Reklama

Głos z Torunia

Należeć do Chrystusa to zaszczyt

29 czerwca bp Andrzej Suski sprawował Mszę św. w jubileusz 200-lecia istnienia parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu-Podgórzu.

W ramach obchodów zorganizowano wiele ciekawych spotkań i atrakcji. 22 czerwca odbył się turniej piłkarski liturgicznej służby ołtarza. Ministranci wraz ze swoimi opiekunami w franciszkańskiej świątyni uczestniczyli w porannej Mszy św., po której na boisku przy Zespole Szkół nr 15 w Toruniu zostały rozegrane mecze w kategoriach szkoły podstawowej i gimnazjalnej. W turnieju piłkarskim udział wzięli ministranci z parafii: Pallotynów z Chełmna, Franciszkanów z Pakości, Paulinów z Torunia, Redemptorystów z Torunia, Michalitów z Torunia oraz Franciszkanów z Torunia-Podgórza. W kategorii szkoły podstawowej wygrali ministranci z parafii Franciszkanów z Torunia-Podgórza, a w kategorii szkoły gimnazjalnej wygrała drużyna LSO Pallotynów z Chełmna. Puchary, medale, nagrody oraz pamiątkowe długopisy wręczył wszystkim uczestnikom proboszcz podgórskiej parafii o. Robert Nikel OFM. W czasie zawodów ministranci otrzymali ciepły posiłek i napoje, nie zabrakło także słodyczy.

Reklama

23 czerwca odbył się 26. Franciszkański Festyn Charytatywny. Na scenie wystąpili: Tomasz Dorniak z zespołem, artyści iluzji Joanna i Paweł Czaja - „Duo Paulo”, „Podgórski Walczyk” z Torunia, dzieci z Zespołu Szkół nr 15 w Toruniu, dzieci ze Świetlicy św. Franciszka w Toruniu. Gwiazdą festynu był Jacek Kierok z zespołem. Odbyły się konkursy: sportowy, plastyczny i biblijny. Były: degustacja potraw z franciszkańskiej kuchni, domowe ciasta i wypieki. Nie zabrakło też wielu innych atrakcji i wspaniałych nagród. Pogoda dopisała i zabawa była wyśmienita. W czasie obchodów w auli Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej odbyły się: ciekawe prelekcje na temat historii parafii i jej zabytków, wykład w ramach społecznej akcji „Stop dla raka i GMO” oraz katecheza na temat przekazywania wiary we wspólnocie.

Punktem centralnym każdego dnia była modlitwa i Msza św. W środę modlono się przez wstawiennictwo Matki Bożej Podgórskiej w intencji rodzin. W czwartek o godz. 19.30 odprawiono Mszę św. z modlitwą o uzdrowienie. Piątkowe południe zgromadziło w kościele braci franciszkanów z Prowincji św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu, którzy uczestniczyli w Eucharystii celebrowanej przez ministra generalnego Zakonu Braci Mniejszych o. Michaela Perry’ego OFM. Wizyta generała zakonu była wielkim przeżyciem dla nas, franciszkanów, oraz parafii. Na to spotkanie do Torunia przyjechało prawie 100 franciszkanów z naszej prowincji. Minister generalny w kronice parafialnej z okazji jubileuszu parafii napisał: „Drodzy Bracia i Siostry. Oby błogosławieństwo Boga Miłości pomogło Wam kontynuować dawanie świadectwa nadziei, która jest w Was”.

29 czerwca uroczystej Sumie przewodniczył bp Andrzej Suski. W homilii Biskup Andrzej podkreślił, że uroczystość ukazuje dwie ważne prawdy: mówi nam, kim jest Jezus, że jest Mesjaszem - Synem Bożym, oraz objawia tajemnicę pochodzenia Kościoła. „Pan Jezus w rozmowie z Piotrem pod Cezareą Filipową nie pozostawia żadnej wątpliwości, co do pochodzenia Kościoła i do tego, do kogo Kościół należy. Kościół jest wyłącznie Chrystusowy. Jezus mówi: To jest mój Kościół. A więc Kościół nie należy ani do świata mediów, ani do świata polityki, ani do świata biznesu czy innych struktur zewnętrznych. Kościół należy tylko do Jezusa Chrystusa” - mówił Ksiądz Biskup, zaznaczając, że nie da się oddzielić Chrystusa od Jego Kościoła. Jezus żyje w swoim Kościele i to dzięki temu Kościół jest święty. Chrześcijanie, gdy nie szukają ludzkich zabezpieczeń i podpórek, ale zdają się wyłącznie na Chrystusa, wypełniają powierzoną im misję zbawienia świata. Aby to było możliwe potrzebna jest pokora. „Być wierzącym, należeć do Chrystusa to zaszczyt. Ten zaszczytny tytuł stawia nam wymagania. Mamy być ludźmi dużego formatu, otwartymi, pomocnymi, braterskimi na wzór Chrystusa. O tym musi pamiętać każdy: hierarchia i zwykli szeregowcy. Wszyscy mamy starać się, by nie przesłaniać sobą Chrystusa, ale Go objawiać” - powiedział Biskup Andrzej. Na zakończenie Mszy św. o. Robert Nikel OFM odczytał tekst papieskiego błogosławieństwa, odbyła się uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem i modlitwy za wstawiennictwem Apostołów Piotra i Pawła. Po Mszy św. na pl. św. Franciszka przy kościele odbyły się koncert Orkiestry Dętej OSP Raciążek i agapa.

2013-07-10 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obfitość radości

Niedziela przemyska 28/2018, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

bierzmowanie

Zdjęcia: Mateusz Więcek

W rozmowie z organizatorami wystawy

W rozmowie z organizatorami wystawy

Uroczystości odpustowe połączone z jubileuszem kapłańskim, otwarciem Parafialnej Izby Muzealnej oraz 20-leciem gazety parafialnej „Powołanie” oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania odbyły się w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łękach Dukielskich

Wspólnota parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa 8 czerwca przeżywała niecodzienne wydarzenie. Tego dnia we wspólnocie gościł abp Józef Michalik, który poświęcił świątynię w 1999 r. i konsekrował ją w 2004 r. W tym roku poświęcił Parafialną Izbę Muzealną w dolnym kościele. Najpierw z wielkim zainteresowaniem dokonał rekonesansu po sektorach związanych tematycznie z wydarzeniami parafialnymi, żywo interesując się różnymi zagadnieniami związanymi z zebranymi przedmiotami i pamiątkami życia religijnego oraz biblioteki parafialnej, która utworzona nieco wcześniej w przedsionku zakrystii, teraz znalazła swoje stałe miejsce i jest zorganizowana przez Jolantę Czaję. Na koniec pobytu w tym miejscu Ksiądz Arcybiskup otrzymał archiwalne numery gazety parafialnej wydawanej już 21. rok.

CZYTAJ DALEJ

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

2021-07-21 07:55

[ TEMATY ]

pogrzeb

Karol Porwich/Niedziela

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Bliscy, przyjaciele i lokalna społeczność pożegnali we wtorek trzyosobową rodzinę, która zginęła od strzałów 10 lipca w Borowcach koło Częstochowy. 44-letni małżonkowie i ich 17-letni syn spoczęli na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Zielonej.

Rodziców i brata pożegnał 13-letni Gianni, który jako jedyny podczas strzelaniny w domu zdołał się ukryć, a potem uciec. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Uszczęśliwieni duchem wiary

2021-07-24 10:58

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymi właśnie zakończyli nabożeństwo drogi krzyżowej

Pielgrzymi właśnie zakończyli nabożeństwo drogi krzyżowej

Grupa wiernych z Jordanowa Śląskiego i okolic udała się na pielgrzymkę do Lichenia i Kalisza.

W czasie tej autokarowej pielgrzymki nie zabrakło akcentów modlitewnych, które miały na celu pobudzać ducha wiary i wspólnotowości;

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję