Reklama

Niedziela Częstochowska

Polska musi stać przy Chrystusie

Polska dotąd będzie sobą, dopóki będzie chrześcijańska i katolicka. Musimy stać przy Chrystusie” - mówił w homilii 14 lipca br. ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela”, w parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie-Trzebniowie. Mszy św. dla 1400 pielgrzymów z archidiecezji przemyskiej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Adam Szal.

Na początku Mszy św. Biskup przywołał postać św. Jana Berchmansa. - Jesteśmy dzisiaj na naszym szlaku pielgrzymim przy relikwiach św. Jana Berchmansa. Modlimy się o naszą świętość - mówił bp Szal.

Biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej podziękował „Niedzieli” za to, że „tak bardzo wrosła w archidiecezję przemyską, służąc jej dobru”.

W homilii ks. Skubiś podkreślił, że „Niedziela” służy Bogu i Ojczyźnie. - Stoimy na straży Bożych praw. Ojczyzna dzisiaj jest w pewnym niebezpieczeństwie i jako katolicy musimy nad nią czuwać - mówił ks. Skubiś.

Redaktor naczelny „Niedzieli” zwrócił uwagę na prawdę o świętości w życiu każdego chrześcijanina. - W życiu naszym świętość chodzi między nami, idzie z nami przez życie. Musimy być świadomi tego, że obok nas są święci ludzie, pełni Boga, pełni łaski i modlitwy - podkreślił ks. Skubiś.

- Człowiek, który się modli, ten człowiek spotyka Boga - kontynuował ks. Skubiś.

Redaktor Naczelny „Niedzieli” przypomniał, że „życia nie można oprzeć na czymś ulotnym, jak na piasku, ale można je oprzeć na Bogu, który jest. Chrześcijańska wizja życia opiera się na tym, że Bóg jest”. - Obecność Boga daje ludziom sens, pewność siebie - mówił ks. Skubiś.

Kaznodzieja odniósł się krytycznie do ateizmu i ideologii gender. - Propagatorzy ateizmu i ideologii gender w Polsce, którzy chcą odebrać wiarę w Boga, czynią ludziom wielką krzywdę - mówił ks. Skubiś.

- Jak uzasadnić sens cierpienia, samotności, gdy odrzuci się Boga? - pytał ks. Skubiś. - Trzeba natomiast bardzo mocno budować wiarę w Boga. Trzeba budować świat powołań, bo są potrzebni ci, którzy będą pokazywać ludziom sens, krzyż i miłość miłosierną - odpowiedział ks. Skubiś.

Reklama

- Dzisiaj Kościół jest miłosiernym samarytaninem dźwigającym ludzką biedę i cierpienie - dodał Redaktor Naczelny „Niedzieli”.

Na zakończenie ks. Skubiś wskazał na Maryję, która „uczy nas wiary i służby Jezusowi”. - Ona idzie z pielgrzymami. Uczy oddania się Bogu. Dlatego nasze wyznanie: „Boże, kocham Ciebie” powinno nam zawsze towarzyszyć - zakończył Ksiądz Redaktor.

W tym roku 33. Pielgrzymka Przemyska na Jasną Górę odbywa się pod hasłem: „Z Maryją być solą ziemi”.

Po Mszy św. pielgrzymi otrzymali prawie tysiąc porcji grochówki od „Niedzieli”.

Kuchnia „Niedzieli” dla pielgrzymów to inicjatywa, którą na okres wakacji podjął nasz tygodnik. Pomysł zorganizowania kuchni polowej dla pielgrzymów zrodził się już w 2007 r. na trasie pielgrzymki lubelskiej, podążającej na Jasną Górę. W pobliżu Częstochowy z jej uczestnikami spotkał się wtedy redaktor naczelny „Niedzieli” ks. Ireneusz Skubiś. Pielgrzymującym przez wiele dni, często bez ciepłego posiłku, rozdano wówczas 400 porcji zupy. W 2008 r. redakcja „Niedzieli” otrzymała kuchnię polową od szwedzkiego koncernu papierniczego, która służy co roku pielgrzymom.

2013-07-24 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękujemy Bogu, że w 1918 roku powstała wolna Polska po 123 latach niewoli

[ TEMATY ]

homilia

święto niepodległości

Bożena Sztajner/Niedziela

O Boże! Pokutę przebyłem
i długie lata tułacze;
dziś jestem we własnym domu
I krzyż na progu znaczę.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: ufność w Bogu podstawą podejmowania dobrych decyzji

2022-12-07 09:30

[ TEMATY ]

Franciszek

materiał prasowy

„Ważne jest to, że naszą ufność pokładamy w Panu wszechświata, który ogromnie nas miłuje i wie, że możemy z Nim zbudować coś wspaniałego, coś wiecznego” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych rozeznaniu papież wskazał, że jednym ze znaków potwierdzających słuszność podjętej decyzji jest pokój wewnętrzny i ufność w Panu, pozwalająca zrealizować także ambitne cele, wymagające sporego wysiłku.

Franciszek zaznaczył, że jedną z cech wyróżniających dobrego ducha jest fakt, że przekazuje on pokój, który trwa w czasie. Wskazał na powiązanie i poszerzanie się dobra w dziedzinie życia duchowego, ogarniającego z czasem także pozostałe dziedziny naszego życia.

CZYTAJ DALEJ

Most gorących serc

2022-12-07 20:55

Paweł Put

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

    Rycerze Kolumba to MOST łączący tych, którzy potrzebują i tych, którzy pragną pomagać, a nie bardzo wiedzą jak.

    - Biorąc pod uwagę aktualną sytuację wojenną na Ukrainie i cierpiących wskutek działań wojennych, uruchomiliśmy MOST GORĄCYCH SERC pragnących pomóc tym, którzy niewinnie cierpią - mówi Paweł Put - Wielki Rycerz Rady 14001 RK im. Matki Bożej Ludźmierskiej. I dodaje: - Jako Rycerze Kolumba pozyskaliśmy stosowne środki od naszych braci zza Wielkiej Wody na zakup żywności. Parafianie z Ludźmierza, dzieci i młodzież z ludźmierskich szkół, Ochotnicza Straż Pożarna z Krauszowa i Ludźmierza i Rycerze Kolumba, 15 lektorów z Działu, odpowiadając na niedzielny apel ks. proboszcza Jerzego Filka przybyli do sali konferencyjnej w Domu pod Tęczą - (ponad 50 osób), by pakować paczki. Trzeba ich spakować 2100, do każdej włożyć 22 produkty spożywcze długoterminowe. Następnie zostaną one przewiezione do Łańcuta, a stamtąd odjadą za naszą wschodnią granicę. W sumie łączna wartość darów to 280 tys. zł. A nie jest to jeszcze ostatnie słowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję