Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Królować znaczy służyć

Minęło już 45 lat od momentu uroczystej koronacji łaskami słynącej figury Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej przez kardynałów Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyłę 19 maja 1968 r.

Niedziela sosnowiecka 22/2013, str. 4

[ TEMATY ]

Matka Boża

Archiwum sanktuarium

Kult Matki Bożej Królowej Anielskiej w Zagłębiu sięga swymi początkami 1897 r., kiedy to ks. prał. Grzegorz Augustynik intronizował obraz przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem Jezus w otoczeniu aniołów i świętych. Wizerunek ten będący kopią obrazu podarowanego przez parafian z Włoszczowy, gdzie wcześniej pracował Prałat, stał się inspiracją do wykonania przez Józefa Proszowskiego okazałego ołtarza z figurą Matki Bożej Królowej Anielskiej.

Przez lata wizerunek odbierał szczególną cześć, czego zwieńczeniem była koronacja łaskami słynącej figury 19 maja 1968 r. przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i metropolitę krakowskiego kard. Karola Wojtyłę, przyszłego papieża. Zezwolenie na dokonanie aktu koronacji wydał Ojciec Święty Paweł VI. Warto także dodać, że Matka Boża Anielska od 1957 r. swym patronatem objęła miasto Dąbrowę Górniczą i nazywana została przez wiernych czcicieli Matką Zagłębia.

Na temat sanktuarium wiele napisano przy okazji 40. rocznicy koronacji łaskami słynącej figury, kiedy w dąbrowskiej bazylice stanął prymas Polski kard. Józef Glemp. Obecny był także pierwszy biskup ordynariusz naszej diecezji Adam Śmigielski SDB. - Najcenniejsze jest to, że Matka Boża ludziom, którzy byli bez nadziei, tę nadzieje daje; ci, którzy pragnęli miłości, tę miłość tu odnajdują, a ci, którzy nie znali Jezusa, tu Go znajdują. W tym sanktuarium ludzie naprawdę odnajdują siebie, swoje człowieczeństwo, w obliczu Matki i Jej Syna stają się prawdziwymi ludźmi - mówił wówczas bp Śmigielski.

Reklama

Świadczą o tym w sposób wyjątkowy świadectwa zapisane w Księdze Łask wystawionej w świątyni. Przybywający pielgrzymi licznie uczestniczą w adoracji Najświętszego Sakramentu, czuwaniach i uroczystościach. Szczególnie obchodzony jest odpust w dzień poświęcony Królowej Anielskiej, 2 sierpnia, kiedy do tronu Maryi pielgrzymują kobiety z całego Zagłębia Dąbrowskiego i okolicznych miast. Do tradycji wszedł odpust w rocznicę koronacji łaskami słynącej figury (3. niedziela maja). Na ten dzień do dąbrowskiego sanktuarium przybywają mężczyźni zrzeszeni w zakładach pracy, cechach rzemiosł różnych, reprezentujący świat ludzi pracy.

Nie zabrakło ich i w tym roku, kiedy w niedzielę 19 maja uroczystościom przewodniczył kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. kan. Mariusz Karaś. Nie zabrakło przedstawicieli władz państwowych i duchowieństwa. Zapytany o przebieg uroczystości kustosz sanktuarium ks. kan. Andrzej Stasiak, diecezjalny duszpasterz ludzi pracy, stwierdził: - Zielone Świątki, dzień Zesłania Ducha Świętego, który przypadł właśnie tego dnia, był szczególną inspiracją, by zastanowić się, jak wykorzystujemy dary Ducha Świętego w naszym życiu. Potrzeba ich szczególnie ludziom pracy; potrzeba każdemu, kto chce przeżywać swoje życie trwając mocno w wierze. Królowa Anielska - Oblubienica Ducha Świętego nieustannie w tym pomaga. Jej godność królewska zachęca, iż prawdziwe panowanie to służba!

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uwierzyła w słowa anioła

Na 9 miesięcy przed uroczystością Bożego Narodzenia, obchodzimy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tego dnia czci się tajemnicę Wcielenia Syna Bożego, od którego to zaczęła się nowa era w dziejach ludzkości. Uroczystość ta często przypada w trakcie Wielkiego Postu (w tym roku jest przeniesiona na 8 kwietnia), co podkreśla jeszcze bardziej nierozerwalnie związanie Wcielenia z tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Początki tej uroczystości nadal nie są nam dobrze znane. Najprawdopodobniej zrodziła się ona z refleksji nad tym wydarzeniem, tak szczegółowo opisanym w Piśmie Świętym i nie została wprowadzona jakimś formalnym dekretem władzy kościelnej. Od początku uroczystość miała wysokie znaczenie, gdyż uważano ją za święto Pańskie. Szczególnie akcentowano Wcielenie się Chrystusa Pana - jako pierwszy akt Jego przyjścia na ziemię i rozpoczęcia dzieła Zbawienia. Z czasem lud nadał temu świętu charakter maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Premier: dziś potrzeba ludzi takich jak Mariusz Błaszczak, którzy zrobią wszystko, aby umocnić siłę polskiej armii

2023-02-07 20:27

[ TEMATY ]

Mariusz Błaszczak

MON

Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak

Właśnie teraz, w momencie zwrotnym historii, potrzeba jest ludzi takich jak Mariusz Błaszczak, którzy zrobią wszystko, aby umocnić siłę polskiej armii i podnieść ją na poziom, przy którym będziemy mogli powiedzieć, że polska wolność jest bezpieczna - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak otrzymał nagrodę "Człowieka Wolności 2022" tygodnika "Sieci"; we wtorkowej uroczystości wręczenia nagrody wziął udział premier Mateusz Morawiecki, a także m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicepremier szef MKiDN Piotr Gliński, szef MS Zbigniew Ziobro, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz prezes TK Julia Przyłębska.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję