Reklama

Niedziela Świdnicka

Przyczyna naszej radości

21 czerwca br. minęło 30 lat od koronacji cudownej figurki Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości z sanktuarium na Śnieżniku. Dokonał tego ówczesny papież Jan Paweł II.

Niedziela świdnicka 25/2013, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

rocznica

Przemysław Awdankiewicz

W wartkim strumieniu upływającego czasu jako wspólnota diecezjalna chcemy nie tylko przywołać tamte wydarzenia, ale przede wszystkim odnowić swoje zawierzenie Matce Pana i podziękować Bogu za każde dobro, jakiego udzielił nam za Jej wstawiennictwem - mówi biskup świdnicki Ignacy Dec.

Miłość Karola Wojtyły do gór jest wszystkim powszechnie znana, niewiele jednak osób wie, że przebywał także w Sudetach. Najbardziej znanym miejscem, które odwiedził dwukrotnie podczas swoich wędrówek górskich, jest Sanktuarium „Maria Śnieżna” na Iglicznej. Późniejszy Ojciec Święty, posiadający wtedy już sakrę biskupią, odwiedził kościół w 1961 r. Odprawił wtedy Mszę św. pontyfikalną podczas Dolnośląskich Dni Maryjnych w Międzygórzu (20 sierpnia). Siedem lat później ponownie był w sanktuarium, tym razem już jako kardynał. Jego wizyty upamiętnia tablica na murze kościoła. Następnym epizodem w życiu Papieża związanym z Marią Śnieżną była koronacja cudownej figurki Matki Bożej znajdującej się w tym kościele, której dokonał w czasie swej drugiej wizyty w Polsce. Nastąpiło to podczas Mszy św. na wrocławskich Partynicach 21 czerwca 1983 r.

Reklama

Historia sanktuarium Marii Śnieżnej związana jest z wojnami o Śląsk w XVIII wieku, pomiędzy austriacką monarchią Habsburgów i pruskim królestwem Hohenzollernów. Gdy po I wojnie śląskiej, w 1742 r., większość ziem znalazła się pod panowaniem pruskim, okoliczna ludność - pielgrzymująca wcześniej licznie do austriackiego sanktuarium w Mariazell (w Styrii), do Madonny zwanej Matką Narodów Słowiańskich - zaczęła napotykać na coraz większe trudności z przekraczaniem austriacko-pruskiej granicy.

Prawdopodobnie dlatego mieszkaniec wsi Wilkanów - Krzysztof Veit - wracając z Mariazell, przywiózł ze sobą ludową kopię tamtejszej figury Matki Bożej, którą umieszczono na starym buku, rosnącym na stoku Iglicznej. W roku 1765 w czasie potężnej burzy buk runął, ale figura nie została uszkodzona, co uznano za cudowne wydarzenie i przeniesiono rzeźbę do nowo wybudowanej kapliczki, gdzie - jak odnotowują kroniki - w 1777 r. nastąpiło pierwsze, oficjalnie potwierdzone, cudowne uzdrowienie. Syn gospodarza ze wsi Sienna wpadł do dołu z wapnem. Po trzech dniach modlitw w kaplicy na Iglicznej chłopiec, któremu wapno uszkodziło oczy, odzyskał wzrok.

Wkrótce potwierdzono dwanaście kolejnych uzdrowień, co zapoczątkowało rozkwit ruchu pielgrzymkowego. Niewielka drewniana kaplica nie była w stanie pomieścić wszystkich wiernych. W 1781 r. rozpoczęto, a rok później ukończono budowę nowego stojącego do dziś kościoła. Zapewne dlatego, że Igliczna przez wiele miesięcy w roku jest pokryta śniegiem, sanktuarium na szczycie poświęcono Matce Bożej Śnieżnej. W 1784 r. do kościoła dobudowano wieżę, a później niskie podcienia otaczające świątynię z zewnątrz - tzw. soboty. Neobarokowy ołtarz wykonano w ostatnich latach XIX stulecia. W jego centrum dwaj aniołowie podtrzymują gablotę, w której znajduje się figura Maryi z Dzieciątkiem trzymanym na prawej ręce. Postać - wyrzeźbiona przez nieznanego artystę w lipowym drewnie - ma 39 cm wysokości.

Reklama

Dziś miejsce przyciąga pielgrzymów i turystów nie tylko z Polski, ale też z pobliskich Czech, Niemiec oraz Słowacji.

Przy obiekcie Sanktuarium „Maria Śnieżna” od kilkunastu lat prowadzone są prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane, które mają za zadanie przywrócić świetność obiektu, zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych oraz umożliwić bezpieczny pobyt przybywających do tego obiektu, ważnego pod względem kultu religijnego, kultury i dziedzictwa narodowego w Kotlinie Kłodzkiej, jak i w województwie dolnośląskim.

W latach 2008-2011 przeprowadzono prace remontowo-konserwatorskie pod nawą „Rewaloryzacja Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna” wraz infrastrukturą towarzyszącą oraz zabezpieczeniem przeciwpożarowym i instalacją systemu monitoringu”, dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Świątynia przeszła także impregnację więźby dachowej, jej oczyszczenie, zabezpieczenie środkiem grzybobójczym oraz ognioochronnym.

- Bóg zapłać wszystkim dobrodziejom, którzy jakąkolwiek ofiarą, pomocą lub modlitwą wsparli to szczególne miejsce - Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna”, a przez to przyczynili się, aby to miejsce stało się godnym przebywania Matki Bożej - mówią duszpasterze z sanktuarium.

Jaką wielką czcią otaczana jest figura Matki Bożej na górze Iglicznej, najlepiej świadczą rzesze pielgrzymów, które nieustannie przybywają, aby wyprosić łaskawą opiekę i skuteczne wstawiennictwo najsłodszej Matki u wszechmogącego Boga, i liczne wpisy w księgach oraz składane wota.

Dla wyrażenia odpowiedniej wdzięczności Bożej Rodzicielce za tak liczne łaski papież Jan Paweł II 21 czerwca 1983 r., podczas drugiej pielgrzymki do Ojczyzny, dokonał we Wrocławiu koronacji cudownej figury Matki Bożej, nadając Jej wezwanie „Przyczyna Naszej Radości”.

- Pragnę wyrazić radość, że wśród jasnogórskiej pielgrzymki jest mi dane ukoronować cudowną figurę Matki Bożej Śnieżnej, która w Sudetach króluje i hojnie rozdaje swe łaski: szczególna Opiekunka ludzi dotkniętych chorobą oczu, niewiast pragnących potomstwa, turystów i sportowców - Przyczyna Naszej Radości. Wkładając na skronie Syna i Matki korony, mówimy: „Tyś Bogarodzicą, Tyś naszą Matką, naszą Królową. W Twoich rękach, Pośredniczko łask wszelkich, nasze życie i nasze zbawienie”. Zbieramy dziś w jedno, składamy u stóp Twoich wiarę, nadzieję i miłość wyrażane tu i wyznawane przed Tobą od tylu dziesiątków lat, a także naszą wiarę, nadzieję i miłość - i tę, którą wyznawać będą przyszłe pokolenia. Bądź naszą radością, jak w przeszłości, tak również dziś, zsyłaj sercom naszym łaski, tak jak płatki śniegu w górach, gdzie mieszkasz. Polecam siebie i moją posługę Kościołowi powszechnemu na rzymskiej Stolicy św. Piotra modlitwom pielgrzymów, którzy Cię, Matko Boża Śnieżna, odwiedzają - mówił podczas uroczystości koronacji Jan Paweł II.

W tym roku na pamiątkę tego wydarzenia w sanktuarium odbędzie się uroczystość odpustowa na górze Iglicznej. 23 czerwca o godz. 13 uroczystej Mszy św. przewodniczył będzie bp Adam Dyczkowski, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

2013-06-20 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służyć Bogu Miłosierdzia

Niedziela szczecińsko-kamieńska 2/2020, str. I

[ TEMATY ]

rocznica

konsekracja

bp Henryk Wejman

Archiwum archidiecezji

Konsekracja bp. prof. Henryka Wejmana

Konsekracja bp. prof. Henryka Wejmana

Pięć lat temu, w wigilię uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, 22 listopada 2014 r., Ojciec Święty Franciszek mianował nowym biskupem pomocniczym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej ks. prał. prof. zw. dr. hab. Henryka Wejmana, dotychczasowego dziekana Wydziału Teologicznego US.

Tę radosną wiadomość przekazał wówczas kapłanom i wiernym metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzeja Dzięga podczas Eucharystii sprawowanej w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba. 20 grudnia 2014 r. w Matce Kościołów archidiecezji odbyła się konsekracja ks. prof. Henryka Wejmana. Głównymi konsekratorami byli abp Celestino Migliore – nuncjusz apostolski w Polsce, abp Andrzej Dzięga – metropolita szczecińsko-kamieński oraz bp Grzegorz Kaszak – ordynariusz sosnowiecki.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję