Reklama

Z kraju

Stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej

Religia nie może być przedmiotem maturalnym

Stanowisko MEN, wyrażone 6 czerwca br. po spotkaniu przedstawicieli resortu z członkami Komisji Episkopatu ds. Wychowania Katolickiego, mówi: „Nauczanie religii w szkołach odbywa się na podstawie programów nauczania zatwierdzanych przez Kościoły, natomiast maturę przeprowadza się na podstawie programu nauczania ustalonego przez ministra edukacji narodowej. To zasadnicza różnica, która powoduje, że religia nie może być przedmiotem maturalnym”.

Małgorzata Szybalska, dyrektor Departamentu Jakości Edukacji w MEN, wyjaśniła dziennikarzom na briefingu zwołanym po spotkaniu, że zarówno z Konstytucji RP (art. 25. ust. 2), jak i z Konkordatu (art. 12 ust. 2 i 4) wynika zasada niezależności państwa i Kościoła katolickiego. Ta zasada ma swoje przełożenie na system oświaty: nauczanie religii, prowadzone w szkołach, odbywa się na podstawie programów nauczania opracowanych i zatwierdzonych przez właściwe władze Kościołów i związków wyznaniowych. - Są one przedstawiane ministrowi edukacji narodowej jedynie do wiadomości, nie ma on na nie wpływu - zaznaczyła przedstawicielka MEN. Natomiast egzamin maturalny jest przeprowadzany na podstawie programu nauczania ustalonego przez ministra edukacji narodowej. - To jest zasadnicza różnica, która powoduje, że religia nie może być przedmiotem maturalnym - dodała Szybalska.

Kwestia możliwości zdawania religii na maturze jest przedmiotem dyskusji kościelno-rządowych od 2006 r. Rozporządzenie z 14 kwietnia 1992 r. dotyczące organizowania w szkole zajęć z nauczania religii gwarantuje jednostkom kościelnym niezależną podstawę programową i niezależne programy. Dotyczy ono nie tylko nauczania religii katolickiej, ale także innych wyznań. Strona kościelna wielokrotnie tłumaczyła, że spełniła wszystkie standardy nakreślone przez MEN. W 2008 r. w Płocku i Szczecinie przeprowadzono pilotażową maturę z religii. Dwa lata później religia miała się stać jednym z przedmiotów maturalnych.

Reklama

Papieska nominacja

Ks. prał. Sławomir Oder wikariuszem sądowym Trybunału Rzymskiego

Ojciec Święty mianował ks. prał. Sławomira Odera wikariuszem sądowym Trybunału Zwyczajnego przy Wikariacie diecezji rzymskiej. Dotychczas postulator sprawy kanonizacyjnej bł. Jana Pawła II był prezesem Trybunału Apelacyjnego przy Wikariacie diecezji rzymskiej. Zadaniem wikariusza sądowego jest wykonywanie w zastępstwie i w imieniu biskupa diecezjalnego (w tym wypadku papieża) pełni jurysdykcji biskupiej w zakresie sądownictwa kościelnego w diecezji. W realizacji tego zadania pomagają mu inni sędziowie mianowani przez biskupa.

Urodzony 7 sierpnia 1960 r. w Chełmży ks. prał. Sławomir Oder po ukończeniu studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Gdańskim wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego diecezji chełmińskiej w Pelplinie. 14 maja 1989 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Mariana Przykuckiego. Jest doktorem obojga praw, kapłanem diecezji toruńskiej. Od 28 czerwca 2005 r. jest postulatorem procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II.

W Telewizji Polskiej

Niemiecki paszkwil wszedł do polskich domów

Telewizja Polska zdecydowała się na emisję serialu niemieckiej ZDF pt. „Nasze matki, nasi ojcowie”. Ten trzyodcinkowy serial został pod koniec marca br. wyemitowany w Niemczech. Żołnierze Armii Krajowej zostali w tym paszkwilu przedstawieni m.in. jako programowi antysemici, nacjonalistyczni szowiniści, a oddziały partyzanckie jako bandy. Emisja serialu w TVP1 zostanie poprzedzona wprowadzeniem historycznym, zaś po filmie odbędzie się debata historyków i ekspertów o polityce historycznej w Niemczech i Polsce.

Reklama

Cudzysłów

Gdziekolwiek jesteśmy i jakikolwiek zajmujemy urząd czy stanowisko - zobowiązani jesteśmy do apostołowania i upominania się o prawa Chrystusa. Wszędzie mamy być apostołami.

Jak Chrystus musi mieć swoich pomocników, aby opowiedzieć i świadczyć przed ludźmi o miłości Ojca, tak i Maryja, pierwsza Pomocnica Jezusa w tym Jego zadaniu, musi mieć swoich pomocników, aby prowadzić ludzi do swojego Syna.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Kolejne sondaże wskazują na rosnącą pozycję PiS i słabnącą PO. Według obserwatorów, należy liczyć się z gruntowną rekonstrukcją rządu.

Gen. Czesław Kiszczak najprawdopodobniej nie poniesie odpowiedzialności za śmierć górników w kopalni Wujek. Sąd zawiesił jego proces ze względu na zły stan zdrowia. Sędzia, która orzekała w sprawie, została obrzucona tortem.

Prokurator generalny Andrzej Seremet uznał, że okoliczności śmierci Barbary Blidy były badane rzetelnie, wszechstronnie, wielowątkowo i wielokierunkowo. W ten sposób odpowiedział na wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich.

Władysław Serafin nie jest już członkiem PSL. Po ostatnich skandalach związanych z jego osobą sąd partyjny usunął go z ugrupowania.

Ok. 7 tys. nauczycieli straci pracę w tym roku - szacuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Blamaż Warszawy. Polska stolica nie zdążyła się przygotować do wchodzącego w życie 1 lipca br. nowego systemu odbioru śmieci. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz odwołała swojego zastępcę, który był odpowiedzialny za tę działkę.

Zmarł Lucjan Szołajski, najbardziej znany polski lektor filmowy. Przez 40 lat przeczytał ok. 20 tys. filmów.

23 kliniki zostały zakwalifikowane przez resortową komisję konkursową do udziału w programie refundacji zabiegów in vitro ze środków publicznych, który ruszy 1 lipca br.

Sąd Rejonowy w Gdyni uniewinnił Adama Darskiego „Nergala”, lidera black metalowej grupy „Behemoth”, oskarżonego o obrazę uczuć religijnych. Sprawa dotyczy wydarzeń z 2007 r. w Gdyni, kiedy to podczas koncertu podarł on Biblię, nazywając Pismo Święte „kłamliwą księgą”, a Kościół katolicki „największą zbrodniczą sektą”.

Były prezydent Zabrza Jerzy G. został skazany na 25 lat więzienia. Sąd uznał, że wraz z 3 wspólnikami zaplanował i dokonał zabójstwa wspólnika. Był mu winien 800 tys. zł.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-06-10 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

2020-05-20 08:33

[ TEMATY ]

szczepionka

koronawirus

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że przyszła szczepionka przeciwko Covid-19 będzie dobrowolna. Przedstawiając szczegóły operacji „Warp Speed”, mającej na celu wyprodukowanie i dystrybucję ponad 500 milionów ampułko-strzykawek do stycznia 2021 r., przy wykorzystaniu zasobów naukowych, medycznych, wojskowych i wsparciu sektora prywatnego, prezydent zapewnił, że nowa szczepionka będzie dla tych, „którzy chcą ją dostać”. Dodał, że „nie każdy będzie chciał ją dostać”.

Obawy o możliwe ograniczenie podstawowych wolności wzbudziły wcześniejsze informacje, o tym, że nową szczepionkę wdrażać ma amerykańska armia, co miało sugerować, że lek będzie podawany przymusowo. Opinia publiczna w USA nie kryła zaniepokojenia w tej sprawie.

W ciągu zaledwie jednego tygodnia prawie 440 000 osób podpisało petycję portalu obrońców życia LifeSiteNews skierowaną do światowych przywódców sprzeciwiających się obowiązkowemu szczepieniu na koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

Dworczyk o wizycie szefa rządu w kawiarni: w takiej sytuacji trzeba powiedzieć "przepraszam"

2020-05-25 19:55

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

Dworczyk

żródło: wikipedia.org

Szef KPRM Michał Dworczyk

Trzeba powiedzieć w takiej sytuacji: przepraszam; jeżeli wkrada się błąd, to trzeba przeprosić - podkreślił w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk, pytany o wizytę premiera Mateusza Morawieckiego w kawiarni w Gliwicach. Zapewnił, że kancelaria premiera wyciągnie z tej sytuacji wnioski.

W piątek szef rządu odwiedził Śląsk. W tym dniu zamieścił wpis na Twitterze dotyczący sytuacji w gastronomii. "+Dzięki Tarczy możemy tutaj siedzieć i patrzeć spokojnie w przyszłość+ - usłyszałem od właścicieli restauracji. Gastronomia to ważna dziedzina gospodarki i infrastruktura społeczna, wzmacniająca więzi między ludźmi. Korzystajcie ze swoich ulubionych, lokalnych restauracji" - napisał premier.

Do wpisu dołączono zdjęcia, na którym szef rządu siedzi przy stoliku z trzema osobami, w bliskiej odległości, bez maseczek. Po tym wpisie, premierowi stawiano zarzuty, że nie przestrzega przepisów mówiących, że w czasie wizyty w kawiarni czy restauracji z obcymi osobami m.in. trzeba zachować odległość 1,5 metra.

"Trzeba powiedzieć w takiej sytuacji: przepraszam. Jeżeli wkrada się błąd, to za ten błąd trzeba przeprosić" - oświadczył Dworczyk pytany w Polsat News o wizytę premiera w kawiarni. Jak zaznaczył, nie jest prawdą, iż władza może więcej niż przeciętny obywatel.

"Wewnątrz Kancelarii, bo to my zapewniamy obsługę pana premiera, wyciągniemy z tego wnioski" - zapewnił minister. Dworczyk pytany, czy będą wyciągnięte konsekwencje wobec osoby odpowiedzialnej za tę sytuacje ocenił, że "są to wewnętrzne sprawy kancelarii premiera". "Jestem pewny, że taka sytuacja nie powtórzy się" - zapewnił.

Na stwierdzenie, że zaistniała w piątek sytuacja mogła być spowodowana "niezbyt precyzyjnymi przepisami" Dworczyk ocenił, że "zawsze można postulować o to, aby przepisy były jaśniejsze, bardziej precyzyjne". "My, wprowadzając różnego rodzaju obostrzenia związane z pandemią, staraliśmy się formułować przepisy, aby one były jasne i zrozumiałe, ale oczywiście zdarzały się sytuacje, gdzie takie wątpliwości się pojawiały" - podkreślił szef KPRM.

Rzecznik rządu Piotr Müller w poniedziałek w TVN24 powiedział, że na posiedzeniu rządowego zespołu kryzysowego, gdy była omawiana sytuacja związana z gastronomią, była decyzja by zalecenie dotyczące liczby osób, które mogą siedzieć przy stoliku miało "charakter miękki". A ostatecznie - jak mówił rzecznik rządu - zostało wydane przez Głównego Inspektora Sanitarnego w formie zalecenia obowiązującego.

"Pan premier został przez swoje zaplecze, i ja chciałem za to przeprosić, źle poinformowany, po prostu miało być to zalecenie miękkie (...). Premier z naszej winy nie miał świadomości tego, że to zalecenie ma jednak charakter obowiązujący w myśl przepisów o inspekcji sanitarnej. I za to w imieniu zaplecza premiera chciałem przeprosić" - powiedział Müller.(PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ par/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję