Reklama

Z kraju

Stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej

Religia nie może być przedmiotem maturalnym

Stanowisko MEN, wyrażone 6 czerwca br. po spotkaniu przedstawicieli resortu z członkami Komisji Episkopatu ds. Wychowania Katolickiego, mówi: „Nauczanie religii w szkołach odbywa się na podstawie programów nauczania zatwierdzanych przez Kościoły, natomiast maturę przeprowadza się na podstawie programu nauczania ustalonego przez ministra edukacji narodowej. To zasadnicza różnica, która powoduje, że religia nie może być przedmiotem maturalnym”.

Małgorzata Szybalska, dyrektor Departamentu Jakości Edukacji w MEN, wyjaśniła dziennikarzom na briefingu zwołanym po spotkaniu, że zarówno z Konstytucji RP (art. 25. ust. 2), jak i z Konkordatu (art. 12 ust. 2 i 4) wynika zasada niezależności państwa i Kościoła katolickiego. Ta zasada ma swoje przełożenie na system oświaty: nauczanie religii, prowadzone w szkołach, odbywa się na podstawie programów nauczania opracowanych i zatwierdzonych przez właściwe władze Kościołów i związków wyznaniowych. - Są one przedstawiane ministrowi edukacji narodowej jedynie do wiadomości, nie ma on na nie wpływu - zaznaczyła przedstawicielka MEN. Natomiast egzamin maturalny jest przeprowadzany na podstawie programu nauczania ustalonego przez ministra edukacji narodowej. - To jest zasadnicza różnica, która powoduje, że religia nie może być przedmiotem maturalnym - dodała Szybalska.

Kwestia możliwości zdawania religii na maturze jest przedmiotem dyskusji kościelno-rządowych od 2006 r. Rozporządzenie z 14 kwietnia 1992 r. dotyczące organizowania w szkole zajęć z nauczania religii gwarantuje jednostkom kościelnym niezależną podstawę programową i niezależne programy. Dotyczy ono nie tylko nauczania religii katolickiej, ale także innych wyznań. Strona kościelna wielokrotnie tłumaczyła, że spełniła wszystkie standardy nakreślone przez MEN. W 2008 r. w Płocku i Szczecinie przeprowadzono pilotażową maturę z religii. Dwa lata później religia miała się stać jednym z przedmiotów maturalnych.

Reklama

Papieska nominacja

Ks. prał. Sławomir Oder wikariuszem sądowym Trybunału Rzymskiego

Ojciec Święty mianował ks. prał. Sławomira Odera wikariuszem sądowym Trybunału Zwyczajnego przy Wikariacie diecezji rzymskiej. Dotychczas postulator sprawy kanonizacyjnej bł. Jana Pawła II był prezesem Trybunału Apelacyjnego przy Wikariacie diecezji rzymskiej. Zadaniem wikariusza sądowego jest wykonywanie w zastępstwie i w imieniu biskupa diecezjalnego (w tym wypadku papieża) pełni jurysdykcji biskupiej w zakresie sądownictwa kościelnego w diecezji. W realizacji tego zadania pomagają mu inni sędziowie mianowani przez biskupa.

Urodzony 7 sierpnia 1960 r. w Chełmży ks. prał. Sławomir Oder po ukończeniu studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Gdańskim wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego diecezji chełmińskiej w Pelplinie. 14 maja 1989 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Mariana Przykuckiego. Jest doktorem obojga praw, kapłanem diecezji toruńskiej. Od 28 czerwca 2005 r. jest postulatorem procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II.

W Telewizji Polskiej

Niemiecki paszkwil wszedł do polskich domów

Telewizja Polska zdecydowała się na emisję serialu niemieckiej ZDF pt. „Nasze matki, nasi ojcowie”. Ten trzyodcinkowy serial został pod koniec marca br. wyemitowany w Niemczech. Żołnierze Armii Krajowej zostali w tym paszkwilu przedstawieni m.in. jako programowi antysemici, nacjonalistyczni szowiniści, a oddziały partyzanckie jako bandy. Emisja serialu w TVP1 zostanie poprzedzona wprowadzeniem historycznym, zaś po filmie odbędzie się debata historyków i ekspertów o polityce historycznej w Niemczech i Polsce.

Cudzysłów

Gdziekolwiek jesteśmy i jakikolwiek zajmujemy urząd czy stanowisko - zobowiązani jesteśmy do apostołowania i upominania się o prawa Chrystusa. Wszędzie mamy być apostołami.

Jak Chrystus musi mieć swoich pomocników, aby opowiedzieć i świadczyć przed ludźmi o miłości Ojca, tak i Maryja, pierwsza Pomocnica Jezusa w tym Jego zadaniu, musi mieć swoich pomocników, aby prowadzić ludzi do swojego Syna.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Kolejne sondaże wskazują na rosnącą pozycję PiS i słabnącą PO. Według obserwatorów, należy liczyć się z gruntowną rekonstrukcją rządu.

Gen. Czesław Kiszczak najprawdopodobniej nie poniesie odpowiedzialności za śmierć górników w kopalni Wujek. Sąd zawiesił jego proces ze względu na zły stan zdrowia. Sędzia, która orzekała w sprawie, została obrzucona tortem.

Prokurator generalny Andrzej Seremet uznał, że okoliczności śmierci Barbary Blidy były badane rzetelnie, wszechstronnie, wielowątkowo i wielokierunkowo. W ten sposób odpowiedział na wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich.

Władysław Serafin nie jest już członkiem PSL. Po ostatnich skandalach związanych z jego osobą sąd partyjny usunął go z ugrupowania.

Ok. 7 tys. nauczycieli straci pracę w tym roku - szacuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Blamaż Warszawy. Polska stolica nie zdążyła się przygotować do wchodzącego w życie 1 lipca br. nowego systemu odbioru śmieci. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz odwołała swojego zastępcę, który był odpowiedzialny za tę działkę.

Zmarł Lucjan Szołajski, najbardziej znany polski lektor filmowy. Przez 40 lat przeczytał ok. 20 tys. filmów.

23 kliniki zostały zakwalifikowane przez resortową komisję konkursową do udziału w programie refundacji zabiegów in vitro ze środków publicznych, który ruszy 1 lipca br.

Sąd Rejonowy w Gdyni uniewinnił Adama Darskiego „Nergala”, lidera black metalowej grupy „Behemoth”, oskarżonego o obrazę uczuć religijnych. Sprawa dotyczy wydarzeń z 2007 r. w Gdyni, kiedy to podczas koncertu podarł on Biblię, nazywając Pismo Święte „kłamliwą księgą”, a Kościół katolicki „największą zbrodniczą sektą”.

Były prezydent Zabrza Jerzy G. został skazany na 25 lat więzienia. Sąd uznał, że wraz z 3 wspólnikami zaplanował i dokonał zabójstwa wspólnika. Był mu winien 800 tys. zł.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-06-10 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Polska stara się odzyskać dzieła sztuki zagrabione przez Niemcy podczas II WŚ

2022-12-03 08:06

[ TEMATY ]

II wojna światowa

dzieła sztuki

Domena publiczna

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

"Szacuje się, że na skutek działań wojennych prowadzonych przez Niemcy i Związek Sowiecki oraz w wyniku dokonanych przez tych najeźdźców kradzieży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1945 r. zniknęło z jej zbiorów ponad 516 tysięcy dzieł sztuki" - pisał prof. Gliński w artykule z okazji tegorocznego Narodowego Dnia Niepodległości opublikowanym na portalu Wszystko co Najważniejsze i w wielu światowych mediach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję