Reklama

Niedziela Lubelska

Wierni od wieków

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Wilkołazie przeżywała doroczne uroczystości odpustowe ku czci patrona. W tym roku przebiegały one pod znakiem zakończenia misji świętych oraz jubileuszu 360-lecia istnienia kościoła. Mszy św. sprawowanej 24 czerwca przewodniczył bp Mieczysław Cisło.

Parafia w Wilkołazie należy do najstarszych w naszej archidiecezji, bowiem jej początki sięgają roku 1325. Zabytkowy kościół, wzniesiony w połowie XVII wieku, otoczony troską duszpasterzy i wiernych, przetrwał najtrudniejsze okresy w historii Polski i swojej małej ojczyzny.

Reklama

Mieszkańcy wilkołaskiej ziemi, w dniu odpustu licznie zgromadzeni wokół ołtarza, podkreślali swoje oddanie Bogu i ojczyźnie. Witając biskupa, wójt gminy w imieniu władz samorządowych prosił o pasterskie błogosławieństwo dla mieszkańców parafii, a także w imieniu całej wspólnoty dziękował proboszczowi za podjęty przez niego wysiłek duchowej i materialnej odnowy parafii. - Przychodzimy tutaj, by od Jana Chrzciciela uczyć się zasłuchania w słowa Jezusa, by z jego postawy czerpać siłę do walki z naszymi wadami. Patron duchowej przemiany towarzyszył nam w czasie misji świętych, jednoczył nas na modlitwie oraz przyjmowaniu sakramentów, pomagając nam przygotować się do przeżycia tak ważnego dla nas jubileuszu - mówili przedstawiciele parafii. - Wdzięczni Bogu i ludziom za 360 lat naszej świątyni, także i my chcemy dać świadectwo następnym pokoleniom. Cztery płaskorzeźby wielkich Polaków, umieszczone w odnowionym parkanie otaczającym kościół, będą nam i przyszłym pokoleniom przypominać o wierze i oddaniu Bogu - podkreślali. Dzięki życzliwości i materialnemu wsparciu parafian w czterech niszach parkanu znalazły się płaskorzeźby największych Polaków XX wieku: bł. Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz św. s. Faustyny Kowalskiej. Prosząc bp. Mieczysława Cisło o poświęcenie jubileuszowego daru wspólnoty, proboszcz ks. Władysław Poździk podkreślał: - Z tobą, Pasterzu, chcemy dziękować Bogu za wielkie dzieła, które miały tutaj miejsce. Prosimy, byś naszą historię i naszą modlitwę zaniósł Chrystusowi. Dziękujemy za kościół i za minione pokolenia, które zostawiły nam ten wspaniały Wieczernik, będący od 360 lat domem modlitwy. W trosce o jego piękno też mamy swój udział. Niech Bóg przyjmie modlitwę za wszystkich, którzy tutaj gromadzili się i pracowali na rzecz wilkołaskiej społeczności i świątyni - mówił Ksiądz Proboszcz.

- Sercem i modlitwą ogarniam wszystkich zgromadzonych na największym parafialnym święcie, prosząc dla was o wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela - mówił bp Mieczysław Cisło. - Dziękując Bogu wraz z wami za świątynię, dziękuję za minione pokolenia, które setki lat temu zawierzyły Chrystusowi, zapraszając Go do swoich rodzin i domów. Chociaż przeminęły wieki, obecna świątynia jest nie tylko chlubą i wizytówką parafii, ale nade wszystko dowodem wielkiej troski świeckich i kapłanów o sprawy Boże. Dziękuję za pomnażane dobro; za to, że dzięki wspólnej pracy tworzycie wielkie dzieła. Ta świątynia jest tego świadectwem - podkreślał Pasterz. Sprawując Mszę św., Ksiądz Biskup modlił się dla wilkołaskiej wspólnoty o dar wiary i wstawiennictwo patrona, by prostując ścieżki na przyjście Chrystusa pomagał w Nim rozpoznać jedynego Pana i Zbawiciela. - W dniu waszego święta życzę wam, by świadectwa o jubileuszu i przeżytych misjach znalazły się nie tylko na stronach parafialnych kronik, ale nade wszystko, by wydały owoce w codziennym życiu - mówił. - Zapraszajcie Boga do swoich serc, rodzin, szkół i miejsc pracy, bądźcie wierni chrześcijańskiemu dziedzictwu naszej ojczyzny. W trudnych chwilach nie wahajcie się prosić o wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela, patrona ładu moralnego, wrażliwości sumień, wierności małżeńskiej i obrońcy godności życia. Jak wasi przodkowie, tak i wy przekażcie młodemu pokoleniu dar wiary i umiłowania Chrystusa. Bądźcie wierni! - apelował Ksiądz Biskup.

Przeżywając misje i parafialny jubileusz w Roku Wiary, mieszkańcy Wilkołaza podkreślali, że są gotowi otwierać drzwi serc dla Boga.

2013-07-10 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojcowie Cystersi zapraszają do Mogiły

[ TEMATY ]

odpust

Kraków

Janusz Pasik

Opactwo Cystersów w Mogile

Opactwo Cystersów w Mogile

Ojcowie Cystersi z Krakowa – Mogiły zapraszają na Odpust mogilski, który rozpocznie się uroczystymi Nieszporami i Mszą św. w dniu 13 września, a zakończy 21 września procesją z relikwiami Krzyża Świętego. Tegoroczne uroczystości doskonale wpisują się w trwający Święty Jubileusz Miłosierdzia. To Krzyż jest najdoskonalszym obrazem Miłości miłosiernej Boga do człowieka.

Sanktuarium w Mogile jest najstarszym i najsłynniejszym w Polsce ośrodkiem kultu Pana Jezusa Ukrzyżowanego. W Kaplicy Krzyża, która zapewnia kontemplacyjną ciszę i spokój pątnicy mogą w osobistej refleksji i modlitwie powierzyć najskrytsze tajemnice swojego życia. Przed Krzyżem, który jest symbolem „miłości bez miary” (łaciński napis nad mogilskim krzyżem brzmi „Charitas sine modo”) wierni mogą zostawić swoje cierpienia i troski oraz mają możliwość skorzystania z sakramentu pojednania. Mury świątyni są świadkami cudów fizycznych i nawróceń duchowych. Liczne wota, wpisy do księgi cudów, świadectwa uzdrowionych są żywym dowodem działania Boga w życiu człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

2021-08-04 09:35

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

2021-08-04 09:35

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję