Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Nie bądźcie milczącymi sługami

W kościele pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju 5 czerwca br. swój jubileusz 10. rocznicy święceń kapłańskich obchodzili prezbiterzy wyświęceni przez bp. Jana Śrutwę 7 czerwca 2003 r. w katedrze zamojskiej.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Jan Śrutwa wraz z księżmi wychowawcami - ks. prał. dr. Wiesławem Galantem i ks. prał. Eugeniuszem Golińskim. Na uroczystości był obecny również ks. dziekan Witold Batycki oraz kapłani z Domu Księży Seniorów w Biłgoraju.

Podczas kazania bp Jan Śrutwa mówił: - Kochani Księża! Kościołowi potrzeba prawdziwych kapłanów. Nie bądźcie takimi, jak mówi Księga Izajasza, jako psy nieme szczekać nieumiejące. Nie bądźcie jak gapie, którzy stoją i patrzą na wydarzenia i nie pomogą tym, którzy walczą w słusznej sprawie. Po 10 latach z jeszcze większą odwagą, energią i przekonaniem działajcie na rzecz wspólnego Kościoła. Nie bądźcie milczącymi sługami, którzy Ewangelii nie wykonują. Wręcz przeciwnie, jeszcze mocniej, póki sił, abyście zawsze mogli wiernie mówić, że najpiękniejszą rzeczą w Polsce jest Kościół rzymskokatolicki.

Ks. prał. Wiesław Galant życzył Kapłanom: - W każdym miejscu i czasie powinniśmy wypełniać Boże Słowo, bo to jest sens świętości. To wystarczy. Takiej świętości życzę Księżom obchodzącym 10. rocznicę święceń kapłańskich.

Na zakończenie Eucharystii życzenia Jubilatom złożyli ministranci, dzieci oraz przedstawiciele grup modlitewnych, działających przy parafii św. Marii Magdaleny, życząc wielu Bożych łask, Bożego błogosławieństwa i siły na dalsze lata posługi kapłańskiej w Kościele Chrystusowym.

Dziekan roku, wyrażając wdzięczność wszystkim za tak liczny udział we Mszy św., powiedział: - Ekscelencjo, Biskupie Janie, dziękujemy Tobie za to, że przed 16 laty przyjąłeś nas w szeregi alumnów Wyższego Seminarium Duchownego, za nieustanną troskę o przebieg formacji, udzielone nam posługi - od obrzędu obłóczyn, po włączenie nas do Prezbiterium Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, za skierowane 10 lat temu do nas słowa w katedrze zamojskiej: „Macie pełnić zadanie kapłańskie jak najlepiej, nigdy od tego nie odstępując. A wypadnie wam pracować w trudnym czasie. Chcę wam powiedzieć, że najbliższe lata, jakie nas czekają, będą dla mnie i moich kapłanów ciężkie, choćby dlatego, że życie narodu naszego jest ciężkie ekonomicznie i społecznie. Jednak niezależnie od pesymistycznych prognoz, śmiało idźcie razem z nami i naszym Papieżem, aż do spotkania z Chrystusem, w czym ma nam dopomóc Matka Odkupiciela”. Księże Biskupie, po 10 latach jest nas jedenastu. Podczas Mszy św. modliliśmy się o łaskę nieba dla naszego zmarłego kolegi śp. ks. Marka Sobiłło, którego Bóg wezwał do siebie, 23 października 2012 r. Księże Biskupie Janie, życzymy Tobie obfitości łask Bożych, zdrowia i sił w dalszym ukazywaniu nam dróg poprzez naukę, iż każdy ksiądz ma swoim życiu być pielgrzymem mocnym nadzieją, który w swoim ogrodzie odkrywa kod do ludzkich serc, by byli oni szczęśliwi, wyśpiewując swoisty exsultet w poznawaniu Jezusa Chrystusa.

Reklama

Słowami pieśni śpiewanej w rodzinnej parafii Biskupa Jana w tomaszowskim sanktuarium Jubilaci podziękowali za modlitwę, przesłali z serca płynące podziękowania swoim księżom wychowawcom, jak również wszystkim zgromadzonym na Liturgii, dziękując za wszelkie dobro, jakie otrzymali:

Boże wszechmocny w Osobach Trojaki,
Od wieków w bóstwie na wieki Jednaki
Niechaj z nami Twoja łaska zawsze będzie,
Daj nam o Boże Ciebie chwalić wszędzie.

2013-06-20 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolegiata w Łasku

Niedziela łódzka 45/2020, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

archidiecezja

kościoły stacyjne

Piotr Drzewiecki

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała 
Archanioła

To jeden z 15 kościołów stacyjnych, w których biskupi zaproszeni przez abp. Grzegorza Rysia ogłosili rozpoczęcie Roku Jubileuszowego na 100-lecie powstania diecezji.

W kolegiacie Mszy św. przewodniczył bp Edward Dajczak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W homilii nawiązał do przypowieści o winnicy: – Przypowieść o winnicy pokazuje Boga. Zniszczenie winnicy nie jest planem Boga. Na początku tego świętowania jubileuszu 100-lecia archidiecezji łódzkiej dostajemy pocieszenie – Kościół jest nie do pokonania. Jezus mówi, że On jest krzewem. Ale latorośl może nie wydać liści. Papież Franciszek mówił, że Bóg zachęca nas, żeby przyjąć miłość, którą podarował. Może to właśnie jest ważne ma początku świętowania. Byśmy wzięli tę miłość. Jej świadomość jest niezwykła. Jezusowi bardzo zależy na tobie. Czy my tkwimy w Jezusie? Czy jesteśmy w Nim? Czy jesteśmy tymi, którzy z otwartymi sercami karmieni jesteśmy sokiem winnym? Razem z Chrystusem zmieniła się cała sytuacja. Winnica nigdy nie będzie odrzucona i zniszczona, bo jest w niej Bóg.

CZYTAJ DALEJ

Św. Klara – patronka dziennikarzy i pracowników TV

[ TEMATY ]

św. Klara

"Głos Ojca Pio"

Św. Klarę z Asyżu, mistyczkę i założycielkę kontemplacyjnego zakonu klarysek, Kościół katolicki wspomina 11 sierpnia. Wraz ze św. Franciszkiem dała ona początek wielkiej rodzinie zakonu franciszkańskiego. Oboje byli niezrównanym przykładem duchowej przyjaźni i radykalnie ewangelicznego życia. Święta jest patronką dziennikarzy i pracowników telewizji.

Św. Klara urodziła się w 1194 r. w zamożnej rodzinie mieszczańskiej. Rodzice kilkakrotnie próbowali wydać ją za mąż, ale Klara zafascynowana przykładem św. Franciszka, chciała prowadzić życie podobne jak on. Mając 17 lat uciekła z domu i z rąk św. Franciszka przyjęła zgrzebny habit zakonny. Wkrótce dołączyło do niej kilka innych kobiet. Razem utworzyły przy kościele św. Damiana pierwszy klasztor, którego przełożoną została Klara.

CZYTAJ DALEJ

130 lat temu urodził się Władysław Anders

2022-08-11 07:22

[ TEMATY ]

gen. Władysław Anders

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Generał Anders podczas rozmowy z żołnierzami 5. Kresowej Dywizji Piechoty – fotografia z okresu II wojny światowej

Generał Anders podczas rozmowy z żołnierzami 5. Kresowej Dywizji Piechoty –
fotografia z okresu II wojny światowej

130 lat temu, 11 sierpnia 1892 r., urodził się Władysław Anders – organizator i dowódca Armii Polskiej w ZSRS, a następnie 2. Korpusu Polskiego; od lutego do maja 1945 r. pełnił obowiązki Naczelnego Wodza.

Władysław Anders urodził się w Błoniu koło Kutna w rodzinie ziemiańskiej. Jego ojciec Albert pracował jako agronom i zarządca dóbr ziemskich, matka Elżbieta zaś zajmowała się domem i piątką dzieci. Rodzina wywodziła się z Inflant, a rodzice Andersa byli wyznania ewangelickiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję