Reklama

Niedziela Legnicka

Śpiewajmy Panu

Niedziela legnicka 20/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

festiwal

Krzeszów

Grzegorz Żurek

Uczestnicy 20. edycji festiwalu

Uczestnicy 20. edycji festiwalu

Na jubileuszowy Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej, który odbył się w Krzeszowie w sobotę 4 maja zgłosiło się 21 zespołów i solistów. Na scenie Wiejskiego Domu Kultury w Krzeszowie zaprezentowało się kilkaset osób z diecezji legnickiej, Dolnego Śląska oraz innych miejsc Polski. Zmagania młodszych i starszych artystów oceniało jury pod przewodnictwem legnickiego muzykologa ks. Piotra Dębskiego. - To wielkie święto muzyki, przez które chcemy uczcić Boga i naszą ojczyznę. To także wspaniała forma modlitwy i wychowania młodego pokolenia - powiedział główny organizator ks. Marian Kopko.

Festiwal rozpoczął się Mszą św. w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której przewodniczył sekretarz Biskupa Legnickiego ks. Mariusz Majewski. Po wspólnej modlitwie uczestnicy przenieśli się do domu kultury. Jubileuszowe spotkanie rozpoczął gospodarz i główny organizator ks. Marian Kopko. - Jubileusz to okazja do wspomnień i podsumowań. Ten festiwal już 15 razy odbył się w Polkowicach w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, w której został powołany do istnienia, stąd jego wymiar jest religijny i patriotyczny. W Krzeszowie odbywa się po raz 5., gdzie obecnie pełnię posługę kustosza naszego diecezjalnego sanktuarium - wspominał ks. Kopko.

Reklama

Tak wielkie przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia wielu ludzi, którzy czy to jako organizatorzy, czy sponsorzy wspierają to dzieło. Dlatego każdemu z nich ks. Marian wręczył statuetkę oraz dyplom z podziękowaniem za dar serca. - To tylko drobny wyraz wielkiej wdzięczności, jaką kieruję do wszystkich przyjaciół festiwalu - powiedział dyrektor festiwalu. Warto zaznaczyć, że takie podziękowanie otrzymała również „Niedziela Legnicka”.

Z okazji jubileuszu została wydana również książeczka pamiątkowa zawierająca wspomnienia i fotografie wszystkich edycji festiwalu. Zamieszczone są w niej nazwiska uczestników i organizatorów, nazwy zespołów oraz gwiazd zaproszonych na podsumowanie muzycznego święta. - Na festiwalach gościliśmy gwiazdy, takie jak: Natalia Niemen, Mietek Szcześniak, Roman Kołakowski, zespół „Oweyo” i tym razem - zespół „Trubadurzy” - powiedział ks. Kopko.

Po uroczystym rozdaniu podziękowań rozpoczęło się muzyczne święto. Zmagania konkursowe odbyły się w różnych kategoriach: zespoły dziecięce, młodzieżowe i grupy folklorystyczne. Każdy z uczestników zaprezentował dwa utwory nawiązujące do tematyki patriotycznej i religijnej. Były utwory własne oraz aranżacje znanych pieśni i piosenek. Organizatorzy zapewnili dowolność gatunków muzycznych. Była więc muzyka dawna, śpiewy chóralne, gospel, a także hip-hop, rap i elementy muzyki góralskiej. - Dzięki tej różnorodności festiwal jest ciekawy i nikt ani z uczestników, ani ze słuchaczy nie nudzi się. Chcemy śpiewać w rytm takiej muzyki, jakiej słuchają młodzi. Na różne więc sposoby wyrażamy nasz patriotyzm i naszą wiarę - mówił opiekun grupy młodzieżowej Pax et Bonum z Legnicy Artur Kot.

Jury nie miało łatwego zadania. - Najwyżej oceniamy utwory własne, muzykę własną oraz walory wokalne i sceniczne - podkreślił przewodniczący jury ks. Piotr Dębski. Zwycięzcami tegorocznego jubileuszowego festiwalu zostały: zespół „Małe Janicki” - parafia Czarny Bór, młodzieżowa schola „Ave” - Bielawa, zespół góralski „Janicki” - Czarny Bór. Na zakończenie dla uczestników, słuchaczy oraz turystów i pielgrzymów przybyłych do krzeszowskiego sanktuarium zagrał zespół „Trubadurzy”.

Więcej informacji, zdjęć i relacji audio na stronie www.legnica.fm

2013-05-16 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie na festiwal "Cantate Deo"

Niedziela toruńska 12/2013, str. 8

[ TEMATY ]

festiwal

BOŻENA SZTAJNER

Serdecznie zapraszamy młodzież do udziału w 3. Festiwalu Piosenki Religijnej „Cantate Deo”, który ma na celu ukazanie różnorodności i aspektu uniwersalnego wartości chrześcijańskich. Poprzednie edycje festiwalu przyciągnęły wielu wspaniałych młodych ludzi, którzy włączyli się w dzieło nie tylko w wymiarze lokalnym, lecz także wojewódzkim. Niech i tegoroczna edycja będzie świadectwem budowania świadomości młodego człowieka o roli katolików świeckich w dziele nowej ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Apel biskupa Tadeusza Lityńskiego

2021-07-31 08:37

archiwum

Apel dotyczący szczepień przeciw Covid-19

Drodzy Diecezjanie,

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

nazaretanki

profesja zakonna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Klara Krawczyk, s. Karmela Baryła i s. Izabela Ciuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję