Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święto Plonów

W tym roku święto plonów będzie miało szczególny charakter, odbędzie się bowiem na Wzgórzu św. Doroty i w kościele św. Katarzyny w Będzinie. Uroczystej Eucharystii, będącej centralnym punktem dożynek, będzie przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Początek o godz. 14.00.

2013-07-24 09:52

Niedziela sosnowiecka 30/2013, str. 3

[ TEMATY ]

dożynki

Piotr Lorenc

Na uroczystości dożynkowe zapraszamy wszystkich, którym jest bliskie rolnictwo, uprawa ziemi, a więc nie tylko rolników, ale i ogrodników, działkowców, plantatorów. Po prostu tych, którzy pragną podziękować Bogu za tegoroczne plony - powiedział ks. kan. Leszek Kołczyk, diecezjalny duszpasterz rolników. Ks. Kołczyk podkreślił, że dożynki to wspaniały polski zwyczaj obchodzony już od XVI wieku. - Urządzali go dla żniwiarzy - służby folwarcznej i pracowników najemnych - właściciele majątków ziemskich. Była to zabawa, poczęstunek i tańce w nagrodę za dobrze wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony. I choć w istocie jest to obyczaj świecki, zawsze jest w nim obecny element sakralny w postaci podziękowania Bogu podczas Liturgii - dodał ks. Kołczyk.

Dożynki na terenie powiatu będzińskiego są w pełni uzasadnione. Istnieją tu bowiem bogate tradycje rolnicze i ludowe. Ponadto jest nawet „urzędowe” wytłumaczenie, bowiem w budynku Starostwa Powiatowego w Będzinie ma swoją siedzibę Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa. - Powiatowo-diecezjalny charakter tegorocznego święta, które odbędzie się w przepięknej scenerii Wzgórza św. Doroty, będzie z pewnością wyjątkowy dla rolników, hodowców oraz osób, które poprzez swoją działalność kulturalną i społeczną pielęgnują tradycje ludowe na terenie naszej diecezji. Jak każdego roku, tak i tym razem podczas święta plonów zwanego również żniwniokiem, nie zabraknie wielu atrakcji. Będą występy artystów, kiermasze, propozycje dla dzieci. Gwiazdą wieczoru będzie kabaret „Smile”. Podziwiać będziemy także różnorodne wieńce dożynkowe, a na koniec odbędzie się pokaz sztucznych ogni. Święto plonów będzie też doskonałą okazją do obcowania z obecnym na terenie powiatu będzińskiego folklorem - wyjaśnia Krzysztof Kozieł, rzecznik Starostwa Powiatowego w Będzinie.

Reklama

Nie ma dożynek bez wieńców, dlatego też diecezja sosnowiecka i starostwo powiatowe w Będzinie organizują konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Kartę zgłoszeniową do udziału w konkursie należy przesłać do 2 sierpnia br. pocztą elektroniczną na adres: wsil@powiat.bedzin.pl; faxem na nr. tel. 32 368-07-77 lub pocztą tradycyjną na adres: Wydział Środowiska i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Będzinie, ul. Krasickiego 17, 42-500 Będzin, z dopiskiem na kopercie: „Konkurs na wieniec dożynkowy”. Wieńce należy dostarczyć do godz. 13.45 w dniu 18 sierpnia br. Wyniki konkursu zostaną podane do wiadomości tego samego dnia po obrzędzie dożynkowym na Wzgórzu św. Doroty.

- Celem konkursu jest kultywowanie i upowszechnianie tradycji ludowych obrzędu dożynkowego, prezentacja najpiękniejszych wieńców dożynkowych z terenu powiatu będzińskiego i diecezji sosnowieckiej, promocja walorów przyrodniczych oraz integracja społeczności lokalnej - wyjaśnia ks. Kołczyk. W konkursie mogą uczestniczyć wieńce przygotowane przez sołectwa, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia i parafie z terenu diecezji sosnowieckiej. Każdy wieniec powinien posiadać metryczkę z informacją, z jakiej pochodzi miejscowości, gminy, przez kogo został wykonany. Wieniec powinien być zbudowany z płodów ziemi i elementów podtrzymujących. Nie powinien swoim wyglądem budzić negatywnych skojarzeń, obrażać uczuć religijnych, gloryfikować przemocy, nienawiści itp. Wieńce oceniać będzie komisja w składzie: Dobrawa Skonieczna Gawlik - etnograf Muzeum Zagłębia w Będzinie (przewodnicząca komisji), ks. Tomasz Zmarzły - przedstawiciel diecezji sosnowieckiej i Halina Mentel - reprezentująca zarządu Powiatu Będzińskiego. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone 18 sierpnia. Autorzy są zobowiązani odebrać wieńce z terenu parafii św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu po zakończeniu uroczystości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pszczelarskie dożynki

2019-10-01 13:55

Niedziela bielsko-żywiecka 40/2019, str. 3

[ TEMATY ]

dożynki

PB

Nowy sztandar pszczelarzy został poświęcony

– Przychodzimy dziś z dziękczynieniem za pszczoły, pszczelarzy, przesłanie, jakie przekazują pszczoły, gdy na nie patrzymy, i za owoce ich pracy – powiedział bp Edward Białogłowski podczas 37. Ogólnopolskich Dni Pszczelarza w Bielsku-Białej

Msza św. celebrowana przez bp. Romana Pindla i bp. Edwarda Białogłowskiego w stolicy Podbeskidzia była religijnym akcentem pszczelarskiego dziękczynienia za plony. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele branży pszczelarskiej, delegaci i związkowcy struktur Polskiego Związku Pszczelarskiego, samorządowcy i politycy. Razem z duchownymi modlił się także bp diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago.

W kazaniu duszpasterz rolników i pszczelarzy podkreślił znaczenie pszczół w gospodarce człowieka. – Dziękujemy Panu Bogu za pszczele rodziny, bo one nas także pouczają. Przede wszystkim są mistrzami organizowania życia rodzinnego. Pszczoły żyją w rodzinie. Podziwiać trzeba, jak bardzo zorganizowanymi są pszczele rodziny. Jak bardzo są zdyscyplinowane, jak niezmiernie są pracowite, jak dbają o czystość swojego mieszkania, o jego klimat. Dziękujmy za te dary, które Bóg zsyła przez życie i pracę tych stworzeń – mówił bp Białogłowski. Hierarcha podziękował pszczelarzom troszczącym się o pasieki i tym, którzy dbają o sady i pola służące pszczołom.

Podczas liturgii bp Roman Pindel poświęcił sztandar Beskidzkiego Związku Pszczelarzy „Bartnik”. Na koniec pobłogosławił zebranych u podnóża Dębowca wiernych relikwiami św. Ambrożego, patrona pszczelarzy. Celebrację upiększył swoim śpiewem Zespół Pieśni i Tańca „Andrychów”.

37. Dni Pszczelarza odbyły się w dniach 20-22 września w Bielsku-Białej. Organizatorem spotkania był Beskidzki Związek Pszczelarzy „Bartnik”. W wydarzeniu wzięli udział pszczelarze z Polski, Niemiec, Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Czech.

– Nasze spotkanie to pszczelarskie dożynki. To radość ze spotkania naszej wspólnoty pszczelarzy, producentów sprzętu, przetwórców, apiterapeutów i samorządowców. W radości uczestniczą nasi przyjaciele z państw ościennych. Pszczelarską wspólnotę łączy nie tylko miłość do pszczół, lecz także troska o kolegów i przyjaciół z branży – powiedzieli organizatorzy spotkania. Beskidzki oddział związku zrzesza 1 436 pszczelarzy, w 37 kołach pszczelarskich. Jego członkowie działają na terenie powiatów: Bielsko-Biała, Cieszyn, Żywiec oraz częściowo na terenie powiatów: Oświęcim, Andrychów, Wadowice, Sucha Beskidzka i Pszczyna. Opiekują się 26 400 rodzinami pszczelimi.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: stowarzyszenie im. Jana Pawła II uratowało przed aborcją ponad 4000 dzieci

2020-01-23 13:21

[ TEMATY ]

aborcja

julijacernjaka/pl.fotolia.com

Działające na terenie Hiszpanii stowarzyszenie Ratowników im. Jana Pawła II uratowało przed aborcją ponad 4000 dzieci w tym iberyjskim kraju. Jak poinformowała szefująca organizacji katolicka działaczka Marta Velarde, dzieci zostały uratowane dzięki nakłanianiu ciężarnych kobiet przez członków tej organizacji do odstąpienia od zamiaru aborcji. Wiele z nich zostało przekonanych, bezpośrednio przed wejściem do kliniki aborcyjnej, do utrzymania ciąży.

Celem organizacji kierowanej przez Velarde jest wpływanie na planujące przerwanie ciąży kobiety. Stowarzyszenie działa od 2012 r. - Usiłujemy pokazywać, że noszące się z zamiarem poddania zabiegowi aborcji kobiety wcale jej nie chcą. Bardziej zainteresowane tym są kliniki aborcyjne, które zarabiają pieniądze – powiedziała Velarde.

Hiszpańska działaczka katolicka wyjaśniła, że kobiety noszące się z zamiarem poddania zabiegowi przerwania ciąży są otwarte na rozmowę z działaczami organizacji pro life. - One naprawdę nas słuchają przed wejściem do kliniki aborcyjnej. Chcą rozmawiać. Ostateczna decyzja zawsze należy do nich – dodała Velarde.

W opinii szefowej Ratowników im. Jana Pawła II planowane przez nowy centrolewicowy rząd Pedra Sancheza zmiany w hiszpańskim prawie służą zakazowi rozmów z kobietami przed klinikami aborcyjnymi. Wskazuje, że intencja nowego rządu jest zbieżna z korzyściami finansowymi klinik aborcyjnych. - Rezygnacja każdej kobiety z usług takich placówek to strata finansowa dla tych instytucji, oscylująca między 500 a 3000 euro – dodała Velarde.

CZYTAJ DALEJ

Narodowy Marsz Życia 2020 już 22 marca

2020-01-24 10:48

[ TEMATY ]

marsz dla życia

narodowymarszzycia.pl

22 marca 2020 r. kolejny już raz ulicami Warszawy przejdzie Narodowy Marsz Życia.

Prezentujemy informacje Organizatorów:

Będzie to centrum obchodów Narodowego Dnia Życia, który zgodnie z uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej „powinien być manifestacją solidarności społecznej, zachętą do wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia oraz okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”.

Dlatego też nasz ogólnopolski Marsz ma być przede wszystkim radosną i pozytywną afirmacją życia człowieka od urodzenia do naturalnej śmierci. Będziemy jednak domagać się także poważnego traktowania spraw które są fundamentem życia narodowego i chrześcijańskiej cywilizacji życia.

Upomnimy się między innymi o przyjęcie przez Sejm obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”, wypowiedzenie przez nasze państwo genderowej Konwencji Stambulskiej i zaproponowania Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny. Ubiegłoroczny Marsz, który zgromadził ponad 20 000 osób był przede wszystkim manifestacją solidarnych rodzin.

Jesteśmy przekonani, że będzie nas jeszcze więcej w tym szczególnym roku św. Jana Pawła II. Pamiętamy, że uchwała o ustanowieniu w Polsce państwowego święta – Narodowego Dnia Życia – była odpowiedzią Polskiego Parlamentu na apel i prośbę Jana Pawła II, zawartą w encyklice „Evangelium Vitae”, aby „corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia.

Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji: należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję