzicielskiej oraz jego negatywne efekty, a także problemy dzieci, które wychowują się bez stałego dostępu do miłości i obecności w ich życiu obojga rodziców. W tym roku w Polsce był obchodzony po raz szósty.

- Obchody Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej (25 kwietnia) odbywają się w różnych miastach w Polsce. Prowadzona była m.in. akcja publicznego czytania bajek dla dzieci, bezpłatne porady pedagoga, mediatora rodzinnego, psychologa i prawnika, organizowane są sympozja i konferencje z udziałem specjalistów. Można również dołączyć się z propozycją własnej inicjatywy czy akcji - gdzie należałoby się zgłosić?

- Oczywiście, własne pomysły są mile widziane. Jednak ważne jest ich uzgodnienie, aby nie odbiegały od idei akcji. Osoby chętne proszone są o kontakt telefoniczny ze mną pod numerem telefonu: 694-912-255. Dyskusja na temat samej akcji odbywa się także na forum alienacja rodzicielska na portalu Goldenline oraz na forum Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej - Polska na Facebooku.
Od 2010 r. organizujemy również na kilku kontynentach Kampanię Baniek Miłości, podczas której łączymy dobrą zabawę z ważnym przesłaniem społecznym, wskazując, że miłość nas wznosi tak, jak wznoszą się bańki mydlane i która nie może być przerywana tak, jak to się dzieje podczas alienacji rodzicielskiej. Podczas tej akcji wypuszczamy małe i duże bańki mydlane oraz rozdajemy ulotki na temat problemu. Bardzo cenny jest udział dzieci w akcji, które w ubiegłym roku przygotowały część ulotek i transparentów oraz rozdawały ulotki w Krakowie.
Natomiast akcja publicznego czytania dzieciom jest prowadzona przez poddawanych alienacji rodzicielskiej i wyalienowanych rodziców i jest połączona z odbywającym się seminarium dla osób dotkniętych problemem alienacji rodzicielskiej, specjalistów i innych zainteresowanych. Akcja nosi nazwę „Wyalienowani rodzice czytają dzieciom”, a obie części odbywają się tego samego dnia, chociaż w odseparowaniu od siebie. Oczywiście, podczas części przeznaczonej dla dzieci nie poruszamy tematów przeznaczonych dla dorosłych. Akcja została zainaugurowana podczas Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej 25 kwietnia 2009 r. i obecnie jest prowadzona niezależnie, z wyjątkiem 25 kwietnia 2010 r., kiedy jej edycja odbyła się w szpitalu dziecięcym.

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Duka do młodych: Bóg zsyła na nas różne próby

[ TEMATY ]

dzieci

Czechy

młodzież

prymas

koronawirus

Vatican News

Również dzieci i młodzież mają do odegrania swą rolę podczas epidemii koronawirusa. Przypomina o tym kard. Dominik Duka w specjalnym liście, który skierował właśnie do najmłodszych.

Prymas Czech przyznaje, że w ostatnich tygodniach cały świat stanął do góry nogami. Wszystko wydaje się straszne, a to co było pewne, już takim nie jest. Kard. Duka zapewnia jednak młodych, że jedno nadal pozostaje pewne: Bóg nas kocha, a próba którą na nas zsyła ma swoją przyczynę.

CZYTAJ DALEJ

Papieski astronom: turystyka kosmiczna wymaga większej troski o cały kosmos

2021-07-30 18:23

[ TEMATY ]

Watykan

astronom

Vatican Media

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Rozwijająca się turystyka kosmiczna wymaga wprowadzenia specjalnych międzynarodowych zasad troski o przestrzeń kosmiczną – uważa główny astronom Watykanu, brat Guy Consolmagno SJ.

Dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w wywiadzie dla Radia Watykańskiego stwierdził m.in., że brakuje obecnie niezbędnych regulacji dotyczących zyskujących coraz większą popularność komercyjnych lotów kosmicznych. Ostatnio z zainteresowaniem obserwowano prywatne wyprawy w kosmos, np. założyciela Amazona Jeffa Bezosa.

CZYTAJ DALEJ

Brytyjski historyk: Niemcy byli zaskoczeni skalą Powstania Warszawskiego

2021-07-31 09:03

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Wikipedia/Sylwester Braun

28 sierpnia 1944 r. budynek Prudentialu został trafiony przez 2-tonowy pocisk

28 sierpnia 1944 r. budynek Prudentialu został trafiony przez 2-tonowy pocisk

Niemcy nie byli całkowicie zaskoczeni wybuchem Powstania Warszawskiego, ale jego skalą i zaciętością walk - tak, bo spodziewali się, że dadzą radę je stłumić w ciągu kilku dni - mówi PAP brytyjski historyk Roger Moorhouse.

W niedzielę mija 77 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego, które było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję