Reklama

Z kraju

Rok Jubileuszowy w Radecznicy

Tutaj objawił się św. Antoni

Jam jest św. Antoni. Mam to z woli Najwyższego Pana, abym tobie opowiedział, iż na tym miejscu Chwała Boga Najwyższego odprawiać się będzie. Przeze mnie chorzy, ślepi, chromi i różnymi dolegliwościami utrapieni znajdować i otrzymywać będą pociechy swoje. Chorzy zdrowie, ślepi wzrok, chromi chód, zgoła wszyscy uciekający się na to miejsce, bez łaski nie odejdą”.

Słowa te miał wypowiedzieć Święty z Padwy 8 maja 1664 r., ukazując się Szymonowi Tkaczowi na Łysej Górze, u stóp której leży wieś Radecznica w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Wieść o objawieniach i udzielanych łaskach szybko przyciągnęła do Radecznicy rzesze pielgrzymów. Usłyszał też o nich bp Mikołaj Świrski, sufragan chełmski, który zakupił wieś, a następnie poprosił o opiekę nad tym miejscem Ojców Bernardynów, pełniących tę funkcję do dziś.

Radecznica to jedyne miejsce na świecie, w którym objawił się św. Antoni, i zostało to potwierdzone przez władze Kościoła. 4 maja br. w radecznickim sanktuarium zostały zainaugurowane obchody Wielkiego Jubileuszu Objawień św. Antoniego. Czas Wielkiej Nowenny, bogaty w wydarzenia i przeżycia religijne, osiągnie kulminację 8 maja 2014 r., gdy obchodzić będziemy 350. rocznicę objawień. Głównym uroczystościom jubileuszowym przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore.

Reklama

Inauguracji Roku Jubileuszowego, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski, towarzyszyła Ogólnodiecezjalna Pielgrzymka Kapłanów. - Cieszę się, że tu jestem. To sanktuarium jest mi bardzo drogie - wyznał bp Frankowski na początku Mszy św. W homilii Ksiądz Biskup przypomniał najważniejsze wydarzenia z dziejów radecznickiego sanktuarium św. Antoniego z Padwy i jego opiekunów. Mówiąc o cudach i łaskach, wskazał na osobę obecnego na uroczystości o. prof. Oktawiana Romana Jusiaka OFM, który w dzieciństwie został uzdrowiony przez wstawiennictwo św. Antoniego. Bp Frankowski nazwał św. Antoniego patronem tych, którzy się pogubili w życiu, którzy chcą, aby pomógł im odnaleźć to, co zagubili; nie tylko rzeczy, ale i przyjaźń z Bogiem, honor i godność chrześcijańską. Na koniec zachęcił wiernych, by przybywali do radecznickiego sanktuarium, aby zatrzymać się w pędzie codzienności na chwilę zadumy, modlitwy, by doznać przemiany serca, by odnaleźć swoją tożsamość, a przede wszystkim odnaleźć Boga.

Modlitewne spotkanie inaugurujące obchody Roku Jubileuszowego zakończyła modlitwa do św. Antoniego z Padwy i błogosławieństwo jego relikwiami.

Z programem obchodów Roku Jubileuszowgo nasi Czytelnicy mogą się zapoznać na stronach edycji zamojsko-lubaczowskiej tygodnika „Niedziela” lub na stronie: www.radecznica.bernardyni.pl/program_jubileuszowy.html.

Reklama

Anna Litwin

2 czerwca 2013 - Święto Dziękczynienia

Andrzej Bobola na ulicach stolicy

W Święto Dziękczynienia - 2 czerwca br. ulicami Warszawy do Świątyni Opatrzności Bożej przejdzie procesja z trumną św. Andrzeja Boboli. W tym roku przypada 75. rocznica kanonizacji tego jezuity. - Wyniesienie na ołtarze św. Andrzeja Boboli było pierwszym od czasów I rozbioru Rzeczypospolitej aktem zaliczenia Polaka do grona świętych. Trudno się więc dziwić, że w 1938 r. do Rzymu przybyło na nią ok. 9 tys. Polaków - mówi o. Aleksander Jacyniak, kustosz Muzeum Świętego w Warszawie. Jego zdaniem, św. Andrzej Bobola to znakomity świadek wiary na dzisiejsze czasy, a także bardzo skuteczny święty, głównie od spraw uzdrowień z chorób i od zażegnania kryzysów finansowych.

- Procesja z relikwiami Świętego ma być wielkim wyznaniem naszej wiary. To świadectwo jest dziś bardzo potrzebne i z pewnością przyniesie duchowe owoce - mówi kard. Kazimierz Nycz. Zapowiada, że w procesji wezmą udział górnicy oraz górale, którzy przywiozą z Ludźmierza kopię berła z figury Matki Bożej.

VI Ogólnopolski Dzień Dziękczynienia odbywać się będzie pod hasłem „Dziękujemy za łaskę wiary”. Mszę św. dziękczynną odprawią polscy biskupi oraz prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Po południu rozpoczną się koncerty: Majki Jeżowskiej, Krzysztofa Krawczyka, „Zakopower”, „Małego Chóru Wielkich Serc” oraz „Czerwonych Gitar”. Tego dnia będzie można również zwiedzać Panteon Wielkich Polaków.

(mk)

Cudzysłów

Budowanie naszego życia wewnętrznego nie może nam iść zbyt łatwo i szybko. Budujemy przecież na żywot wieczny, pracujemy na Królestwo Boże, dlatego budowanie nasze musi być rzetelne i uczciwe.

W obliczu Boga większą wartość ma cnota cicha i ukryta, nieobjawiająca się w pociechach duchowych, niż taka, która daje wewnętrzne zadowolenie.

To jest prawdziwa przyjaźń - osłaniać innych, nawet kosztem siebie.

Norma mojej miłości do braci leży w tej, której oczekuję od nich dla siebie.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Papież Franciszek przyjął 11 maja 2013 r. rezygnację 77-letniego bp. Mariana B. Kruszyłowicza z posługi biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

„Gazeta Polska Codziennie” poinformowała, że strona rosyjska przekazała Polsce zmanipulowane kopie nagrań z tupolewa, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. Chodzi o rozbieżności ws. kluczowej komendy ze smoleńskiej wieży kontrolnej podanej dowódcy Tu-154 M Arkadiuszowi Protasiukowi.

Do matur przystąpiło w Polsce ponad 400 tys. licealistów. W trakcie egzaminu z matematyki jedno z zadań wyciekło do Internetu. Policja szuka sprawców.

Koncert Madonny, który odbył się w ubiegłym roku na Stadionie Narodowym w Warszawie, zakończył się wielką stratą - ponad 5 mln zł. Koncert miał pokazać, że arena nadaje się do organizowania różnych, nie tylko sportowych, imprez. Organizatorzy otrzymali 6 mln od resortu sportu.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. Stopa procentowa wynosi teraz 3 proc.

Platforma Obywatelska jest najbogatszą polską partią. PO otrzymała z budżetu w 2012 r. ponad 53 mln zł. Na drugim miejscu jest PiS, które otrzymało prawie 50 mln.

Adam Żyliński, poseł PO, złożył legitymację partyjną. - To mój sprzeciw wobec tego, co działacze Platformy robią w samorządzie.

PO razem z Ruchem Palikota przygotowało wspólną ustawę o harcerstwie. „Nasz Dziennik” alarmuje, że może to skutkować delegalizacją tych organizacji, które odwołują się do wartości chrześcijańskich.

W Suchedniowie do nieprzytomności pobito 50-letniego księdza. Prawdopodobnie nakrył włamywaczy na gorącym uczynku. 23-letni podejrzany jest przesłuchiwany w tej sprawie.

2013-05-14 07:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: Niedzielę Palmową możemy obchodzić także w domach

2020-04-04 08:38

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rzecznik prasowy KEP

koronawirus

Episkopat.pl

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Epidemia uniemożliwia uczestnictwo w obchodach Niedzieli Palmowej w kościołach, dlatego zachęcam do włączenia się w modlitwę Kościoła poprzez liturgię w domach – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu wskazał, że Niedziela Palmowa przypomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, którego tłumy witały zielonym gałązkami i okrzykami „Hosanna”, ale także zwraca uwagę na mękę Chrystusa, której ewangeliczny opis odczytywany jest podczas Mszy świętej.

„Niedzielą Palmową otwieramy Wielki Tydzień, którego centrum stanowi Triduum Paschalne. Zapraszam, żeby w tym czasie nasze domy stały się szczególnymi domami modlitwy. Zdecydowana większość z nas, z powodu ograniczeń sanitarnych, nie może brać udziału w Mszach św. i nabożeństwach w kościołach i kaplicach. Możemy jednak w tym dniu w naszych domach włączyć się w modlitwę Kościoła na całym świecie, która rozpoczyna Wielki Tydzień” – podkreślił.

Rzecznik Episkopatu dodał, że chociaż liturgia Niedzieli Palmowej koncentruje się wokół Męki Pańskiej, to jest ona również zapowiedzią zmartwychwstania, zwycięstwa nad śmiercią i nowego życia, które symbolizują palmy. „To dla nas czas nadziei i pocieszenia w tej trudnej sytuacji. Zawierzmy wszystko Bogu poprzez modlitwę, on nas nigdy nie opuszcza” – dodał.

Ks. Rytel-Andrianik zachęcił, by w Niedzielę Palmową uczestniczyć w transmisjach Mszy św., i nabożeństw „Gorzkich Żali”, które on-line transmituje wiele parafii. „Możemy przygotować palmy z materiałów, które mamy w domach, mogą to być także zielone gałązki. O godz. 12.00 zapraszam do włączenia się w modlitwę „Anioł Pański” z papieżem Franciszkiem poprzez transmisje, m.in. w TVP1, Polsat, TV Trwam, Radiu Maryja i modlitwy w intencji ustania pandemii koronawirusa, za chorych, zmarłych i ich rodziny” – powiedział.

Ks. Rytel-Andrianik zachęcił też, by publikować zdjęcia palm w mediach społecznościowych z hasztagiem #Palma. Jak podkreślił, do fotografii można dołączyć cytaty z Pisma Świętego. Dzięki temu ma powstać +wirtualna procesja z palmami+, która w normalnej sytuacji w Niedzielę Palmową odbywa się w kościołach z udziałem wiernych.

„Uczestnicząc w akcji #Palma będziemy dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej i mimo kwarantanny i izolacji możemy budować duchową wspólnotę” – wskazał rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

List Biskupa Diecezjalnego

2020-04-04 23:34

[ TEMATY ]

różaniec

bp Tadeusz Lityński

Archiwum Aspektów

LIST OTWARTY DO WSPÓLNOT ŻYWEGO RÓŻAŃCA I APOSTOLATU „MARGARETKA” ORAZ WSZYSTKICH, KTÓRYM BLISKA JEST MODLITWA RÓŻAŃCOWA

Drodzy w Panu, Siostry i Bracia,

w ten czas próby dla całego świata i Kościoła zwracam się do Was z wyrazami serdecznej pamięci i słowami otuchy czerpanymi z Ewangelii.

Mamy w pamięci niezwykłe chwile niedawnej modlitwy Ojca Świętego Franciszka, gdy udzielał błogosławieństwa „Urbi et Orbi” – „Miastu i Światu”. Samotnie, a zarazem w łączności z milionami ludzi na całym świecie, Papież modlił się o ustanie pandemii koronawirusa przed Najświętszym Sakramentem, ale także przed krzyżem z kościoła św. Marcelego i ikoną Najświętszej Maryi Panny Ocalenia Ludu Rzymskiego. Przed tymi wizerunkami rzymianie modlili się w minionych wiekach o ustanie epidemii i zostali wysłuchani. Teraz prosimy o to i my, w jedności z Ojcem Świętym. Papież Franciszek tego wieczoru zwiastował nam też dobrą nowinę o tym, że Jezus Chrystus zmartwychwstał i nam towarzyszy, tak jak swym uczniom, gdy zmagali się z szalejącą na jeziorze burzą. Jezus wtedy objawił swą moc, uciszając żywioł i utwierdził wiarę zalęknionych Apostołów. Stąd niech rodzi się i nasza ufność w obliczu trudności i zagrożenia, niech rodzi się też nasza gotowość do wytrwałej modlitwy i troski o siebie nawzajem.

Proszę więc Was, Siostry i Bracia, o modlitwę – zwłaszcza tę różańcową – w intencji Kościoła i świata, w intencji naszej Ojczyzny i diecezji, w intencji kapłanów, osób zakonnych i świeckich, abyśmy wspólnie przetrwali ten czas niepokoju i nabrali duchowych sił na przyszłość.

Rozważajmy wspólnie tajemnice bolesne, gdy razem z Jezusem cierpimy z powodu izolacji, samotności, osobistych słabości i chorób oraz trwogi na wieść o śmierci kolejnych ofiar pandemii. Ale rozważajmy też tajemnice radosne, które związane są z domem i rodziną Zbawiciela. Zostając w naszych domach, pielęgnujmy rodzinne więzi i modlitwę, prosząc Matkę Najświętszą i św. Józefa, aby uczyli nas cieszyć się obecnością Jezusa w naszych Kościołach domowych. Niech nie zabraknie w tym paschalnym czasie, który przed nami, również tajemnic chwalebnych. One to ukazują nam Chrystusa Zmartwychwstałego, który zwycięża śmierć i wychodzi z grobu. On daje Apostołom Ducha Świętego i wyprowadza ich z zamkniętego Wieczernika do świata, aby głosili Ewangelię. My też mamy nadzieję, że Pan zwycięży obecną ciemność i pozwoli nam z niej wyjść. Prośmy go o to w tajemnicach światła. Niech Jego moc sprawi, abyśmy razem z Nim mogli bez przeszkód głosić Ewangelię, praktykować czynne miłosierdzie i gromadzić się na liturgii, zwłaszcza na Eucharystii, za którą tak bardzo tęsknimy.

Gdy myślimy o naszej tęsknocie za Eucharystią, uświadamiamy sobie, że przed nami najważniejsze wydarzenia roku liturgicznego – Święte Triduum Paschalne. Będzie miało ono w tym roku wyjątkowy charakter. Nie zgromadzimy się w naszych kościołach na Mszy Wieczerzy Pańskiej, aby uczestniczyć w ustanowieniu sakramentów Eucharystii i kapłaństwa, nie będziemy też potem wspólnie czuwać przy uwięzionym Chrystusie. Nie przybędziemy, aby w Wielki Piątek tłumnie stanąć pod Krzyżem i serdecznie ucałować Rany Chrystusa, nie zgromadzimy się przy Grobie Pańskim. Nie będzie też wielkosobotniego święcenia pokarmów. Nie będzie można swobodnie przyjść do kościoła, aby sprawować Wigilię Paschalną w Wielką Noc i nie będzie też rezurekcyjnej procesji w wielkanocny poranek. To ogromna próba wiary dla całego Kościoła. Przyjmijmy ją jednak ze spokojem, jako okazję, by pogłębić naszą osobistą relację z Chrystusem, który nas nigdy nie opuszcza. Pamiętajmy, że w każdym kościele parafialnym kapłani będą sprawować świętą liturgię. I choć dziać się to będzie tylko w najściślejszym gronie posługujących, każdy wierny ma prawo do duchowej łączności z tą celebracją i każdy wierny jest w tę celebrację włączony. Pomogą nam w tym także transmisje liturgii Triduum Paschalnego przeprowadzane z Paradyża o godz. 19.00 przez TVP 3 Gorzów Wielkopolski oraz Radio Zachód.

Drodzy w Panu, Siostry i Bracia,

proszę Was, abyście w tych nadchodzących dniach uważali na siebie, z cierpliwością przyjmowali zarządzenia naszych władz, które mają na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo całej naszej narodowej wspólnoty. To dziś konieczne! Wiem, że często z wielkim bólem serca rezygnujecie z udziału w Eucharystii i spotkań we wspólnocie, ale zapewniam, że Chrystus zawsze jest z Wami i kocha każdą i każdego z Was. Nie lękajcie się! Proszę Was, abyście niedogodności tego czasu ofiarowali w intencji kapłanów i o nowe powołania kapłańskie. Pomyślmy o tych ludziach na całym świecie, którzy często wiele miesięcy albo nawet dłużej czekają na przybycie tego, kto odprawi dla nich Eucharystię i udzieli sakramentalnego rozgrzeszenia. W obecnych okolicznościach łatwiej zrozumieć nam ich sytuację, ale prośmy o to, aby w naszej diecezji nie zabrakło dobrych księży. A gdy z Bożą pomocą minie stan epidemii, spotkamy się wtedy na wspólnym dziękczynieniu.

Ogarniam Was i Waszych bliskich moją modlitwą i serca błogosławię.

Zielona Góra, 3 kwietnia 2020 r.

+Tadeusz Lityński

Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję