Reklama

Niedziela Kielecka

Jubileusz Pasterza Diecezji

Kilkudziesięciu biskupów, prezbiterzy, siostry zakonne i wierni świeccy przybyli 15 czerwca do bazyliki katedralnej na uroczystości jubileuszu 50-lecia kapłaństwa i 20-lecia sakry biskupiej pasterza kieleckiego bp. Kazimierza Ryczana. Przed rozpoczęciem Mszy św. dziękczynnej nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore odczytał telegram papieża Franciszka z życzeniami dla Jubilata i podziękowaniem za posługę dla Kościoła w Polsce.

W homilii abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił szczególną uwagę na nauczanie Jubilata, które jest zawsze odpowiedzią na ważne problemy życia społecznego i moralnego w Polsce. - Od dwudziestu lat głos Biskupa Kieleckiego stawał się bardziej słyszalny, doniosły i ważny. Biskup Kazimierz nie oszczędzał się zresztą przez wszystkie te lata i reagował na wszystkie ważne wydarzenia społeczne i kościelne, których nie mało było w ostatnich latach. Kościół bowiem jest organizmem ludzi wierzących, dla których nauka Ewangelii, a nie polityczne czy indywidualne interesy jest drogowskazem i priorytetem. Jakże często bywa niewygodny głos biskupa czy kapłana piętnującego korupcję, egoizm czy brak moralności, które obserwujemy w życiu konkretnego człowieka, w grupie społecznej, partii politycznej czy narodu - podkreślił abp Michalik. - Wiemy z historii, że głos proroka głoszącego prawdę, nawołującego do nawrócenia nigdy nie znajdował aplauzu władców tego świata.

Reklama

Podkreślał wagę nauczania Kościoła i głoszenia przez niego prawdy o człowieku zwłaszcza we współczesnym świecie. - Europa ma dziś wielki problem. Zanurzyła się w chorobę krótkowzroczności i nie widzi albo udaje, że nie widzi, że umiera pozbawiona perspektyw przyszłości. Umiera, bo odcięła się od własnej historii, bo nie chce uznać wartości podstawowych, zbudowanych na prawach natury i prawach Bożych. Silniejszy, lepiej zorganizowany, bardziej krzykliwy ma dziś moc do uchwalania praw, a nie człowiek sprawiedliwy, mądry i uczciwy - mówił. - Biskup i kapłan nie może w tej sytuacji milczeć - zaznaczył. Powiedział również, że „miłość do prawdy jest wymagająca, prawdę trzeba głosić z odwagą, ale i bronić w miłości. Prawda domaga się miłosierdzia, ale nie wolno jej zadeptać”.

Zwracając się do wiernych, powiedział, że „jubileusz to podziękowanie za kapłaństwo Chrystusowe i za to kapłaństwo przekazane ludziom, za wielkie dary Boże, które wraz z nim nasz Jubilat otrzymał. Są to dary, którymi ubogacali go ludzie, nieustannie aż do dziś, nadając sens jego życiu i pracy”.

Wspomniał z szacunkiem rodziców Księdza Biskupa, rodzeństwo i jego dom rodziny, który - jak zauważył - był od najmłodszych lat „szkołą modlitwy.” „W swojej pracy i w swoim codziennym nauczaniu Biskup Jubilat często i z przekonaniem nawiązuje do wartości sprawdzonych, bezpiecznych, jak rodzina, dom, ojczyzna. On tym żyje od zawsze”.

Reklama

Abp Michalik podziękował Biskupowi Kazimierzowi za jego „owocną i pełną poświęcenia posługę duszpasterską, sakramentalną, za wygłoszone do Biskupów doroczne rekolekcje, za wielokrotną posługę kaznodziejską, za twórczy udział w pracach Komisji KEP i w różnych trudnych sprawach, w zespołach i komisjach wymagających ofiarnej pracy”. Biskup Jubilat jest członkiem Rady Stałej KEP, Rady Naukowej, przewodzi duszpasterstwu ludzi pacy. „Bez tej pomocy praca nasza byłaby o wiele uboższa, a praca Kościoła w Polsce byłaby mniej skuteczna” - mówił.

Wraz z Biskupem Kazimierzem złoty jubileusz kapłaństwa przeżywała także grupa kapłanów diecezji kieleckiej i kapłani z rocznika bp. Ryczana z diecezji przemyskiej. Podczas Eucharystii abp Michalik poświęcił jubileuszowe krzyże, które następnie zostały wręczone księżom jubilatom.

W imieniu wszystkich kapłanów diecezji kieleckiej życzenia Dostojnemu Jubilatowi złożył ks. prał. Wiesław Jasiczek, proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach.

- Dziękujemy, Księże Biskupie, za to że jesteś, za Twoją obecność dla kapłanów i z kapłanami, realizując w praktyce swoje zawołanie biskupie „In vinculo Communionis”. Dziękujemy za te więzy wspólnoty, przypominając nam o odwiedzaniu się i byciu z sobą we wspólnocie kapłanów, za obecność na naszych jubileuszach, dziękujemy za nazywanie rzeczy po imieniu, jasne i czytelne przekazywanie nauki Kościoła oraz nauki prawdziwej miłości do Ojczyzny.

Kapłani ofiarowali swojemu biskupowi kielich, który ma przypominać o pięknie daru kapłaństwa.

W mieniu osób konsekrowanych życzenia złożyła dyrektor Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek s. Danuta Leticja Łasek, w imieniu wszystkich osób świeckich - Katarzyna Bernat, dziennikarka Radia Plus i wykładowca akademicki.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniały trzy chóry katedralny, WSD i akademicki. Na zakończenie w katedrze rozbrzmiało „Alleluja” Haendla i „Va Pensiero” z opery Verdiego „Nabucco” - muzyczny prezent od artystów. W niedzielę 16 czerwca jubileuszowe uroczystości z dziękczynną Mszą św. sprawowaną przez bp. Ryczana odbywały się w jego rodzinnej parafii w Żurawicy.

2013-07-04 11:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusze święceń biskupów metropolii szczecińsko-kamieńskiej

W sobotę 10 stycznia 2015 r. w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Ap. w Szczecinie sprawowana była uroczysta Msza św. Liturgii przewodniczył biskup senior Marian Błażej Kruszyłowicz, a w koncelebrze uczestniczyli wszyscy hierarchowie trzech diecezji wchodzących w skład metropolii szczecińsko-kamieńskiej

Byli to ze Szczecina: metropolita abp Andrzej Dzięga, biskup pomocniczy Henryk Wejman i biskup senior Jan Gałecki. Z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przybył bp Edward Dajczak, jego biskupi pomocniczy Paweł Cieślik i Krzysztof Zadarko oraz biskup senior Tadeusz Werno. Z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej: ordynariusz bp Stefan Regmunt, jego biskup pomocniczy Tadeusz Lityński oraz biskupi seniorzy Adam Dyczkowski i Paweł Socha.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję