Reklama

Niedziela Rzeszowska

Na progu biskupstwa

W bazylice archikatedralnej w Przemyślu 20 maja odbyły się uroczystości przyjęcia sakry biskupiej, zaś w Malawie w rodzinnej miejscowości Msza św. prymicyjna bp. Stanisława Jamrozka. Od tego czasu pełni on obowiązki biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej

Głównym szafarzem święceń był metropolita przemyski abp Józef Michalik, który wygłosił także homilię. Mówiąc o biskupie Stanisławie, podkreślił, „że we wszystkich miejscach, gdzie realizował swoje kapłańskie posługiwanie, zawsze pozostawiał ludzkie serca pokrzepione dobrocią i prostolinijnością swojego serca”.

Najważniejszym momentem święceń było nałożenie rąk na Nominata przez wszystkich obecnych biskupów oraz modlitwa konsekracyjna. Głowa nowego Biskupa, na znak mistycznego namaszczenia Duchem Świętym i współuczestnictwa w kapłaństwie Chrystusa została namaszczona olejem. Wcześniej nad jego głową uniesiono otwartą księgę Ewangelii, którą otrzymał potem do rąk. Abp Józef Michalik wręczył biskupowi Stanisławowi insygnia biskupie: pierścień, mitrę i pastorał. Zawołanie nowego biskupa brzmi: „Veritatis Evangelio servire” - Służyć Ewangelii Prawdy.

Wśród licznych podziękowań biskup Jamrozek nie zapomniał o mieszkańcach swojej rodzinnej miejscowości, którzy licznie przybyli na uroczystość przyjęcia sakry.

Bp Kazimierz Górny złożył gratulacje parafii Malawa. Zwrócił uwagę na to jak bardzo biskup Jamrozek jest związany z Rzeszowem, a tym samym z diecezją rzeszowską poprzez rodzinę, szkołę, pracę zawodową, sport.

W dzień uroczystości Trójcy Świętej, 26 maja, odbyła się kościele parafialnym w Malawie kolejna uroczystość związana z otrzymaniem sakry biskupiej - pierwsza Msza św. nowego Biskupa. Został on wprowadzony do kościoła parafialnego w otoczeniu księży przy dźwiękach kapeli ludowej „Malawianie”. Przy ołtarzu przywitały go dzieci, młodzież i dorośli. Ze wzruszeniem, serdeczne słowa do nowego Biskupa skierował proboszcz ks. Marek Kiełbasa. Chór „Nicolaus” z Kraczkowej odśpiewał hymn beatyfikacyjny Jana Pawła II „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. Krzysztof Chudzio. Przypomniał w niej m.in., że biskup Stanisław nigdy nie zapomina o swojej miejscowości i jest dumny ze swojej Malawy.

Reklama

W procesji z darami parafianie podchodzili do swojego Biskupa, a darów było wiele. Jednym z nich była koszulka z nr 9 od zawodników z klubu sportowego „Strumyk” w Malawie, w której grał w latach młodzieńczych, a mecz Malawa kontra (liczna) rodzina Jamrozków, przeszedł do historii.

Na zakończanie biskup Stanisław zwrócił się z podziękowaniami do wszystkich, szczególne podziękowania skierował do Księdza Proboszcza za przygotowanie uroczystości, za troskę i dbałość o świątynię. Na zakończenie życzenia złożył wójt gminy Krasne Alfred Materna.

2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

102. urodziny najstarszego biskupa świata

[ TEMATY ]

biskup

urodziny

Bożena Sztajner

Bernardino Pinera Carvallo, emerytowany arcybiskup La Serena w Chile i najstarszy biskup w Kościele katolickim na świecie, kończy 22 września 102 lata. Były przewodniczący Konferencji Biskupów Chilijskich i uczestnik II Soboru Watykańskiego urodził się w 1915 roku w Paryżu, dzieciństwo spędził we Francji. W późniejszych latach studiował medycynę i teologię na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Chile. 5 kwietnia 1947 r. przyjął święcenia kapłańskie.

11 lutego 1958 r. papież Pius XII (1939-1958) mianował ks. Pinerę biskupem pomocniczym w Talca, a sakry udzielił mu tamtejszy ordynariusz, bp Manuel Larrain Errazuriz. W grudniu 1960 papież Jan XXIII (1958-1963) mianował go biskupem Temuco. Chilijski hierarcha uczestniczył we wszystkich sesjach II Soboru Watykańskiego (1958-65).

CZYTAJ DALEJ

Kanada: zamiast pomocy - eutanazja?

2022-12-06 10:41

[ TEMATY ]

eutanazja

Kanada

Adobe Stock

O szokującej propozycji odmowy pomocy w usprawnieniu życia i zaproponowaniu eutanazji zeznała w zeszłym tygodniu przed komisją ds. weteranów Izby Gmin Kanady była paraolimpijka, która służyła w kanadyjskim wojsku, Christine Gauthier. Przed trzema laty skontaktowała się z Veterans Affairs Canada (VAC - departamentem ds. weteranów wojennych), aby poprosić o domową windę dla wózków inwalidzkich, która pomoże jej łatwiej manewrować w domu. Jak stwierdziła - pracownik VAC zaoferował jej wspomagane samobójstwo jako rozwiązanie jej cierpienia.

Gauthier powiedziała posłom, że dysponuje listem, mówiącym, iż skoro jest tak zdesperowana, to może uzyskać medyczną pomoc w umieraniu. Nie kryła swego przerażania faktem, że łatwiej uzyskać w jej ojczyźnie pomoc w umieraniu, niż narzędzia pomagające żyć.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na Misyjny Jarmark z Aniołami

2022-12-06 13:33

www.facebook.com/RSPMCSSR

Misyjny Jarmark z Aniołami to bożonarodzeniowy kiermasz ozdób świątecznych, ciast oraz wypieków!

Misyjny Jarmark z Aniołami to bożonarodzeniowy kiermasz ozdób świątecznych, ciast oraz wypieków!

    W III Niedzielę Adwentu w Tuchowie, na dziedzińcu bazyliki pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się Misyjny Jarmark z Aniołami.

    Będzie to już 16. edycja tego wydarzenia! Misyjny Jarmark z Aniołami to bożonarodzeniowy kiermasz ozdób świątecznych, ciast oraz wypieków takich jak np. klasztorny chleb oraz produktów spożywczych; wędlin czy pierogów. Oczywiście, wszystko wykonywane w domowych warunkach, a dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na konkretną placówkę misyjną prowadzoną przez Zgromadzenie Redemptorystów. Dotychczas organizatorom udało się pomóc takim placówkom jak: Grodno na Białorusi, Bom Jesus da Lapa w Brazylii, Tupiza w Boliwii, Burkina Faso i wielu innym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję