Reklama

Niedziela Wrocławska

Dziękuję Panu Bogu

W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, abp Józef Kupny przyjął z rąk Ojca Świętego paliusz, podkreślający jego funkcję metropolity oraz jedność z Kościołem powszechnym. Tuż po uroczystości abp Kupny podkreślał przede wszystkim swoją wdzięczność Panu Bogu.

Ta życzliwość, otwartość, wspaniały ingres, kontakt z tymi, którzy zostali powierzeni mojej posłudze pasterskiej, z władzami miasta, z tymi, którzy pełnią różne funkcje w naszym województwie dolnośląskim - to na mnie zrobiło tak ogromne wrażenie, że na razie nie jestem w stanie Pana Boga o nic prosić, mogę Mu tylko dziękować - mówił abp Józef Kupny w Rzymie, podczas swojej pierwszej wizyty po objęciu urzędu. Metropolita spędził w Wiecznym Mieście kilka intensywnych dni, wśród których kulminacyjnym momentem było wręczenie paliusza w Bazylice św. Piotra.

Podczas wizyty w Rzymie abp Kupny udzielił wywiadu dla Radia Watykańskiego, w którym podkreślił, że jest ogromnie zaskoczony życzliwością i otwartością, z jaką spotkał się w stolicy Dolnego Śląska: - Kiedy szedłem do katedry i widziałem tych ludzi uśmiechniętych, klaszczących, śpiewających, to już miałem takie przekonanie, że będzie dobrze, bo ja także z takim otwartym sercem przyjechałem do Wrocławia. W niedzielę 30 czerwca Metropolita wrocławski odprawił Mszę św. w grotach Bazyliki św. Piotra na Watykanie. Tego samego dnia w godzinach wieczornych Metropolita powrócił do Wrocławia.

Reklama

Swój pobyt w Rzymie abp Józef Kupny rozpoczął już 27 czerwca od złożenia wizyty kard. Zenonowi Grocholewskiemu, prefektowi Kongregacji Edukacji Katolickiej. Podczas spotkania towarzyszyli Metropolicie m.in.: bp Andrzej Siemieniewski, ks. prof. Andrzej Tomko, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego oraz ks. dr Grzegorz Sokołowski, sekretarz generalny PWT. Duchowni podjęli temat nauczania teologii oraz roli, jaką PWT odgrywa w polskim systemie nauczania. Rozmowy dotyczyły również przyszłości uczelni. - Zgodziliśmy się, że chcemy pójść w kierunku tworzenia Akademii Teologicznej - mówił po spotkaniu z kard. Grocholewskim Metropolita wrocławski.

Abp Józef Kupny wraz z abp. Markiem Jędraszewskim - metropolitą łódzkim znalazł się w gronie 34 arcybiskupów metropolitów, którzy otrzymali paliusz z rąk Ojca Świętego. Podczas odbierania paliusza abp Józef Kupny zamienił kilka słów z papieżem Franciszkiem. W rozmowie abp Kupny podziękował Papieżowi za powierzenie mu opieki pasterskiej nad archidiecezją wrocławską, a także zapewnił o modlitwie w intencji Ojca Świętego.

W trakcie podróży do Rzymu Arcybiskupowi Józefowi towarzyszyła delegacja księży z archidiecezji wrocławskiej: bp Andrzej Siemieniewski, ks. dr Grzegorz Sokołowski, ks. dr Adam Łuźniak, ks. dr Marian Biskup, ks. prof. Mariusz Rosik, ks. dr Stanisław Jóźwiak, ks. prof. Andrzej Tomko, ks. dr Cezary Chwilczyński, ks. dr Zbigniew Orda, ks. dr Rafał Kowalski oraz ks. Patryk Gołubców. Nie zabrakło oczywiście kard. Henryka Gulbinowicza.

2013-07-10 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Głódź: Apel papieża Franciszka z sprawie uchodźców jest dla nas rozkazem

[ TEMATY ]

abp Sławoj Leszek Głódź

Bożena Sztajner

Metropolita Gdański abp Sławoj Leszek Głódź powiedział dziś w Gdańsku o gotowości polskiego Kościoła do niesienia pomocy uchodźcom, których olbrzymia fala napływa w ostatnich tygodniach do Europy.

- Jesteśmy przygotowani. Mamy struktury - zwłaszcza Caritas, która wspiera potrzebujących przez okrągły rok, bez względu na wyznanie osób poszkodowanych - powiedział arcybiskup. Metropolita gdański przypomniał o szerokim zakresie pomocy humanitarnej, jaką Caritas niesie potrzebującym na całym świecie - od Nepalu, po kraje arabskie.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia cierpienia Jacka Krawczyka

Niedziela rzeszowska 26/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Jacek Krawczyk

Archiwum rodzinne

Jacek na wakacjach

Jacek na wakacjach

Jacek żył krótko, zaledwie 25 lat. Mimo choroby i cierpienia, które przyszło w końcowym okresie ziemskiej wędrówki, było to życie intensywne.

Zmarł w wyjątkowym dniu – 1 czerwca 1991 r. – tuż przed przybyciem Jana Pawła II do Rzeszowa. Dopiero teraz, powoli, dociera do nas więcej informacji o tym, jak wyjątkowym był człowiekiem i dokąd zaprowadziły go poszukiwania sensu życia w oparciu o wskazówki wyznawanej wiary.

CZYTAJ DALEJ

Islamiści podbijają Mozambik: pierwszymi ofiarami dzieci i młodzież

2021-07-23 18:30

[ TEMATY ]

Mozambik

islamiści

Vatican News

Dzieci i młodzież płacą najwyższą cenę w konflikcie, który od trzech lat rozgrywa się na północy Mozambiku. Wspólnota międzynarodowa ignoruje dramat tamtejszej ludności znajdującej się w rękach islamskich terrorystów. Kolejny raz alarm w tej sprawie podniosła Wspólnota św. Idziego, która zainicjowała właśnie projekt „Nie porzucajmy Mozambiku, ofiary terroryzmu”.

Ks. Angelo Romano, który we wspólnocie odpowiada za relacje międzynarodowe przypomina, że to właśnie w rzymskiej siedzibie Wspólnoty św. Idziego w 1992 roku podpisano porozumienie pokojowe kładące kres 17-latom krwawej wojny, która kosztowała życie ponad miliona ludzi. „Ostatnie dwie dekady sprawiły, że kraj się zaczął rozwijać. Ludziom zaczęło się żyć lepiej. Kres temu położyły bestialskie działania terrorystów, którzy sprzymierzyli się z tzw. Państwem Islamskim” – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Romano.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję