Reklama

Prosto i jasno

Ach, te sekty oraz inne partie

2013-07-01 13:49

Niedziela Ogólnopolska 27/2013, str. 34

[ TEMATY ]

sekty

GRAZIAKO

Prowadząc przez lata biuro poselskie, potem senatorskie, zajmowałem się dosłownie wszystkim. Także pomocą ludziom zwerbowanym do sekt. W jednym przypadku dziewczyna, która przyjęła zaproszenie na wspólny posiłek do sekty „Dzieci Boga”, została poddana praniu mózgu: czekając razem z innymi na koniec świata, zatraciła w sekcie wszelkie hamulce moralne. Kiedy przejrzała na oczy, załamała się, szukała na oślep jakiejkolwiek pomocy. Innym razem ojciec chłopca będącego pod wpływem sekty Moona pytał, gdzie mógłby wynająć zawodowego porywacza, aby odzyskać syna. Jeszcze w innym przypadku matka chłopca, który uczęszczał na zajęcia „Antrovisu”, mówiła z bólem: „W ostatnich dniach syn bał się czegoś (może kogoś), do domu wpadał z pytaniem: czy coś się stało?, a będąc w mieszkaniu, nie zdejmował wierzchniego ubrania i obuwia, w nocy nie spał, wyraźnie na coś czekał. W takim też stanie wyszedł z domu i do dziś, mimo poszukiwań policji oraz detektywa, nie ma o nim żadnych wiadomości”.

Bardzo wielu z nas, nie mając mocnych własnych przekonań, ucieka w miraże głoszone przez sekty, obiecujące, że w najbliższym czasie zniknie z ludzkiego życia cierpienie i zło, nie będzie przemocy, głodu i chorób. Wszyscy będą się cieszyć dobrym zdrowiem, wszystkim będzie dobrze. Oczywiście - dodają owi „prorocy” - nie stanie się to bez częściowej zagłady innych, chodzi przecież o „oczyszczenie”, wytracenie tych, którzy nie zasługują na lepsze życie. Zniszczeniu ulegną m.in. te partie czy systemy polityczne, te organizacje i religie, które nie są z nami. Dlatego „należy opuścić swoją fałszywą religię czy organizację i przyłączyć się do nas. Tylko z nami czeka cię życie w raju!”.

Należałoby sądzić, że jedynie głupiec może w to wszystko uwierzyć - w rzeczywistości bywa inaczej. Te i podobne doktryny zbudowane są ze zręcznie spreparowanych obietnic, wspiera je „armia” wypowiedzi różnych naukowców - to nic, że wygłoszonych w innych kontekstach i sytuacjach. Ważne, że to pasuje do tworzonego mirażu. Na krytyczne słowa czy nawet kpinę członkowie sekt mają gotowe odpowiedzi, również naukowe, czym kogoś mniej douczonego mogą wprowadzić w osłupienie. Faktycznie, teoriami naukowymi można się posłużyć dla udowodnienia największej bzdury, a nawet wybrać słowa, które zaświadczą, że prawda jest tylko po naszej stronie. Wystarczy wyrwać z kontekstu odpowiednie cytaty.

Reklama

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z profesjonalizmu sekciarskich „łowców”. Są to ludzie doskonale wyszkoleni w technikach manipulacji psychologicznej i społecznej. Werbujący do sekt działają w sposób zorganizowany, odwiedzają miejsca, gdzie gromadzi się młodzież poszukująca mocnych przeżyć. Poszukują ludzi wrażliwych, a jednocześnie nieco zagubionych w życiu, łaknących kontaktu z drugimi. Werbowanie jest niczym innym, jak perfekcyjnym zastawianiem pułapki. Służą temu odpowiednie ćwiczenia, wykłady, medytacje, a nierzadko narkotyki, środki psychotropowe, specjalna dieta mająca na celu „odbiałczenie” organizmu, redukcja snu do dwóch godzin, przemoc, praktyki seksualne, szantaż, izolacja, natręctwo, fanatyzm, pieniądze.

Co oferuje sekta? Twierdzi, że daje swojemu członkowi poczucie bezpieczeństwa, odpowiedź na skomplikowane pytania i sytuacje, teologię sukcesu, a nawet osiągnięcie duchowej pełni. Dlatego wielu poszukującym sensu życia spotkanie z sektą daje poczucie odnalezienia siebie, możliwość poznania różnych stylów duchowości, medytacji itp. Niewielu zastanawia się wówczas, czy coś jest słuszne, dobre, a nawet logiczne. Takie pseudoreligie, jak „Dzieci Boga”, ruch „Hare Kryszna” czy „Medytacja Transcendentalna”, dają złudzenie intensywnego dochodzenia prawd ostatecznych, podając zbawczą receptę. Ruchy oparte na totalitarnym przywództwie, dążącym do władzy gospodarczej i politycznej, obiecują „totalną wolność” i ze względu na ogólną dostępność przyciągają zwłaszcza młodych ludzi.

Jak w takich przypadkach należy się bronić? Przede wszystkim nie wolno tracić zdrowego rozsądku i dystansu. Dobrze jest przyjrzeć się bliżej życiu członków sekty. Najczęściej nie mają wyglądu ludzi odkupionych, a ich życzliwość jest czysto zewnętrzną uprzejmością. Inni ludzie są dla nich przedmiotem zabiegów i „pozyskiwania”, a nie bratem czy siostrą - jak wzajemnie odnoszą się do siebie.

Pożywką dla sekt mogą być również różnego rodzaju ideologie polityczne, głoszenie haseł rewolucji społecznych, walka z rodziną… Ostatnio np. zapanowała moda na genderyzm, czyli całkowite wyzwolenie z płciowości, generalnie - na jeden wielki seksizm. Ta sekciarska ideologia opanowała środki przekazu, wdarła się do parlamentów, głosząc dla wszystkich absolutną wolność albo w wersji lekkiej przekonując, że najwłaściwszy we wszystkim jest kompromis. Sekta strażników kompromisu zdaje się tracić zwolenników. Na szczęście.

PS: W niniejszym tekście, oczywiście, przestrzegałem przed kontaktem z sektami, ale przy okazji proszę zamienić słowo sekta na słowo partia. Miłej zabawy.

* * *

Czesław Ryszka
Pisarz i polityk, publicysta „Niedzieli”, poseł AWS w latach 1997 - 2001, w latach 2005-2011 senator RP;
www.ryszka.com

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

45 mln dziewczynek ofiarami selektywnej aborcji

2019-10-11 17:07

[ TEMATY ]

sekty

aborcja

Indie

dziewczynki

okaleczenia

Vatican News

45 mln dziewczynek ofiarami selektywnej aborcji

Dziewczynki na świecie wciąż padają ofiarą przemocy, a ich życie ma „mniejszą wartość” niż przychodzącego na świat chłopca. Ta dyskryminująca praktyka jest obecna nie tylko w Indiach. Wciąż praktykuje się też haniebny proceder okaleczania seksualnego kobiet, którego ofiarą pada rocznie 3 mln dziewczynek.

Międzynarodowe dzieło pomocy dzieciom „Terre des Hommes” opublikowało właśnie swój najnowszy raport na temat sytuacji dziewczynek na świecie. Nosi on tytuł „Bezbronne” i podkreśla, że choć sytuacja ulega pewnej poprawie, to rocznie 12 mln dziewcząt poniżej 18. roku życia zmuszanych jest do przedwczesnych małżeństw i zachodzenia w niechcianą ciążę. Szacuje się, że aż 2 mln dziewcząt nie mających 15 lat zostaje matkami.

Organizacja alarmuje też w sprawie powszechnego w wielu krajach procederu selektywnych aborcji, w wyniku którego w latach 1970-2017 nie urodziło się na świecie aż 45 mln dziewcząt. Poważnym wyzwaniem pozostaje wciąż walka z obrzezywaniem małych dziewczynek. Szacuje się, że od teraz do 2030 r. ta praktyka trwale okaleczy 68 mln kobiet. Problemem jest też wyłączenie dziewczynek z edukacji i wysyłanie do szkół jedynie chłopców.

„Sytuacja ulega powolnej poprawie. Jeszcze dekadę temu co czwarta dziewczynka zmuszana była do przedwczesnego małżeństwa i zajścia w ciążę, obecnie mowa o co piątej” – podkreśla Federica Gianotta z organizacji „Terre des Hommes”. Wskazuje zarazem, że walka o równe prawa dziewczynek to wciąż długa droga.

CZYTAJ DALEJ

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

2020-01-14 10:24

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 19

[ TEMATY ]

Medjugorie

Archiwum autora

Kościół św. Jakuba w Medjugorie

Już dziś mówi się o Medjugorie nie jako o miejscu ukazywania się Matki Bożej, ale o miejscu... objawiania się mocy sakramentów Kościoła.

Medjugorie komuś przeszkadza. Może nawet nie tyle samo objawienie, ile... jego odbiór. W końcu wiele jest objawień maryjnych, nawet oficjalnie uznanych, a jednak nie mają one tak masowego przełożenia na ludzkie losy. O niektórych z nich właściwie nic nie wiemy. Kto słyszał o Betanii (1976), Cuapie (1980), San Nicolas (1983)... Tymczasem orędzie z Medjugorie znają miliony i dostrzegają w nim zaproszenie do zmiany życia na „według Ewangelii”. Więcej – i to znowu szczególny fenomen – ludzie wracają do domów, a nawrócenie trwa...

Zasłuchanie w to orędzie jest masowe i zmienia (na stałe!) życie milionów osób (aż tylu!). Zauważmy, że po tylu już latach trwania objawień tę ziemię zdążyło opuścić więcej niż jedno pokolenie ludzi nawróconych przez Medjugorie. Ci ludzie nie trafili do piekła, do którego może szli... Czy dla Boga i dla Kościoła jest coś ważniejszego niż to?

Wincenty Łaszewski

GŁOS KOŚCIOŁA: „Medjugorie są to przede wszystkim ludzie, którzy tu przyjeżdżają, którzy się tu modlą, tutaj się przemieniają, stąd wyjeżdżają do swoich krajów i tam niosą ducha Ewangelii” – tłumaczy abp Henryk Hoser. Zdaniem papieskiego wysłannika, w sanktuarium Królowej Pokoju najważniejsi są właśnie ludzie – nie orędzie objawień. A jeśli mówimy o orędziu... słyszymy o orędziu Ewangelii! Piękne to, prawda?

GŁOS ANTY-KOŚCIOŁA: Trudno się dziwić, że komuś Medjugorie przeszkadza. Więc słyszymy, że „to jest od diabła!”, że to „manipulacja”, że „masoneria”, że „dla zysku i sławy”, że „wizjonerzy żyją w luksusach”, że „podróżują po świecie”...

Jeśli to nie wystarcza, by zasiać niepokój, przedstawia się nam inne oskarżenie: Medjugorie ma za zadanie odciągnąć ludzi od Fatimy – jedynego orędzia, które może ocalić świat. Dlatego te przesłania są takie cudowne, niezwykłe, wiarygodne... Mają przykuć ludzi do siebie, tym samym nie dopuścić do triumfu Niepokalanego Serca.

Można jeszcze próbować skompromitować same objawienia. Nie wypowiadamy się o ich prawdziwości, bo to rola kościelnych urzędów, ale abp Hoser potwierdza, że nie ma tu błędów doktrynalnych. Coraz głośniej mówi się też o tym, że do Medjugorie może zostać zastosowany precedens z Kibeho (objawienia w Afryce, uznane w 2001 r.; warto wspomnieć, że w ich zatwierdzeniu dużą rolę odegrał właśnie abp Henryk Hoser, będący wówczas misjonarzem w Rwandzie). Pojawiają się głosy, że taka decyzja może zapaść jeszcze w tym roku... Kościół ogłosiłby wiarygodnymi pierwsze objawienia, ograniczyłby liczbę wizjonerów do dwóch-trzech, bo – podobnie jak w Kibeho – potem treści się powtarzają, a inni wizjonerzy nie wnoszą do objawienia nic nowego.

Gdyby tak się stało, byłoby to kolejne potwierdzenie, że Medjugorie jako „teren objawień” spełniło swą misję.

Już dziś mówi się o Medjugorie nie jako o miejscu ukazywania się Matki Bożej, ale o miejscu... objawiania się mocy sakramentów Kościoła.

PROROCZE MIEJSCE: W tej parafii jest prawdziwy, żywy, napełniony mocą Kościół. Nieważne, czy Msze odprawia święty czy najgorszy kapłan – zawsze jest ona doświadczeniem obecności i miłości Boga, który uzdrawia, nawraca, rodzi nowe życie. Nieważne, kto spowiada: sakrament zawsze ujawnia swą moc. Ludzie mówią o odbytych tam „spowiedziach życia”...

Medjugorie – miejsce modlitwy, liturgii, sakramentów, miejsce nawrócenia. Tak widzi je papieski wysłannik. Tego typu znak – mówiący, że odnowa Kościoła jest na wyciągnięcie ręki! – jest niezwykle potrzebny w czasach obecnego kryzysu. Gdyby prorocka misja Medjugorie rzeczywiście oznaczała bycie zaczynem odnowy Kościoła, a w naszych parafiach zaczęło się ujawniać to, co tam – moc sakramentów, wówczas Medjugorie okazałoby się jednym z najważniejszych miejsc na duchowej mapie świata.

Nie będziemy chyba długo czekać na weryfikację tej tezy.

Wincenty Łaszewski, mariolog, pisarz, tłumacz

CZYTAJ DALEJ

Sandomierz: uroczystość ku czci św. Tomasza z Akwinu

2020-01-25 19:52

[ TEMATY ]

Sandomierz

św. Tomasz z Akwinu

bp Krzysztof Nitkiewicz

pl.wikipedia.pl

Konferencja naukowa z udziałem bp. Krzysztofa Nitkiewicza oraz uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Frankowskiego złożyły się na uroczystość ku czci św. Tomasza z Akwinu, która odbyła się 25 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu.

Podczas konferencji bp Krzysztof Nitkiewicz, mówiąc o geniuszu, jakim św. Tomasz z Akwinu został obdarzony przez Boga, podkreślił jego intelektualną uczciwość, pracowitość oraz otwartość, która nikogo i niczego nie wykluczała a priori. – On miał dobrych mistrzów i sam był mistrzem dla wielu - zauważył biskup.

Zdaniem ordynariusza św. Tomasz uosabia to, co mówił wiele wieków po nim św. John Newman, że formacja uniwersytecka, czy praca naukowa ożywiona wiarą "poszerza umysł", pozwalając osiągnąć prawdziwą dojrzałość.

Hierarcha zachęcał wspólnotę Wyższego Seminarium Duchownego do kroczenia tą drogą, gdyż kapłan jest posłany do wszystkich i musi wypełniać swoją posługę w różnorodnych, szybko zmieniających się okolicznościach.

Ks. kan. dr Rafał Kułaga, rektor seminarium, wprowadzając zebranych w tematykę wykładu, mówiąc o przeżywanym w tym roku jubileuszu 200-lecia sandomierskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Ks. prof. dr hab. Stanisław Hałas, SJC w swym referacie pt. „Jubileusz w tradycji biblijnej”, zwrócił uwagę na to, że papieże, którzy ogłaszali ostatnie lata jubileuszowe powoływali się na dawną tradycję biblijną.

- Chodzi o papieża Franciszka, który ogłosił nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia w 2016 r., ale pamiętamy także Wielki Jubileusz Roku 2000 ogłoszony przez św. Jana Pawła II. W tradycji biblijnej jest to tekst z Księgi Kapłańskiej, który mówi o przeżywaniu jubileuszu co 50 lat. Związany on jest z darowaniem długów i powrotem do pierwotnej własności. Gdy chodzi o Nowy Testament to Pan Jezus powołując się na tekst Księgi Izajasza traktował swoje życie jako taki nadzwyczajny rok jubileuszowy. W Kościele pierwszy rok jubileuszowy ogłoszono w 1300 roku – mówił prelegent.

Konferencję poprzedziła Msza św. w kościele seminaryjnym, której przewodniczył biskup pomocniczy senior Edward Frankowski. Koncelebrowali ją kapłani pracujący w seminarium i kurii, księża dziekani i neoprezbiterzy.

We wspólnej modlitwie wzięli również udział przedstawiciele władz Ostrowca Świętokrzyskiego, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Politechniki Świętokrzyskiej, Stowarzyszenia Przyjaciół WSD, a także siostry zakonne i klerycy.

Tradycja uroczystości i spotkań naukowych w sandomierskim seminarium z okazji wspomnienia św. Tomasza z Akwinu, pielęgnowana jest od wielu lat. W tym roku miała ona szczególny charakter, gdyż WSD przeżywa 200-lecie istnienia.

Św. Tomasz z Akwinu żył w latach 1225-1274 i stworzył zwarty system nauki filozoficznej i teologii katolickiej, zwany tomizmem. Wywarł on głęboki wpływ na ukierunkowanie zachodniej myśli chrześcijańskiej. Spuścizna literacka świętego jest bardzo bogata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję