Reklama

Matko Kościoła - wiarę daj nam żywą...

2013-07-17 10:06

Ks. Andrzej Puzon
Edycja zamojsko-lubaczowska 29/2013, str. 8

Archiwum ks. Andrzeja Puzona

Dnia 23 czerwca br. w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie odbyły się uroczystości odpustowe połączone ze wspomnieniem 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej. Podczas Mszy św. odbyło się poświęcenie tablicy pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. W tym dniu obchodzono również 40-lecie pracy kapłańskiej ks. prał. Andrzeja Puzona.

W przeddzień Mszę św. na cmentarzu za zmarłych Wołyniaków odprawił o. dziekan Leszek Koszlaga z Włodzimierza Wołyńskiego, który wygłosił okolicznościowe kazanie.

Niedzielnej Sumie odpustowej przy ołtarzu polowym przewodniczył abp Piotr Herkulan Malczuk, ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej. Przy pięknej pogodzie zgromadziło się wielu wiernych. Wśród nich wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, były wiceszef Kancelarii Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego, poseł na Sejm RP Jacek Sasin, poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak. Był też dowódca 2. Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa płk. Mariusz Frączek z Kompanią Honorową oraz wójt gminy Hrubieszów Jan Mołodecki, a także dyrekcje szkół. Msza św. sprawowana była w ceremoniale wojskowym. Oprawę Eucharystii zapewniła orkiestra wojskowa, zespół góralski z Bukowiny Tatrzańskiej „Wierchowianie” pod kierunkiem Bartka Koszarka i zespół wokalny „Lechici” pod kierunkiem Leszka Opały.

Reklama

Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Piotra Malczuka rozpoczęła się o godz. 12.00. Na cztery strony świata rozbrzmiały trąbity góralskie, wszak pasterz wzywa do siebie owce tym dźwiękiem. Jako owczarnia Chrystusa zostaliśmy wezwani do ołtarza. W imieniu parafian słowo powitalne wypowiedział Roman Giergiel - prezes Akcji Katolickiej w Hrubieszowie, oraz ks. prał. Andrzej Puzon. Nawiązał do smoleńskiej katastrofy i 70. rocznicy mordu Polaków na Wołyniu.

- 11 lipca 1943 r., w dniu prawosławnych świąt Piotra i Pawła, Ukraińcy zaatakowali 99 miejscowości. Jednego dnia zginęło kilkanaście tysięcy osób. Historia nazywa ten dzień „wołyńską krwawą niedzielą”. Ukraińcy wybrali niedziele i atakowali wsie i miasteczka, kiedy najwięcej mieszkańców szło na nabożeństwa. Ginęli dorośli i dzieci. Świeccy i księża. Palono żywcem. Zabijano widłami i siekierami. Nabijano na pal. Tak zamordowano 60 tys. osób. Dziś, po 70 latach, mówimy „przebaczamy” i prosimy o wybaczenie. A jeśli to wspominamy, to tylko dlatego, że jesteśmy chrześcijanami i mówimy: „odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. Niech nigdy nie będzie Kaina, który będzie zabijał Abla”. Ks. Arcybiskup pomodlił się za naród polski i ukraiński, aby już nigdy nie podnoszono ręki na drugiego człowieka.

W nawiązaniu do tragedii smoleńskiej ks. prał. Andrzej Puzon wypowiedział wspomnienia z 10 kwietnia 2010 r.: - Ojczyzna została rażona gromem. Zadrżały polskie serca. Popłynęły łzy. W godzinie narodowej tragedii płynęły słowa prośby „Boże, uwolnij me serce od smutku, wyzwól mnie od udręki. Spojrzyj na mój ból i utrapienie” (Ps. 25, 17-18). Księże Arcybiskupie, proszę o poświęcenie tablicy ofiar tragedii samolotowej pod Smoleńskiem. Prezydent Lech Kaczyński był zwolennikiem sił zbrojnych, czyli Wojska Polskiego. W tym kościele, nawiedzając 2. Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie modlił się Szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Gągor, Dowódca Wojsk Lądowych gen. Tadeusz Buk, generałowie Potasiński, Kwiatkowski i inne osoby życia publicznego.

„Ja śpię, lecz serce me czuwa” (Pnp 5, 2). Niech do ich czuwających serc dotrze głos naszej miłości, pamięci, wdzięczności i naszej modlitwy, której nigdy za wiele. Miarę ich czynów, ich życia, ich drogi, sukcesów, także błędów i porażek zna Bóg. On je rozpozna najlepiej, najsumienniej, najsprawiedliwiej. Będziemy sądzeni z miłości. Znamy jedną z dróg ich miłości - Ojczyznę. A Ojczyzna niechaj się za nich modli, niechaj o nich pamięta. Kończąc ks. Prałat prosił o modlitwę z racji jubileuszu 40-lecia kapłaństwa: - Wspomnij o mnie, jam skromnym robotnikiem Winnicy Pańskiej.

Msza św. miała bardzo uroczysty charakter. Jedną z lekcji czytał żołnierz a drugą góral z Bukowiny Tatrzańskiej. Piękno śpiewu grupy „Wierchowianie”, zespołu „Lechici” oraz dźwięki orkiestry wojskowej dodawało uroku. Homilia ks. Arcybiskupa dotyczyła czterech aspektów uroczystości: odpustu ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy, 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej, tragedii smoleńskiej i 40. rocznicy święceń kapłańskich.

Poseł PiS Sławomir Zawiślak odczytał list od Jarosława Kaczyńskiego: „Ukojeniem i otuchą jest kontynuacja ich dzieła, podążanie śladem tych, którzy byli dla nas przykładem i wzorem. Tylko tak możemy naznaczyć nieszczęście dobrem (…), realizować ich testament”. Poświęcono tablicę i odczytano Apel Poległych. Zabrzmiała salwa honorowa i złożono wieńce.

Solistka zespołu „Lechici” Aleksandra Opała-Wójcik zaśpiewała Psalm „Panie, zmiłuj się nade mną”. Na zakończenie przemawiali: wicemarszałek St. Karczewski i poseł J. Sasin. Płk Mariusz Frączek dziękował za modlitwę w intencji wojska. Wiele życzeń i ciepłych słów padło pod adresem ks. prał. Andrzeja Puzona.

O godzinie 18.00 odbył się koncert pieśni religijnej, który poprowadziła redaktor TV Lublin Anna Dąbrowska. W koncercie wystąpili „Wierchowianie” i „Lechici”. Ponownie popłynęły życzenia i podziękowania wobec ks. Prałata za 30 lat pracy w Hrubieszowie.

Tagi:
Msza św. Wołyń

Warszawa: Msza św. w 76. rocznicę „krwawej niedzieli” na Wołyniu

2019-07-11 13:30

kos / Warszawa (KAI)

Ks. ppłk Mirosław Biernacki, kapelan środowisk 27 Dywizji Piechoty AK, przewodniczył w katedrze polowej Mszy św. w intencji ofiar rzezi wołyńskiej. Dziś obchodzimy 76. rocznicę tzw. „krwawej niedzieli”, ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskich mieszkańcach Wołynia i Małopolski Wschodniej. Po Mszy św. pod tablicą upamiętniającą ofiary rzezi wołyńskiej złożone zostały kwiaty. Od 2016 r. dzień 11 lipca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Łukasz Krzysztofka/Niedziela
Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W homilii ks. ppłk Mirosław Biernacki, wskazując na patrona dnia, św. Benedykta z Nursji przypomniał, że z jego reguły czerpało inspirację dla swoich praw wiele powstających we wczesnym średniowieczu zakonów i bractw. Dodał, że wiele z zapisanych przez patrona Europy praw, dotyczy nie tylko zakonników, ale także zwykłych ludzi, jak jest ze znaną benedyktyńską dewizą ora et labora (módl się i pracuj). – Kiedy zabraknie modlitwy, kiedy zabraknie odniesienia do Boga, wówczas wydarzać się mogą rzeczy podłe, do których nie chcielibyśmy przykładać ręki – mówił kapelan.

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Biernacki zaapelował o pamięć o ofiarach zbrodni dokonanej przed 76 laty i przestrzegł przed wszystkimi, którzy z rzezi wołyńskiej chcieliby uczynić oręż do bieżącej walki i siania nienawiści. – Jesteśmy ludźmi wiary. Ora et labora zobowiązuje. Jeśli działamy, to tylko wtedy kiedy nasza wiara podpowiada nam, jak należy działać. A modlitwa i wiara nasza mówią o przebaczeniu, miłości, pomimo pozostających krwawych ran. Zapomnieć się nie da. Pragniemy pamiętać, ale wychodząc z perspektywy wiary, wierzymy, że to co się stało nie może się powtórzyć – powiedział. Ks. Biernacki dodał, że trzeba chronić kolejne pokolenia i nie wolno przekazywać im nienawiści.

W uroczystości wzięli udział m.in. Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu, gen. dyw. Krzysztof Król, zastępca szefa Sztabu Generalnego, Andriej Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce, poczty sztandarowe m.in. sztandar 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, kresowianie, kombatanci i mieszkańcy Warszawy.

Eucharystię koncelebrowali księża związani ze środowiskami kresowymi i wołyniakami m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który zaapelował do obecnych przedstawicieli władz, aby wsparli działania środowisk wołyńskich o przeprowadzenie ekshumacji i godny pochówek ofiar ludobójstwa. Podkreślił, że od kilku lat na Ukrainie obowiązuje „barbarzyński zakaz ekshumacji” poległych i pomordowanych. Zwrócił uwagę, że jest to jedyny kraj w Europie, w którym taki zakaz obowiązuje. Dodał, że pełne pojednanie bez ekshumacji i pochowania ofiar nie będzie możliwe.

– Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, do Europy, aby wstawili się za nami w sprawie pochówków ofiar (…) Modlimy się dzisiaj o prawdziwe pojednanie, nie o puste deklaracje i słowa – powiedział. Dodał, że godny pochówek to obowiązek moralny. – Dość mówienia, dość deklaracji, przejdźmy do czynów, to jest nasz obowiązek moralny, aby w godny sposób upamiętnić ofiary i na tej pamięci i prawdzie budować wspólne relacje polsko-ukraińskie – zachęcał ks. Isakowicz-Zaleski.

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Po błogosławieństwie i odśpiewaniu pieśni „Boże, coś Polskę…”, minister Jan Józef Kasprzyk złożył kwiaty pod odsłoniętą i poświęconą w zeszłym roku tablicą upamiętniającą ofiary rzezi wołyńskiej.

W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego, a o godz. 14 na Skwerze Wołyńskim odbędą się centralne uroczystości upamiętniające rzeź wołyńską.

11 lipca 1943 roku, w tzw. „krwawą niedzielę”, sotnie UPA i OUN przy udziale chłopów ukraińskich uzbrojonych w siekiery, widły, noże, w sposób skoordynowany zaatakowały ok. 100 polskich wsi, głównie w powiatach włodzimierskim i horochowskim. Polacy zgromadzeni w kościołach w czasie Mszy świętych byli otaczani i w bestialski sposób mordowani przez swoich sąsiadów. Zbrodnie na ludności polskiej trwały wiele dni. Nie był to pierwszy atak, jednak to właśnie w lipcu nastąpiło ich nasilenie. W tym czasie zamordowano ok. 10 tys. Polaków.

W latach 1942–1945 w wyniku działań ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków. Kolejne kilkaset tysięcy zostało zmuszonych do wyjazdu. W akcjach odwetowych zginęło ok. 10-12 tys. Ukraińców.

22 lipca 2016 Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm oddał w niej hołd wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1943–1945.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w Wieluniu i Warszawie

2019-07-19 20:40

prezydent.pl

Tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w Wieluniu.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Wieluń, 1 września 1939 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem o godz. 4.40 wezmą udział w upamiętnieniu pierwszych ofiar II wojny światowej, mieszkańców Wielunia, którzy zginęli w wyniku celowego bombardowania przez niemieckie lotnictwo obiektów cywilnych, w tym miejscowego szpitala.

Druga część obchodów będzie miała miejsce w Warszawie.

Na te uroczystości zostali zaproszeni wszyscy przywódcy państw NATO, UE oraz państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego. Potwierdzenia sukcesywnie napływają do KPRP. Pełna lista zostanie przedstawiona po 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem