Reklama

Niedziela w Warszawie

Wakacje z wartościami

Turnusy kolonijne dla niemal 1900 dzieci zorganizują w wakacje Caritas archidiecezji warszawskiej i Caritas diecezji warszawsko-praskiej. Także prowadzący świetlice przygotują specjalne programy dla swoich podopiecznych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ochota, Wola i Ursynów, m.in. w tych warszawskich dzielnicach są świetlice prowadzone przez Caritas AW. W sumie po lewej stronie Wisły jest pięć takich placówek, w których w ciągu roku czas po szkole spędza ponad 120 dzieci. - W diecezji warszawsko-praskiej mamy 9 takich świetlic, z których korzysta ponad 300 dzieci - mówi Paulina Rozynek z Caritas diecezji warszawsko-praskiej (CDW-P).

W okresie wakacyjnym świetlice będą otwarte przez 6 godzin dziennie. Rodzice posyłający tam dzieci, mogą liczyć, że ich pociechy zjedzą w świetlicy ciepły posiłek, a pozostały czas tam spędzony będzie wypełniony szeregiem atrakcji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W stolicy dzieci będą chodziły na basen i do kina, zwiedzały muzea, jeździły na wycieczki rowerowe i pikniki. - Nasi podopieczni wezmą także udział w zabawach przygotowanych przez władze Warszawy w ramach akcji „Lato w mieście” - mówi Elżbieta Jackiewicz, koordynatorka akcji na rzecz dzieci w Caritas AW.

Pobyt dzieci w świetlicach, posiłki jakie otrzymają oraz zabawy, w których będą uczestniczyły jest bezpłatny.

Święty przyjaciel

Główny wysiłek pracowników Caritas na rzecz dzieci w czasie wakacji skupia się na przygotowaniu wyjazdów kolonijnych.

- Organizowane przez nas turnusy mają uznaną markę. Rodzice wiedzą, że dla młodych będą to wakacje z wartościami, dlatego mamy bardzo dużo zgłoszeń - mówi Agata Eldring, rzecznik Caritas DW-P.

W ramach akcji wakacyjnej praskiej Caritas na 11 turnusach, będzie wypoczywało w sumie 750 dzieci. W tym roku podczas kolonii realizowany będzie program pt. „Święty - mój szczęśliwy Przyjaciel”. Ma on na celu pokazanie dzieciom, na przykładzie życiorysów różnych świętych oraz błogosławieństw ewangelicznych, że szczęścia nie dają pieniądze, bogactwo, wyuzdanie czy przemoc.

- Wyjazd jednego dziecka na turnus kosztuje 950 zł. Większości naszych podopiecznych nie stać na opłacenie całej kwoty. A wpływy z dotacji jakie otrzymujemy, zmniejszają się z roku na rok - mówi Eldring.

Reklama

Aby jak najwięcej dzieci mogło spędzić wakacje poza domem, na koloniach opiekować się nimi będą wolontariusze. Do bezpłatnej pracy zgłosiło się ok. 70 osób. Dzięki temu z turnusów praskiej Caritas w tym roku skorzysta o 50 dzieci więcej niż w roku ubiegłym.

Mazury, morze i góry

Caritas archidiecezji warszawskiej (CAW) przygotowała kolonie dla 1100 dzieci. Pojadą one m.in. do Mikoszewa nad morzem, Bocheńca w Górach Świętokrzyskich. A także do Murzasichla k. Zakopanego i Nowej Kaletki na Mazurach.

Rodzice partycypują w kosztach kolonii proporcjonalnie do swoich możliwości. - Niektórzy pokrywają całość kosztów ale większość tylko część lub wcale - mówi Elżbieta Jackiewicz i podkreśla. - Wiadomo, że od pewnego wieku dzieci uczą się bardzo wiele poprzez naśladowanie swoich rówieśników. Dlatego nasze turnusy mają charakter integracyjny, co oznacza, że na każdym są dzieci mające różną sytuację rodzinną. Dzięki temu, ci którzy mają pewne trudności mogą nauczyć się pozytywnych wzorów.

Każdy turnus organizowany przez CAW jest profilowany. Oznacza to, że poza stałymi punktami programu, takimi jak wycieczki, spacery czy kąpiele są także zajęcia dodatkowe. I tak np. na jednym z turnusów ratownicy medyczni będą uczyć dzieci pierwszej pomocy, na innym odbędzie się kurs turystyki krajoznawczej. Natomiast w Nowej Kaletce spotkają się po raz 7 dzieci uzdolnione muzycznie. Będą one miały zajęcia w czterech sekcjach instrumentalnych: gitara, instrumenty dente, smyczkowe i klawiszowe. Na koniec dwutygodniowego pobytu dzieci zagrają koncert finałowy m.in. dla rodziców i opiekunów.

W tym roku po raz pierwszy podczas wakacji z Caritas AW na jednym z turnusów realizowany będzie program socjoterapeutyczny w oparciu o teksty wierszy Juliana Tuwima, (jest patronem 2013 roku - przyp. at). - Podczas pracy z dziećmi skupimy się na poznawaniu, nazywaniu i odczytywaniu emocji zawartych w utworach Tuwima - mówi Jackiewicz.

Wyprawka dla małych Polonusów

Z tegorocznej oferty CAW skorzystają również dzieci polonijne. Do ojczyzny swoich przodków przyjedzie 200 dzieci z Ukrainy i Białorusi.- Na pobyt 120 dzieci uzyskaliśmy środki z Caritas Polska i Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówi Elżbieta Jackiewicz. - Wiemy jednak, że dzieci te żyją w bardzo trudnych warunkach, dlatego zdecydowaliśmy zaprosić się jeszcze 80 dzieci na koszt naszej Caritas. Podczas pobytu planujemy doposażyć je w niezbędne ubrania, kosmetyki, itd. A przed wyjazdem zamierzamy podarować im przybory na nowy rok szkolny. Jeśli ktoś z Czytelników „Niedzieli” mógłby nam w tym pomóc, to z góry serdecznie dziękujemy za okazane dzieciom wsparcie.

* * *

Możesz? Pomóż!

Darowizny dla Caritas archidiecezji warszawskiej można wpłacać na numer konta: PEKAO SA 11 1240 1066 1111 0000 0006 0961. Natomiast dary rzeczowe po wcześniejszej konsultacji telefonicznej z nr tel (22) 8281815 można przynosić do siedziby CAW, która mieści się przy Krakowskim Przedmieściu 62.

Wpłaty dla Caritas diecezji warszawsko-praskiej można dokonywać na konto nr 57 1240 6074 1111 0000 4991 2023 z dopiskiem - „Radosne wakacje z Caritas”. Kontakt bezpośredni z biurem CDW-P ul. Kawęczyńska 49, tel. 22 619 44 76.

2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sejm upamiętnił 50. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

Sejm - podczas środowego posiedzenia - przyjął przez aklamację uchwałę upamiętniającą 50. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Dziękujemy tym, którzy swoją niezłomną postawą i wieloletnim działaniem doprowadzili do wzniesienia go z ruin - głosi uchwała.

W uchwale przypomniano, że "Zamek Królewski w Warszawie jest symbolem polskiej państwowości". "Przez lata był siedzibą książąt mazowieckich, potem królów i parlamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To tutaj uchwalano najważniejsze prawa I Rzeczypospolitej, w tym konfederację warszawską 1573 r. i Konstytucję 3 maja 1791 r. Po utracie przez Polskę niepodległości Zamek Królewski był systematycznie niszczony przez zaborców, a jego bogate wyposażenie oraz zgromadzone w nim dzieła sztuki zostały wywiezione do Rosji" - napisano.

CZYTAJ DALEJ

Czy wiecie, gdzie znajduje się najmniejszy kościół na świecie?

2024-07-14 12:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

Adobe Stock

Według księgi rekordów Guinnessa najmniejszy kościół na świecie znajduje się w Hiszpanii. Wybudowano go z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki przez Kolumba.

Niecałe 2 m2 (1,96) zajmuje kościół pw. Św. Elżbiety Węgierskiej w miejscowości Benalmádena koło Malagi. To najmniejszy kościół na świecie - czytamy w księdze Guinnessa. Niewielki kościół znajduje się wewnątrz zamku Colomares, który został wybudowany (1987-1994) przez hiszpańskiego lekarza Estebana Martina, aby upamiętnić 500-lecie odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Łączy elementy bizantyjskie, gotyckie oraz mudéjar.

CZYTAJ DALEJ

33. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

2024-07-14 17:20

[ TEMATY ]

Radio Maryja

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze zakończyła się dwudniowa 33. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Łączy ona wszystkich słuchaczy toruńskiej katolickiej rozgłośni oraz jej sympatyków i przyjaciół. Wierni zjednoczeni pod hasłem: „Uczestniczę w misji Kościoła” modlili się podczas Mszy św., której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Przed rozpoczęciem Eucharystii minister Piotr Ćwik odczytał list prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję