Reklama

Niedziela Łódzka

Rodzina solą ziemi

Jubileuszowe XX Łódzkie Dni Rodziny to wielkie święto tych, którzy w obecnych czasach w mediach i polityce spychani są na margines. To swoiste pokazanie, jak ważna jest ta podstawowa komórka społeczna, jak piękne mamy rodziny i jak wiele zagrożeń we współczesnym świecie je dotyka. To także zwrócenie uwagi na to, ile dobrego dzieje się w rodzinach, jak wychowują swoje dzieci i jak swoim przykładem wiary i wzajemnej miłości uczą innych. Potwierdziły to odbywające się modlitwy, spotkania, konferencje i imprezy oraz hasło: „Rodzina solą ziemi”. Zorganizowane przez Centrum Służby Rodzinie Dni, wypełnione były rozważaniami, dyskusjami i przedsięwzięciami, które miały na celu wzmocnienie rodziny i uwrażliwienie społeczeństwa na jej znaczenie w obecnym świecie.

Reklama

Oprócz najważniejszych - Archidiecezjalnej Pielgrzymki Rodzin do sanktuarium św. Maksymiliana w Pabianicach oraz pieszej pielgrzymki do grobu bł. Rafała Chylińskiego w Pabianicach - Dni Rodziny obfitowały w wiele wydarzeń. Jednym z ważnych był Festyn w parku Na Zdrowiu „Rodzina się bawi”, który zgromadził rodziny z niemal całej archidiecezji. W jego trakcie spotkały się także rodziny adopcyjne, podopieczni pierwszego w Polsce Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego. Uśmiechy dzieci, radość rodziców i słowa podziękowania dla Ośrodka świadczą o tym, ile dobrego przez lata swojej działalności zrobiła ta kościelna jednostka. Dzięki jej działalności ponad 1500 dzieci znalazło swoje miejsce w rodzinach adopcyjnych i zastępczych, a kilkadziesiąt powróciło do rodzin naturalnych. Przy okazji Łódź stała się centrum dla wszystkich katolickich ośrodków - w ramach Dni Rodziny odbył się zjazd wszystkich takich katolickich placówek z całej Polski. AOAO to nie jedyna jednostka znajdująca się w strukturach Centrum Służby Rodzinie. Pomocą kobietom w ciąży i w pierwszych miesiącach po narodzinach dziecka zajmuje się Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. Stanisławy Leszczyńskiej, który wspólnie z Domem Samotnej Matki zorganizował spotkanie swych podopiecznych. Niezwykle wzruszający i pełen wdzięczności był to powrót matek do Centrum. Niektóre z nich przyszły z rodzinami, z dziećmi, szczęśliwe, bo dzięki otrzymanej kiedyś pomocy, rozmowie i wskazaniu właściwej drogi mogły naprawić swoje życie. Także absolwenci Szkoły Rodzicielstwa im. prof. Włodzimierza Fijałkowskiego dali świadectwo wspaniałej i pożytecznej pracy Centrum dla rodziny.

Kolejnym punktem w ramach Dni był sejmik rodzin, który obradował już po raz drugi. To zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się polskie rodziny i próba znalezienia rozwiązań na niektóre z nich. W łódzkiej sali Rady Miejskiej odbyła się także uroczysta gala, podczas której wręczono statuetki „Maryja Matka Życia” oraz odznaczenia „Zasłużony w Służbie Rodzinie”.

Zorganizowane przez Centrum Służby Rodzinie i Fundację Służby Rodzinie „Nadzieja” XX Łódzkie Dni Rodziny odbywały się pod patronatem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego.

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#WozidłoDlaMiłosza

Niedziela łódzka 3/2021, str. V

[ TEMATY ]

rodzina

Archiwum rodzinne

Miłosz czeka na wsparcie dobrych ludzi

Miłosz czeka na wsparcie dobrych ludzi

Mama Karolina, tata Piotrek, dzieci: Ala – 7 lat, Wojtek – 4 lata, Staś – już w niebie, Miłosz – 2 lata i do tego wiecznie niedopieszczony labrador Gaja.

Mieszkają w małej miejscowości niedaleko Bełchatowa. Na pierwszy rzut oka normalna polska rodzina. Ale to złudny obraz. Tak naprawdę jest to rodzina, która cały czas bije rekordy w ogarnianiu chaosu, w przewidywaniu nieprzewidywalnego i elastyczności swoich stałych planów.

CZYTAJ DALEJ

Mistrzu prawdziwej pobożności

2021-07-22 19:30

Fot. Grzegorz Kryszczuk

U wrocławskich jezuitów przy ul. Stysia rozpoczęła się nowenna przed Uroczystością św. Ignacego Loyoli, patrona tej parafii.

W pierwszym dniu modlitwa nawiązuje do drogi nawrócenia, jaką przeszedł założyciel Towarzystwa Jezusowego. - Święty Ojcze Ignacy, który przez ochoczą i wspaniałomyślną ofiarę z siebie, uczynioną na służbę Bogu Najwyższemu, dałeś nam przykład prawdziwego nawrócenia, spraw, abyśmy, idąc za natchnieniem Bożym, podjęli skuteczną odnowę życia duchowego i jako gorliwi chrześcijanie współpracowali w dziele odnowy Kościoła i świata. Niech Chrystusowa Ewangelia oraz przykład życia świętych Pańskich, wspomagają nas w realizacji tego pragnienia – tymi słowami nowenny modlił się o. Jerzy Kita.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję