Reklama

Książki

Nowość Białego Kruka

Oręż dla patriotów!

Rzeczywiście, nie ma przesady w stwierdzeniu, że takiego dzieła w historii polskiej książki jeszcze nie było. Nikt do tej pory nie wpadł na pomysł, by zgromadzić w jednej publikacji sylwetki najwybitniejszych polskich patriotów, którzy szczególnie zasłużyli się w dziejach naszego kraju i narodu, zarówno w walce o jego wolność i niepodległość – przelaniem krwi i męczeństwem, jak i w rozsławianiu naszej Ojczyzny i jej dobrego imienia swą pracą, postawą i zaangażowaniem w różnych dziedzinach ludzkiej działalności.

„Wielka Księga Patriotów Polskich”, bo to o niej mowa, która ukazała się w wydawnictwie Biały Kruk z inspiracji i pomysłu rozmiłowanego w historii prezesa Leszka Sosnowskiego, jest pięknie wydana. Z tej książki wprost bije szlachetność. Cecha ta odnosi się nie tylko do opisanych w księdze pięknym językiem, w sposób kompetentny i bardzo zajmujący, blisko 500 postaci, ale także do opracowania graficznego książki.

Zachwyca w niej dosłownie wszystko – od dobrze dobranego kroju pisma, poprzez inicjały i inne elementy zdobnicze, które jednocześnie ułatwiają poruszanie się po tej monumentalnej księdze (552 str.), aż po ilustracje, których jest 350. Gdy weźmie się ją do ręki, trudno od niej oderwać wzrok, a lektura życiorysów wybitnych Polaków niezauważenie zaczyna nas wciągać i pochłaniać. Niektórzy czytelnicy mówią z zachwytem, że czyta się ją jak powieść historyczną, a to m.in. dlatego, że sylwetki poszczególnych postaci ułożone zostały w ramach trzech epok: średniowiecza, wieków XVI-XIX oraz wieku XX i początku obecnego stulecia (uwzględniono tylko osoby już nieżyjące). W każdym z tych rozdziałów układ nazwisk jest alfabetyczny. „Wielka Księga” zachęca do czytania także dlatego, że biogramy patriotów nie są suchymi notkami encyklopedycznymi, ale opartymi na faktach opowieściami o fascynujących, niepowtarzalnych ludzkich losach i postawach.

Reklama

W gronie 51 autorów, oprócz redaktorów tego epokowego dzieła: prof. Andrzeja Nowaka, prof. Krzysztofa Ożoga i Leszka Sosnowskiego, znaleźli się m.in. wybitni profesorowie: Piotr Biliński, Ewa Ihnatowicz, Grzegorz Kucharczyk, Stanisław A. Sroka, Andrzej Waśko i Jan Żaryn. W spotkaniu prezentującym „Wielką Księgę Patriotów Polskich” w krakowskiej Hali PTG „Sokół” uczestniczyło blisko tysiąc osób. Padło wiele słów uznania ze strony autorytetów. Przywołajmy najważniejsze głosy.

Kard. Stanisław Nagy zauważył: – To dziesiątki i setki osób, których łączyło jedno: umiłowanie ojczyzny – Polski. Oni po polsku żyli i po polsku czuli. I mimo starań różnych sił nie udało się tego zniszczyć. Polska. Stąd pochodzimy, tu żyjemy, tu jest nasz kraj.

Prof. Andrzej Nowak zachęcał: – Musimy sięgać po tę księgę, nie tylko żeby wspominać, nie po to, żeby cieszyć się minioną chwałą, ale żeby walczyć o to państwo, żeby je odbudować, natchnieni przykładami tych, którzy o nie przez wieki walczyli. Ta książka i cała działalność wydawnictwa Biały Kruk to przykład przypominania najwspanialszych Polaków.

Prof. Janusz Kawecki powiedział: – Wyrażam radość z wydania „Wielkiej Księgi Patriotów Polskich”, czyli opisania ludzi, którzy już odeszli z tego świata, ale których służba dla Ojczyzny powinna pozostawać w naszej wdzięcznej pamięci.

– Jakże mamy domagać się od innych narodów szacunku i podziwu, skoro sami siebie nie szanujemy, bo krwi własnej wylanej nie szanujemy!? – pytał dramatycznie poseł Antoni Macierewicz.

– Czy nie jest panu wstyd – kierował pytanie do prezydenta Polski Adam Bujak – za tę całą paranoję, która dzieje się wokół Telewizji Trwam? Miałbym dziesiątki takich pytań do dzisiejszej władzy. Myślę, że ludzie z tej książki, którą wydał Leszek, przewracają się w grobach…

Leszek Sosnowski zaznaczył: – To nie tylko książka, to także narzędzie. Pójdźcie z tą księgą w Polskę, nie tylko do ludzi naszych przekonań, ale też do ludzi obojętnych, a może nawet wrogich. Niech zapoznają się z tymi wzorcami, niech się uczą patriotyzmu. Nie wierzę, że po przeczytaniu choćby kilkunastu życiorysów ktoś pozostanie obojętny. q

„Wielka Księga Patriotów Polskich” pod red. Andrzeja Nowaka, Krzysztofa Ożoga i Leszka Sosnowskiego, Biały Kruk, 552 str., duży albumowy format 21x28 cm, oprawa twarda, złocenia. Cena detaliczna – 138 zł.

2013-05-27 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: promocja książki o dramatach Becketta

[ TEMATY ]

książka

Roger Pic - Bibliotheque nationale de France / pl.wikipedia.org

Samuel Beckett (1977 r.)

Samuel Beckett (1977 r.)

Spotkanie z Antonim Liberą i o. Januszem Pydą OP – autorami książki rozmów o dramaturgii Samuela Becketta – odbędzie się dziś w dominikańskim klasztorze na Służewie w Warszawie. We wstępnie do publikacji zatytułowanej "Jesteście na Ziemi, na to rady nie ma!", zmarły w 1989 r. irlandzki autor nazwany został "ostatnim gigantem literatury i teatru".

W rozmowach wokół dramatów irlandzkiego twórcy, autorzy książki zastanawiają się czy rzeczywiście żyjemy w epoce postchrześcijańskiej, jak zdawał się to widzieć wątpiący Samuel Beckett?

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Piszkowice. Policjanci meldują wykonanie zadania

2022-12-07 15:35

[ TEMATY ]

policja

pomoc charytatywna

Piszkowice

Barbara Deryło

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Kwartet stróżów prawa po raz kolejny wyruszył ze świąteczną pomocą. Tym razem uśmiechy zagościły wśród dzieci z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach (powiat Kłodzko).

To już kolejny rok, kiedy policjanci z Komendy Powiatowej Policji z Ząbkowic Śląskich oraz komisariatów w Kamieńcu Ząbkowickim i Ziębicach włączają się w pomoc charytatywną dla lokalnej społeczności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję