Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Jubileusz 25-lecia kapłaństwa

W życie każdego człowieka bardzo trwale wpisuje się wartość upływającego czasu. Nieustannie stajemy wobec tajemnicy przeżywanych przez nas lat. W sposób szczególny prawda ta dostrzegalna jest przy kolejnych okrągłych jubileuszach. Jednym z bardziej wzruszających jest zazwyczaj jubileusz 25-lecia świeceń kapłańskich. W tym roku w naszej archidiecezji przeżywa go 19 kapłanów, którzy w Roku Maryjnym - 26 czerwca 1988 r. zostali prezbiterami.

Był to ostatni rocznik, który swój czas dwuletnich studiów filozoficznych spędził w Paradyżu. Następnie trafili oni w mury obecnego Archidiecezjalnego Domu Rekolekcyjnego na Golęcinie, by tuż po wizycie Jana Pawła II w Szczecinie przybyć do świeżo oddanych pomieszczeń przy ul. Papieża Pawła VI. Przez rocznik jubilatów przewinęło się przez 6 lat studiów 37 osób. Ostatecznie na wyłączną służbę Bogu i człowiekowi pozytywnie odpowiedziało 21 diakonów. W niedzielę 26 czerwca 1988 r. z rąk bp. Kazimierza Majdańskiego otrzymali święcenia kapłańskie i posłani zostali do pracy duszpasterskiej. Przez minione 25 lat dwóch spośród nich odeszło już do wieczności: ks. Wiesław Pietkiewicz i ks. Ireneusz Starachowski. Srebrny jubileusz świętuje więc w tym roku 19 księży. To bardzo niezwykła mozaika osobowości, charakterów, talentów i ciekawych inicjatyw tkwiących w ich sercach. Są pośród nich prałaci, kanonicy, proboszczowie, dawni sekretarze poszczególnych arcybiskupów, odpowiedzialni za katolickie szkolnictwo, duszpasterze chorych i cierpiących, ojciec duchowny seminarium, budowniczowie świątyń i domów rekolekcyjnych, kapelani kilku duszpasterstw, czy jak piszący te słowa, od wielu lat zaangażowani w media katolickie.

Reklama

Główne uroczystości jubileuszowe przygotowane zostały przez braci z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Warto dodać, że oprócz naszych kapłanów w 1988 r. święcenia otrzymało dwudziestu sześciu diakonów gorzowskich w dniu 12 czerwca z rąk bp. Józefa Michalika oraz w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w dwóch turach 12 czerwca w Białogardzie - szesnastu diakonów z rąk bp. Ignacego Jeża, a w Wałczu siedmiu, których wyświęcił bp Tadeusz Werno.

Całodniowe świętowanie rozpoczęło się w seminarium w Paradyżu, gdzie ponad 50 kapłanów z trzech diecezji odprawiło koncelebrowaną Mszę św. pod przewodnictwem kolegi kursowego, obecnie biskupa pomocniczego zielonogórsko-gorzowskiego, bp. Tadeusza Lityńskiego. Wzruszające słowo Boże wygłosił dawny rektor, ks. prał. dr Henryk Dworak. Po oddaniu hołdu Matce Bożej Paradyskiej i spotkaniu w refektarzu następnym punktem była wizyta w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie i odmówienie Koronki. Stamtąd jubilaci udali się w pieszej pielgrzymce pod figurę Chrystusa Króla, by tam powierzyć swoje kapłaństwo Najwyższemu i Wiecznemu Kapłanowi. Ukoronowaniem podniosłego jubileuszu była wizyta w sanktuarium w Rokitnie, gdzie przed obrazem Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej odprawiono nabożeństwo czerwcowe, a później przez długie godziny wspominano lata seminaryjne. Każdy natomiast ze szczecińskich kapłanów w swoich parafiach, gdzie pełni posługę, odprawił również swoje dziękczynienie za dar Chrystusowego kapłaństwa oraz za otrzymane łaski w ciągu ćwierćwiecza pełnionej służby.

* * *

Kapłani Jubilaci - 26 VI 1988 r. - Szczecin, Rok Maryjny

1. Ks. kan. Bochniak Krzysztof - Golenice

Reklama

2. Ks. Brożyna Krzysztof - Suchań

3. Ks. kan. Dobrosz Jarosław - Centrum Edukacji

4. Ks. Dymer Andrzej - dyrektor Domu Emeryta

5. Ks. kan. Helak Wojciech - Mrzeżyno

6. Ks. kan. Gołębiowski Robert - Lubicz

7. Ks. prał. Jermak Jan - Kliniska

8. Ks. Jęczmionka Krzysztof - Moracz

9. Ks. kan. Komisarczyk Adam - Szczecin, św. Krzysztof

10. Ks. Mroczek Cezary - Trzechel

11. Ks. Piotrowski Tomasz - Szczecin-Golęcino

12. Ks. Puciato Wojciech - Police

13. Ks. Romańczuk Marek - Jenikowo

14. Ks. kan. Szczepaniak Janusz - Seminarium Duchowne

15. Ks. Szczucki Marek - Czelin

16. Ks. kan. Suchomski Grzegorz - Choszczno

17. Ks. kan. Szymański Zbigniew - Międzywodzie

18. Ks. Uzdowski Jan - Stołczyn

19. Ks. Wdowiak Mieczysław - Trzebież

oraz śp. ks. Wiesław Pietkiewicz - 26 VII 1990 i śp. ks. Ireneusz Starachowski - 6 I 2007 r.

2013-07-10 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Deficyt człowieczeństwa

Niedziela Ogólnopolska 42/2015, str. 29

[ TEMATY ]

ksiądz

kapłan

uczelnia

Archiwum autora

Ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor PWTW

Ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor PWTW

Kończymy wakacje, czas odpoczynku, ale też czas indywidualnego studium. Poznaliśmy nowych ludzi, zobaczyliśmy nowe miejsca. Mamy za sobą nowe doświadczenia. Ubogaceni tym wszystkim zbieramy się na nowo, by uczestniczyć w życiu wspólnoty akademickiej, której jesteśmy częścią.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dziś uroczystości w 5. rocznicę Światowych Dni Młodzieży

2021-07-24 08:27

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej/Facebook

W sobotnie popołudnie i wieczór w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Do udziału zaproszeni są także młodzi ludzie, którzy będą śledzić uroczystości za pośrednictwem transmisji online. Podczas spotkania odbędzie się premiera polskiej wersji hymnu ŚDM Lizbona 2023.

Konkurs wiedzy nt. Światowych Dni Młodzieży, spotkanie poświęcone przygotowaniom do ŚDM Lizbona 2023, Msza św. i koncert uwielbieniowy, podczas którego po raz pierwszy zabrzmi hymn spotkania młodych w Portugalii - to program obchodów 5. rocznicy ŚDM Kraków 2016. Rozpoczną się one w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II i są otwarte dla wszystkich młodych ludzi, także tych, którzy będą łączyć się za pośrednictwem transmisji online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję